Skocz do zawartości

POROTHERM 38 - CZYM OCIEPLIĆ,WEŁNA CZY STYROPIAN? (ZDJĘCIE)


Recommended Posts

Witam.
Przeczytałem kilka tematów zamieszczonych na forum na temat ocieplenia budynków i mimo wszystko prosze o jeszcze jedną rade odnośnie ocieplenia ścian zewnętrznych z POROTHERMU 38.Czym ocieplać - styropianem czy wełną. Dodam na marginesie że zastosowałem zwykłą zaprawe a nie zaprawe termoizolacyjną jak poleca firma WIENERBERGER.
Osobiście uwazam ze na mur wykonany z POROTHERMU grubosci 38 cm wystarczy zastosować styropian o gr 8 cm??
Prosze o rade.
Pozdrawiam.
Brak obrazka
Link do komentarza
Witam
Stosując zwykłą zaprawę, straciłeś własności termoizolacyjne ściany (przynajmniej w znacznym stopniu, gdyż wprowadziłeś mnustwo mostków cieplnych. Docieplenie więc jest konieczne. Jeżeli chodzi o to czy wełną czy styropianem, to proponował bym wełnę (oczywiście od zewnątrz), jednak gdy brak Ci kasy to możesz również dać styropian, jest on troche gorszy, ale nie aż tak żeby trzeba się było tym przejmować.
Natomiast jeżeli chodzi o grubość warstwy to to przy tak wykonanym murze to potraktowałby go jako ścianę zimną i dałbym minimum 12 cm
pozdrawiam
Link do komentarza
Postawiona ściana z pustaków porotyzowanych spełnia wymagania ciepłochronosci dla przegród jednowarstwowych, a współczynnik przenikania ciepła wynosi ok. 0,4 W/m2 K. Zatem dodatkowe ocieplenie może być dowolnej grubości - w praktyce montuje się płyty o grubości do 12 cm, przy czym zwiększenie grubości nie powoduje dużego wzrostu kosztów (ok. 1,5 zł/m2 za każdy dodatkowy cm grubości), a poprawia ciepłochronność przegrody. Ze względu na niższe koszty i łatwiejsze wykonanie do ocieplenia najczęściej używa się styropianu.
Link do komentarza
Do Brzeczkowskiego: Nie wierzę w izolację folią od środka, przecież nie klei Pan folii do profila a później płyty klejem do folii, jeżeli pan mocuje płytę wkrętkami to z folii zostaje sito, para przez sito, woda się leje w ścianie, wełna wtedy to błoto, a też grzybki rosną, a jak nawilgnie konstrukcja to i katastrofa budowlana szybko. Panie co pan ty radzisz ludziom. Piotr
Link do komentarza
To nie kwestia wiary. Jak nie dasz foli wilgoć na 100 % wejdzie podobnie jak w dachu czy szkieletowcu. Od 14 lat nikomu z folią i wentylacją wlgoc nie weszła. Radzę wiarę zostawić na bardziej niezrozumiałe rzeczy tu wystarczy wykres Molliera. Pozdrawiam 022-5591081
Link do komentarza
Panie TB niech Pan przestanie się powoływać na Xella bo oni nic podobnego nie mówią. Ten Pan ma ścianę murowaną a nie szkieletową.

PS. W swoich wypowiedziach Panie TB już Pan raz powiedział, że propozycje foli opiera Pan na SWOICH BADANIACH i nic oprócz ich nie potwierdza Pana teorii.
pozdrawiam
Link do komentarza
Szanowna Redakcjo proszę zwrócić uwagę na to że pustaki zostały ułożone na zwykłej zaprawie co wprowadziło masę mostków cieplnych, pozatym następuje zwiększone przenikanie wilgoci przez zaprawę niż przez ścianę, pisanie więc "...spełnia wymagania ciepłochronosci..." i jednoczesne proponowanie 12cm styropianu jest chyba nieporozumieniem.

PS. Jak najbarsziej zgadzam się z wami co do 12 cm styropianu. Mam tylko wątpliwości co do formy przekazanej przez was informacji.
Link do komentarza
Do Brzeczkowskiego: na tej stronie www.xella.pl nie określają czym montują płytę, ale jeśli wkrętkami to stosując Pana (TB) określenia, sito i woda płynie strumieniami. To Pana (TB) wiara i słowa. To Pan (TB) czaruje wszystkich folią od środka, ale ona zawsze jest podziórawiona, czyli nieszczelna z założenia, czyli tak jak by jej nie było. Piszesz Pan (TB)o folii, bo ona w Pana (TB) rozwiązaniu jest konieczna, ale nie miesz jej Pan (TB) przymocować bez dziórawienia. Piotr
Link do komentarza
Sznaowni Państwo,
przekazujemy wypowiedź doradcy technicznego firmy Wienerberger Pana Janusza Ositka:

Ściana wybudowana z Porothermu 38 P+W jest ścianą spełniającą wymagania zadane w zakresie ochrony cieplnej budynków. Dla ścian jednowarstwowych współczynnik U powinien być mniejszy lub równy od 0,5 W/m2K. Ściana z PTH 38 P+W wymurowana na zaprawie zwykłej posiada współczynnik U=0,42 W/m2K co powoduje ,że ściana taka nie wymaga docieplenia.

W przypadku ścian docieplanych obowiązuje współczynnik U mniejszy lub równy od 0,3 W/m2K.

W żadnym z możliwych wymiarów tj prawnym, technicznym czy też wreszcie ekonomicznym nie ma konieczności docieplania takiej ściany.

