Skocz do zawartości

Błędy w wentylacji


Recommended Posts

Cytat

Większość projektów gotowych nie ma sensownie zaplanowanej wentylacji i jak tu popełnić błąd?



Ja uważam, że projekty gotowe są wykonane prawidłowo – dotyczy wentylacji grawitacyjnej. Nie zapominajmy, że przepisy szczegółowo określają gdzie mają być kratki wywiewne, a i przekroje przewodów wentylacyjnych są ściśle określone. W zasadzie wystarczy nie poprawiać projektanta.
A podstawowe błędy, poprzez „poprawienie” projektu przez wykonawcę lub inwestora:
- zbyt małe przekroje przewodów wentylacyjnych,
- zbyt małe kratki wentylacyjne,
- zbyt mała, lub brak otworów w drzwiach do pomieszczeń w których zainstalowano kratki wentylacyjne,
- brak nawietrzników
Link do komentarza
Najczęściej popełniane błędy dla wentylacji grawitacyjnej to:

- brak projektu instalacji zawierającego dane dotyczące ilości powietrza usuwanego i nawiewanego przez system wentylacyjny (wymagane przepisami od 01.01.2009)
- zbyt małe przekroje kanałów wentylacyjnych
- brak szczelności instalacji wentylacyjnej
- brak izolacji kominów wentylacyjnych
- nakładki kominowe bądź kratki blokujące przepływ powietrza
- brak nawiewników okiennych lub ściennych - czyli brak nawiewu . Od 01.01.2009 NIE WOLNO stosować wyłącznie tzw. mikrowentylacji czyli rozszczelniania okien - nawiew dla wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej musi być realizowany za pomocą odpowiedniej wielkości nawiewników umieszczonych w przegrodzie budowlanej (ścianie zewnętrznej) lub w oknie.


Dla wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem najczęstsze błędy to:

- brak jakiejkolwiek dokumentacji instalacji
- wykonywanie instalacji na przewodach elastycznych (bardzo niska trwałość, dotyczy zarówno przewodów nieizolowanych jak i izolowanych, instalacja nadaje się do wymiany po pierwszym czyszczeniu, czyli po jakiś 4-6 latach)
- brak przepustnic regulacyjnych
- regulowanie przepływu w instalacji wyłącznie za pomocą anemostatów
- zbyt małe średnice kanałów wentylacyjnych
- brak zmian średnic kanałów wentylacyjnych wynikających ze zmian wielkości przepływu powietrza w poszczególnych odcinkach instalacji wentylacyjnej
- brak wyliczeń dotyczących oporów instalacji i pomijanie ich podczas montażu
- stosowanie rekuperatorów o zbyt małym sprężu
- stosowanie rekuperatorów o zbyt małej wydajności, które nie zapewniają odpowiedniego komfortu nawet przy pracy na najwyższym biegu.
- Przy ciągłej pracy na najwyższych biegach energooszczędność rekuperatora jest najniższa - zużywa on najwięcej energii przy najniższej sprawności wymiennika
- wykonywanie instalacji z przewodów "zastępczych" - z tworzywa, plastikowych, z folii aluminiowej, rur kanalizacyjnych a nawet drenażowych!
- brak zastosowanych kolan - stosowanie zagiętych przewodów elastycznych drastycznie zwiększa opory instalacji
- brak elementów łączących zapewniających odpowiednią szczelność instalacji - nypli, muf, opasek, taśm uszczelniających itp.
- brak jakichkolwiek mocowań instalacji, często po prostu "rzuconej" na podłogę strychu
- montowanie instalacji czy rekuperatora poza strefą izolowaną budynku.

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Kosowski
Link do komentarza
dot. went. grawitacyjnej
Należy uważać na stosowanie kominków wentylacyjnych zwłaszcza takich, które wyciągają powietrze bezpośrednio z poddasza. Wg mnie do pomieszczenia na parterze w domu z użytkowym poddaszem jeszcze mogą być.

Komin wentylacyjny powinien być o odp. średnicy, ocieplony, niepalny, o odp. wysokości (min. 2m a najlepiej 3 i więcej), najlepiej wyższy niż najwyższy pkt. w dachu. Do polepszenia wentylacji grawitacyjnej można użyć nasad hybrydowych.
W oknach powinny być nawiewniki najlepiej ciśnieniowe z dodatkowym ster. ręcznym przepływu (na higrosterowalne szkoda kasy, a jeżeli one to bez dodatkowego ster. ręcznego to nie warto).

Najwięcej problemu w went. grawitacyjnej sprawia poddasze więc najlepiej bez okien dachowych a zwykłe szczytowe, w ścianie. Jeżeli mamy łazienkę na poddaszu to koniecznie musi mieć swój komin z prawdziwego zdarzenia a nie kominki wentylacyjne na dachu! W pokojach czystych tam gdzie są okna nawiewniki, wyprowadzać powietrze z tego pokoju poprzez kratkę wentylacyjną umieszczoną nad drzwiami prowadzącymi na hol, dalej z holu powietrze wędruje do łazienki poprzez otwory w dolnej części drzwi i dalej do komina.

