Skocz do zawartości

Rodzaje nawiewników


Recommended Posts

Występujące na rynku nawiewniki powietrza można podzielić na automatyczne i ręczne. Najprostsze z nich to nawiewniki ręczne. Stopień otwarcia będzie zależał wyłącznie od użytkownika. Jest to w sumie najmniej wygodny sposób regulacji bo wymaga za każdym razem podejścia do okna. Najwygodniejsze są nawiewniki automatyczne. Wielkość otwarcia będzie zmienna i zależna od takich parametrów jak różnica ciśnień czy wilgotność względna powietrza.

Zadaniem nawiewników automatycznych ciśnieniowych jest utrzymywanie stałej ilości doprowadzanego powietrza. Nagłe podmuchy wiatru nie spowodują wtłoczenia do mieszkania zbyt dużej ilości powietrza

Nawiewniki automatyczne higrosterowane dostosowują stopień otwarcia do poziomu wilgotności względnej wewnątrz pomieszczenia. Im w mieszkaniu więcej osób, im więcej gotujemy czy pierzemy, tym otwarcie nawiewników jest większe. Stabilizacja wilgoci chroni mieszkanie przed wykropleniem pary wodnej i zapleśnieniem mieszkania.

Nawiewniki montuje się najczęściej w górnej części okien i drzwi balkonowych. Ponadto występują nawiewniki, które można instalować w ścianach. Nawiewniki ścienne charakteryzują się najlepszym stopniem tłumienia hałasu zewnętrznego.
Link do komentarza
Więcej osób... gotujemy... pierzemy.. Szanowny Panie Marcinie w tych przpadkach to wilgotność rośnie przy wywiewnikach!!! Gdyby rosła przy nawiewnikach to albo wentylacja jest nieskuteczna, albo przyjmujemy gości, pierzemy, gotujemy tuż za oknem.
Troszkę szacunku proszę dla czytających. higrosterowane mogą być wyłącznie wywiewni ki.
Kolejna kwestia to obiektywny pomiar wilgotności względnej . Element higroczuły w nawiewniku jest kilka stopni zimniejszy od temperatury pokojowej , więc jako taki, pokarze wyższą wilgotność względną niż jest w pomieszczeniu. Wywiewnik higrosterowany pracuje w temperaturze pomieszczenia.
Link do komentarza
Cytat

Więcej osób... gotujemy... pierzemy.. Szanowny Panie Marcinie w tych przpadkach to wilgotność rośnie przy wywiewnikach!!! Gdyby rosła przy nawiewnikach to albo wentylacja jest nieskuteczna, albo przyjmujemy gości, pierzemy, gotujemy tuż za oknem.
Troszkę szacunku proszę dla czytających. higrosterowane mogą być wyłącznie wywiewni ki.
Kolejna kwestia to obiektywny pomiar wilgotności względnej . Element higroczuły w nawiewniku jest kilka stopni zimniejszy od temperatury pokojowej , więc jako taki, pokarze wyższą wilgotność względną niż jest w pomieszczeniu. Wywiewnik higrosterowany pracuje w temperaturze pomieszczenia.


kolego albo masz gorączke albo nie wiem co ty do narodu piszesz
jesli chodzi o sterowanie higro to oczywiscie NAWIEWNIKI czy to okienne czy tez pod okienne o wywiewnikach takowych nie słyszałem lub tez nie ma senssu ich stosowac
i skąd sie wzieła ta skutecznosc wentylacji????????//
a tak wogóle to jaki sens byłby stosowania takich rozwiazac higro sterowanych jak i tak bedza pracowały w kilku procentach swojego zakresu wkoncu jak mamy 60-70% nazewnatrz to w domu mniej nie bedziemy mieli chyba ze mamy klime ,rozwiazania tego typu sie niesprawdzają niestety wszedzie i nie mozna generalizowac
lepiej gdzies w ciągu komunikacyjnym zamontowac kratke z filtrem i dpowadza wtak prosty sposób powietrze do domu
lub za pomoca nawiewnika okiennego lub systemem rozczelnienia okna
Link do komentarza
Fizyka jest jedna dla całego narodu, element pomiarowy musi być tam gdzie czynnik który ma mierzyć się zmienia.
Dlatego pomiar wzrostu wilgotności względnej powietrza jak mamy gości, pierzemy czy gotujemy może odbywać się tylko przy wywiewie. Firmy kumające temat to wiedzą... np.