Jeżeli zaś inwestor tkwi w zamiarze docieplenia takiej ściany to należy ją wówczas traktować jako ścianę docieplaną ,dla której współczynnik U powinien być mniejszy lub równy 0,3 W/m2K.
Link do komentarza
Pan Janusz Ositka radzi, Ludzie nie płaćcie mniejszych rachunków! Przecież za gaz Polska musi płacić nawet nawet jak go nie zużyje! Pomozecie?! Nie zmniejszjcie potrzeb ciepła, bo ono zawsze będzie taniało! A normy? One zawsze maleją za Gierka było ściama miała 0.01 w latach 80' tych 0.02 w 90' 0.03 teraz 0.04 a w 2010 roku to tylo namiot będzie dopuszczony!!!
Tak pasuje? Tak pisać ?
Link do komentarza
Odpowiadając na pytanie chciałbym podejść troszkę szerzej do tematu ociepleń.
Przed jednoznacznym określeniem rodzaju materiału ociepleniowego – styropian czy wełna pozwolę się zatrzymać na wadach spowodowanych zawilgoceniem muru..
W przypadku zastosowania jako materiał ocieplniowy styropianu może dojść do zawilgocenia muru, ponieważ ten materiał posiada kilkakrotnie gorszą przepuszczalność pary wodnej w porównaniu z wełną mineralną
W normalnych warunkach użytkowania pomieszczeń mieszkalnych ocieplenie domu styropianem nie wpływa znacząco na mikroklimat, pod warunkiem, że wcześniej mur nie został mocno zawilgocony np. w wyniku braku wentylacji i przemarzania ścian lub podczas budowy.
Problem w przypadku ocieplenia ściany jest przeniesienie punktu rosy w kierunku materiału ociepleniowego co może prowadzić do jego zawilgocenia.
Wynika to z zagadnień fizyki budowli z przepływu ciepła przez przegrody oraz zagadnienia dotyczącego warunków sprzyjających kondensacji pary wodnej
Dlatego należy tak dobrać grubość materiału termoizolacyjnego aby nie doszło do zawilgocenia tego materiału co w przypadku zwłaszcza wełny może doprowadzić do odwrotnego skutku do zamierzonego poprzez pogorszenie a nie poprawienie warunków użytkowych.
Zawilgocona ściana zamiast kumulować energie cieplną będzie ją pobierała do osuszenia przegrody co zwiększy zapotrzebowanie budynku na energię a co za tym idzie wzrośnie koszt eksploatacji.
Przy źle wykonanej izolacji ścian przy pomocy styropianu możemy mieć uczucie życia w termosie. Co prawda usuniemy mostki termiczne ale przy źle działającej wentylacji będziemy czuli ciągły zaduch . Tutaj poruszam bardzo ważny problem zapewnienia odpowiedniej wentylacji . Termomodernizacja ma na celu za zadanie ograniczenie nakładów finansowych na ogrzewanie. W tym celu ocieplamy budynek, montujemy okna o dobrych parametrach izolacyjności cieplej zapominając o zapewnieniu wentylacji pomieszczeń.
Do ociepleń styropianem należy stosować odmianę FS20 mocowaną na zaprawie klejowej do ścian .Należy pamiętać aby tynk posiadał taka samą paroprzepuszczalność co materiał izolacyjny. Nie zaleca się stosować tynków akrylowych przy ocieplaniu wełna mineralną.
Warstwa tynku cienkowarstwowego chroni izolację termiczną przed uszkodzeniami mechanicznymi i wodą a zarazem daje efekt wizualny.
Link do komentarza
Zupełne nizrozumienie tematu fizyki budowli.
Przepuszczalność wełny czy styropianu dla pary wodnej nie ma większego znaczenia. wykraplanie wody moze zaczynac się już od +18st. C do +8 st.C, więc w wełnie czy styopianie jak i w murze mamy wodę nie parę.
Grubość materiału izolacyjnego? im jest grubszy tym woda wykrapla się blizej wnętrza i jest jej więcej. W "gierkowskiej wielkiej płycie nie było problemu z wilgocią.
Kumulacja energii przez ścianę. O kumulacji możemy pisać gdy ściana odbiera nadmiar produkowanego ciepła i potem go oddaje, więc ma sens tylko przy niesterowalnym ogrzewaniu (np. piece kaflowe). Od 15 lat montuje się automatykę, a w tym przypadku ściana ne fundamencie ocieplona z zewnątrz będzie zawsze chłodniejsza niż temp. w pokoju, a więc będzie notorycznym odbiornikiem a nie akumulatorem. Jeszcze uwaga co do suszenia ściany energia cieplną, suszy wentylacja nie ciepło (bez wentylacji) Wzrost temperatury mokrej ściany w/w konstrukcji nie sprzyja suszeniu (zimą woda wykrapla się non stop) tylko rozwojowi pleśni.
Złe samopoczucie zaduch z powodu złej wentylacji występuje nie tylko przy izolowaniu od środka, A "termos" to jedyna zanana i skuteczna izolacja. Nie wyobrażam sobie zdrowego i oszczędnego domu bez rekuperatora, co potwierdza moja 15 letnia praktyka.
Z tych właśnie względów co Szanowny Gośc raczył wymienić nie ma wyjścia trzeba choć trochę dać wełny z folią od środka podobnie jak w dachu czy szkieletowcu.
Link do komentarza
Cytat

Szanowna Redakcjo proszę zwrócić uwagę na to że pustaki zostały ułożone na zwykłej zaprawie co wprowadziło masę mostków cieplnych, pozatym następuje zwiększone przenikanie wilgoci przez zaprawę niż przez ścianę, pisanie więc "...spełnia wymagania ciepłochronosci..."  i jednoczesne proponowanie 12cm styropianu jest chyba nieporozumieniem.



Zgodnie z deklaracją producenta ciepłochroność ściany murowanej na zwykłą zaprawę wynosi 0,42 W/m2 K co spełnia wymogi ciepłochronnosci dla przegród jednorodnych. Zaprawa ta nie tworzy mostków cieplnych a jedynie przyczynia się do zmniejszenia ciepłochroności całej ściany w porównaniu do zaprawy ciepłochronnej o ok. 0,06 W/m2 K a jej paroprzepuszczalność jest podobna jak reszty muru. Przed podjęciem decyzji o ociepleniu takiej ściany warto przeprowadzić rachunek ekonomiczny. Przy założeniu, że ścianę tą ocieplimy styropianem o grubości 12 cm, różnica w ciepłochronnosci wyniesie ok. 0,22 W/m2 K. Przez nieocieploną scianę "ucieknie" w ciągu roku m.w. 16 kWh energii na każdy m2. Przy ogrzewaniu gazem przy cenie 0,13 zł/kWh, straty wyniosą ok. 2 zł/m2 rocznie. Przy przeciętnym koszcie ocieplenia ok. 80 zł/m2 (matewriał i robocizna) nakłady zwrócą się po mniej więcej 40 latach. Od inwestora zależy więc czy warto ponosić takie koszty
Link do komentarza
Witam
Wełan od środka icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif , po tylu dyskusja Pan dalej swoje, jest to najgorsze rozwiązanie z możliwych.
Tylko wełna albo styropian od zewnątrz, przy dobrej wentylacji kondensacja pary wodnej nie będzie miała znaczenia, albo wogóle nie wystąpi.

