Skocz do zawartości

Pompa ciepła powietrze-woda


Recommended Posts

Jak dla mnie czysty marketing. Nie podano nawet dla jakich temp. powietrza jako źródła ciepła i wody zasilającej c.o. obliczono COP, bez tego kosztów ogrzewania nie policzysz.
A na koniec są jeszcze "klasy energetyczne dla budynków". Tyle że ostatecznie nie ma ich w świadectwach energetycznych - wbrew temu co tam napisano. Były na etapie projektu rozporządzenia, ale z nich zrezygnowano. Widać, że ktoś, kto to pisał nie bardzo ma pojęcie o temacie i konkretów podał jak na lekarrstwo.
W polskich warunkach najpierw zastanów sięczy nie możesz wykorzystać innego źródła ciepła dla PC - gruntu lub wody.
Link do komentarza
Cytat

Jak dla mnie czysty marketing. Nie podano nawet dla jakich temp. powietrza jako źródła ciepła i wody zasilającej c.o. obliczono COP, bez tego kosztów ogrzewania nie policzysz.



Przecież to nie jest oferta handlowa, ani "baza" danych technicznych. To tylko informacja prasowa.
Wszystkie dane o tej pompie ciepła dostępne są na stronie LG – wystarczy kliknąć.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Posiadamy pompę ciepła powietrzę -woda (ogrzewanie domu + ciepłą woda) jestem bardzo zadowolona.
Obsługa bezproblemowa, raz zaprogramowane i nie trzeba pamiętać by coś załadować - wyjazdy nie są problemem... jak np. w przypadku kotła na paliwa stałe. Czysto i przyjemnie.
Dodam tylko, że budowaliśmy dom "pod" pompę ciepła (dobrze ocieplony, itd)

Zauważyłam, że większość tutaj podaje koszty eksploatacji.. ale przecież nie tylko o to chodz!
Kasa ale i obsługa, miejsce jakie zajmuje pompa/kocioł, problem ze składowaniem np. węgla.. to też jest ważne!?

Dużo też osób wypowiada się negatywnie o pompie a nie miało z nią ani chwili doczynienia.

Polecam zapoznać się ze swoją sytuacją bytową (dostępne media, technologia domu, klimat) - i pod to dobrać pompę lub kocioł.

Dodam tylko, że na początku chcieliśmy gruntową ale z kolektorami pionowymi nam się nie opłacało a do poziomych mamy nieodpowiednią ziemię... wybór padł na powietrze-woda - idealna dla nas icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Lena_M a w jakiej części polski mieszkasz? I jak się sprawuje ta pompa przy dużych mrozach - pracuje non-stop?



Mieszkam w pomorskim. Pompa jest ustawiona na automat by grzać od godziny 22-6, 13-16 w domu temperatura w duże mrozy (-17) to 19stopni (akurat w nocy tyle wypadało) a tak przeciętnie 21-23 stopnie ( mamy taką temperaturę ustawioną). Mamy podłogówkę w całym domu, parter to płytki (gres) + grzejnik dostosowany do pompy w łazience i w garażu, na poddaszu uzytkowym w pokojach wykładziny i parkiet +grzejnik w drugiej łazience.


Pompa załącza 1 grzałkę przy -7 stopniach, 2 grzałki poniżej (chyba) - 14 coś takiego. Jak jest bardzo zimno grzałki chodzą prawie cały czas, jak jest do mniej więcej -10 jedna grzałka włącza się by dogrzać pompę co jakiś czas.

