Skocz do zawartości

Ubezpieczenie domu


Recommended Posts

Temat z pogranicza prawa i bezpieczeństwa, ale to miejsce wydawało mi się najbardziej odpowiednie dla zadania pytania o ubezpieczenie domu. Na co trzeba zwracać uwagę czytając polisę? Jakie kruczki prawne stosują firmy? Zdaję sobie sprawę, że książkę możne na ten temat napisać, ale... kilka ostrzeżeń oraz porad z pewnością nie zawadzi icon_smile.gif
Link do komentarza
Ja znalazłem tyle:

ze strony: http://www.mieszkania.ubezpieczenie.com.pl...a_/49,1138.html

Przy podejmowaniu decyzji o wykupieniu polisy ubezpieczeniowej na dom lub mieszkanie jedną z najważniejszych kwestii jest odpowiedni dobór sumy ubezpieczenia. Powinna ona odpowiadać wartości ubezpieczonego mienia. Jest to o tyle istotne, że suma ta decyduje o wysokości odszkodowania w przypadku szkody. Ustalenie odpowiedniej sumy ubezpieczenia na podstawie wartości naszego mienia nie jest jednak rzeczą prostą, przede wszystkim dlatego, że towarzystwa ubezpieczeniowe stosują w tym względzie różne zasady i nazewnictwo. A ponieważ to na Ubezpieczającym spoczywa odpowiedzialność i konsekwencje nieodpowiedniego określenia sumy ubezpieczenia postanowiliśmy dać Państwu w tym względzie kilka wskazówek, które pomogą uniknąć błędów.

Wartość rynkowa, rzeczywista czy odtworzeniowa?


Wartość rynkowa- stanowi cenę, jaka jest najbardziej prawdopodobna do uzyskania za daną nieruchomość na rynku. Cena ta jest ustalana na dzień zawarcia umowy. Wiąże się z tym pewne ryzyko, ponieważ ceny na rynku nieruchomości bardzo często i szybko się zmieniają (przede wszystkim rosną). Może to doprowadzić do zaniżenia wartości naszej nieruchomości na polisie, a - co za tym idzie - może spowodować obniżenie wypłaconego odszkodowania.

WAŻNE – wartość rynkowa stanowi podstawę sumy ubezpieczenia jedynie mieszkań. Dla domów (budynków) nie stosuje się wartości rynkowej, ponieważ ma na nią wpływ lokalizacja i wartość działki. Gdyby posługiwano się wartością rynkową, sumy ubezpieczenia takiego samego domu na przykład we Wrocławiu i Olsztynie byłyby zupełnie inne, a uzyskana z odszkodowania kwota nie pozwalałaby na odbudowanie budynku niezależnie od jego usytuowania.

Ubezpieczenie mieszkania pod kredyt
W praktyce rzadko ubezpieczamy mieszkania według wartości rynkowej. Zazwyczaj (choć nie zawsze) wymaga tego bank w przypadku polis kupowanych „pod kredyt”. Wówczas dokonuje się cesji praw z polisy ubezpieczeniowej na bank, a suma na polisie odpowiada wartości rynkowej mieszkania, na które zaciągnęliśmy kredyt hipoteczny. W przypadku np. pożaru, odszkodowanie wypłacane jest nie Ubezpieczającemu, ale bankowi.

Najczęściej ubezpieczamy mieszkania według wartości odtworzeniowej, tu nie ma tak dużego ryzyka zaniżenia wypłaty odszkodowania. Ubezpieczamy nieruchomość na niższą sumę, dzięki czemu mniej płacimy. To najlepsze rozwiązanie jeżeli oczywiście bank nie narzuca nam ubezpieczenia w wartości rynkowej.

Warto sprawdzić w jakiej wartości wypłacone będzie odszkodowanie. W większości towarzystw ubezpieczeniowych odszkodowanie zostanie wypłacone w wartości odtworzeniowej nawet jeżeli ubezpieczymy mieszanie według wartości rynkowej. Nie ma więc to sensu, jeżeli bank nie narzuca takich wymagań.

