Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Koszty ogrzewania


Recommended Posts

W związku z licznymi wypowiedziami na temat ogrzewania, izolowania itp. zostaliśmy zasypani informacjami co lepsze co gorsze, a JAK JEST W PRAKTYCE? to pytanie kieruje do wszystkich szczęśliwców mieszkających już w swoich domach, Proszę podajciew krótkopunktach: z czego macie ściany, dach, jak izolowany jest dom, jak go ogrzewacie i ile kosztuje was ogrzewanie miesięcznie (w zimie). dla przykładu ja mam:
- ściana YTONG 36cm + 5cm steropian
- dach dachówka ceramiczna +25cm wełna
- podłoga bez piwnicy 6cm steropian
- ogrzewanie gazowe (piec jednofunkcyjny z zasobnikie)
dom 200m2 do ogrzania mój rachunek 270zł
PS. Chciałbym jednak zaznaczyć że jeszcze jestem w trakcie wykańczania i domu mam nie do końca doszczelniony.

Z góry dziękuje za podanie parametrów swoich domów
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
To niestety "chora" konstrukcja sciany ta pod względem kosztów budowy jak własności uzytkowych. Ocieplenie sciany projektowanej jako jednowarstwowa powoduje przeniesienie punktu rosy na styk styropianu i ytonga co prowadzi do jego zwilgocenia. Znacznie taniej i lepiej było stawiać scianę grubosci 24 cm i ocieplić ją 10 - 12 cm styropianu a jeszcze lepiej wełny mineralnej. Co do kosztów ogrzewania - jakiekolwiek porównania nie mają większego sensu, bo rózny jest sposób uzytkowania domu, utrzymywana temperatura, warunki atmosferyczne. Jak w domu mieszka 10 osób i dużo się gotuje to tzw. obce ciepło może wystarczyć do utrzymania znośnej temperatury nawet bez włączania ogrzewania.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ludzie chcecie dyskutować nd wyższością innych ścian nad betonem komurkowym to zrubcie to w osobnym temacie.
Was może nie interesuję koszyt ogrzewania, a w takim razie nie zabierajcie tu głosu. Są tez inni ludzie, którzy chcieli by wiedzieć coś na ten temat. Może niedługo sami będą ocieplać, wymieniać okna, budować się.
PS. Czy macie w tym interes że chcecie zblokować tą dyskusje ??? - to jest pytanie retoryczne, nie odpowiadajcie na nie.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Zgadzam się, że to nie miejsce na dyskusje o budowie ściany, ale mnie też swego czasu przestrzegano przed ocieplaniem ciepłego suporeksu styropianem ze względu na punkt rosy cokolwiek by to miało znaczyć...
U mnie skończyło się na silikacie 18cm +12 styropian.....
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze nie mieszkam, ale prawie:
Porotherm 30, wełna 12, brak drzwi wewnętrznych, liczne nawiewy i nieszczelności
Dom podpiwniczony, pow całk, 360m2, kubatura ok. 1000 m3,
Piec 27 kw z zasobnikiem 200 l.
Koszt ok. 900-1000 /miesiąc --- zaczynam się bać
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Panowie popatrzcie na wykres Molliera Przy wilgotności 35-65 % i temperaturze 22-25 st.C punkty rosy są w przedziale od +18 do +8 st. C czyli jak nie damy folii od środka (podobnie jak w dachu czy szkieletowcu) to wilgoć zawsze "wejdzie" i styki styropianu, czy jego grubość nie mają nic do tego, jeżeli na dworze jest <0st.C
No chyba, że Mollier nie znał fizyki jak mnie się to wmawia.
W dachu nikogo juz nie trzeba przekonywać (kiedyś trzeba było) hydroizolacja od ciepłego powietrza a wentylacja od zimnej strony. Fizyka przegód termicznych nie rozróżnia dach /ściana
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
woltar - po co ci ta wiedza. Każdy dom to inny egzemplarz a koszt ogrzewania zalezy od tysiąca czynników. Jak umiesz, to policz sobie straty ciepła - bo chyba o to ci chodzi - przez okna, ściany, dach wentylację. W typowych domach jednorodzinnych, przy utrzymywaniu stałej temp. na poziomie 20 st C średnioroczne straty ciepła w dobrze izolowanym domu wynoszą:
okna 20 kWh/m2 , sciany, dach, podłoga 50 kWh/m2 wentylacja 30 kWh/m2, razem ok. 100 kWh/m2 rocznie. Przy ogrzewaniu gazem ziemnym daje to zużycie ok. 12 m3 gazu/m2 rocznie. ile praktycznie zużyjesz to zależy co jeszcze w domu grzeje (zarówki, telewizor, pralka itp) w co efekcie obniża zużycie energii z c. o.
A Brzeczkowski niech idzie do szkoły. Wykres Moliera określa stany powietrza wilgotnego a nie przenikanie pary przez ścianę. Na tę okoliczność wkonuje się wykres Glasera. Czy coś ci mówi opór dyfuzyjny przegrody?
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dzięki "Krzys" że mimo wszystko zechciałeś się podzielić informacjami,