Jak już pisałam budowaliśmy dom pod pompie ciepła (w audycie energet wyszło nam Ep 52,4).. czyli na początku ustaliliśmy, że to będzie nasze główne źródło ciepła i ciepłej wody.
Biorąc pod uwagę media które do nas dochodzą (prąd i woda) nie mieliśmy zbyt dużej możliwości na ruchy. Razem z mężem czytając o kotłach i zasięgając języka użytkowników takich cudeniek stwierdziliśmy, że to nie dla nas.. myśleć o dosypywaniu ekogroszku czy węgla a z razie dłuższego wyjazdu wychłodzić dom..?
Poza tym były problem z magazynowanie tego wszystkiego (brak piwnicy, kotłownia jest naszym pomieszczeniem pralnio-gospodarczym).
Z drugiej strony nie uśmiechało nam się stawiać butli z gazem w ogródku a tym bardziej jej zakopywać…
Pompa na prąd.. nie dziękuję.. icon_smile.gif z wiadomych powodów..
Poza tym ogrzewanie to tylko jedna funkcja.. zauważ, ile miesięcy masz prawie „darmowe” podgrzewanie wody przy pompie ciepła.

Uważam, że to jest sprawa bardzo osobista – jaki piec/pompę/kocioł wybrać więc życzę udanego wyboru.

Pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza
Cala instalacja jeszcze nieskończona. Nie mogę więc powiedzieć dokładnie ile wszystko wyjdzie. Powiem tylko tyle że większość tych rzeczy montuję samemu dla siebie i nie wliczam kosztów montażu. Przykładowo: kominek 18kw ok. 2,4tys + komin 1500 (bo chciałem z nierdzewki) , pompa ok. 20tys, solary 3 sztuki płaskie wraz z oprzyżądowaniem ok. 6tys zbiornik z nierdzewki (500 litrów) robiony wlasnoręcznie 3,5 tys. Kanały wentylacyjne+centrala wentylacyjna+wymiennik (robiony wlasnoręcznie) 5tys. Razem wszystko cos kolo 40tys. Dodać trzeba kilka drobnych rzechy do tego jeszcze.
Link do komentarza
Kominek był uzywany 5 razy a mamy środek zimy icon_smile.gif
Pompa włączona jest non stop (w trybie auto jak już pisalam), kominek rozpalamy jak nas "najdzie" .. a został zrobiony w taki sposób by miec czy grzac w domu jak prądu nie będzie - mieszkamy na wsi icon_smile.gif i czasami to się zdarza, że nas odetną icon_wink.gif podczas wykańczania domu było kilka zimnych dni bez prądu icon_smile.gif)
Link do komentarza
Cytat

i to potwierdza że pompy na powietrze dość dobrze sprawują się w łagodnym klimacie. Zapewne u mnie w Rzeszowie, już byłby problem bo czasami jest naprawdę zimno.


Ogrzeje też w Rzeszowie, ale koszt eksploatacyjny będzie wyższy. W naszej strefie klimatycznej raczej nie polecam takiego rozwiązania. Jak najbardziej jednak sprawdzi się pompa gruntowa.
Link do komentarza
Cytat

Kominek był uzywany 5 razy a mamy środek zimy icon_smile.gif
Pompa włączona jest non stop (w trybie auto jak już pisalam), kominek rozpalamy jak nas "najdzie" .. a został zrobiony w taki sposób by miec czy grzac w domu jak prądu nie będzie - mieszkamy na wsi icon_smile.gif i czasami to się zdarza, że nas odetną icon_wink.gif podczas wykańczania domu było kilka zimnych dni bez prądu icon_smile.gif)


Podałaś w 1 poście wskaznik EP który w zasadzie nic nikomu nie mówi, a szczególnie nie wynika z niego jakie jest roczne zapotrzebowanie na energie uzytkowa i szczytowe zapotrzebowanie na ciepło. Masz może takie dane?
Link do komentarza
Te dane mamy w audycie a on..hmm.. trzeba poszukać icon_sad.gif
ale mogę napisac tak, ... obliczylismy sobie, że gdyby pompa chodziła non-stop (24h/doba)w temperaturze poniżej -10-12stopni to 30. dniowy koszt energi na ogrzanie domu + wody to 350zł
(Mamy osobny licznika dla pompy więc wiemy ile pobiera mocy icon_smile.gif)
Link do komentarza
1) Ocieplenie ? styropian Termoorganika Platinum fasada - Grubośc 15 cm, frezowany.
2) szyba niskoemisyjna ClimaGuard 1,0 (okna, 17 szt)
3) Docieplenie poddasza wełną mineralną Rockwool Toprock 15cm, na zakładkę pomiędzy stelaż płyty karton-gips wełna 5cm
4) Podłoga na gruncie styropian 16cm, garaż 8cm. Podłoga na poddaszu styropian 6cm. Ściany garażowe sąsiadujące z pokojem na poddaszu ocieplone styropianem 5cm. Ściany na strychu ocieplone od wewnątrz styropianem 10cm.
5) Ściany fundamentowe ocieplone styropianem Arbet Hydropian, 10cm frez
7) Sciany zewnętrzne Porotherm 25cm
9) Brama garażowa Hormann RM, ocieplona