Lepiej nie stosować kotłów, kominków z otwartą komorą spalania bo zaburzają ciąg kominowy(wentylacyjny) w domu itd.

Mam 2 kolegów co się w tym roku wprowadzają do domu jednorodzinnego i nie mają nawiewników okiennych !
Link do komentarza

Oto przykłady, błędów często popełnianych przez instalatorów przy wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem:

Złącze wentylacyjne
gallery_18845_360_518780.jpg

Odpływ skroplin na taśmę klejącą
gallery_18845_360_409129.jpg

Odpływ skroplin na izolacje
gallery_18845_360_74887.jpg

Niechlujna izolacja, mostek termiczny
gallery_18845_360_153815.jpg

Montaż na skuteczne zacisniecie pianką
gallery_18845_360_4999.jpg

Lód w instalacji
gallery_18845_360_345982.jpg

Jakość przewodów wentylacyjnych
gallery_18845_360_11161.jpg

Brudna instalacja
gallery_18845_360_15619.jpg
gallery_18845_360_28244.jpg

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Kosowski

Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Najczęściej popełniane błędy dla wentylacji grawitacyjnej to:

- brak projektu instalacji zawierającego dane dotyczące ilości powietrza usuwanego i nawiewanego przez system wentylacyjny (wymagane przepisami od 01.01.2009)
- zbyt małe przekroje kanałów wentylacyjnych
- brak szczelności instalacji wentylacyjnej
- brak izolacji kominów wentylacyjnych
- nakładki kominowe bądź kratki blokujące przepływ powietrza
- brak nawiewników okiennych lub ściennych - czyli brak nawiewu . Od 01.01.2009 NIE WOLNO stosować wyłącznie tzw. mikrowentylacji czyli rozszczelniania okien - nawiew dla wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej musi być realizowany za pomocą odpowiedniej wielkości nawiewników umieszczonych w przegrodzie budowlanej (ścianie zewnętrznej) lub w oknie.


Dla wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem najczęstsze błędy to:

- brak jakiejkolwiek dokumentacji instalacji
- wykonywanie instalacji na przewodach elastycznych (bardzo niska trwałość, dotyczy zarówno przewodów nieizolowanych jak i izolowanych, instalacja nadaje się do wymiany po pierwszym czyszczeniu, czyli po jakiś 4-6 latach)
- brak przepustnic regulacyjnych
- regulowanie przepływu w instalacji wyłącznie za pomocą anemostatów
- zbyt małe średnice kanałów wentylacyjnych
- brak zmian średnic kanałów wentylacyjnych wynikających ze zmian wielkości przepływu powietrza w poszczególnych odcinkach instalacji wentylacyjnej
- brak wyliczeń dotyczących oporów instalacji i pomijanie ich podczas montażu
- stosowanie rekuperatorów o zbyt małym sprężu
- stosowanie rekuperatorów o zbyt małej wydajności, które nie zapewniają odpowiedniego komfortu nawet przy pracy na najwyższym biegu.
- Przy ciągłej pracy na najwyższych biegach energooszczędność rekuperatora jest najniższa - zużywa on najwięcej energii przy najniższej sprawności wymiennika
- wykonywanie instalacji z przewodów "zastępczych" - z tworzywa, plastikowych, z folii aluminiowej, rur kanalizacyjnych a nawet drenażowych!
- brak zastosowanych kolan - stosowanie zagiętych przewodów elastycznych drastycznie zwiększa opory instalacji
- brak elementów łączących zapewniających odpowiednią szczelność instalacji - nypli, muf, opasek, taśm uszczelniających itp.
- brak jakichkolwiek mocowań instalacji, często po prostu "rzuconej" na podłogę strychu
- montowanie instalacji czy rekuperatora poza strefą izolowaną budynku.

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Kosowski



Panie Macieju

Jestem laikiem w kwestii systemow wentylacji. Zaintrygowalo mnie twierdzenie, ze stosowanie przewodow 'zastepczych' jest bledem. Rozumiem, ze kanaly flexi nie nadaja sie do czyszczenia ( sa za slabe), ze stawiaja duzo wiekszy opor niz gladkie kanaly spiro. Natomiast prosilbym o podanie argumentow przeciwko kanalom plastikowym. Przeciez znany system firmy REHAU jest wlasnie z plastiku ( fakt ze ma wlasciwosci antybakteryjne, chociaz SPIRO takich nie ma ) Jakie sa wiec wady systemow plastikowych? Ja widze same zalety:

- latwosc czyszczenia
- latwosc montazu, mniej pracochlonna, szybsza
- tworzywo sztuczne tlumi lepiej dzwieki niz metal ( stal)
- nizszy koszt takich kanałów
- niskie opory powietrza

Pozdrawiam
Andrzej Chec


Link do komentarza
Cytat

Najczęściej popełniane błędy dla wentylacji grawitacyjnej to:

- brak projektu instalacji zawierającego dane dotyczące ilości powietrza usuwanego i nawiewanego przez system wentylacyjny (wymagane przepisami od 01.01.2009)
- zbyt małe przekroje kanałów wentylacyjnych
- brak szczelności instalacji wentylacyjnej
- brak izolacji kominów wentylacyjnych
- nakładki kominowe bądź kratki blokujące przepływ powietrza
- brak nawiewników okiennych lub ściennych - czyli brak nawiewu . Od 01.01.2009 NIE WOLNO stosować wyłącznie tzw. mikrowentylacji czyli rozszczelniania okien - nawiew dla wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej wywiewnej musi być realizowany za pomocą odpowiedniej wielkości nawiewników umieszczonych w przegrodzie budowlanej (ścianie zewnętrznej) lub w oknie.


Dla wentylacji nawiewno-wywiewnej z rekuperatorem najczęstsze błędy to:

- brak jakiejkolwiek dokumentacji instalacji
- wykonywanie instalacji na przewodach elastycznych (bardzo niska trwałość, dotyczy zarówno przewodów nieizolowanych jak i izolowanych, instalacja nadaje się do wymiany po pierwszym czyszczeniu, czyli po jakiś 4-6 latach)
- brak przepustnic regulacyjnych
- regulowanie przepływu w instalacji wyłącznie za pomocą anemostatów
- zbyt małe średnice kanałów wentylacyjnych
- brak zmian średnic kanałów wentylacyjnych wynikających ze zmian wielkości przepływu powietrza w poszczególnych odcinkach instalacji wentylacyjnej
- brak wyliczeń dotyczących oporów instalacji i pomijanie ich podczas montażu
- stosowanie rekuperatorów o zbyt małym sprężu
- stosowanie rekuperatorów o zbyt małej wydajności, które nie zapewniają odpowiedniego komfortu nawet przy pracy na najwyższym biegu.
- Przy ciągłej pracy na najwyższych biegach energooszczędność rekuperatora jest najniższa - zużywa on najwięcej energii przy najniższej sprawności wymiennika
- wykonywanie instalacji z przewodów "zastępczych" - z tworzywa, plastikowych, z folii aluminiowej, rur kanalizacyjnych a nawet drenażowych!
- brak zastosowanych kolan - stosowanie zagiętych przewodów elastycznych drastycznie zwiększa opory instalacji
- brak elementów łączących zapewniających odpowiednią szczelność instalacji - nypli, muf, opasek, taśm uszczelniających itp.
- brak jakichkolwiek mocowań instalacji, często po prostu "rzuconej" na podłogę strychu
- montowanie instalacji czy rekuperatora poza strefą izolowaną budynku.

Pozdrawiam serdecznie
Maciej Kosowski



Kolejny raz czytam że kanały elastyczne izolowane nie nadają się do wentylacji. W wielu jednak projektach widziałem właśnie takie kanały dobrane średnicami i określone jako właściwe. nawet jest rodzaj kanałów Sonoduct - tłumiących hałas. To jak to w końcu jest. Czy kanały zwijane z blachy nie będą bardziej przenosiły dżwięku pracującej wentylacji?
Czym poza tym je izolować (gotowe izolowane są koszmarnie drogie - nie do zastosowanie w domku)
Link do komentarza
Wentylację tego typu robi się na miękkich kanałach - by była cicha, robi się na skrzynce rozdzielczej nie na trójnikach - by był równy rozkład - robi się kanałami 60 i 80 mm by zminimalizować straty na dystrybucji i by powietrze szło w kanałach laminarnie.
Nie należy używać przepustnic czy próbować regulować anemostatami. Przy przepływie 20-30m3/h regulacja jest niemożliwa . Anemostat działa otwarte/zamknięte.
Robiłem już i pisałem o takiej wentylacji w czasach gdy obowiązkowa była wentylacja „grawitacyjna”
http://www.instalator.pl/archi/mi12(16)/72.html
http://www.instalator.pl/archi/mi12(16)/73.html
http://www.instalator.pl/archi/mi12(16)/74.html
Link do komentarza
Zawsze się "ślizga", tylko, że przy 20-30m3/h w kanale 100-125mm powietrze "idzie turbulentnie" co w połączeniu ze sztywnym kanałem generuje hałas. Dlatego firmy z większym doświadczeniem robią na miękkich kanałach.
Systemy kanałów
Hałas w przewodach powstaje wskutek zmiany prędkości przepływu powietrza i powstawania zawirowań na ostrych krawędziach, kratkach, trójnikach, przepustnicach, kryzach itp. Powodem powstawania hałasu może być również pobudzanie ścianek przewodów do drgań własnych – tego rodzaju hałas redukuje się, projektując system rozdziału powietrza zgodnie z wymaganiami rozdziału powietrza. Jako regułą przyjmuje się, że: prędkość strumienia powietrza w przewodach magistralnych nie powinna przekraczać 8 m/s. Aby szum nie zaistniał, najkorzystniej jest przyjmować prędkość powietrza w granicach 5 m/s. Dzięki stosowaniu tłumików dźwięku oraz odpowiednich materiałów tłumiących dźwięk, można znacznie zredukować poziom hałasu. Miękkie kanały są naturalnym tłumikiem, ogrzniczają też do minimum ilość połączeń.
Generowany hałas rozprzestrzenia się w postaci dźwięków materiałowych (rozchodzą się w ciałach stałych, czyli fundamentach, podłogach, ściankach kanałów wentylacyjnych, emitowane są przez powierzchnie drgające w postaci dźwięków powietrznych stając się słyszalnymi) lub powietrznych (rozprzestrzeniają się w powietrzu bezpośrednio ze źródeł hałasu).
Im szerszy kanał tym więcej drgań o niskich częstotliwościach. Kanały miękkie tłumią 30xlepiej
Link do komentarza
Cytat

