Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

preparat do ochrony starego budynku


Recommended Posts

 • 4 tygodnie temu...
 • 2 miesiące temu...
Na rynku dostępny jest szeroki wybór różnorodnych materiałów służących do ochrony budynku przed wilgocią, w tym również budynków zabytkowych. Jednak aby konkretnie odpowiedzieć na zadane pytanie, należałoby je doprecyzować. Co oznacza ?ochrona przed wilgocią wewnątrz?? Czy to źródło zawilgocenia znajduje się wewnątrz budynku, czy też izolacja może być wykonana wewnątrz budynku? Jakie jest źródło zawilgocenia - wilgoć pochodząca a gruntu, opady atmosferyczne, a może woda technologiczna?

Aleksandra Tokarska
Link to postu
Aby zabezpieczyć budynek przed wilgocią od wewnątrz należy wykonać izolację typu wannowego. Niestety, w przypadku izolacji tego typu przegroda jest cały czas narażona na wilgoć zawartą w gruncie, a więc przekrój muru pozostaje cały czas wilgotny. Jednak jeśli materiały, z których wykonstruowana jest przegroda, nie uległy znacznej degradacji, to nie powinno być problemów związanych z bezpieczeństwem budynku.

W przypadku braku izolacji poziomej należy ją odtworzyć z zastosowaniem preparatu IZOHAN wodochron W. Jest to koncentrat mikroemulsji silikonowej (SMK), który po rozcieńczeniu z wodą wlewa się lub wtłacza metodą niskociśnieniową do otworów injekcyjnych. W przypadku izolacji typu wannowego otwory iniekcyjne stosuje się powyżej poziomu terenu, a w środku pomieszczeń dodatkowo tynki renowacyjne. Aby izolacja była skuteczna, konieczne jest uzyskanie nośnego podłoża oraz zapewnienie jak największej przyczepności materiału izolacyjnego. Dlatego bardzo istotnym jest, aby wszelkie luźne, niezwiązane z podłożem, antyadhezyjne części usunąć. Uzupełnienie ubytków, pustych spoin i większości lokalnych nierówności powinno się wykonać przy pomocy systemu IZOHAN renobud R. W razie występowania punktowych, czy liniowych przecieków należy je zatamować przy pomocy szybkowiążących plomb. Konieczne może być także nałożenie preparatu stanowiącego barierę przeciwsolną.

Do uszczelnień wewnętrznych, w istniejących piwnicach, najlepiej stosować jednoskładnikowe mikrozaprawy uszczelniające. Mikrozaprawy elastyczne mają zbyt duży opór dyfuzji pary wodnej oraz zbyt małą wytrzymałość na odrywanie przy naporze wody negatywnej. Można je zastosować na powierzchnie poziome, ale muszą mieć zapewnioną warstwę dociskową. Tak samo, jak materiały bitumiczne oraz wszystkie pozostałe uszczelnienia nieodporne na negatywne ciśnienie wody. Konieczne jest wtedy wykonanie odpowiedniej warstwy dociskowej.

Do uszczelnienia powierzchni ścian i posadzek stosowana jest IZOHAN ekofolia wysokociśnieniowa 1-składnikowa, modyfikowana polimerami mieszanka cementowa. Twardnieje ona na wilgotnym podłożu, a po stwardnieniu jest z nim trwale związana.

Wytrzymałość na odrywanie dla tego materiału wynosi 3,0 MPa. IZOHAN ekofolia wysokociśnieniowa 1-składnikowa pozostaje wodoszczelna nawet przy stałym naporze wody od strony muru, pozostając otwartą na dyfuzję pary wodnej.

Bardzo istotnym jest to, aby pierwszą warstwę jak najcieniej wetrzeć w podłoże, aby uzyskać tzw. mostek sczepny. Aplikując mikrozaprawy uszczelniające należy ściśle przestrzegać wytycznych producenta, dotyczących grubości nakładanych warstw oraz przerw roboczych.