Pompa: Daikin Altherma 8,4kW

Dane z projektu:
Powierzchnia domu bez garażu 133,1 m2
Powierzchnia garażu 19,1 m2
Powierzchnia zabudowy 111,7 m2
Powierzchnia użytkowa [i] 120,9 m2
Podnosiliśmy ścianę na poddaszu o jeden pustak więc tych m2 jest troszkę więcej..
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witaj Lena M znana mi z grupy pomorskiej szkoda ze nie doczytalem wczesniej nigdzie ze Was podgrzewa pompa powietrze-woda ktora rowniez jestem bardzo zainteresowany.Czytam dookola(handlowcy)ze to w ogole nie jest system na nasze warunki klimatyczne a tu prosze taki kwiatek ze Ty akurat sie tym grzejesz.Jak to sie ma do nie mania wentylacji mechanicznej czy jak to tam nazywaja?W ogole to zbieram wszelkimi mozliwymi sposobami doswiadczenia uzytkownikow pomp ciepla roznych typow i juz wlasnie jestem z jednym szczesliwcem umowiony na wizje lokalna w Jego domu,czy Ty bylabys na tyle odwazna by mi sie pochwalic rozwiazaniem ktore zastosowaliscie bym na zywo zobaczyl jak to pracuje.Daj znac na priva jesli to bedzie mozliwe np.w przyszly weekend ja jestem z Ustki ale mam rodzine zony w Baninie i Gdansku.Z gory dzieki za kazda odpowiedz.pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Nareszcie powietrzne pompy ciepła zaczynają być zauważane na naszym rynku.

Te najlepsze oferowane są przez japońskich producentów - wymieniane już tu DAIKIN, LG, MITSUBISHI ostatnio weszła nowość TOSHIBA o najwyższej sprawności.
Sporo jest też ciekawych rozwiązań z rynku USA i Canada ale tam królują ogrzewania powietrzne więc i pompy są do nich przystosowane - zresztą z bardzo dobrym skutkiem bo to ogrzewania bardzo-niskotemperaturowe.
Urządzenia te działają do -34stC a nawet -38stC (oczywiście z niewielka już sprawnością ale działają) więc ogrzeją budynki w każdej części Polski od Szczecina po Ustrzyki i od Kłodzka po Suwałki.

Jeszcze trochę czasu minie zanim królujący na naszym rynku niemieccy producenci wprowadzą takie rozwiązania - kupią patenty lub sami coś wymyślą. Wtedy zainwestują w reklamę i przekonają do tego powoli użytkowników.

Pompy ciepła powietrze-powietrze to nic innego jak urządzenia klimatyzacyjne tylko o odwróconym działaniu. Dlatego najlepsze produkują potentaci z branży AC (wymienione japońskie marki, CARRIER, LENNOX itp.), którzy od lat produkują agregaty skraplające, chillery wody lodowej itp - generalnie wszystko co opiera się na dobrej sprężarce.
Link do komentarza
Panie T.Brzęczykowski - Panowie z serwisu mieli 100% racji
TOSHIBA DAISEIKAI to klimatyzator typu split z funkcją dogrzewania (pompy ciepła) nie jest to urządzenie przeznaczone do ogrzewania i dlatego nie działa przy ujemnych temperaturach.

toshiba daiseikai

Nie ma w tym nic dziwnego i nie świadczy to o złym działaniu urządzenia. To po prostu urządzenie o innym przeznaczeniu.