Wartość odtworzeniowa - odpowiada kosztom, które zostały poniesione w celu przywrócenia ubezpieczonego mienia do stanu, w jakim był nim powstała szkoda. Suma ubezpieczenia odpowiada więc kwocie, którą należałoby wydać, aby odbudować taki sam obiekt, z uwzględnieniem wszelkich dotychczasowych parametrów: wymiarów, konstrukcji, zastosowanych materiałów oraz nakładów na roboty wykończeniowe.

W szczególnych warunkach możemy ubezpieczyć nieruchomość według wartości rzeczywistej.

Wartość rzeczywista - jest to wartość odtworzeniowa pomniejszona o faktyczne zużycie ubezpieczonego mienia. Warto zwrócić uwagę na to, że stopień zużycia budynku zależy od jego przewidywanej trwałości.

I tak, dla budynku mieszkalnego o konstrukcji drewnianej trwałość wynosi średnio 80-100 lat, a na przykład dla budynków o konstrukcji mieszanej (ściany z cegły, strop i dach drewniane) - 90-120 lat.
WAŻNE - Im budynek jest starszy, tym mniej korzystne jest ubezpieczenie w wartości rzeczywistej. Gdyby bowiem coś się stało, np. doświadczylibyśmy skutków powodzi to towarzystwo ubezpieczeniowe nie zwróci nam całości kosztów poniesionych na naprawę, ponieważ odszkodowanie będzie pomniejszone o oszacowane przez Ubezpieczyciela zużycie.

Dlatego bardziej opłacalne jest określenie sumy ubezpieczenia na podstawie wartości odtworzeniowej, mimo, że składka jest wtedy większa. Jednakże większość towarzystw ubezpieczeniowych nie daje klientom możliwości wyboru i w przypadku nieruchomości oraz mienia o określonym stopniu zużycia możliwe jest jego ubezpieczenie jedynie według wartości rzeczywistej.


Co możemy ubezpieczyć i ile za to zapłacimy?
Mury - dla osób posiadających nieruchomość na własność jest to podstawowy rodzaj ubezpieczenia, zabezpieczający przede wszystkim przed całkowitym zniszczeniem mieszkania czy domu np. na skutek pożaru. Jest to także najtańsze ubezpieczenie, składka wynosi około 0,04- 0,09% całkowitej sumy ubezpieczenia.

WAŻNE - Mury ubezpieczyć może tylko właściciel domu lub mieszkania, który ma tzw. tytuł prawny do lokalu (akt własności, przydział lokalu spółdzielczego, dowód potwierdzający nabycie domu czy mieszkania w drodze kupna, spadku lub darowizny).


Oprócz murów możemy ubezpieczyć ruchomości domowe, czyli wszystkie rzeczy znajdujące się w mieszkaniu/domu będące naszą własnością.

Zasady ubezpieczenia ruchomości domowych są takie same jak ubezpieczenia mieszkania czy domu. Sumę ubezpieczenia możemy znowu określić na podstawie wartości rzeczywistej lub odtworzeniowej. I znowu ubezpieczyciele w przypadku rzeczy starszych preferują wypłatę odszkodowanie według wartości rzeczywistej, czyli pomniejszonej o stopień zużycia, co niestety nie zwróci nam kosztu zakupu nowego sprzętu. Jedynie nieliczne towarzystwa i to w najbardziej rozbudowanych i najdroższych wariantach przewidują możliwość ubezpieczenia według wartości odtworzeniowej.

Marta Czyż
Link do komentarza
Cytat

Bardzo dziękuję. Ale jak czytam o tych wszystkich kruczkach stosowanych przez ubezpieczycieli... Skóra cierpnie.