Zawsze się "ślizga", tylko, że przy 20-30m3/h w kanale 100-125mm powietrze "idzie turbulentnie" co w połączeniu ze sztywnym kanałem generuje hałas. Dlatego firmy z większym doświadczeniem robią na miękkich kanałach.



To ja T.B. 2 icon_biggrin.gif

A po co te wszystkie, kanały, ślizganie się, hałasem, itp.

Szanowny Panie T.B dlaczego z uporem maniaka propaguje Pan centralne urządzenia do wentylacji i rekuperacji?
Należy iść z postępem i zrezygnować z centralnego systemu wentylacji. Nowoczesne domy, to takie, w których każde pomieszczenie w których potrzebna jest wentylacja, jest wentylowane oddzielnie. Wymogi nowoczesnego domu i potrzeba oszczędności energii z założenia wyklucza centralny system wentylacji i rekuperacji. Nowoczesne domy to takie w których indywidualne rekuperatory w każdym pomieszczeniu zapewniają w sposób automatyczny właściwą wymianę powietrza zapewniając wysoki komfort w każdym pomieszczeniu.
Stosowanie wentylacji centralnej jest związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i nie zapewnia skutecznej wentylacji tam gdzie ona w danej chwili jest potrzebna.
Nie wspomnę już o tych „kilometrach rurociągów”, które gdzieś trzeba upchnąć.
Należy iść z duchem czasu Panie T.B i uczyć się na bieżąco.
Można zacząć od tego: http://www.rekuperatory.com/modele.html

T.B 2
Link do komentarza
obejrzałam sobie Twoją stronę z tymi mini rekuperatorami i nasuwa mi się wiele wątpliwości. Nie wiem czy zagłębiałeś ten temat, ale każdy taki rekuperator musi wychodzić przez ścianę zewnętrzną, a co w przypadku kiedy pomieszczenie znajdujące się wewnątrz domu nie ma takiej możliwości? po drugie czerpnia z wyrzutnią przez jeden przewód do mnie nie przemawia, są usytuowane tak blisko siebie że nie sposób aby czerpnia nie zasysała zużytego powietrza. A co z przepisami budowlanymi mówiącymi o odległościach czerpni od wyrzutni?

Link do komentarza
Cytat

obejrzałam sobie Twoją stronę z tymi mini rekuperatorami i nasuwa mi się wiele wątpliwości. Nie wiem czy zagłębiałeś ten temat,....



Odpowiem cytując „klasyka” w tym zakresie:
„ważniejsze są przepisy, czy sprawnie działająca wentylacja?”.

Skoro można wg. tego samego klasyka, wyrzutnię podłączyć do zbiorczych kanałów wentylacyjnych, a czerpnię usytuować w korytarzu budynku to, to naruszenie przepisów jest małym „Pan Pikuś”.
Ponieważ tam jestem wcieleniem T.B 2 - będę stosował retorykę pierwowzoru i tej wersji będę się trzymał. icon_biggrin.gif

Natomiast całkiem poważnie i jako bajbaga, w pełni potwierdzam Twoje wątpliwości. Nie mniej jednak z różnych przyczyn myślę o czymś takim w sypialni: http://www.masatherm.pl/wentylacja.htm
Link do komentarza
O rajciu, ale mi ulżyło bo gdy przeczytałam pierwszy raz ten post to ciary po plecach mi przeszły i pomyślałam, że pod wpływem długotrwałej dyskusji z panem TB również Tobie udzieliła się psychoza maniakalna lub tudzież mania prześladowcza na punkcie decentralizacji wszystkich możliwych systemów ogrzewania icon_eek.gif . Po chwili jednak odczytałam sarkazm, a po powyższym poście odzyskałam spokój ducha icon_lol.gif .
Niech MOC będzie z Tobą
Link do komentarza
odnośnie RylkAir oj nie wiem czy bym chciała mieć takiego grzmota w sypialni icon_biggrin.gif ale to już jest zupełnie inna kwesta, bardziej estetyczna.
ciekawe jak z hałasem? mimo wszystko wentylatory generują jakiś poziom hałasu tym bardziej że u Ciebie będzie on w sypialni i nie wiem czy się sprawdzi do końca jako klimatyzator w bardzo gorące dni i nie jestem pewna czy jednak się nie będzie mieszało powietrze zużyte ze świeżym. Znasz kogoś kto ma coś takiego u siebie? jestem ciekawa opinii użytkowników.