higrosterowane wywiewniki

http://www.bursa.pl/wentylacja_old/katalog/201_3c.htm
Link do komentarza
Cytat

a tak wogóle to jaki sens byłby stosowania takich rozwiazac higro sterowanych jak i tak bedza pracowały w kilku procentach swojego zakresu wkoncu jak mamy 60-70% nazewnatrz to w domu mniej nie bedziemy mieli chyba ze mamy klime

W zimie na zewnątrz wilgotnność może sięgać 80-90% (przy temperaturze np. 0 st. C), to powietrze po podgrzaniu do temperatury 20 st. C radykalnie zmniejsza swoją wilgotność. Dzięki temu poprzez nawiew świeżego powietrza i usuwanie "zużytego" możemy w domu utrzymać stałą wilgotność pomimo stałego dostarczania przez ludzi, gotowanie, kąpiel, itp.
Link do komentarza
Cytat

Ten facet reklamuje swoje produkty - nie ma się czym podniecać normalna pseudoreklama i łowienie klientów.


powiem tak systemy higro sterowane nie są lekiem na całe zło bez wzgledu gdzie bedziemy robic pomiar zawsze sa temp czy wilgotności które to zakłuca i cała ttak zrobiona wentylacje bierze w ł..... wiec jesli juz musimy wentylowac budynek garaze czy pomieszczenia techniczne to mozemy sobie tego typu wentylacje zastosowac natomiast w domu mieszkalnym to się nie sprawdzi i najlepiej robic to na wentylacji grawitacyjnej jesli mamy takie warunki natomiast jesli nie to wentylacja mechaniczna i tyle
niestety mam przykre doswiadczenia z wentylacją sterowaną na higro bo np była zadana wilgotnosc na poziomie 50% a dochodziło do kondensacji pary przy oknach albo znowu był przypadek ze gosciowi cos smierdzi bo wilgortnosc była oki i przepływ powietrza sie zmniejszył
wiec jesli jest ktoś mocny w te klocki i ma produkty w tym zakresie to niech sobie jee sprzedaje ale ..... zeby to było z głową
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Proponuje zainteresować się nawiewnikami ciśnieniowymi (tańszymi od higrosterowalnych), koniecznie ze sterowaniem ręcznym za pomocą którego można zmieniać przepływ powietrza od 5 do ok.25 m3/h.
Słyszałem i czytałem, że nawiewniki higrosterowalne w mroźną zimę mogą być ciągle otwarte ma maksymalnym przepływie i to nie zależnie od wilgotności w tym pomieszczeniu icon_smile.gif, podobno jedna firma, która takie nawiewniki sprzedaje to poprawiła (znam dwie takie firmy) ale nie napiszę która bo to może nieprawda?

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
ja bym chciałam wrócić do tematu. I bez kosmicznych wypowiedzi. Tylko normalnie- kto z was ma nawiewniki na oknach (to po pierwsze)
w szczelnym domu w którym nie ma rekuperatora i chwilami jest np po nocy w niektórych pomieszczeniach trochę duszno- i na oknach skrapla się para wodna po nocy jak są zasłonięte roletami- warto montować nawiewniki czy nie? Co nam to da? Jaki jest koszt?
Link do komentarza
Cytat

Słyszałem, że higrosterowalne lepsze, ale... znacznie droższe.


Nie da się zbudować działającego nawiewnika higrosterowalnego. Przez nawiewnik umieszczony w oknie wchodzi zimne powietrze - jego wnętrze i obudowa są znacznie chłodniejsze niż temperatura w pokoju. Gdy w pokoju jest 22 st C i bardzo sucho np.35% wilgotności względnej to w nawiewniku (tam jest element higroczuły) jak i przy samym oknie temperatura jest spokojnie 10 i więcej stopni niższa, więc ww jest bliska 100%. Ktoś kto zna fizykę nie będzie sprzedawał takich nawiewników.
Link do komentarza
Nawiewnik jest istotnym elementem wentylacji.
W zasadzie, w wentylacji zwanej grawitacyjną, są to jedyne elementy pozwalające na „sterowanie” tą wentylacją.
Właściwy dobór tego elementu może zapewnić w miarę prawidłową wentylację, z ograniczeniem kosztów ogrzewania powietrza wentylacyjnego.
Jak to zrobić, pokazano w sposób jasny: http://www.dom.pl/wszystko-o-nawiewnikach.html .