A niedługo pewnie będzie jeszcze gorzej... ostatecznie klimat w kraju nam się skiepścił - nawałnice, gradobicia, trąby powietrzne... Firmy ubezpieczeniowe będą chciały się tak wymiksować z umów, żeby za bardzo nie odpowiadać icon_smile.gif
Link do komentarza
gratuluję ubezpieczenia za 1000 zł.
a tak swoją drogą najważniejsze jest prawidłowe określenie wartości samego domu i wyposażenia.
te wartości są bardzo ważne oraz możliwość powiększania kwoty za sprzęt w domu - przecież ciągle coś ulepszamy i dokupujemy (to nowy tv lub hi-fi).
jeżeli prawidłowo ocenimy te wartości to nie będzie problemów z odszkodowaniem.
dla przykładu ja ubezpieczyłem dom:
dom - 350 tyś
elementy stałe wyposażenia na 30 tyś
elementy ruchome wyposażenia na 30 tyś
szyby na 2 tyś
od przepięć na 10 tyś
składka 400 zł
pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

gratuluję ubezpieczenia za 1000 zł.
a tak swoją drogą najważniejsze jest prawidłowe określenie wartości samego domu i wyposażenia.
te wartości są bardzo ważne oraz możliwość powiększania kwoty za sprzęt w domu - przecież ciągle coś ulepszamy i dokupujemy (to nowy tv lub hi-fi).
jeżeli prawidłowo ocenimy te wartości to nie będzie problemów z odszkodowaniem.
dla przykładu ja ubezpieczyłem dom:
dom - 350 tyś
elementy stałe wyposażenia na 30 tyś
elementy ruchome wyposażenia na 30 tyś
szyby na 2 tyś
od przepięć na 10 tyś
składka 400 zł
pozdrawiam


dom na 850 tys
elektronika na 30tys
inne wyposazenie 60 tys
przepiecia 5 tys
zalanie 30tys
szkody lotnicze i cos tam jeszcze chyba latajace drzewa tej jakas sensowan kwota
a firmy nie zdradze bo tam mam jeszcze 6 samochodów ubezpieczonych na skłądce rocznej 13tys zł stad taka niska skłądka za dom i warsztat
Link do komentarza
Cytat

Moim zdaniem firmy ubezpieczeniowe i tak nastawione są na wykiwanie ubezpieczającego. To oczywiście nie znaczy, żeby się nie ubezpieczać, ale uważać trzeba jak diabli! IMHO trzeba wybierać duże firmy. One nie handryczą się o każdy grosz przy wypłacie icon_smile.gif


po ostatnich wichurach w mojej rodzinnej gminie zewało kilkadzieisat dachów i co sie okazało co zreszta wiadomo od lat ze połaci dachu nie kładzie ze pod wiatr zakładając ze 90% wiattrów wieje od zachodu i ci co mieli zle połozone nie dostali w pełni odszkodowania ,
osttnio dwa tygodnie temu sasiad kładł dach i blache położono mu tez pod wiatr na pytanie do fachoców czy tak sie kładzie to uzyskałem odpowiedz ze od lat tak kłąda i nigdy nie ciekło ,wiadmo ze ciec nie bedzie ale ubezpieczenie takiego dachu a konkretnie wypłata wrazie zerwania bedzie czesciowa lub wrecz odmowa i wtedy sie okaze
jeden z kruczków który trzeba znac
druga sprawa to murowanie suporeksu na zaprawe cementowo wapienną ,i wiele innych
Link do komentarza
Cytat

Błagam rozwiń temat! Czytałem o tych kierunkach układania dachu z niezdrową fascynacją. I utwierdziłem się w nielubieniu firm ubezpieczeniowych icon_smile.gif