Szczególnej uwagi wymaga przygotowanie podłoża na złączach elementów pionowych z powierzchnią poziomą. Styk ściany i posadzki należy zawsze odsłonić, usunąć jastrych w pasie o szerokości 20–25 cm, a w miejscu styku wykuć bruzdę o wymiarach ok. 4 x 4 cm. Wypełnić jązaprawą IZOHAN renobud R-103 (R-104). Powierzchnie te różnie pracują względem siebie i naprężenia powstające pomiędzy nimi koncentrują się w narożnikach. Z tego względu we wszystkich narożnikach powinny być wtopione taśmy uszczelniające. Folie wysokociśnieniowe są wysokoparoprzepuszczalne, dzięki czemu wilgoć zawarta w podłożu może wyparować.

Opracował: Artur Aneszko
Link to postu

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Tak czytam o żużlu, jego rodzajach i gatunkach i tak sobie myślę - jakiego żużla użyli budowniczowie, kiedyś stawiający Twój dom... Czy mieli świadomość, że nie każdy żużel nadawał się do zastosowania w budownictwie - i to jeszcze w celu zapewnienia izolacyjności warstwy... Do "zagłębienia się " w ten temat, dla mnie żużel to był - po prostu - żużel... ot, taki czarny odpad z produkcji hutniczej, po którym jeżdżą żużlowcy/speedwayowcy, czy używany do wzmacniania nawierzchni dróg gruntowych... A tu okazuje się, że może być zastosowany w budownictwie, do celów izolacyjnych i produkowania żużlobetonu, tylko jeden... specjalnie uzyskiwany żużel, ściślej pumeks żużlowy... bo ten - izoluje... A co masz u siebie - któż to wie...
  • Cześć, Mam do Was pytanie. Ponieważ czuje się najzwyczajniej w świecie oszukany przez producenta styropianu. Patrząc na to co się działo na rynku styropianu postanowiliśmy kupić styropian EPS 80 ( grafit ) na wylewki który przeleżał sobie pod dachem kilka mc. Kilka dni temu nie wiele myśląc zabraliśmy się za rozkładanie. Od początku zdawałem sobie sprawę ze jest to 80 nie 100 nie planowaliśmy w większości domu większych niż standardowe obciążeń a tam gdzie miały stać schody / kuchnia mieliśmy zastosować 100 i 200 EPS.  Ale podczas rozkładania i niestety klejenia uświadomiliśmy sobie ze niektóre z płyt po których chodzimy uginają się bardziej od innych, wyraźnie również różnią się wielkością kulek. Przejrzeliśmy styropian i okazało się ze paczki różnią się twardością ( odczucie pod naciskiem palców rąk ) jest nawet paczka która ma 2 elementy zewnętrzne twarde a w środku znacznie miększe ( miększe nawet od fasady ). Postanowiliśmy zważyć paczki i przeżyliśmy szok…. Najcięższa paczka wazy 4,7 kg najlżejsza 3,1 kg. I tu moje kilka pytań o rady. Jak rozwiązać i czego żądać od producenta ? Ile powinny mniej więcej ważyć paczki styropianu „EPS 80 Grafit” żebyśmy mogli mniej więcej określić skale problemu.  I co zrobić z już ułożonym ( przyklejonym ) styropianem  ??? W sypialni Bardzo proszę o jakieś rady   
  • Darmowa Pożyczka RRSO 0% Czyli tyle ile pożyczasz tyle spłacasz. Możliwy okres pożyczki od 30 do 101 dni. Kwota do 60.000 zł Nie płacisz ani prowizji, ani odsetek. Wszystko załatwisz przez Internet Przejdź na stronę: https://albertkredyty.pl/zero.html
  • Dzięki, a jeżeli nie jest zalany żużel, to myślisz, że chroni coś takiego przed utratą ciepła? 
  • Mam taki obiekt po sąsiedzku. Nowi właściciele wyje...ali to wszystko  gdyż ówczesne "ocieplenie" było bardzo iluzoryczne. Papa była niskiej jakości, przeciekała, a nieszczelności ujawniały się dopiero wtedy, kiedy żużel nasiąkł wodą cały. Podejrzewam, że u Ciebie nie jest inaczej.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...