Skocz do zawartości

Ogrzewanie podłogowe a panele podłogowe


Recommended Posts

Cytat

A parkiet na dobrej izolacji termicznej w taki upał ma 20......



A niby ile ma mieć? A wylewka pod parkietem, o grubości okolo 10cm, (a nie izolacja termiczna) - to ile ma stopni?

Teraz mierzone – pirometrem.
Temperatura wewnątrz pomieszczenia na wys. 1 m, 24 stopnie, temperatura podłogi 19,5 stopnia.
Ogrzewanie jeszcze w tym roku nie było „odpalone”.
Link do komentarza
Tak czytam i czytam i mam pytanie - skoro drewno jest uznawane za ciepłochronne (nie mylić z chłonne) to czy nie lepiej, pomijając te wszystkie mądre informacje, zastosować kamień, ceramikę etc. A nawet cegły ułozyc na wzór posadzki przemysłowej czy granit, czy wylewke betonową z cienką glazurą. Po jakie licho pchać się w rozwiązanie, które na siłę można zastosować, ale na ogół to się mija z celem.

Link do komentarza
OK OK ma Pan rację - powinno byc ciepłochłonne (a w nawiasie nie mylić z chronne). Tu świeta racja. Sam sie machnąłem ale reszta wypowiedzi bez zmian. Chodzi o to, że bosą nogą można po drewnie zasuwać nawet jak leży na gołym betonie a po glazurze już nie. Generalnie rzecz ujmując ja rozumiem że Państwo chcecie wyjaśnić pewne kwestie dot. drewna na tzw" podłogówce" ale do u ściślenia i wniosków macie daleko bo skupiacie się na prywatnych potyczkach. A czy nie lepiej zamiast dawkowania wiedzy stwierdzić, ze drewno się nadaje bo:

i tu kilka argumentów albo raczej nie i tu tez kilka argumentów.

Ja jako czytelnik chętnie poczytam.
Link do komentarza
Cytat

Chodzi o to, że bosą nogą można po drewnie zasuwać nawet jak leży na gołym betonie

nie chodzi o "efekt ciepłej podłogi" a o ogrzewanie. Nawet super parkiet nie załatwi sprawy jak nie ma innego źródła ciepła. Nie chcemy grzejników, chcemy parkiet i dyskusja jest czy da się takie "chcemy" zrealizować.
Drewno parkietowe 7 x lepiej przewodzi ciepło od np. styropianu... czy więc zalicza się jeszcze do izolacji budowlanych - gdzie jest granica?
Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Ok. Otóż to - ma przewodzić by je oddać "na pokoje". Znam kilka osób dla których łączenie podłogówki z grzejnikami nie ma sensu. Generalnie ja skupiam się na tym albo mi by zalezało na tym by ciepo z podłogówki efektywnie oddać do pomieszczenia. I nie pójśc z torbami z pierwszym rachunkiem za prąd/gaz etc.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

W dobrze izolowanym domu zbyt duża akumulacja to kłopot, zwłaszcza letem. A zimą, czterocentymetrową wylewką lepiej się "steruje"


Teraz jo już Pan poszedł po bandzie... Czterema cm to może i dobrze się steruje, za to spękana wylewka średnio nadaje się na posadzkę....
4 cm nad styropianem to stanowczo za mało!!! Wiem, że Pan robi wszystko idealnie (to nie złośliwość...), ale inni - niekoniecznie... Wystarczy, że na kilku metrach długości pomieszczenia będzie 1 cm różnicy w wysokości (pomijam przypadki, ze "fachowiec" będzie miał odchył 1cm/1m, ale to już recydywa...) i pomiar będzie zrobiony w niższym punkcie. Wtedy w tym wyższym będzie tylko 3 cm wylewki - wystarczy postawić jakąś cięższą szafę i wylewka nam pęknie. Przecież twardy styropian to nadal styropian a nie beton - i tak się ugina, tylko mniej niż fasadowy. No i nie może mieć nacisku punktowego, tylko płaszczyznowy. A to właśnie zapewnia gruba wylewka (najlepiej zbrojona)
Link do komentarza
Cytat

Teraz jo już Pan poszedł po bandzie... Czterema cm to może i dobrze się steruje, za to spękana wylewka średnio nadaje się na posadzkę....
4 cm nad styropianem to stanowczo za mało!!! Wiem, że Pan robi wszystko idealnie (to nie złośliwość...), ale inni - niekoniecznie... Wystarczy, że na kilku metrach długości pomieszczenia będzie 1 cm różnicy w wysokości (pomijam przypadki, ze "fachowiec" będzie miał odchył 1cm/1m, ale to już recydywa...) i pomiar będzie zrobiony w niższym punkcie. Wtedy w tym wyższym będzie tylko 3 cm wylewki - wystarczy postawić jakąś cięższą szafę i wylewka nam pęknie. Przecież twardy styropian to nadal styropian a nie beton - i tak się ugina, tylko mniej niż fasadowy. No i nie może mieć nacisku punktowego, tylko płaszczyznowy. A to właśnie zapewnia gruba wylewka (najlepiej zbrojona)


Od 20 lat nigdy nie było więcej! Czy myśli Pan, że opłaca mi się źle doradzać? Że popękana wylewka to dla mnie jakaś korzyść? Wylewka ma 4 cm więcej bez sensu mniej może popękaćn,Przecież kładziemy w takiej wylewce kable ! Popękanie mogłoby spowodować PRZERWANIE CIĄGŁOŚCI. NIKT POPĘKANIA W TAKIM WYPADKU NIE ZARYZYKUJE. Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Wylewka ma 4 cm więcej bez sensu mniej może popękać,


