Skocz do zawartości

jaki piec na eko-gr 168m2 i mała kotłownia


fpmuzyka

Recommended Posts

Witam, długo myśleliśmy z meżem nad ogrzewaniem i decyzja prawie zapadła że eko-groszek + kominek z płaszczem (tak dla pewności). Teraz projekt kupiony ale okazało sie że kotłownia ciut ciasna: 200x289cm.... troszke mało. Jaki piec tu może pasowć? Dodam ze musi ogrzać zimą jakieś 168m2 (jeśli nam sie nie będzie chciało grzać w kominku)
proszę doradzcie- jaki piec, jaka firmy i ile kw? Jak sie orientowałam to 25kw ale czy to nie za dużo? Może 19 kw wystarczy?
Link do komentarza
Cytat

powiem tak jak eko i kominek z płaszczem to jakas pomyłka ekonomiczna tego typu połaczenia nie sa ekonomiczne ,jesli kominek z płaszczem to do tego kocioł gazowy ,natomiast jesli eko to kominek zwykły bez płaszcza powiewaz oczczdnosci zadnych a koszty dosc spore


coś jakbym siebie słyszała icon_wink.gif ale mąż ma inne zdanie bo nasz pan fachowiec powiedział że tak będzie lepiej. Napisz proszę coś jeszcze bo potrzeba mi wsparcia. Za męza rozwiązaniem przemawia to że w razie dramatycznego wzrostu cen eko-groszku będziemy palić kominkiem (cały dom) dgp odpada bo zbyt wiele głosów (w tym pan fachowiec) na nie. Kocioł gazowy - niestety dom będzie na wsi i gazu brak ;-( a butla w ogrodzie (lub zakopana) to tez bardzo duże koszty. Co tu robić! Wiem że kominek będzie uzywany od przypadku do przypadku bo pracujemy i nie będzie komu codziennie palić - stąd eko-bo wygoda oraz grzanie ciepłej wody.
pozdrawiam
fpap
Link do komentarza
jesli tylko to obawy o wzrost cen eko to kupuje sie kocioł eko z dodatkowym rusztem ale nie awaryjnym tylko normalnym paleniskiem czyli normalnie palisz eko ale jak masz jakies drewko czy cos to palisz sobie w tym kociołku normalnie ,my takie kotły produkujemy i klienci sa bardzo zadowoleni bo palenisko jest na tyle duze ze spokojnie nawet miałem w trybie miałowca mozan palic
natomiast robienie sobie kotłowni w salonie bo eko drogi to chyba juz za kare
pisałem o gazie ponieważ robuie tego typu instalacje i kocioł cały czas sjest w czuwaniu ale mamy ochote palic w kominku jednoczesnie zagrzac wode w zasobniku i ogrzewac dom i to robimy rozpalając w kominku jak zapomnimy dołożyc czy zasniemy wieczorem kominek wygasnie natychniast swoje funkcje przejmuje gazowy ,a w przypadku połaczenia eko i kominka tak nie zrobisz bo wygaszanie retordy troche trwa i nie mozna uzyskac natychmiastowej reakcji czyli jak wygasnie w kominku to trzeba zai.... szybko zeby roz[alic retorde wiec sama sobie wyobraz
sytuacje rozpalania i wygaszania retordy
pomijam juz gfakt ze wygaszanie i rozpalanie retordy to zabujstwo dla podajnika bo żar schodzi bardzo nisko rozgrzewając bardzo slimak który skraca niesamowiscie swoją żywotnośc
Link do komentarza
Cytat

no dobrze, z gazem dajmy sobie spokój a te kociołki o których piszesz - na drewno/eko/miał - jakie sa wielkości? bo widzisz mamy małą kotłownie, a domyślam sie że im więcej funkcji tym większy kocioł , no i czy ma podajnik?


tak to jest normalny kociołek z podajnikiem a dodatkowe palenisko powoduje tylko powzyższenie kotła gdzie normalnie powiedzmy sa to rozmiary 600/600/1350 to w przypadku dodatkowego paleniska jest to 600/600/1700 np bo mozna robic dowolne kombinacje a to były wymiary samego kotła a podajnika z zasobnikiem obok kotła za ogół ma tez wymiary 600-/600/1200 ale to juz zalezy od wielkosci kotłowni czy tez potrzeb zasypu jednorazowego na ekogroszek czy to ma byc 100 czy 500kg ,pisze tu cały czas o mocach rzedu 25kW
Link do komentarza
Przy Twojej powierzchni (rozumiem, że to nowy ocieplony dom) wystarczy nawet piec 12 kW.
Do tego kominek (bez dgp i płaszcza wodnego) lub koza (jestem tego pasjonatem icon_smile.gif).

A tak na poważnie to bym rozpatrzył opcję ogrzewanie elektryczne akumulacyjne (podłoga) + kominek/koza.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Fpmuzyka, rozumiem Cię, bo sama to przechodziłam. No ale zawsze jak się kupuje gotowy projekt, to potem w praniu wychodzą niedogodności i okazuje się , ze zawsze coś jest nie tak jak byśmy chcieli icon_wink.gif.
Kotłownię masz nie za wielką, ale też nie malutką. Możesz sobie zerknąć stronę producenta np. per-eko (www.per-eko.pl). Ja też się nią posiłkowałam w doborze kotła, bo są tam dokładne wymiary. Jak pokombinujesz, to wynajdziesz piec w odpowiednich rozmiarach i w odpowiednim ustawieniu.

Piszesz, że zdecydowaliście się na ekogroszek. Z tego co się orientuję, to pakują go również w worki, więc łatwiej go poukładać na mniejszej powierzchni.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Kup stalmarka 25kw i zrezygnuj z kominka z płaszczem wodnym - kominki są fajne ale do dekoracji a nie ogrzewania domu, porozmawiaj szczerzez kimś kto ogrzewa kominkiem stale dom jak czesto musi malować i ile to kosztuje
Ja mam taki kocioł już trzy sezony i sprawuje sie znakomicie ma podajnik tłokowy czyli przetrabia rózne paliwo od pestek do zboża o eko groszku i miale nie wspomnę. Paliłem także drzewem dlatego że rusz tutaj jest stały awaryjny wystarczy pociagnąć haczykiem i juz masz gotowe palenisko nie musisz tracic czasu na demmontaż palnika i montowanie rusztu jak napalisz jjuż drzewem to wsuwasz ruszt uruchamiasz podajnik i spokojnie idziesz spać a w domu masz cały czas ciepło
To naprawdę dobry kocioł w trybie letnim na podajniku woda cwu przez prawie dwa tygodnie przy zasobniku 150 litrów - kocioł 35 kw tylko metraż większy
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...