Szanowna Redakcjo, nie można liczyć kosztóww ten sposób gdyż ścian jest surowa i jej otynkownie nie może być doliczane do kosztów ocieplenia. Ponadto ocieplenie zlikwiduje mostki termiczne powstałe w narożach, stropie, nadprożach itp. czego nie ma w Państa kalkulacji, budynek to nie prosta ściana, a producenci odnoszą się właśnie do takiej w swoich wspóczynnikach.

cytat "...ta nie tworzy mostków cieplnych a jedynie przyczynia się do zmniejszenia ciepłochroności całej ściany w porównaniu do zaprawy ciepłochronnej..." to chyba żart. Zaprawa jest w stosunku do powierzchi całej ściany ułozona liniowo, tylko ze względu na to że jest to cienka warstwa, nie oznacza to że to nie jest mostek cieplny zwłaszcza że zmiejsza ciepłochłoność ściany, Producenci dla swojej wygody upraszczają to do współczynnika zmniejszającego własności całej ściany, jak widać wg. nich nie ma on większego znaczenia, co jest nie prawdą gdyz nikt wtedy nie kupowałby zapraw ciepłochłonnych.

Dodatkowo jezeli zostanie wykonany tynk cienkowarstwoy to wmiejsc gdzie jest zaprawa z czsem będą widoczne, gdyż jest to miejsce bardziej zimne i o zwiększonej chłonności wilgoci, czyli trzeba dać tynk gróbowarstwowy co zwiększa koszt wykonania ściany, a jednocześnie obniża koszty ewentualnego ocieplenia.

pozdrawiam
Link do komentarza
Czy Pan naprawdę tego nie rozumie, że jedyne rozwiązanie nazywa najgorszym. Są ludzie, którzy to sprzedają z tego żyją i tak nie mówią. Proszę podać choć jedną wadę tego rozwiązania. Bo ja znam tylko zalety. Nie wchodzi wilgoć, niema mostków, łatwiejsze sterowanie, stabilniejsza trwalsza konstrukcja i zdrowy dom.
Link do komentarza
Szanowna Redakcjo!! Firma Wienerberger zwariowała!!
Podajecie, że ocieplenie z 0.41 W/m2/K (porotermu 38) do 0.22 kosztuje 80 zł/m2 i zwróci się po 40 latach. A Wienerberger wprowadza nową cegłę "50" 0.31W/m2/K droższą od "38"-ki o 25 zł/m2
Drogi Wienerbergerze rozeznajcie się w rynku, w kę,raju w którym jest tak tanie ogrzewanie nikt nie zabierze sobie 12 cm po obwodzie i zapłaci drożej za cegłe jak mu się to zwróci po 27 -latach.
Link do komentarza
Panie TB jeżeli Pan zamykasz oczy i nie widzisz żadnych wad, to nie jest moja wina, widocznie jest to Panu wygodne i ma Pan w tym jakiś swój cel.

Po piewrsze każde okno, każde drzwi każda ściana wewnętrzna łącząca się z zewnętrzną, każdy strop jest mostkiem cieplnym. (czy ściany wewnętrzne i stropy też Pan ociepli z obu stron i da folie?)
Wilgoć natomiast do ściany wchodzi nie tylko od wewnątrz ale również od zewnątrz i jak się Pan zabezpieczy od tego (da Pan folie również na zewnątrz?)
A jak Pan poosadza gnizdka elektryczne bez dziurawienia foli, a jak Pan powiesi cokolwiek na ścianie ( np. szafki w kuchni)
Co do trwałości i stabilności, stabilność jest bez znaczenia, to nie jest konstrukcja nośna, a poza tym to na postawie czego określa i jak Pan określa stabilność, a trwałość to według Pana o ile jest trwalsze, i skąd Pan ma takie dane???
Co do zdrowego domu to jak ma Pan dobrą wentylację to każdy będzie zdrowy, więc to też rzaden argument.
pozdrawiam
Link do komentarza
Szkoda, że Pan się nie zna na budownictwie, ale i tatkim trzeba tłumaczyć. Nic się nie dziurawi, nie ma takiej potrzeby, są specjalne kołko puszki.
Dobra wentylacja ma utzrymywać wilgotność w granicach 35-65% co przy 22-26 stC daje punkty rosy od +18 do +8 st.C daltego ściana będzie mokra.
Będzie też zimna. Umieszczanie izolacji cieplnej za notorycznym odbiornikiem jest nieporozumieniem!
Link do komentarza
Szkoda, że Pan też się na budownictwie nie zna!
Przepływ ciepła to jedno a przepływ wilgoci to drugie,
A że są specjale puszki, specjalne ...., specjalne .... i koszt końcowy ocieplenia ściany jak ze złota, a efekt marny.
Zakładając nawet, że odizoluje Pan pomieszczenie od ściany idaelnie, co z wilgocią napływającą z zewnątrz, na którą nie ma Pan żadnego wpływu.
Brak izolacji z zewnątrz powoduje, że miejsce przemarzania ściany przesuwa się do wnętrza budynku, przy dużej izolacji od wewnątrz, ściana może przemarznąć całkowicie, wraz z przesuwaniem się strefy przemarzania w głąb ściany, miejsce wykraplania się pary wodnej przesuwa się do wewnętrznej strony ściany i mimo że odizoluje Pan napływ wilgoci z wnętrz to wilgoć napłynie z zewnątrz.
Poza tym wełna od wewnątrz również jest notorycznym jak Pan to nazwał odbiornikiem ciepła, bo chyba nie Powie Pan, że ciepło nie ujdzie!!!