Natomiast sam nie jestem zwolennikiem nawiewników „automatycznych”. Nawet pomijając słuszne uwagi Pana T.B (w tym zakresie), to pozostaje fakt, że im prostszy automat, tym głupsze urządzenie. Tu mamy właśnie taka sytuację.
Takie rozwiązanie miałoby sens, gdyby „czujnik” był umieszczony w strumieniu powietrza usuwanego.

Dlatego, moim zdaniem, lepszym rozwiązaniem jest zastosowanie nawiewnika „ręcznego”, ale ze stopniową lub płynną regulacją. Stosowanie nawiewników tzw. 2 stopniowych (otwarty/zamknięty) niczego nie rozwiązuje.

Nawiewnik powinien zapewniać przepływ od 20 do 50m3/h (przy 10Pa) w pozycji „zupełnie” otwartej, oraz w pozycji „zupełnie” zamkniętej od 20 do 30% tego co w „zupełnie” otwartej.
Link do komentarza
Cytat

Słyszałem, że higrosterowalne lepsze, ale... znacznie droższe.


jesli chodzi o te nawiewniki to jest to jakies rozwiazanie ale nic nie ma stycznego z komfortem i sterowaniem ,tak jak opisał TB ,nawiewniki stosuje sie jako z ło konienczne jesli kontrukcja elewacji budynku nie pozwala na szpecenie jakimis dodatkowymi elementami i wtedy stosuje sie takie nawiewniki okienne systemowe ale o wentylacji w tym przypadku to nie powinnismy mówic chyba że do podpisania protokołu odbioru ze tak owa wentylacja jest .....
Link do komentarza
Napisałem również to:

Cytat

Takie rozwiązanie miałoby sens, gdyby „czujnik” był umieszczony w strumieniu powietrza usuwanego.



Również napisałem w „zasadzie”, a nie jako - dogmat..

Uważam, że sterowanie nawiewem w danym pomieszczeniu, jest bardziej korzystne, bo pozwala dość dokładnie skierować nawiew świeżego powietrza tak gdzie jest w danym momencie wymagane.

Swoją wypowiedź ograniczyłem ściśle do zadanego pytania.

Starałem się nie rozmydlać wątku.

Jeśli ktoś zapyta jak można i czy można, „sterować” wentylacją „grawitacyjną” – zapewne też weznę udział w takiej dyskusji.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

To skąd się biorą? Świadome oszustwo producentów?


Oczywiście! Z tym, że nie wiem czy świadome. Świadome byłoby wtedy, gdyby znali fizykę. Jeżeli fizyka jest im obca, to jest oszustwo nieświadome. Proszę zmierzyć dziś temperaturę obudowy w/w nawiewnika. Ile ma + 12 czy + 8... ile stopni jest chłodniejszy od temperatury pokojowej? Proszę teraz popatrzyć na wykres Molliera . Jeżeli w pokoju jest sucho 35% i 22 / 23 st C. To przy elemencie higroczułym jest 90-100%. Czyli
nawiewnik otwarty na maksa nawet gdy jest sucho. Ale jak się zna fizykę tak, że może istnieć wentylacja grawitacyjna ... (proszę sprawdzić co to jest grawitacja i wymyślić co wspólnego może mieć wentylacja konwekcyjna czy naturalna z w/w grawitacją? Jacy „fachowcy” taka wentylacja.
Link do komentarza
Jako nawiewnik działa ( oczywiście po spełnieniu innych warunków ) Tylko "sterowalność" nie może działać. Wilgotność względna przy oknie zimą jest kilkadziesiąt % wyższa niż w pokoju. A co do sądu... najpierw trzeba by udowodnić, że robią to świadomie. W/g mnie to raczej brak wiedzy - o czym często piszę. Proszę zauważyć, że ci sami piszą o wentylacji grawitacyjnej - a co wspólnego ma powszechne ciążenie z naturalną (konwekcyjną wentylacją) To raczej wina szkoły, a tą ciężko do sądu podać.
Link do komentarza
Cytat

Jako nawiewnik działa ( oczywiście po spełnieniu innych warunków ) Tylko "sterowalność" nie może działać. Wilgotność względna przy oknie zimą jest kilkadziesiąt % wyższa niż w pokoju. A co do sądu... najpierw trzeba by udowodnić, że robią to świadomie. W/g mnie to raczej brak wiedzy - o czym często piszę. Proszę zauważyć, że ci sami piszą o wentylacji grawitacyjnej - a co wspólnego ma powszechne ciążenie z naturalną (konwekcyjną wentylacją) To raczej wina szkoły, a tą ciężko do sądu podać.


Przekonał mnie Pan.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...