a co tu sie wiecej rozpisywac układanie dachu nalezy rozpoczynac do strony nie narazonej na wiatry czyli wchodnia /północna natmiast ostatnia dachówka czy blacha powinna byc od zachodu tam gdzie najwieksze wiatry ,wiem ze to jest bardzo skuteczne u moich rodziców na gospodarczych tak długo byłm problem jak długo było wszytko pod wiatr załozone i ubespeczyciele zawsze sie czepali teraz jak jest dobrze zrobione to ubezpieczyciele sie nie czepiają bo dachu przez 15 lat anai razu nie ruszyło i tyle ,dachówki z tego co wiem nie zawsze sie robi tak ze zawsze pasują zeby kłasc w odpowiednim kierunku ale za to podobno jest mozliwosc przykrecenia kazdej dachówki do łaty na dwie sróby ,nie nie wiedziałem podobno skuteczne i nikt sie nie cxzepia w razie zerwania ale jednoznacznie sie niewypowiem
niestety blachodachówka jest w przypadku kładenia pod wiatr bardzo narazona na zerwanie bo jest bardzo miekka i poderwac to moment a jak poderwie to juz leci cały dach w sekundy niestety
kazdy stary dekarz to ci powie ,miałem z nimi sporo do czynienia jak mieszkało sie w szczerym polu i dookoła lasy i pola i pare gospodartw
Link do komentarza
Po długich poszukiwaniach, okazało się że ubezpieczenie domu które mnie interesuje mam pod nosem, tam gdzie polise oc,ac icon_smile.gif chciałem, żeby w ofertę wchodziła pomoc fachowca w nagłych wypadkach, gdyż często moja matka zostaje sama w pustym domu i nie da rady poradzić sobie z większą awarią, a tak ona zadzwoni do mnie, ja do ubezpieczyciela, fahcowiec przyjedzie, naprawi i volia icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Wow! A jaka to firma? Daj chociaż pierwsze litery z nazwy icon_smile.gif


no takie rzeczy to u szanujących ubezpiezycieli to standart
Ja ponadto napraw wszelkich instalacji oczywiscie w zakresie dojadu i usługi a materiał jest po mojej stronie
ponadto ubezpieczyciel zobowiazuje sie do pilnowania i ochrony mienia gdy dojdzie do uszkodzenia domu podczas mojej nieobecnosci w skutek włamania ,lub innych zdazreń losowych
ubezpieczyciel w przypadku konieczxnosci usuwania szkody zwraca za sprzet czy materiał dokładnie tyle zza ile mozna go kupic w promieniu 100km
czyli np telewizor z przed dwoch lat ulegnie spaleniu to dostane na ten sam model telewizora jesli juz nie ma go w produkcji to na model wyzszy ale tej samej firmy i takie rozliczanie tyczy sie wszytkiego co uwzglenia ubezpieczenie
ponadto w przypadku uszkodzenia sprzetu agd/rtv w skutek zdazen losowych w 2 godziny mam miec sprzet naprawiony lub tez dany zamiennik
tak wiec jasne i przejzyste zasady
Link do komentarza
Cytat

no takie rzeczy to u szanujących ubezpiezycieli to standart
Ja ponadto napraw wszelkich instalacji oczywiscie w zakresie dojadu i usługi a materiał jest po mojej stronie
ponadto ubezpieczyciel zobowiazuje sie do pilnowania i ochrony mienia gdy dojdzie do uszkodzenia domu podczas mojej nieobecnosci w skutek włamania ,lub innych zdazreń losowych
ubezpieczyciel w przypadku konieczxnosci usuwania szkody zwraca za sprzet czy materiał dokładnie tyle zza ile mozna go kupic w promieniu 100km
czyli np telewizor z przed dwoch lat ulegnie spaleniu to dostane na ten sam model telewizora jesli juz nie ma go w produkcji to na model wyzszy ale tej samej firmy i takie rozliczanie tyczy sie wszytkiego co uwzglenia ubezpieczenie
ponadto w przypadku uszkodzenia sprzetu agd/rtv w skutek zdazen losowych w 2 godziny mam miec sprzet naprawiony lub tez dany zamiennik
tak wiec jasne i przejzyste zasady


Sorki! Nie obraź się, ale czy ty piszesz poważnie? A jeśli tak... Jak to się stało, że nie spotkałem jeszcze takiego fajnego ubezpieczyciela icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Rozwiniesz to? Najdrozsze na rynku ubezpieczen mieszkan? Ja porónywałem z innymi i mi wyszłedl najlepszy stosunek ceny do oferowanych usług.