PS. Jak podoszczelniasz swój dom rachunek napewno Ci się zmniejszy, zwróć też uwagę na sterownie piecem, nie wiem jakie masz ale jeżeli złe to też dołoży Ci do rachunku.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gościu jeżeli twoje mieszkanie jest niedoszczelnione to twoja sprawa.
A co do mieszkania szy oszczędzania to ja chcę mieszkać oszczędnie.
Poza tym moja wypowiedź odnosiła się do konkretnej wypowiedzi "Krzys", który to pisał iż ma :"liczne nawiewy i nieszczelności"
jezeli uważasz że nie ma potrzeby usuwania nieszczelności i nie wpłynie to na rachunek za ocieplanie, to chyba sam mieszkasz w psiej budzie i ciebie te problemy nie tyczą.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
Jak widać kilka osób skutecznie zablokowało tą dyskusje. Pytanie tylko dlaczego?. W dyskusjach na temat pomp ciepła wszyscy rzucali ile co kosztuje ile się zaoszczędza, a tu proszę, koszt jest niepoliczalny, każdy ma inny, to niema sensu? A może to ma sens i pokaże ile naprawdę można zaoszczędzić i kiedy można liczyć na zwrot poniesionych nakładów na ulepszanie swoich systemów ogrzewania.
Mimo wszystko proponował bym wznowić dyskusje.
Zapraszam wszystkich, którzy zechcą się podzielić swoimi informacjami.

pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

Gościu jeżeli twoje mieszkanie jest niedoszczelnione to twoja sprawa.
A co do mieszkania szy oszczędzania to ja chcę mieszkać oszczędnie.


Gościu po co budowałeś dom 200 m3 jak tak mocno chcesz oszczedzać ?
Tu mogłeś najwiecej zaoszczędzić ... na powierzchni domu - co przełożyłoby się równiez na oszczedności w ogrzewaniu.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 1 miesiąc temu...
Cytat

Obiecuję, że w czerwcu, po pełnym pierwszym roku eksploatacji podeślę roczne zużycie mediów....
Paweł B
Obietnicę spełniłem, ale w innym wątku: z zycia wzięte: koszty eksploatacji damo - prezentacja.....
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Witam
Jeszcze raz dzięki Pawle icon_biggrin.gif
Jak widać mało osób chce się podzielić informacjami, więcej chciałoby je uzyskać, a inni chcą złapać tu klienta. Są jeszcze i takie osoby którym zależy na tym aby te informacje nie były podane, ciekawe dlaczego?