Pompa o jakich tu mówimy to np. TOSHIBA ESTIA
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam wszystkich. Wypowiem się w temacie powietrznej pompy ciepła bo widzę, że w internecie królują jakieś zabobony. Tutaj nareszcie parę osób pisze o tym z czym zetknąłem się w rzeczywistości. Sam planuję budowę domu i jako ogrzewanie planuję pompę ciepła. Do tej pory po przeczytaniu większości dostępnych tematów na temat pomp byłem przekonany do pompy z kolektorem pionowym (moja działka trochę za mała na poziomy) jednak ostatnio zainteresował mnie temat pomp powietrznych. Rozmawiałem z paroma użytkownikami (na śląsku), u jednego byłem osobiście w domu - dom 160m2 (po podłodze 190m2), standardowo ocieplony, w domu wszystko na prąd, zainstalowana pompa Daikin Altherma 8 kW (lub trochę ponad to), która podgrzewa ciepłą wodę i wodę do podłogówki. Używana od 2008 roku. Żadnych problemów typu oszranianie, o którym tak głośno na różnych forach. Przy wyłączonych grzałkach i temperaturze -15, pompa była w stanie utrzymać 19 stopni w domu, ale taki eksperyment właściciel zrobił tylko raz. Normalnie grzałki są włączone, w domu 22-23 stopnie. Rachunki: w zeszłym roku 2400 zł (całość energii elektrycznej), w tym wg licznika ok 3000 zł. Chciałoby się powiedzieć: dziękuję, tyle w temacie - kto powie, że takie rozwiązanie nie jest ekonomiczne i nieopłacalne? Pewnie, że są tacy, którzy chcieliby ogrzewać za 500 zł, albo w ogóle za darmo, ale ja do nich nie należę. Teraz w mieszkaniu płacę około 5000 zł/rok za prąd +drewno do kominka bo oszczędzam na energii... Jeśli mam płacić nawet tyle samo za trzy razy większy dom, mieć czysto, nie przejmować się dosypywaniem, zamawianiem itp to uważam, że nie ma lepszego rozwiązania. Dobrze by było gdyby w temacie wypowiadali się użytkownicy lub tacy, którzy naprawdę mają coś do powiedzenia bo wypowiedzi teoretyków bardzo zniekształcają obraz tych urządzeń. Do wszystkiego można się przyczepić, ale normalnemu człowiekowi instalującemu pompę ciepła chodzi o to, żeby było ciepło, tanio i bezobsługowo. Pewnie, że "tanio" to pojęcie względne, ale są jakieś rozsądne granice.
Pozdrawiam!
Link do komentarza
Witam! Nasza firma istnieje od 1992 r. W ostatnim czasie zainstalowaliśmy kilkanaście pomp powietrze-woda. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od naszych klientów, mogę potwierdzić skuteczność działania oraz ekonomiczność w użytkowaniu naszych pomp. Parametry produkowanych przez nas pomp możecie Państwo znaleźć na
http://www.sekut.pl/oferta_powietrzne.php
Zachęcam także do wypełnienia zapytania ofertowego na naszej stronie. Z przyjemnością przygotujemy wstępny kosztorys.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Witam! Nasza firma istnieje od 1992 r. W ostatnim czasie zainstalowaliśmy kilkanaście pomp powietrze-woda. Z informacji, jakie uzyskaliśmy od naszych klientów, mogę potwierdzić skuteczność działania oraz ekonomiczność w użytkowaniu naszych pomp. Parametry produkowanych przez nas pomp możecie Państwo znaleźć na
http://www.sekut.pl/oferta_powietrzne.php
Zachęcam także do wypełnienia zapytania ofertowego na naszej stronie. Z przyjemnością przygotujemy wstępny kosztorys.