Nawiązując z kolei do innej Pana wypowiedzi, że cytat z dyskusji o ocieplaniu fundamentu

"do ziemi znacznie więcej ucieka ciepła niż ścianą i dachem razem wzięte. Bo nie jest prawda to co często słyszę, że im wieksza róznica temperatur tym większa ucieczka ciepła. Przy takiej róznicy masy powietrze/ziemia strumień przepływu ciepła jest nieporównywalnie większy z podłogi +20 st do ziemi +5 niż przez dach z +26 do -20 st. powietrze."

skoro pan twierdzi, że ciepło szybciej ucieka do ciała stałego to dlaczego chce Pan odprowadzać Ciepło z wełny do ściany (ciało stałe), i jak Pan to twierdzi fizyka jest jednakowa , to gdzie w Pańskich wypowiedziach jest prawda, raz tak raz tak jak pasuje byle na moim.

pozdrawiam

PS. Co z mostkami cieplnymi o których wcześniej pisałem?
Link do komentarza
Dobrze, że takich odpornych jetst niewielu. Sporo ludzi dzwoni i się przekonyje.
Co nie wpuszczanie wody od środka ma do nie wpuszczania wody z zewnątrz? Wykańcza Pan dom tak samo. A ściana jak jest sucha niech sobie przemarza, nic jej nie będzie.
Link do komentarza
Wilgoć nie wykrapla sie w cieplejszych od powietrza przegrodach. Niech Pan nie krzywdzi ludzi, czy tu ktoś pisze o wilgoci w ścianie z folią od środka. To naprawdę jest żenujace. Ile można tłumaczyć?
Link do komentarza
Witam
czy Pan się zastanawia zani Pan coś napisze, przegroda w okrecie zimowym jest zawsze cieplejsza niż powietrze na zewnątrz (sciana styropian od zewnątrz, wełna wewnątrz ściana), a żenujące jest to iż Pan pomija w swoich wypowiedziach wilgoć napływającą z zewnątrz budynku, pomija Pan zresztą wszystko co jest Panu niewygodne
cytat "Bo ja znam tylko zalety",
a szkoda bo ja nie znam żadnego rozwiązania, które ma tylko zalety, zawsze jest coś za coś, i jak narazie wełna czy styropian na zewnątrz jest dużo lepszym rozwiązaniem niż wełna od środka.
pozdrawiam
Link do komentarza
To Pan bezkrytycznie powtarza muratorowskie technologie.
Dom nie buduje się na 3-4 lata i od 40 kWh/m2/rok nie ma odejścia.
Dlatego dyskutować to mogę jakim sposobem to osiagnać a nie czy jest sens do dego dążyć.
Zacytuję Szanownemu Panu takst z mojej "ulubionej " prasy budowlanej: Dobrze ociplony dom powinien zużywać według fachowców do 40 kWh na 1m2. Natomiast przeciętne zużycie energii w Polsce wynosi około 300 kWh. Stąd energia uzyskiwana ze spalania gazu jest nadal jeszcze bardziej ekonomiczna od zuzycia energii elektrycznej do ogrzewania. "
Ja staram się być fachwcem, przynajmniej według "ulubionego" pisma.
Pan się tez zapozna z badaniami Pani Barbary Janińskiej z Inastytutu Konstrukcji Budowlanych Politechniki Poznańskiej "Termomodernizacja a zagrożenie mikologiczne budynków mieszkalnych"
Link do komentarza
Witam
To nie są muratorowskie technologi. Gazety dla mnie są tylko źródłem uzupełniającym a nie podstawowym.

co do "Termomodernizacja a zagrożenie mikologiczne budynków mieszkalnych" z chęcią bym się zapoznał z tym tekstem, ale chwilowo nie mam do niego dostępu, jeżeli jest Pan w jego poziadaniu to może go Pan załączy.
pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
www.isover.se/sw6406.asp
www.isover.se/sw5687.asp
Skanska (bloki na ul. Galopu w W-wie itd)
A RT2000 a Xella.
Kto jeszcze nie chce mieć alergii i płacić małe rachunki?
Link do komentarza
Witam
Cały czas to samo Panie TB jesteś Pan jak zacięta płyta, zero argumentów, żadnego poparcia teoretycznego, i odnośniki do stron, które opisują co innego niż Pan mówi + własne nic nie warte badania (bo co mogą być warte badania gościa który bada coś o czym nie ma pojęcia?).

pozdrawiam
Link do komentarza
Ewidentnie jest Pan głuchy na argumenty. Pan nie podaje żadnych argumentów. Tylko głosi, że tak trzeba i odwraca fizykę z Panem z BDB, lub co bardziej prawdopodobne, sądząc po rekcji, doskonale Panowie rozumiją problem, doskonale wiedzą o co chodzi ale zdajecie sobie sprawę jak prof. Pogorzelski, że skuteczna wentylacja i izolacja najmocniej uderzy w rynek instalacyjny. Kiedyś (91') prof. Żmijewski (załozyciel Agencji Poszanowania Energii) stwierdził; "Im mniej potrzeba ciepła tym tym bardziej opłaca się ogrzewać droższymi źródłami energii". opisałem to w www.instalator.pl 1999/11 str 46 47 48 "ogrzewanie kontra izolacja
Prof. Pogorzelski też się z porf Żmijewskim zgodził w MURATORZE 97'/8
A w korespondencji dodał, że izolacja na poziomie 40 kWh/m2 na rok spowoduje upadek branży instalacyjnej.
Dlatego też mino ewidentnych przekrojów np isovera i isoli mimo że domy tak izolowane stoją wiele lat, to determinacja Panów jest zrozumiała, Panowie wciąz głoszą, że lepiej wydać sporo na piec czy pompę ciepła niż na izolację i wentylację.
Zdaję sobie z tego srawę, dlatego mniej tłumaczę tego Panom, bo i tak nie słuchacie, a tym co chcą mieć zdrowe i niedrogie domy.
Link do komentarza
Witam
W żadnej swojej wypowiedzi nie stwierdziłem że nie trzeba izolować, a różnice między nami polegają na tym jak to zrobić.

Korespondencje na które się Pan powołujesz jeszcze nikt na oczy nie widział, mimo że obiecywał ją Pan przedstawić co miało Panu sprawić przyjemność i nie nastręczało kłopotów. icon_lol.gif icon_lol.gif icon_lol.gif

Trudono być głuchy na argumenyt których nie ma!
Do tej pory nie odpowiedział Pan na żadne z zadanych pytań odnośnie montażu i ziolacji od wewnątrz, a to co Pan mówi mozna zaliczyć do wypowiedzi typu HASŁO pod którym nic nie ma. (przepraszam dał Pan jedą że są specjalne puszki elektryczne, akurat naj mniej znaczącą)

Zacznij Pan podawać konkretne odpowiedzi, albo to co Pan mówisz jest i będzie stekiem bzdór (mam tu oczywiście na myśli ocieplanie od wewnątrz ścian murowanych)

pozdrawiam
Link do komentarza
polecam lekturę.

http://www.styropian-sps.com.pl/oddychaj.html

oryginał artykułu na stronie


Andrzej BOBOCIŃSKI
Mgr inż., Instytut Techniki Budowlanej
Jerzy A. POGORZELSKI
Prof. dr hab. inż., Instytut Techniki Budowlanej



