Skocz do zawartości

Nowa sciana szczytowa w byłej oborze


Recommended Posts

Witam!

Mam budynek gospodarczy długości ok 30m "przyklejony" do domu. Ściana tylna z kamienia o szer. 50 cm, frontowa na 1,5 cegły. Jako że budynek w stanie "upadłości" a chcę zachować jego część, zrobić garaże i oddzielić to od domu rozebrałem 8 metrów ściany frontowej i dachu. Tylnej ściany z kamienia nie będę ruszał bo stoi ona w granicy działki i tak jest lepiej dla mnie i sąsiada. Pozostało mi postawienie ściany szczytowej. Chcę na 1 cegłę. Tylko zauważyłem, że ta ściana z kamienia jest odchylona od pionu (pewnie od wielu lat) bo między nią a ścianami działowymi są szczeliny na kilka cm. Pytanie: czy stawiając ścianę szczytową, jakoś (i jak?) związać ją z tą kamienną? Czy to coś pomoże?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Z opisu wynika, że budynek nie jest stabilny a nachylenie ścian może się pogłębiać. Z pewnością nie ma tam wieńca na poziomie dachu, który "spina" wszystkie ściany. Nowa ścianę szczytową można postawić na grubość 25 cm przewiązując ją z istniejącym murem, co 30-40 cm (w narożach warstwy zazębiają się). Warto też pomyśleć o zamontowaniu ściągów - metalowych prętów spinających przeciwległe ściany co 1,5 - 2 m jak też wykonaniu ekspertyzy technicznej stanu budynku.
Link do komentarza
Wieńca nie ma, murłaty zgniły a ściana od góry się rozsypuje... Problem w tym, jak przewiązać ścianę szczytową z tą kamienną? Nowa ściana będzie dostawiona prostopadle do niej a kamienie są spore. Chyba że by się udało wydłubać kilka mniejszych kamieni i wpuścić tam cegłę.... Wieniec oczywiście będę wylewał bo mi się ściana od góry w końcu rozsypie. Może to wzmocni konstrukcję...
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...