Właśnie o to mi chodzi - mniej może popękać!
Tylko, że bardzo rzadko budowlańcy robią coś co do milimetra. A już na pewno nie chudziaka - "bo przecież później wyrówna się wierzchnią wylewką". Jeśli już ktoś chce ryzykować z 4 cm, to powinien dokładnie przemierzyć całe pomieszczenie, znaleść najwyższy punkt i od niego wytyczyć te 4 cm. Wtedy wylewka będzie miała 4 cm lub więcej. Jeśli zrobimy to w przypadkowym miejscu, pechowo najniższym, to w najwyższym może okazać się, że będzie 2 cm...
I co wtedy ???
Link do komentarza
Cytat

Tu się zgadzam, musiałbym się zwolnic z pracy i ich pilnować. I jak znam życie i tak bym nie dopilnował. Skopali by coś jakbym był w toalecie icon_sad.gif


Dlatego właśnie producenci systemów podłogówki zalecają 6 cm - 4 cm wymagane technologicznie i dodatkowe 2 cm poprawki "na budowlańca"...
Ja stosowałem włókna PP i siatkę zbrojeniową 10 x 10

PS. Wątek pomału skręca w stronę wylewek, ale bez dobrej wylewki (szczególnie na podłogówce), to te panele, to można sobie potem ....
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

Jedynym ograniczeniem jest grubość tej „deski” – im cieńsza tym lepiej.
W zasadzie nie powinna przekraczać (grubość) 2cm.

Ale zawsze należy kłaść tylko „drewno” przygotowane (przeznaczone) do ogrzewania podłogowego.



No właśnie, tak już wracając do głównego wątku. Ostatnio modna stała się podłoga bambusowa. Czy ten typ podłogi nadaje się na ogrzewanie podłogowe?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

No właśnie, tak już wracając do głównego wątku. Ostatnio modna stała się podłoga bambusowa. Czy ten typ podłogi nadaje się na ogrzewanie podłogowe?



Można kupić panele masywne z Bambusa prasowanego z pisemną gwarancją na możliwość zastosowania na wodnym ogrzewaniu podłogowym. Przykładowe wymiary takiego panela, to grubość 12 mm, szerokość 130 mm i długość 1830 mm. Co ciekawe w panelach tych dostępnych jest więcej kolorów niż podstawowy jasny (naturalny) i ciemny (karbonizowany, karmel).
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
hello,

ja bym po prostu zadzwonił do jakiegoś fachowca i niech doradzi.
sam miałem ten sam problem i każdy mówił coś innego.
w końcu przyjechał pan z różnymi urządzeniami coś tam pobadał, powiedział ze mam tą posadzkę wygrzać przez miesiąc i możemy działać, tylko odradził mi od niektórych gatunków drewna. (już nie pamiętam ale między innymi Jatoba i chyba Klon)
no i teraz mam od 2 lat piekną warstwową dębową deske która pięknie sie trzyma i nic się nie dzieje.

aha przy pomiarze stwierdzili że mam za sucho w mieschkaniu co ale normalne w sezonie grzewczym miałam chyba tylko 17 procent wilgotności powietrza. a powinno mieć miedzy 45 - 65 procent. a więc kupiłem odrazu nawilrzacz był dość drogi ale powietrze jest niesamowite icon_wink.gif

fachowców polecam goąco
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

A to niby czemu?


Większy opór cieplny posadzki, to wyższa temperatura grzejnika podłogowego.
Wyższa temperatura grzejnika, to wyższe straty do do gruntu (oczywiście dotyczy to przypadku posadzki na gruncie lub nad nieogrzewanym pomieszczeniem).
Dodatkowo dla niektórych źródeł ciepła (kocioł kondensacyjny, pompa ciepła) wyższa temperatura grzejnika podłogowego oznacza gorszą sprawność źródła ciepła.
Nie są do duże różnice przy rozsądnych grubościach drewna na podłodze, ale warto wziąć ten aspekt pod uwagę.

Argumenty, które podają zwolennicy drewna na posadzce (ciepła w dotyk podłoga, chłód nie "ciągnie" w nogi) przy ogrzewaniu podłogowym tracą na znaczeniu. Latem chłód od posadzki ceramicznej wcale nie jest nieprzyjemny, zaś w sezonie grzewczym posadzka ma co najmniej temperaturę powietrza, a zazwyczaj jest od niego cieplejsza.
Link do komentarza
Cytat

Chciałem zadać to samo pytanie. Jaka to jest różnica bo nie łapię?


Wpływa na to kilka czynników ale fakt, że koszty wzrosną.
Przy centralnym... cieplejszy czynnik wróci do zasobnika a to są straty na "transporcie"
Przy elektrycznym... wyższa temperatura betonu - spowoduje wyższe straty do gruntu czy konstrukcji.
Różnice będą przy przyzwoitych izolacjach termicznych minimalne, ale twierdzenie
Cytat

ale i tak z płytkami ceramicznymi efekt jest lepszy. Lepszy w tym sensie, że koszty eksploatacyjne ogrzewania są mniejsze.


da się obronić
... może poza jednym wyjątkiem - ogrzewania między panelami a materiałem wygłuszającym, nie w wylewce.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...