Skocz do zawartości

Od energooszczędności do zeroenergetycznej anoreksji


Recommended Posts

Jeśliś gruby, to warto się odchudzić. Z umiarem jednak, by nie wpaść w anoreksję. Świat i Polskę ogarnął szał oszczędzania energii. Szczególnie dotyczy to budowania domów. Energooszczędnych oczywiście. To dobrze, wszak 30–40% całkowitego zużycia energii przypada na budynki mieszkalne.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/10228-od-energooszczednosci-do-zeroenergetycznej-anoreksji

Link do komentarza
To mi przypomina historię ludzi, którzy całą energię życiową poświęcali na zdrowy tryb życia kosztem wielu wyrzeczeń. Tylko co to za życie. To samo jest z maniakami energooszczędności, którzy nigdy nie wykąpią się w wannie pełnej wody. A co, ja będę miał wannę o pojemności 230 litrów i nie zawaham się jej użyć :)
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Ile pan Marciniak ma lat? Sto? Mam wrażenie że zatrzymał się mentalnie gdzieś w epoce kamienia łupanego. Szczególnie \\\"trafne\\\" jest stwierdzenie, że do normalnego życia służy kocioł. Nic dodać......
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Gość TGREEN
Ręce opadają, gdy się czyta takie teksy, jeśli to pisze człowiek z tytułem \'\'prof.\'\' to ogarnie mnie przerażenie czego oni uczą studentów, jednocześnie przestaje mnie dziwić to co dzieje się w kraju, a do Pana profesora mam pytanie, czy nie zechciałby dopłacać mi różnicy do rachunku za ogrzewanie i cwu..
Link do komentarza
Cytat

Jeśliś gruby, to warto się odchudzić. Z umiarem jednak, by nie wpaść w anoreksję. Świat i Polskę ogarnął szał oszczędzania energii. Szczególnie dotyczy to budowania domów. Energooszczędnych oczywiście. To dobrze, wszak 30–40% całkowitego zużycia energii przypada na budynki mieszkalne.

<strong>Pełna treść pod adresem:</strong>
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/domy-energooszczedne-i-pasywne/a/10228-od-energooszczednosci-do-zeroenergetycznej-anoreksji


Panie profesorze... a ekonomia ! A komfort. Tak się akurat składa, że przy dobrej izolacji i małych potrzebach ciepła ogromną rolę zaczyna odgrywać precyzja w aplikowaniu ciepła do każdego pomieszczenia. Ogrzewanie musi z super dokładnością uwzględniać zyski z tv komputerów itp. To rola dla elektronika nie hydraulika. Systemy centralne (pośrednie ) są drogie i z natury mało sterowalne ( automatyka pokojowa, strefowa zadaniowa - to coś dla ASIC!) - dodatkową sprawą jest, że takie niecentralne, precyzyjne aplikowanie ciepła jest wielokrotnie tańsze od siermiężnego centralnego - To pozwala zwiększyć grubość izolacji - niwelując tym samym różnicę w koszcie wytworzenia kWh.
Tak się składa Panie profesorze, że domy zużywające do 30kWh/m2 rocznie są tańsze inwestycyjnie od tych zużywających ponad 60 kWh - są też zdrowsze i mają większy komfort bytowy.
Ekonomiczna izolacja termiczna to taka przy której nieekonomiczny jest centralny (pośredni ) system ogrzewania.

U mnie 20 lat temu z powodzeniem elektronika wyparła siermiężną hydraulikę.
Pozdrawiam … Pański były student T. Brzęczkowski
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...