Ściany nie oddychają !
1. Wprowadzenie

Termin "oddychanie ścian" nie jest terminem technicznym. Występuje on natomiast w licznych wypowiedziach specjalistów od budownictwa, których liczba u nas jest prawie tak duża, jak liczba lekarzy. Mówią oni, że jakaś ściana "oddycha" lub "nie oddycha", przy czym termin ten jest zwykle traktowany przez nich jako termin pierwotny i nie wymagający definiowania.
Autorzy przeprowadzili kilka rozmów wyjaśniających z "użytkownikami" tego terminu. Okazało się, że przez "oddychanie ścian" rozumieją oni zjawisko dyfuzyjnego odpływu pary wodnej z pomieszczenia poprzez samą ścianę zewnętrzną. Zjawisko to uważa się za korzystne, gdyż ma chronić pomieszczenia przed nadmiernym zawilgoceniem eksploatacyjnym powietrza i jego konsekwencjami (kondensacja wewnętrzna, rozwój pleśni i grzybów, itp). Należy przy tym podkreślić, że kontekst wypowiedzi o "oddychaniu ścian" jest zawsze taki, że zjawisko to, lub jego brak, ma istotny wpływ na "mechanizm" usuwania nadmiaru pary wodnej z pomieszczenia.
Nieuniknioną konsekwencją ocieplenia ścian zewnętrznych budynku jest nie tylko znaczne zwiększenie oporu cieplnego przegród; może mieć miejsce także zwiększenie ich oporu dyfuzyjnego, niekiedy nawet kilkukrotne.

W konsekwencji nierzadko można spotkać się z poglądem, że w wyniku ocieplenia ścian nastąpiło pogorszenie komfortu pomieszczeń, gdyż wyeliminowane lub znacznie ograniczone zostało "oddychanie" ścian zewnętrznych, które uważane jest za ich korzystną cechę.
Samo zjawisko przepływu dyfuzyjnego przepływu pary wodnej przez przegrody zewnętrzne - w przypadku występowania różnicy ciśnień cząstkowych pary wodnej po obydwu jej stronach - jest niepodważalnym faktem fizycznym. Faktem jest też, że wielkością tego przepływu można w pewnym zakresie "sterować" na etapie projektowania i/lub termomodernizacji. Zasadne jest natomiast pytanie, czy wielkość tego przepływu może mieć jakieś znaczenie praktyczne i być porównywalna z usuwaniem pary wodnej poprzez wentylację. Ustalenie tego jest właśnie celem niniejszego artykułu.
Warto przy tym zwrócić uwagę, że zagadnienie to nie jest czysto teoretyczne, lecz ma również aspekt praktyczny, a nawet handlowy. Uznanie bowiem, że zapewnienie "oddychania" ścian jest istotnym elementem wysokiego standardu technicznego pomieszczeń - prowadzić będzie w szczególności do preferowania tych materiałów termoizolacyjnych, które charakteryzują się możliwie małym oporem dyfuzyjnym; w praktyce płyt z wełny mineralnej zamiast styropianu.
2. Założenia do analizy

Analizę postanowiono przeprowadzić przez porównanie strumieni pary wodnej, wymienianych między pomieszczeniem i powietrzem zewnętrznym, na drodze dyfuzji przez ścianę zewnętrzną i na drodze wentylacji, przy różnych wartościach temperatury powietrza zewnętrznego.
Do obliczeń przyjęto mieszkanie dla czterech osób o powierzchni użytkowej 65 m2 i powierzchni ścian zewnętrznych pełnych (z pominięciem okien) wynoszącej 30 m2. Z uwzględnieniem danych zawartych w [1] przyjęto łączną emisję wilgoci eksploatacyjnej (od ludzi oraz wydzielaną przy użytkowaniu) wynosi 300 g/h.

Założono, że ściany są z cegły pełnej, o grubości 25 cm i rozpatrzono 3 warianty:
ściany nieocieplone,
ściany ocieplone styropianem grubości 12 cm,
ściany ocieplone płytami z wełny mineralnej o grubości 12 cm.
Warstwy izolacji cieplnej pokryte są cienkowarstwową wyprawą tynkarską mineralną, o małym oporze dyfuzyjnym.
Należy zaznaczyć, że wykonywanie analogicznych obliczeń dla innych materiałów ścian zewnętrznych (pustaki, beton komórkowy) nie znajduje uzasadnienia, gdyż ściany z tych materiałów charakteryzują się zbliżonym oporem dyfuzyjnym.
Do obliczeń wymiany pary wodnej przez wentylację przyjęto jej dwie krotności: przeciętną (n = 0,8 h-1), na podstawie badań Zakładu Fizyki Cieplnej ITB, przeprowadzonych w sezonie 1999/2000 w kilkudziesięciu mieszkaniach w Warszawie [2] i słabą (n = 0,3 h-1), jak w mieszkaniach ze szczelnymi oknami.
Obliczenia wykonano przy założeniu temperatury powietrza wewnętrznego 20°C i dwóch wartości temperatury powietrza zewnętrznego: 0°C i -20°C; przy tych wartościach temperatury zawartość pary wodnej w powietrzu zewnętrznym wynosiła odpowiednio: 3,0 i 0,6 g/kg.
Wykonano również obliczenia, w których znacznie zróżnicowano wielkość emisji wilgoci w pomieszczeniu (od 75 do 600 g/h) i krotność wymiany powietrza (od 0,05 do 1,0 h-1) w celu pokazania, jak zmiany te wpływają na przepływ wilgoci przez ściany zewnętrzne.

Obliczenia wiążące wilgotność powietrza wewnętrznego z emisją wilgoci w mieszkaniu, wilgotnością powietrza zewnętrznego oraz strumieniem powietrza wymienianym przez wentylację - wykonano korzystając ze wzoru (1) zawartego w [1]:



(1)


w którym:
- strumień wymienianego powietrza wentylacyjnego, m3/h,
- strumień zysków eksploatacyjnych wilgoci, kg/h,
- zawartość wilgoci w powietrzu wywiewanym z pomieszczenia, kg/kg,
- zawartość wilgoci w powietrzu nawiewanym do pomieszczenia, kg/kg,
- gęstość powietrza nawiewanego (zewnętrznego), kg/m3.