Link do komentarza
W moim przypadku, raczej jest to bardziej konieczność („zdrowotna”), niż „widzimisię”. Z różnych rozwiązań akurat to prawdopodobnie będzie najbardziej optymalne – oczywiście po pewnych przeróbkach. Nie jest taki głośny 22 -35 dBA (dane techniczne masz po prawej w „pobierz plik”).

Tu coś niecoś od użytkownika: http://forum.polska-droga.pl/index.php?topic=5.0

Link do komentarza
Cytat

To ja T.B. 2 icon_biggrin.gif

A po co te wszystkie, kanały, ślizganie się, hałasem, itp.

Szanowny Panie T.B dlaczego z uporem maniaka propaguje Pan centralne urządzenia do wentylacji i rekuperacji?
Należy iść z postępem i zrezygnować z centralnego systemu wentylacji. Nowoczesne domy, to takie, w których każde pomieszczenie w których potrzebna jest wentylacja, jest wentylowane oddzielnie. Wymogi nowoczesnego domu i potrzeba oszczędności energii z założenia wyklucza centralny system wentylacji i rekuperacji. Nowoczesne domy to takie w których indywidualne rekuperatory w każdym pomieszczeniu zapewniają w sposób automatyczny właściwą wymianę powietrza zapewniając wysoki komfort w każdym pomieszczeniu.
Stosowanie wentylacji centralnej jest związane ze zwiększonym zapotrzebowaniem na energię elektryczną i nie zapewnia skutecznej wentylacji tam gdzie ona w danej chwili jest potrzebna.
Nie wspomnę już o tych „kilometrach rurociągów”, które gdzieś trzeba upchnąć.
Należy iść z duchem czasu Panie T.B i uczyć się na bieżąco.
Można zacząć od tego: http://www.rekuperatory.com/modele.html

T.B 2


O jak ma Pan pytania to bardzo się cieszę - i już wyjaśniam .

rekuperatory które raczył Pan zaprezentować są produkcji angielskiej . W tym kraju "zima" nie jest mroźna a deszczowa, nawet instalację kanalizacyjne prowadzi się "na ścianach" W takich warunkach rekuperator nie zamarznie, nie zamarznie też woda która cieknie z niego po elewacji. W naszych warunkach takie rekuperatory nie będą pracować . Szkoda, że Pan dalej na stronie nie popatrzył http://www.rekuperatory.com/gdzie_kupic.html - proszę kursorem zaznaczyć W-wa.
Myślę, że rozjaśniłem Szanownemu Panu kolejny element budownictwa. Proszę dalej śmiało pytać warto wyjść z zacofania.
Link do komentarza
Cytat

W naszych warunkach takie rekuperatory nie będą pracować . Szkoda, że Pan dalej na stronie nie popatrzył http://www.rekuperatory.com/gdzie_kupic.html - proszę kursorem zaznaczyć W-wa.



Ależ wiedziałem o tym doskonale i liczyłem na taki właśnie wpis z Pana strony.

Czyli mimo, że się nie nadaje (co sam Pan stwierdza), to i tak je Pan ma w swojej ofercie i je sprzedaje. icon_mad.gif


Cytat

rekuperatory które raczył Pan zaprezentować są produkcji angielskiej…….



Czyżby znów Pan kłamał? Bo moim zdaniem producentem jest EMKA
Link do komentarza
Cytat

Ależ wiedziałem o tym doskonale i liczyłem na taki właśnie wpis z Pana strony.

Czyli mimo, że się nie nadaje (co sam Pan stwierdza), to i tak je Pan ma w swojej ofercie i je sprzedaje. icon_mad.gif




Czyżby znów Pan kłamał? Bo moim zdaniem producentem jest EMKA




Nie nie kłamię. Pan Maciek Kosowski sprzedaje reku nie produkuje z Holandii storka i mistrala z Opola a blue...-to Vent - axia http://www.vent-axia.com/range/hr25.html dystrybutor Flopsystem
Takie rekuperatory stsujemy, tam gdzie są one przeznaczone np w Anglii, u nas na PW na elektronice - suteryny przerabiano na laboratoria i takie reku są nad drzwiami na korytarz a korzytarz ma nawiew z zewnątrz.