link 4 czy o tym rozmawiamy ?
jesli tak to mają najdroższą oferte na rynku jak i w motoryzacji jak i w ofercie meszakniowej
a ja mam oferte i ubezpieczenie co moge sobie zmnieniac co miesiac co chce i jak chce do 50 roku zycia włacznie nie wiem o co chodzi z tym zapisem ale narazie mnie nie interesuje a składka jest miesieczna
Link do komentarza
tak o link4 rozmawiamy, dlaczego twierdzisz, że mają najdroższą oferte na rynku? Jeżeli mowisz, że możesz sobie swoja oferte zmieniac co miesiac to chyba cos pomyliles, bo ubezpieczyciele dają oferte na caly rok, możesz jedynie placic w ratach. Zreszta jeżeli tak rzeczywiście jest i tak pewnie z tego nie korzystasz. Dam swoj przykład ubezpieczalem auto i wyliczylem sobie skladki kalkulatorem na stronach internetowych roznych TU, w link4 wyszlo mi najtaniej, nie wiem wogóle skąd wziąłeś stwierdzenie, że direct jest najdroższy na rynku....
Link do komentarza
Cytat

tak o link4 rozmawiamy, dlaczego twierdzisz, że mają najdroższą oferte na rynku? Jeżeli mowisz, że możesz sobie swoja oferte zmieniac co miesiac to chyba cos pomyliles, bo ubezpieczyciele dają oferte na caly rok, możesz jedynie placic w ratach. Zreszta jeżeli tak rzeczywiście jest i tak pewnie z tego nie korzystasz. Dam swoj przykład ubezpieczalem auto i wyliczylem sobie skladki kalkulatorem na stronach internetowych roznych TU, w link4 wyszlo mi najtaniej, nie wiem wogóle skąd wziąłeś stwierdzenie, że direct jest najdroższy na rynku....


prosze bardzo przykłąd samochodu
wartosc ok 70tys
składka u obecnego ubezpieczyciela to 4560zł
propozycja link4 to 2850
aleee
byłem dociekliwy i pytanie
-czy jest gazrazowany -nie
-czy jezdzi tylko jedna osoba -nie
czy jezdzi zarobkowo -tak
-czy soby jezdzace mają ponizej 25 roku zycia -tak
-robi pan powyzej 20tys km rocznie -tak
-czy robi pan do 100tys km -tak
to składka dla pana wynosi 6840zł
i dziekuje dowidzenia
podobnie było dwa lata wczesniej z oplem atrą poczatkowo było taniej a jak na podobne pytania odpowiedziałem to wyszło drozej
i to tyle
nawet pzu jest tańsze od link z mieszkanówką jest tak samo ,a to to a to tamto i no to sru......
no moze jak dziadek ubezpieczy swoje autko gdzie statystycznie jest bezpiecznym kierowca...... autko w garazu i robi ponizej 20tys km to wyjdzie taniej ale to sa pojedyńcze egrzemplaze a ja nie moge sobie pozwolic ze ubezpiecze nie podając szczegółow a jak ktos inny zrobi szkode to nie dostane odszkodowania bo to nie było ujete zwyszką przy zawieraniu ubezpieczenia
a u mnie jak pisałem na samochody oczywiscie umowa jest na rok natomiast na dom mam miesieczną i w kazdej chcili moge zmienic wartosc i stawke ubezpieczenia poczym wrócic do poprzednich załozen oczywiscie tyczy sie to menia ruchomego bo sama nieruchomosc jest mniej elastyczna jesli chodzi o zmiany cenowe a to co mamy wsrodku to ubezpieczmy jak chcemy przynajmniej w moim przypadku
Link do komentarza
to bardzo dziwne, ja ubezpieczałem na początku roku citroena c4 2.0 prosto z salonu, wartosc 96 tys., za oc+ac zaplacilem 1800 podczas gdy we wszystkich innych towarzystwach typu axa, liberty, aviva chcieli ponad 3000. mam full znizki. Zreszta Ty chyba jezdzisz zarobkowo, czyli uzywasz samochód w pracy, może z tego ta roznica. Ja jako normalny kowalski jestem zadowolony z tego co mi zaproponowali.
Link do komentarza
Cytat