Znajomość wilgotności powietrza wewnętrznego przy określonym strumieniu powietrza wentylacyjnego pozwala na określenie różnicy ciśnień cząstkowych pary wodnej po obydwu stronach ściany zewnętrznej, a w konsekwencji na określenie gęstości strumienia pary wodnej () przepływającej przez ściany zewnętrzne, zgodnie ze wzorem:



(2)

w którym:
- gęstość strumienia pary wodnej przepływającej przez ściany zewnętrzne,
g/(m2.h),
- różnica ciśnień cząstkowych pary wodnej po obydwu stronach ścian zewnętrznych, hPa,
Z - opór dyfuzyjny ściany zewnętrznej, m2.h.hPa/g.

Opór dyfuzyjny ściany można określić ze wzoru:


(3)

w którym:
- grubość i-tej warstwy ściany, m,
- współczynnik przepuszczania pary wodnej
i-tej warstwy ściany, g/m.h.hPa.

3. Udział "oddychania" ścian w usuwaniu pary wodnej z pomieszczeń

Poniżej, w tablicy 1 oraz na rysunkach 1-3, przedstawiono wyniki obliczeń obrazujące zależność między przepływem dyfuzyjnym pary wodnej przez ściany zewnętrzne, a:
rodzajem izolacji cieplnej ścian,
emisją wilgoci w pomieszczeniu,
krotnością wymiany powietrza oraz
wilgotnością powietrza zewnętrznego.
Wyniki obliczeń (tablica 1) wskazują, że przy usuwaniu wilgoci eksploatacyjnej z pomieszczeń udział strumienia dyfuzji przez ściany zewnętrzne jest znikomy, a nieomal cała wilgoć eksploatacyjna (ponad 97%) jest usuwana przez wentylację nawet wtedy, gdy wentylacja jest mało wydajna.


W przypadku przynajmniej przeciętnej sprawności wentylacji, przez ściany zewnętrzne dyfunduje najwyżej do 1% całkowitego strumienia pary wodnej usuwanej z pomieszczeń mieszkalnych.
Wpływ rodzaju izolacji cieplnej na wielkość przepływu pary wodnej przez ściany jest nieznaczny w wymiarze bezwzględnym. W szczególności zróżnicowanie strumienia pary wodnej dyfundującej przez ściany nieocieplone i ocieplone styropianem wynosi do 4 g/h w odniesieniu do przeciętnego mieszkania, jest zatem znikome w stosunku do strumienia pary wodnej usuwanej przez wentylację (ok. 300g/h). Jeszcze mniejszy jest wpływ temperatury powietrza zewnętrznego.
Tabela 1. Udział dyfuzji przez ściany zewnętrzne (%), w usuwaniu pary wodnej z mieszkania
Temperatura powietrza zewnętrznego Rodzaj izolacji cieplnej Wentylacja przeciętna (0,8 h-1) Wentylacja słaba
(0,3 h-1)
0°C Styropian 0,5 1,5
Wełna mineralna 1,0 2,6
-20°C Styropian 0,5 1,4
Wełna mineralna 0,9 2,4


Na rys. 1 pokazany został przepływ dyfuzyjny pary wodnej przez ściany zewnętrzne w funkcji rodzaju izolacji cieplnej (lub jej braku) oraz krotności wymiany powietrza przez wentylację w przykładowym mieszkaniu, scharakteryzowanym w p. 2.




Rys. 1. Przepływ pary wodnej przez ściany zewnętrzne w zależności od rodzaju
izolacji cieplnej i krotności wymiany powietrza przez wentylację.
W celu lepszej interpretacji wyników na rys. 1 zaznaczono również strumień pary wodnej usuwanej przez wentylację. Widoczne jest, że - w porównaniu do strumienia pary wodnej usuwanej przez wentylację - strumień pary wodnej dyfundującej przez ściany zewnętrzne jest mały - zwłaszcza w obszarze najczęściej występujących krotności wymian powietrza tj. dla między 0,3 h-1 a 1,0 h-1 - niezależnie od rodzaju izolacji cieplnej. Na rys. 2 przedstawiono przepływ dyfuzyjny pary wodnej przez ściany zewnętrzne w zależności od rodzaju izolacji, krotności wymiany powietrza oraz całkowitej emisji wilgoci w mieszkaniu.


Rys. 2. Przepływ dyfuzyjny pary wodnej przez ściany zewnętrzne
Z rys. 2 wynika, że na wielkość przepływu pary wodnej przez ściany zewnętrzne wpływa głównie krotność wymiany powietrza przez wentylację, a w mniejszym stopniu wielkość emisji wilgoci w mieszkaniu oraz rodzaj zastosowanego ocieplenia. Jednak nawet przy bardzo dużej emisji wilgoci i słabej wentylacji, wielkości strumienia pary wodnej dyfundującej przez ściany nie przekracza 15 g/h, a zatem jest znacznie mniejsza od emisji wilgoci nawet od tylko jednego człowieka przebywającego w mieszkaniu.


Rys. 3. Zależność wilgotności względnej powietrza w mieszkaniu od rodzaju izolacji
cieplnej ścian i krotności wymiany powietrza przez wentylację.
Analizując zagadnienie "oddychania" ścian można postawić pytanie, czy przepływ pary wodnej przez ściany zewnętrzne może wpłynąć na spadek wilgotności względnej powietrza w mieszkaniu. Wyniki odpowiednich obliczeń zostały przedstawione na rys. 3. Wynika z nich, że wpływ ten może być zauważalny jedynie przy niemal całkowitym braku wentylacji. Przy krotności wymiany powietrza wynoszącej co najmniej 0,3 h-1 - różnica w wilgotności względnej powietrza między ścianami "oddychającymi" (nieocieplonymi) a "nieoddychającymi" (ocieplonymi styrop.) nie przekracza 2%, a zatem jest bez znaczenia praktycznego. Przy stałej emisji wilgoci widać wyraźnie, że wilgotność względna w pomieszczeniu zależy nie od "oddychania" ścian lecz od efektywności wentylacji.
4. Wnioski
Strumień pary wodnej przepływający przez ściany zewnętrzne z cegły pełnej typowego mieszkania stanowi od 0,5 do niespełna 3% całego strumienia pary wodnej usuwanej z mieszkania - to nieznaczne zróżnicowanie zależy od sprawności wentylacji (głównie) i emisji wilgoci w pomieszczeniu, a w mniejszym stopniu od rodzaju izolacji termicznej ścian oraz zawartości pary wodnej w powietrzu zewnętrznym.