Ciekawe, że czyta Pan „Polską drogę” tam są takie taksty:

http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/ogrz...ie-energii.html


http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/went...kuperatory.html
UWAGA. Liczne opracowania naukowe wskazują na niedostosowanie normy wentylacyjnej do warunków rzeczywistych. Norma przygotowana w czasach nieszczelnej stolarki budowlanej dziś nie spełnia wymagań. Wiele prac badawczych potwierdziło, że ilość dostarczanego świeżego powietrza w granicach 12 -20 m3/h na jedną osobę przebywającą w pomieszczeniach całkowicie zaspokaja potrzeby dostarczenia świeżego powietrza. Warto zauważyć, że kuchenki gazowe oraz inne otwarte spalanie np. kominki z otwartym paleniskiem zostały całkowicie wykluczone z zastosowania w domach jako zatruwające użytkowników przez wydzielane produkty spalania.


Czy wreszcie budynek ogrzewany niecentralnie izolowany od środka. Tylko woda użytkowa troszkę podniosła koszty – niestety solar- taka moda!
http://www.ekoenergia.polska-droga.pl/przy...wnzne.html#div3
Link do komentarza
A co ma piernik do wiatraka napędzającego generator prądowy?

W życiu takiego tupetu nie widziałem.
Pan T.B w celu „udowodnienia” swoich teorii powołuje się na artykuł napisany przez…. Bingo! Też Pana T.B.

Narcyzm, czy „cóś”?

A artykuł kłamliwy, opierający się na wydumanych przez Pana T.B „oczywistościach” np.:
Cytat

Aktualne dyrektywy unijne (BBR 2006 ) zalecają minimalne współczynniki przenikania ciepła dla dachu U<0.08W/m2xC czyli 50cm wełny (rys na www.isover.se/sw5722.asp )



Bo, ani to norma, ani unijna, tylko z zestawu zasad dla budownictwa i to tylko, w tym wskazanym przypadku, dla domów do 100m2 powierzchni, ogrzewanych bezpośrednio elektrycznością.

Cytat

Pomimo, że dom ma skuteczną izolację i wentylację oraz roczne zużycie energii na poziomie 40 kWh/m2 to dodatkowo został zaopatrzony w 1.5 kW elektrownię wiatrową. Zasila ona kabel grzewczy 1500 W/24V ELEKTRA umieszczony równomiernie w całej płycie podłogowej pod tradycyjnym ogrzewaniem podłogowym, indywidualnym dla każdego pomieszczenia. (na zdjęciu elektrownia w przygotowaniu). Elektrownia taka spełnia wymagania posiadania 1 kW energii odnawialnej dla nowych domów



Wymóg posiadania 1kW (cokolwiek to znaczy) …….. Jest także wymysłem Pana T.B.
Natomiast ten cytat zwiera największe kłamstwo i oszustwo Pana T.B – ta wiatrownia jest całkowita porażką, ale o tym Pan T.B mówi tylko bliskim znajomym.
Link do komentarza
Jaki profesor taka lekcja. icon_biggrin.gif

„Profesor”, który podaje jakieś zmyślone normy unijne (BBR 2006), jakieś „wymagania posiadania 1kW energii odnawialnej” raczej nie skłania do „pilności” – nie sądzi Pan.

Natomiast co do tych badań SGGW, to zdziwi się Pan ale one wykazały niezbicie, tylko to co od lat było wiadomo – od przeszło 100 lat. I nie ma tam słowa krytyki pomp ciepła (czyli następne kłamstwo). Potwierdza to również słynne powiedzenie prekursora i producenta pomp ciepła w Polsce „temperatura głupcze” dotyczące GZ.

Jakby się Pan „pofatygował” to zapewne zwrócił by Pan uwagę, że od zawsze, większość z nas (zwolenników pomp ciepła) głosi, że:

- średnioroczny COP dla pomp ciepła przy grzaniu CWU wynosi od 2,5 do 3,

- średnioroczny COP dla pomp ciepła ogrzewających pomieszczenia wynosi od 3 do 3,5,

- pompy ciepła najlepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu niskotemperaturowym – podłogowym, gdzie temperatura zasilania nie przekracza 35 stopni.

- we wszystkich swoich obliczeniach dotyczących „opłacalności” pomp ciepła posługujemy się właśnie tymi wartościami COP.
Link do komentarza
Cytat

Jaki profesor taka lekcja. icon_biggrin.gif

„Profesor”, który podaje jakieś zmyślone normy unijne (BBR 2006), jakieś „wymagania posiadania 1kW energii odnawialnej” raczej nie skłania do „pilności” – nie sądzi Pan.

Natomiast co do tych badań SGGW, to zdziwi się Pan ale one wykazały niezbicie, tylko to co od lat było wiadomo – od przeszło 100 lat. I nie ma tam słowa krytyki pomp ciepła (czyli następne kłamstwo). Potwierdza to również słynne powiedzenie prekursora i producenta pomp ciepła w Polsce „temperatura głupcze” dotyczące GZ.

Jakby się Pan „pofatygował” to zapewne zwrócił by Pan uwagę, że od zawsze, większość z nas (zwolenników pomp ciepła) głosi, że:

- średnioroczny COP dla pomp ciepła przy grzaniu CWU wynosi od 2,5 do 3,

- średnioroczny COP dla pomp ciepła ogrzewających pomieszczenia wynosi od 3 do 3,5,

- pompy ciepła najlepiej sprawdzają się przy ogrzewaniu niskotemperaturowym – podłogowym, gdzie temperatura zasilania nie przekracza 35 stopni.