Daj Pan choc dwa telefony do swych zadowolonych klientow...Pozdrawiam
Link do komentarza
Witam,
a ja rozważam poniższe pompy - Altherma 8,4 kW lub LG ThermaV.
Mam na obie podobne ceny (za komplet z 300 l zbiornikiem CWU). Domek parterowy i wszędzie podłogówka. 30% podłogi pokryte "deską barlinecką (niekoniecznie z tej firmy)" przystosowaną do ogrzewania podłogowego. Rozstaw rur poradzono mi zrobić co 10 cm, bo wtedy
1. wylewka równo się nagrzeje bez różnic temperaturowych)
2. gęstsze rurki to mniejsza energia na nagrzewanie podłogi

Koszty ogrzewania (przewidywane wg programu producenta - oczywiście uśrednione) to ok. 2500 zł / rok (razem z CWU)
Koszty oscylują w granicy 20-24 000 brutto

A teraz gaz:
1. kocioł gazowy - chciałem kupić Pulsatora, - 15 000 (wiess etc. 2 funkc w podobnej cenie albo nawet droższy - kolega dał 18 000)
2. Zbiornik na CWU - ca. 3500
3. podłączenie gazu do domu - 2000 (stawka stała w całej Polsce - podobno prawo energetyczne)
4. do działki mam ok 50 m do drogi gdzie jest gaz - może nawet zgodziliby się w Gazowni na podłączenie w ramach rozbudowy sieci
5. Wykopy pod wykonanie podłączenia gazowego - ok. 200 koparką
6. wykonanie instalacji gazowej wewnątrz domu (trzeba zrobić projekt instalacji) - ok. 2000
7. Obmiary geodezyjne powykonawcze - 500 zł
8. Wsad do komina - nierdzewka - ok. 1000
RAZEM 24 200 zł - czyli wychodzi na to samo.

Podłogówka - koszty identyczne do obu systemów - więc nie liczę
Chciałem ogrzewać gazem, ale ...
Nie chcę tutaj nikogo przekonywać do niczego, ale warto rozważyć wszystko - łącznie z kosztami późniejszych eksploatacji - pompę będę montował dopiero na jesień - więc koszty po zimie dopiero będę liczył.

Koszty przeglądów - gaz: - kominiarz plus przegląd pieca - ca 300 zł/rok pompa ciepła - roczny przegląd też ok. 300 zł - więc nie liczę

Wygoda - relatywnie taka sama (o węglu nie ma mowy !!!) po prostu mi się nie chce, a poza tym 2500 zł to tylko 4 tony groszku.
Koszty eksploatacji prądu (tylko na 1 taryfie - bo nie chcę podporządkowywać się rygorom czasowym i w nocy żyć a w dzień spać) i gazu - wyliczone! - nie zmierzone - ok. 2500 - 3000 zł/rok.
To tyle....rekuperator - też zamontuję - koszty ok. 7000 zł z instalacją (też trochę zyskam, ale liczę głównie na świeże powietrze i oczyszczone w alergenów)
Dodatkowo gmina zwróci mi 3000 zł za pompę, a za gaz zwróciłaby tylko 1200 zł.

Link do komentarza
Jaka jest powierzchnia domu?
Zaizolowany dom zużywa na ogrzewanie wraz z zyskami z tv, światła komputerów itp ...15 do 30 kWh/m2 rocznie.
Zyski są z energii elektrycznej - znając je łatwo policzyć ile kWh zużyje samo ogrzewanie - koszt założenia precyzyjnego ogrzewania niecentralnego na dom np. 150 m2 to kwestia do 7000 zł.

Czy sam zasobnik i cyrkulacja nie zużyją więcej niż ogrzewanie???
Link do komentarza
Cytat

Dom 100 m2.
4 osoby
cyrkulacji nie będę miał, bo mam 2 metry do ujęcia (za ścianą), a ogrzanie CWU (teraz w bloku gazem przepływowy grzejnik Junkers - 50-60 zł/mc), więc myślę, że w domku będzie podobnie.