Typowe ściany zewnętrzne nie są zatem w stanie nawet częściowo zastąpić wentylacji w funkcji usuwania pary wodnej z pomieszczeń, gdyż zyski eksploatacyjne pary wodnej są wielokrotnie większe od tej jej ilości, która w warunkach rzeczywistych może przepłynąć dyfuzyjnie przez ściany zewnętrzne mieszkania, nawet gdyby zrezygnować z ocieplania ich styropianem dla nie zwiększania ich oporu dyfuzyjnego.



Nie znajduje zatem uzasadnienia podejmowanie specjalnych zabiegów, prowadzących do zapewnienia ścianom zewnętrznym jak największej paroprzepuszczalności, a zwłaszcza "zrzucanie winy" za nadmierną wilgotność w pomieszczeniach na ściany zewnętrzne, jako "nie oddychające", na przykład w wyniku ocieplenia ich styropianem. W szczególności wyniki obliczeń nie upoważniają do formułowania specjalnych zaleceń do projektowania lub termomodernizacji budynków mieszkalnych - ukierunkowanych na zapewnienie minimalnego oporu dyfuzyjnego warstw ściany zewnętrznej i/lub ocieplenia.

LITERATURA

Malicki M.: Wentylacja przemysłowa, Arkady, s. 624, 1967.
Pogorzelski J. A., Kasperkiewicz K. Ochrona cieplna budynków wielkopłytowych i oszczędność energii, temat planowy NF-34/00, (maszynopis), biblioteka ITB.
EN 12086:1997 Thermal insulating products for building applications - Determination of water vapour transmission properties.
Link do komentarza
Trudno mi dyskutować z kimś kto opiera się na literaturze jak pomiary zdjęcia robiłem sam.
Ale wilgoć to jedna z wad ocieplania. Kolejną jast to, że ściana stojąca na fundamencie, fundament w ziemi, przestaje być akumulatorem i stabilizatorem ciepła, gdy damy termostaty i automatykę. okresowa nadprodukcja ciepła nie występuje, więc ściana staje się notorycznym odbiornikiem. Umieszczanie izolacji cieplnej za notorycznym odbiornikiem, jest dla nawet tak słabo znającego fizykę dziwne.
Oprócz termostatów coraz częściej montujemy w domach termostaty z programowaniem dobowym, no tu już chyba wad ocipleń nie muszę tłumaczyć .
No i kolejna sprawa ociplając nie da się uzyskać 0.1W/m2xK a co za tym idzie 40 kWh/m2 rocznie.
Panowie powiedzcie wyraźnie, że jesteście zdecydowanymi przeciwnikami aby dom zużywał mniej jak 120 kWh/ m2 na rok. Proszę Panie Wolter z BDB napiszą, że wszelkie technologie stosowane w Szwecji Norwegii, czy w małej skali w Polsce pozwalające zmniejszyć zużycie energii poniżej 120 kWh/m2 rocznie są złe i będą tempione i Panom obce.
Link do komentarza
Trochę mnie te przechwalania śmieszą: "ja wiem lepiej.. , moja praktyka... , ble ble ble"
Mam zakład wymurowany z porothermu 38 p+w na zwykłej zaprawie, bez dociepleń przegrody, wentylacja mechaniczna, ogrzewanie piec na eko-groszek.
Wnioski: suche ściany, brak wilgoci, we wnętrzach wspaniały mikroklimat, komfort cieplny doskonały, wygłuszenie akustyczne bardzo dobre (choć nie idealne).
Koszty ogrzewania: dla mnie niskie, przy kubaturze ok. 440 m3 tylko 1600 PLN w tym sezonie grzewczym.
Pozdrawiam TEORETYKÓW.
Link do komentarza
Tylko, że wprowadza się w UE tak wysokie podatki kominowe lub kary za korzystanie z ciepła pozalicznikiwego, że .... Pisali tu i to prawda, że zabroniono dotować tego typu rzeczy jak wierzba energetycna itp. Są kraje w unii gdzie juz nie napalisz w kominku i nie spalisz suchych liści na swojej posesji. Nawet jak to u nas będzie wchodzić 3-6 lat to co potem? Czasami i trochę teorii warto znać.
Link do komentarza
Witam
Panie T. Brzęczkowski, aby zrobić pomiary, trzeba mieć podstawy teoretyczne inaczej są one nic nie warte.
Ponadto Pan "BDB" ma dom w konstrukcji szkieletowej, o czym sam pisał, więc dlaczego wprowadza Pan nieprawdę w dyskusji

To jest link do wypowiedzi Pana BDB
http://www.forumbudowlane.pl/viewtopic.php...?t=573&start=60

Poza tym, jeżeli chodzi o mnie to zgadzałem się z Panem, co do konstrukcji szkieletowych cytat"jeżeli masz dom w konstrukcji szkieletoewj i kożystasz z systemu LEGALETT to możesz zkożystac z rad Pana T.B."
ale Pan jak zawsze wyciągasz zdania z kontekstu, albo je przekręcasz, juz nawet nie zliczę ile razy przypisywał mi Pan wypowiedzi, których nigdy nie mówiłem.

Wracając do tematu jak ktoś buduje dom murowany to Pana rady odnośnie izolacji od środka są dla niego samobójstwem i z całą stanowczością tak twierdzę, gdyż Pan nie jest w stanie udowodnić swoich racji.
pozdrawiam
Link do komentarza
Trochę to śmieszne, kazać się uczyć komuś fizyki ,asamemu nic nie rozumiejąc. Czy to takie trudne? Dom szkieletowy, dom murowany. Wełnę w jednym zabezpieczamy folią od środka, by wilgoć nie weszła. Tu puszki gwoździe nie pszeszkadzają, dom murowany i ta sama wełna, tu już folii nie wolno. W tym piśmie (BD) w 99' opisywali moje ściany z porotrmu z 16 cm wełny z folią od środka i nic się nie dzieje, no może poza kontrolą liczników czy prądu nie kradnę.
Link do komentarza
Witam
Jak widać dla niektórych zrozumienie tematu jest trudne, tak jak dla Pana Panie Abramczyk.
cytat "Wełnę w jednym zabezpieczamy folią od środka, by wilgoć nie weszła. Tu puszki gwoździe nie pszeszkadzają..."
jak najbardziej przeszkadzają i dlatego są puszki specjalnie do tego przystosowane, jak również są specjalne wieszaki, na których można coś lekkiego powiesić i nie zrobić dziury w folii.
cytat"dom murowany i ta sama wełna, tu już folii nie wolno"
aby zrobić ocieplenie od wewnątrz trzeba to umieć zrobić. Z pośród szeregu pytań, jakie zadałem Panu TB. odpowiedział tylko na pytanie o puszkach elektrycznych i tu się jego wiedza skończyła, więc trudno powiedzieć żeby on umiał to robić i nie wspominając o konsekwencjach wyboru takiego ocieplenia, gdyż Pan TB zna tylko zalety. Pan Jerzy z BDB rozjaśnił jeszcze bardziej ten temat. Panie Abramczyk to nie foli nie wolno, bo jak ktoś się zdecyduje na ocieplenie to jest ona konieczna, ale ocieplenia nie powinno się dawać od środka!!!.
Z tego, co Pan wcześniej pisał wychodzi, że Pan ma takie ocieplenie, a czy przy decydując się na nie zakupił Pan okna o specjalnie dostosowanych ramach do tego ocieplenia?, czy zabezpieczył Pan odpowiednio wszystkie mostki termiczne, przy drzwiach, stropie, ścianach wewnętrznych?, czy przestrzega Pan rygoru odnośnie ilości wilgoci w mieszkaniu?