UŻYTKOWNICY FORUM NIE WSTYDŹCIE SIĘ SWOICH DOMÓW może przy tym temacie rozwinie się dyskusja jak poprawić stan obecny i zmniejszyć rachunki icon_smile.gif,

Jeszcze raz namawiam do podzielenia się informacjami icon_smile.gif

pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 6 miesiące temu...
Dom w obrysie: 9x9,5m, ściany piwnicy warstwowe, z pustaków żwirowych Alfa, z pustką powietrzną, bez ocieplenia, grubośc 43 cm, wysokość, 2,2m , temperatura zimą: 5 - 10 stopni. Ściany mieszkania: cegła pełna kl 100, od wewnątrz rapowana (otynkowana, bez wygładzania), na pełne fugi, 12cm, styropian 5cm, siporex 24 cm,przewiązanie na materiał, tynk wewnętrzny 2cm. Wysokość parteru 2,6m, wysokość poddasza 2,4m, temperatura 20 - 22 stopnie, w łazienkach 25 - 27 stopni. Dach z płyt Onduline, izolacja wełna mineralna Gulfiber 15 cm, podwójna papa izolacyjma i podbitka z boazerii świerkowej. Izolacja w podłogach - wełna mineralna Rockwool 5cm, podłoga drewniana z desek półtorówek, w kuchni i łazience styropian M20 6cm i wylewka betonowa 5cm, płytki, wykładzina PCV. Grzejniki Purmo, kocioł węglowy typu SKI o mocy 17,5 kW, z rusztem wodnym i elektronicznym regulatorem paleniska ( z Elektroniki Praktycznej nr 9/99). Zużycie opału 4 tony węgla orzech, w pierwszym gatunku (430 zł za tonę z przywozem). Łącznie za sezon ok. 1700 zł.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Dom pow. 900 m2, ściana 24 cm porotherm, izolacja wełna mineralna 2x8 cm, cztery osoby, kocioł kondensacyjny gazowy z podgrzewaczem zasobnikowym c.w.u., ogrzewanie mieszane podłogowe+grzejnikowe - opłaty za gaz ok. 2700 zł/miesięcznie
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Mam Vaillant ecoTEC kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania w domu o pow 130 m2 ,grzejniki radson,z czujką pogodowa i sterownikiem wewnątrz domu,krzywa grzewcza 1/50 tem w domu 20 stopni,na zewnątrz -3 do-9,dom ocieplony wełną .
Ostatni rachune za gaz 400zł czy to dużo,co zrobic zeby było mniej, jak najlepiej ustawić parametry i grzejniki aby grzac ekonomiczniej.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Ostatni rachune za gaz 400zł czy to dużo,co zrobic zeby było mniej, jak najlepiej ustawić parametry i grzejniki aby grzac ekonomiczniej.A za jaki okres, za ile i jakich miesięcy ten rachunek?

Można obniżyć nieco temperaturę w sypialniach (zdrowo spać w temp 16-18st. tylko nie każdy to toleruje).
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 5 miesiące temu...
Cytat