Ja grzeję wodę prądem niecentralnie ( bez ciepłej wody w rurkach) - 40 l/osonę dziennie = 1kWh x 300 dni 165zł x 4 =660
dom 100m2 x (nawet ) 30 kWh = 3000 x 0,55zł 1650 zł rocznie...
koszt założenia precyzyjnego niecentralnego - 4000 zł koszt wentylacji 92% na gotowo to 4000-4500 zł ( ceny brutto)

No chyba, że nie chcemy domu energooszczędnego! Wtedy faktycznie pompa ciepła i junkers.
Link do komentarza
Cytat

Wydaje mi się, że przy PC powietrze/woda nie mają sensu 2 taryfy, ponieważ w nocy jest faktycznie taniej, ale są niższe temp. zewnętrzne. Chyba, że się mylę?!!


Z tego co wiadomo od miesiąca 2 lat prąd ma kosztowac ok 1zł /kWh to nie nastawiajcie sie na pompy ,taryfy bo bedziedzie tak zdziwieni jak ci co zamontowali olej w 97roku ...
i może dobrze że wreście indywidulni beda pokrywać koszty prawdziwe rozdziału energi ,bo do tej pory to my przedsiębiorcy dzwigaliśmy cieżar pełnych kosztów dystrybucji ...
Radziłbym zachowac umiar w zuzywaniu prądu bo niestety bedzie bolalo
Link do komentarza
Cytat

Z tego co wiadomo od miesiąca 2 lat prąd ma kosztowac ok 1zł /kWh to nie nastawiajcie sie na pompy ,taryfy bo bedziedzie tak zdziwieni jak ci co zamontowali olej w 97roku ...
i może dobrze że wreście indywidulni beda pokrywać koszty prawdziwe rozdziału energi ,bo do tej pory to my przedsiębiorcy dzwigaliśmy cieżar pełnych kosztów dystrybucji ...
Radziłbym zachowac umiar w zuzywaniu prądu bo niestety bedzie bolalo




Tzn.

Cytat

W złożonych we wrześniu 2009 roku wnioskach taryfowych przedsiębiorstwa wnosiły nawet o 23 procentowy wzrost energii dla gospodarstw domowych



Ale cene wzrośnie średnio o 5.8 %

Źródło :
http://energetyka.wnp.pl/ure-wzrost-cen-en...0129_1_0_0.html
Link do komentarza
Odpowiadam na pytania:
2 taryfy są opłacalniejsze, jeżeli bierze się pod uwagę TYLKO pompę ciepła (wyliczenia wskazują na oszczędności rzędu 200-400 zł (zależy kto liczy)/rok. Rzeczywiście na forum jest taki temat, że pomimo niższych temperatur w nocy prąd jest tańszy i praca na tańszej taryfie jest korzystniejsza - ale niech ktoś mi powie, czy w dzień nie będzie:
- gotował
- używał elektrycznych urządzeń - komputer, czajnik, telewizor, światło, praca - majsterkowanie... etc. a wtedy prąd jest znacznie droższy niż 1 taryfowy.
- jeżeli prąd będzie po 1 zł/kWh to rozważę instalacje fotowoltaniczne lub może pojawią się inne rozwiązania.
Poza tym zawsze będzie można zainstalować kominek i na emeryturze - choć to daleko też z niego korzystać.