Takie ocieplenie jest w stanie wykonać tylko wysokiej klasy specjalista i tylko, gdy dostanie konkretne wytyczne od konstruktora, który tą ścianę policzy! Tu nic nie można robić samemu!

Jeżeli Pan swoje ocieplenie zrobił jak należy może Pan spać spokojnie, jeśli nie to można tylko Panu współczuć i to, że opisali Pana ściany w gazecie tu nie pomoże, może za następne parę lat znowu go opiszą???
PS. Pisał Pan, że mieszka Pan tak juz 6 lat, artykuł był, 99 więc zaraz po wykonaniu Pańskiego Ocieplenia, czyli opisali coś, co się jeszcze nie sprawdziło w eksploatacji jednym słowem artykuł jest mało wiarygodny.
pozdrawiam
Link do komentarza
Pan się drazni, czy naprawdę jest Pan taki odporny. Ocieplenie to rzecz częściowa, a izolacja to całkowita. Nie zimno "wchodzi" a ciepło "wychodzi" i ściana stojąca na fundamencie w ziemi będzie zawsze chłodniejsza niż temp w pokoju, będzie notorycznym odbiornikiem! Nie zejdzie Pan przy ociepleniach poniżej 150-120 kWh na m2 na rok a to już dyskwalifikacja. Czy to takie trudne.
Link do komentarza
Witam
Panie T. Brzęczkowski ostatnia Pana wypowiedź to jakiś kogel mogel, bez ładu bez składu i bez sensu.
Porusza się pan w obszarze budownictwa, korzysta z pojęć, które zostały dawno zdefiniowane i którym przypisuje pan swoje definicje, co świadczy o braku pojęcia, o czym Pan mówi

"IZOLACJA - Warstwa, która utrudnia określone wzajemne oddziaływanie dwóch środowisk (układów). Izolację dzieli się na: elektryczną, akustyczną, cieplną, przeciwkorozyjną oraz przeciwwilgociową.

IZOLACJA CIEPLNA - Inaczej TERMICZNA. Warstwa, która zapobiega niepożądanym wymianom ciepła, wykonana z materiałów o małej przewodności cieplnej w formie zasypek, przędzy, mat.

OCIEPLENIE - Warstwowy zestaw izolacyjny wykończony wyprawą tynkarską (elewacyjną), zbudowany z materiałów o wzajemnie dopasowanych właściwościach fizykomechanicznych. "

A dyskwalifikacją jest to, co Pan wypisuje!!!

PS. Co do mojej oporności to jest ona odwrotnie proporcjonalna do ilości dostarczonych rzeczowych argumentów!
W dyskusjach z Panem z braku takowych argumentów jest na poziomie stałym, należę, bowiem do osób, które można przekonać tylko dostarczając konkrety, a nie jakieś wydumki.
pozdrawiam
Link do komentarza
Może wg Pana oczywiście jestem zdyskwalifikowany, ale jak miałbym uzywać takich dafinicji izolacji to wolę dyskwalifikację.
Podam przykład rozmowy z podobnie jak Pan (do niedawna ) myślącym sprzedawcą tynków. Wypisane na samochodach ma "Systemy dociepleń budynków" pytam się "co robicie?" odp. "obkładamy ściany styropianem i tynkujemy" "to napiszcie systemy dociepleń ścian a nia budynków" "A TO NIE TO SAMO?" pada odp.
W przystępnej (opisowej ) formie wyjaśnię Panu co to jest izolacja, To jak termos , którego izolacja jest jednakowo skuteczna (gruba) we wszystkich płaszczyznach,
sucha i zamknięta (stykająca się za sobą) . nie umiem sobie wyobrazić częsciowego termosu, śmieje się z audytu energetycznego, który posługuje się pojęciem średniej izolacji termicznej, płaczę jak czytam instrukcję do oprogramowania audytu "Przyjęto następujące załozenia... Nie uwzględnia się mostków termicznych." czyli lodówka uchylona i zamknięta zuzywa tyle samo energii. A rozpacz mnie bierze kiedy Pan radzi odprowadzać wodę przez ścianę na zewnątrz, gdy temperatura tynku zewnętrznego jest ujemna.
Cieszę się i bardzo mi to pochlebia, że Pan mnie dyskwalifikuje.
Link do komentarza
Witam
No cóż Panie T. Brzęczkowski nie wiem gdzie Pan wyczytał w moich wypowiedziach cytuję "...kiedy Pan radzi odprowadzać wodę przez ścianę na zewnątrz...", ale to, że lubi Pan przypisywać komuś rzeczy, których nie powiedział to juz wiem od dawna.

Ja w zasadzie juz powiedziałem, co miałem do powiedzenia w tym temacie i dalszą dyskusję z Panem uważam za stratę czasu gdyż nie wnosi ona nic nowego.
Myślę, że każdy, kto przeczyta ten temat i jemu pokrewne na tym i innym forum sam będzie wiedział, co robić.

Pa pa

pozdrawiam
Link do komentarza
Szkoda, ze pa pa, ale jestem przekonany, że coś z tego co pisałem Panu zostało i przy coraz częstrzych publikacjach i zbliżającemu sie , juz obowiązkowi izolowania domów aby nie zużywały więcej jak 40 kWh/m2/rok i były zdrowe ,będzie Pan to czytał z ciut lepszym pojmowaniem fizyki. Pozdrowienia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...