- we wszystkich swoich obliczeniach dotyczących „opłacalności” pomp ciepła posługujemy się właśnie tymi wartościami COP.


kupiłem COP 5,3 dla sprawdzenie - przekażę wyniki.
Pan za często zarzuca kłamstwo i nie przeprasza - producent reku, wiatrownia..
jak już wykazywałem COP pompy nie ma znaczenia skoro straty na zasobniku i cyrkulacji przekraczają potrzeby. To spowodowało, że zaprzestano instalować pompy ciepła w domach energooszczędnych.
Link do komentarza
Cytat

Wentylację tego typu robi się na miękkich kanałach - by była cicha, robi się na skrzynce rozdzielczej nie na trójnikach - by był równy rozkład - robi się kanałami 60 i 80 mm by zminimalizować straty na dystrybucji i by powietrze szło w kanałach laminarnie.
Nie należy używać przepustnic czy próbować regulować anemostatami. Przy przepływie 20-30m3/h regulacja jest niemożliwa . Anemostat działa otwarte/zamknięte.
Robiłem już i pisałem o takiej wentylacji w czasach gdy obowiązkowa była wentylacja „grawitacyjna”
http://www.instalator.pl/archi/mi12(16)/72.html
http://www.instalator.pl/archi/mi12(16)/73.html
http://www.instalator.pl/archi/mi12(16)/74.html



Anemostat - otwarte zamknięte??? Co Pan wypisuje???
Link do komentarza
Cytat

Kolejny raz czytam że kanały elastyczne izolowane nie nadają się do wentylacji. W wielu jednak projektach widziałem właśnie takie kanały dobrane średnicami i określone jako właściwe. nawet jest rodzaj kanałów Sonoduct - tłumiących hałas. To jak to w końcu jest. Czy kanały zwijane z blachy nie będą bardziej przenosiły dżwięku pracującej wentylacji?
Czym poza tym je izolować (gotowe izolowane są koszmarnie drogie - nie do zastosowanie w domku)



Kanały elastyczne wykonane z folii aluminiowej na drucie oraz zaizolowane ok. 2cm wełną mineralną zaprojektowane zostały wiele lat temu do wykonywania elementów tłumiących instalacji wentylacyjnych, czyli zazwyczaj "końcówek" o długości maksymalnie 2m służących łączeniu anemostatu z głównym kanałem wentylacyjnym. Niska cena oraz pozorna prostota wykonania instalacji spowodowały niezwykłą popularność tego typu przewodów wentylacyjnych. Instalację można oczywiście wykonać z przewodów elastycznych pod warunkiem że zaakceptujemy fakt, że zgodnie z przeznaczeniem wykorzystanych do jej wykonania materiałów jest to instalacja TYMCZASOWA, którą należy wymienić w momencie jej zabrudzenia.

Prawidłowo wykonana i zabezpieczona instalacja z przewodów sztywnych nie powinna przenosić dźwięku, istnieją także tłumiki wentylacyjne działające na zasadzie tłumika samochodowego, wyciszające dźwięk w takiej instalacji.

Jej zaizolowanie również nie stanowi problemu ani technologicznego ani cenowego - na rynku dostępne są specjalistyczne izolacje wentylacyjne o różnych grubościach, zarówno z wełny mineralnej jak i z tworzyw sztucznych.

Zastanawianie się nad zakupem instalacji miękkiej lub sztywnej do własnego domu i branie przy tym pod uwagę wyłącznie ceny takiej instalacji przypomina trochę zastanawianie się młodej mamy późną jesienią, czy kupić dziecku drogie zimowe kozaczki, czy lepiej letnie klapki. Te ostatnie są przecież o niebo tańsze!

Maciej Kosowski
Link do komentarza
Cytat

Kanały elastyczne wykonane z folii aluminiowej na drucie oraz zaizolowane ok. 2cm wełną mineralną zaprojektowane zostały wiele lat temu do wykonywania elementów tłumiących instalacji wentylacyjnych, czyli zazwyczaj "końcówek" o długości maksymalnie 2m służących łączeniu anemostatu z głównym kanałem wentylacyjnym. Niska cena oraz pozorna prostota wykonania instalacji spowodowały niezwykłą popularność tego typu przewodów wentylacyjnych. Instalację można oczywiście wykonać z przewodów elastycznych pod warunkiem że zaakceptujemy fakt, że zgodnie z przeznaczeniem wykorzystanych do jej wykonania materiałów jest to instalacja TYMCZASOWA, którą należy wymienić w momencie jej zabrudzenia.

Prawidłowo wykonana i zabezpieczona instalacja z przewodów sztywnych nie powinna przenosić dźwięku, istnieją także tłumiki wentylacyjne działające na zasadzie tłumika samochodowego, wyciszające dźwięk w takiej instalacji.