to bardzo dziwne, ja ubezpieczałem na początku roku citroena c4 2.0 prosto z salonu, wartosc 96 tys., za oc+ac zaplacilem 1800 podczas gdy we wszystkich innych towarzystwach typu axa, liberty, aviva chcieli ponad 3000. mam full znizki. Zreszta Ty chyba jezdzisz zarobkowo, czyli uzywasz samochód w pracy, może z tego ta roznica. Ja jako normalny kowalski jestem zadowolony z tego co mi zaproponowali.


no byc może ze oferta dla firm i ubezpieczenia tzw flota ich nie interesuje
Link do komentarza
Nie słodko wredne tylko maja dla kazdej okolicznosci procentowy przyrost skladki od podstawy. Normalna sprawa, właśnie przez taka szczegolowosc towarzystwo jest w stanie precyzyjnie okreslic wysokosc skladki dla pojedynczego klienta. Nie rozumiem tylko skoro janekluki mial taka niską skladke to po co dociekał??
Link do komentarza
Cytat

Nie słodko wredne tylko maja dla kazdej okolicznosci procentowy przyrost skladki od podstawy. Normalna sprawa, właśnie przez taka szczegolowosc towarzystwo jest w stanie precyzyjnie okreslic wysokosc skladki dla pojedynczego klienta. Nie rozumiem tylko skoro janekluki mial taka niską skladke to po co dociekał??


po to ze ja niestety rocznie robie w firmie a raczej cała firma ponad poł miliona kilometrów i wrazie kolizji a tych nie brakuje niestty to nie moge sobie pozwolic na to zeby mi nie wypłacili za naprawe autka
a jak ktos potrzebuje ubezpieczenia po to zeby tylko było bo musi byc i jezdzic krajoznawczo to jego sprawa
ja tylko raz z firmą PZU przy kradziezy i zniczczeniu mienia jak sie pozniej okazało sądziłem i mam gdzieś ubezpieczenia gdzie tylko płace i nic z tego nie mam wkońcu bez ubezpieczenia tez mozna jezdzic mnie tak przez przypadek sie udało dwa lata na jednym samochodzie hihihi a to ptylko przykład ze wszytko jest dobrze dopuki jest dobrze i nic sie nie dzieje
Link do komentarza
Idąc twoim tokiem myślenia, skąd wiesz, że obecny ubezpieczyciel ma składke optymalną, a nie za niską icon_smile.gif Skoro byłeś dociekliwy, to podnieśli Ci cenę i w tym wypadku ubezpieczenie było już maksymalnie dopasowane do używania samochodu. Sam napisałeś, że wolisz mieć porządne ac niż takie aby było. Jeżeli w link4 krzyknęli większą cenę po dokładniejszym przestudiowaniu Twojego przypadku to można wyciągnąć wniosek, że to była najlepsza opcja która nie zawiedzie.
Link do komentarza
Cytat

Idąc twoim tokiem myślenia, skąd wiesz, że obecny ubezpieczyciel ma składke optymalną, a nie za niską icon_smile.gif Skoro byłeś dociekliwy, to podnieśli Ci cenę i w tym wypadku ubezpieczenie było już maksymalnie dopasowane do używania samochodu. Sam napisałeś, że wolisz mieć porządne ac niż takie aby było. Jeżeli w link4 krzyknęli większą cenę po dokładniejszym przestudiowaniu Twojego przypadku to można wyciągnąć wniosek, że to była najlepsza opcja która nie zawiedzie.


bo tu gdzie jestem obecne mam jeszcze wiecej zalesnosci za niższą cene cego link nie porafił przejsc
a jak miałbym miec takie ubezieczenie jak link to lepiej bez jezdzic i takie same konsekwencje -wrazie czego płace sam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...