Nigdzie nie napisałem, że chcę w domu pompę ciepła i junkers icon_surprised.gif
Link do komentarza
Czy z powodu podwyżek cen prądu, przestaniemy go używać? jeżeli zaizolujemy dobrze dom to ogrzejemy go światłem i elektronika + nasze 100W/osobę. Proszę sobie dziś policzyć ile kWh dziennie zużywamy ( bez ogrzewania )
Teraz dom 150 m2 izolowany na poziomie 15kW/m2 rocznie czy nawet 20kWh/m2 - 3000 kWh - to co zużyliśmy...
Od razu widać jak niewiele trzeba uzupełnić.
A tym co piszą, że z powodu cen prądu przestaną go używać, życzę dalej dobrego humoru.
Dla zobrazowania relacji cenowych i tempa wzrostu cen nośników
Rok 1995
kWh – 0.21 zł – dziś 0.55 wzrost 0 160%
m3gzau – 0.40 zł dziś 1.70 wzrost o 325%
litr oleju -0.60zł dziś 3.6 wzrost o 500%
Link do komentarza
Właśnie w radiu usłyszałem, że od przyszłego roku najbiedniejsi będą płacić o 30 mniej za energię. Tak naprawdę to inni czyli m.in. ja zapłacimy.
Ale ja nie o tym
JAk to jest, że przewiduje się duży wzrost cen energii po 2013 roku gdy ceny zostaną uwolnione. Jakie to uwolnienie, ja się pytam. Niestety to jest monopol i dyktat. Już obecnie jesteśmy na 3cim w europie miejscu w rankingu najdroższej energii elektrycznej.
No to jeszcze tylko wprowadzą podatek kastralny i przeprowadzam się do blokowiska.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie w radiu usłyszałem, że od przyszłego roku najbiedniejsi będą płacić o 30 mniej za energię. Tak naprawdę to inni czyli m.in. ja zapłacimy.
Ale ja nie o tym
JAk to jest, że przewiduje się duży wzrost cen energii po 2013 roku gdy ceny zostaną uwolnione. Jakie to uwolnienie, ja się pytam. Niestety to jest monopol i dyktat. Już obecnie jesteśmy na 3cim w europie miejscu w rankingu najdroższej energii elektrycznej.
No to jeszcze tylko wprowadzą podatek kastralny i przeprowadzam się do blokowiska.


to że mamy tak zastrzytne miejsce w cenach końcowych dla odbiorcy to możemy podziekowac profesorkowi panu B......
który odszedł a ze śmiechu jeszcze przez dziesieciolecia bedziemy sie zbierac
a nastepny aspekt jest taki że prąd jako sam w sobie mamy najtańszy w europie ,zaledwie 13gr brutto za kWh natomiast dlaczego płacimy 60gr brutto .....?
niestey ale trzeba szukac innych zrodeł energi dla naszych domów ,a tę niezbedną używac jak najmniej stosując zarówki ledowe ,telewizory ledowe ,pralki i inne urzadzenia bez podgrzewu wody i tym sposobem dojsc do minimalnego zuzycia pradu przy pełnym komforcie uzytkowania a pompa ciepła odejdzie w niepamięć niestety i wszelkie ogrzewanie elektryczne
Link do komentarza
Interesuje mnie (książkowe)najlepsze umieszczenie modułu zewn. pompy ciepła powietrze/woda. Wg mnie to bardzo ważny „szczegół” aby pompa spełniała swoje zadanie latem i zimą bez poroblemów. Zimą wiadomo aby moduł nie był narażony na wiatr wiejący bezpośrednio na nie, niosący śnieg- najlepsze miejsce wg mnie to strona południowa budynku. Rzadko wiejące wiatry i poza tym jeśli juz to cieplejsze. U mnie akurat od strony południowej jest budynek sąsiada więc nie wieje w ogóle. Natomiast latem gdy ma być uruchomiona funkcja chłodzenia strona południowa odpada bo duże nasłonecznienie i wysoka temp. Jednak te urządzenia nie znoszą za wysokich temp. bo wzrasta ciśnienie i presostat wyłączy pompę.
Jeśli ktoś ma proszę napisać jak i gdzie ma umieszczony ten moduł.
Poza tym interesuje mnie hałas spowodowany pracą urządzenia. Jak myślicie sąsiad będzie mógł spać gdy 7 metrów od niego będzie pracował moduł z wentylatorami.
Link do komentarza
Cytat

Czy z powodu podwyżek cen prądu, przestaniemy go używać? jeżeli zaizolujemy dobrze dom to ogrzejemy go światłem i elektronika + nasze 100W/osobę.