Jej zaizolowanie również nie stanowi problemu ani technologicznego ani cenowego - na rynku dostępne są specjalistyczne izolacje wentylacyjne o różnych grubościach, zarówno z wełny mineralnej jak i z tworzyw sztucznych.

Zastanawianie się nad zakupem instalacji miękkiej lub sztywnej do własnego domu i branie przy tym pod uwagę wyłącznie ceny takiej instalacji przypomina trochę zastanawianie się młodej mamy późną jesienią, czy kupić dziecku drogie zimowe kozaczki, czy lepiej letnie klapki. Te ostatnie są przecież o niebo tańsze!

Maciej Kosowski


No i to konkretna odpowiedź. Dziękuję.
Link do komentarza
Popieram powyzsza wypowiedz ,wiekszosc instalacji wykonuje sie z rur typu spiro ,do tłumienia montuje sie tłumiki zaraz przy urządzeniu ,przejscia przez stropy betonowe koniecznie z rur spiro ,jedyne elastyczne kanały prz3eważnie zakłada sie do systemu GK ze wzgledu na łatwosc mntazu anemostatu po zamontowaniu płyt gipsowych ,
Do Pana TB ,w małych domkach to moze ssytem rzdzielaczowy moze byc ok ,ale nie kazdym domu zasadne jest stosowanie tego systemu ,a sytem trójnikowy i dotego przepustnice to nie jest element powodujacy dodatkowy hałaas ale wymaga duzo wiekszej wiedzy od instalatora aby instalacja wyła cicha ,pisząc że na przepustnicy bedzie Pan miałc chqałas świadczy o kompletnej ieznajomosci zagadnień z zakresu wentylacji ,i te Pana torbulencje w kanałach podoujacych szum naprade dał Pan czasu ......
Link do komentarza
Nie robi się wentylacji na trójnikach. Przy 20-30m3/h kryza czy anemostat działa jak zawór 0/1 - Zawsze na początku będzie zbyt silna wentylacja a na końcu... Robiliśmy badania np w Dospelu.
Skrzynki rozdzielcze ostatnio wprowadzili – (bo nie mieli wyjścia) Vissemann , Holendzry (ned- air) , ELGE, flexit.
Sztywne kanały tłumią 30 x mniej - Problem nie musi być "słyszany" przez nawet kilka lat! Wentylatory z czasem są coraz głośniejsze, a instalacja jak wyżej opisana to znacznie więcej łączników cybantów i wszystkiego co może wejść w stałą rezonansową z turbulencyjnie płynącym powietrzem - To kwestia doświadczenia Szanowny Panie. Myśli pan, ze wydałem kupę kasy na produkcję skrzynek gdyby bez nich mógł zrobić komfortową wentylację???
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Co do trójników akurat zgadzam się z Panem T.B. Aby układ na trójnikach dobrze działał to teoretycznie długość przewodów powinna być jednakowa na nawiewie i wywiewie a centrala umieszczona symetrycznie tak aby nie było takiej sytuacji że na końcu wylotu nie ma powietrza, a w którym domu jest możliwy taki układ? no przecież w żadnym.
Co do głośnej instalacji: ja optuję za większymi średnicami przewodów co powoduje że prędkość w kanale jest mniejsza wtedy instalacja będzie bezgłośna.

Link do komentarza
Jest udowodnione, że najciszej jest przy 5m/s. Przy niższych prędkościach nasilają się niskie częstotliwości przy wyższych prędkościach - wysokie.
Kolejna sprawa to ciepło. Z jednej strony walczymy o duże gwc, wysoką sprawność a potem – straty na kanałach. Większy kanał to większa powierzchnia wymiany i dłuższy czas przebywania tam powietrza!
Link do komentarza
Cytat

Co do trójników akurat zgadzam się z Panem T.B. Aby układ na trójnikach dobrze działał to teoretycznie długość przewodów powinna być jednakowa na nawiewie i wywiewie a centrala umieszczona symetrycznie tak aby nie było takiej sytuacji że na końcu wylotu nie ma powietrza, a w którym domu jest możliwy taki układ? no przecież w żadnym.
Co do głośnej instalacji: ja optuję za większymi średnicami przewodów co powoduje że prędkość w kanale jest mniejsza wtedy instalacja będzie bezgłośna.


aby się brac za wentylacje to trzeba miec wiedze co za roznica jak jest długośc p[rzewodów na poszczegóny anemostat czy inną kratkę nalezy zawsze tak rozplanowac instalacje aby takie rzeczy sie nie zdazały ale myslę że jak ktoś umie robic instalację wentylacji to takich rzeczy wypisywał nie bedzie ,nie ma roznicy czy to rozdzielacz czy to trojniki gwarantuje ze w obu systemach nalezy wykazac sie wiedzą
co do predkosci to wiadomo że w kanale koncowym w domu predkosc nie powinna przekraczac 2m/s a w kanałach głownych przy centrali ok 5m/s ,trzymając sie takich założen napewno instalacja bedzie cicha
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...