Panie Brzęczkowski, ja nie rozumiem po co w każdym wątku wstawia Pan swoje teorie. Być może są one prawdziwe, ale nie każdy chce mieszkać w termosie i do ogrzewania domu używać suszarki do włosów. Może najlepiej permanentnie chorować i mieć temperaturę bo może nie 100W ale 120 się wyciągnie... W tym wątku ludzie są zainteresowani pompami ciepła powietrze-woda i biadolenie po raz setny o wyższości izolacji nad innymi rozwiązaniami jest już do wyrzygania nudne! Nie wiem czy chce Pan osiągnąć tym większą sprzedaż swoich rozwiązań czy po prostu Panu się nudzi, ale wydaje mi się, że Pana posty bardziej ludzi zniechęcają niż zachęcają... Dziękuję..
Link do komentarza
Cytat

Panie Brzęczkowski, ja nie rozumiem po co w każdym wątku wstawia Pan swoje teorie. Być może są one prawdziwe, ale nie każdy chce mieszkać w termosie i do ogrzewania domu używać suszarki do włosów. Może najlepiej permanentnie chorować i mieć temperaturę bo może nie 100W ale 120 się wyciągnie... W tym wątku ludzie są zainteresowani pompami ciepła powietrze-woda i biadolenie po raz setny o wyższości izolacji nad innymi rozwiązaniami jest już do wyrzygania nudne! Nie wiem czy chce Pan osiągnąć tym większą sprzedaż swoich rozwiązań czy po prostu Panu się nudzi, ale wydaje mi się, że Pana posty bardziej ludzi zniechęcają niż zachęcają... Dziękuję..


-- jedyną znaną formą skutecznej izolacji termicznej to termos.
właściwa izolacja termiczna to nie tylko ekonomia - to też komfort i zdrowie
Cytat

teorie ...

siedzę mocno w praktyce.
Ponieważ montuję opisywane systemy, gdyby
Cytat

Pana posty bardziej ludzi zniechęcają niż zachęcają

Szanowny Pan miał rację nie pisałbym. Proszę zobaczyć od kiedy to robię.
Zniechęcają i nudzą tylko tych co nie mają wyobraźni i myślą, że emerytury będą wyższe od dzisiejszych dochodów, że nośniki energii będą taniały...
Cytat

wyrzygania nudne

– jest funkcja filtru – proszę skorzystać dziś a po latach –gdy będzie jasne czym różni się dom izolowany od ocieplonego... zapraszam do firmy.
Link do komentarza
Szanowny Panie ja nie neguję Pana doświadczenia, tylko zwracam uwagę na bezsens Pana ciągłego wpychania się w wątki, które nie dotyczą izolacji. Temat to pompa ciepła powietrze-woda, a Pan wypala z historią jakiejś Toshiby, która niby nie działa tak jak powinna, a okazuje się być nie pompą ciepła, a klimatyzatorem. Pomijam fakt, że historia pewnie zmyślona na potrzeby wątku. Pan jako doświadczony teoretyk-praktyk mógłby czasem spojrzeć na inne rozwiązania z trochę innego punktu widzenia. Pompa ciepła Altherma działa i to bardzo dobrze w niskich temperaturach, kosztuje nieco więcej w eksploatacji niż pompa gruntowa, ale coś za coś. Nie wszyscy dążą do ogrzewania domu za darmo bo to też wiąże się z różnymi wyrzeczeniami. Każdy podejmie swoją lepszą lub gorszą decyzję. Ludzie szukając informacji na temat np. pomp ciepła woleliby usłyszeć jak one działają i ile kosztują, a potem ewentualnie mogą sobie porównać takie rozwiązanie z innymi i zdecydować czy warto czy nie. Pan natomiast nie dość, że nie pisze na temat to jeszcze przedstawia nieprawdziwy obraz tych urządzeń...
Swoją drogą chętnie poznam rozwiązania, które Pan poleca i montuje - gdzie mogę je znaleźć? Edytowano przez mateuszgliwice (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

– jest funkcja filtru – proszę skorzystać dziś a po latach –gdy będzie jasne czym różni się dom izolowany od ocieplonego... zapraszam do firmy.


Np. TB jest z tej funkcji bardzo zadowolony. Nie widząc moich postów wydaje mu się, że pozjadał wszystkie rozumy icon_lol.gif .
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...