Całość jest mieszkalna + garaż na dwa samochody(ogrzewanie podłogowe) + basen 5 x 10 m (centrala wentylacyjna + osuszanie)Witam.
Wyszukuje wypowiedzi na temat domow z basenami calorocznymi.
Projekt naszego domu to 270m kw pu, czesciowe podpiniczenie (40m) plus budynek basenowy ok 70m (niecka 3x9). Budowe rozpoczniemy jescze w tym roku lub na wiosne. Moge cos wiecej wiedziec o instalacji basenowej u ciebie? Czy jest ogrzewany przez ten sam kociol co dom, czy przez inne zrodlo energii? Moc? Rozwiazanie problemu osuszania i wentylacji pomieszczenia basenowego? Odpowiedz prosze zamiescic tutaj lub na priv weronika321@poczta.fm.
Z gory dziekuje.
Pozdrawiam
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Witam.
Wyszukuje wypowiedzi na temat domow z basenami calorocznymi.
Projekt naszego domu to 270m kw pu, czesciowe podpiniczenie (40m) plus budynek basenowy ok 70m (niecka 3x9). Budowe rozpoczniemy jescze w tym roku lub na wiosne. Moge cos wiecej wiedziec o instalacji basenowej u ciebie? Czy jest ogrzewany przez ten sam kociol co dom, czy przez inne zrodlo energii? Moc? Rozwiazanie problemu osuszania i wentylacji pomieszczenia basenowego? Odpowiedz prosze zamiescic tutaj lub na priv weronika321@poczta.fm.
Z gory dziekuje.
PozdrawiamPracuję w hotelu, gdzie jest basen ogrzewany kotłami gazowymi, tymi samymi co do cwu i co. Woda do grzewania basenu odbiera ciepło poprzez rurowy wymiennik ciepła.
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość Gość
ogrzewanie wody basenowej to nie wszystko, nie mniej ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury (z reguły ok. 28*C w pomieszceniu basenu oraz sprawna wentylacja - duża wilgotność przy wysokiej temperaturze to zawsze grzyby i pleśnie, dlatego dobry projekt instalacji uwzględniający zarówno zapotrzebowanie na ciepło do podgrzewu wody jak i c.o. oraz ciepło wentylacyjne to podstawa
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
 • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • wieniec ma rozłożyć ciężar stropu na ścianie nośnej równomiernie - czyli na jak największej jej szerokości (pomniejszonej o ewentualne ocieplenie wieńca) - to jest wieniec pełny. A nie 7,czy 8 cm. chyba podobnie  - strop się ugina jak fala - jeśli ścianka jest na sztywno związana ze stropem, to jk się z jednej strony bardziej ugnie, to ścianka też może się "ugiąć", a dokładnie załamać leciutko - i powstanie pęknięcie w spoinie albo w cegle - zależy, co słabsze. I siła naporu na ściankę już nie jest pionowa, tylko lekko ukośna.  -a to już zagraża stateczności. Tak to sobie wyobrażam. Nie - bo dach to też obciążenie - i to całkiem spore.  Zależy z czego zbudowany. A trzeba liczyć tez obciążenie śniegiem.   Strych czy poddasze mają czasem większy gabaryt, niż kondygnacje wyżej.  Bardzo nieścisły i niekonkretny jest ten cytat. Poza tym mogą mieć tam większe obciążenia, niż zwykła kondygnacja. Nie rozmydlam - raz pisze o warstwach, raz o scianach. To albo obie są to sciany, albo nie. A jeżeli te warstwy nie są ścianą - to czym?  A jeżeli ściana nie jest warstwami - to o jakiej on ścianie pisze - która ma przejmować część obciążeń? Nie jest to jasny opis! Da się - strop się ugina - ale niewiele. Więc można zostawić szparę między górą ścianki a stropem powiedzmy 10 cm czy nawet 5 ( bo przy twojej szerokości strop nie powinien sie ugiąć więcej niż 3 cm docelowo, a całkiem możliwe, że będzie to tylko 1.5 cm - nikt tego idealnie nie obliczy) - tam daje się szalunek pod betonowanie, potem wyciąga - i szparę uzupełnia. Nawet jak dociśnie - to lekko - i nic nie powinno się stać.   Jak zbyt mocno dociśnie - to może strop pęknąć, jeśli nie wytrzyma górne zbrojenie - ale to chyba rzadko. Może też scianka się skruszyć, lub pęknąć - jeśli z cegły kratówki , a nie pełnej - albo dociśnie tą  ścianką to co pod nią. I tam zadziałać.  Miększe ścianki albo jakoś to zamortyzują, albo się odkształcą. To akurat jest mniej niebezpieczne.
  • a może jest....  dziś już nic z tego nie będzie, wytrzymaj do jutra, może ktoś też coś sensownego doradzi....  
  • Piaskowanie... Kompresor + niezbyt drogi pistolet (na allegro) + ścierniwo (allegro) + sito do odzyskiwania/regeneracj części ścierniwa...
  • no to coś nie halo, albo już nic nie rozumiem na których ścianach opierają  te wiązary? wklej rzut konstrukcji dachu pierwszy post drugie zdjęcie, czyli wygląda, że wiązary leżą wzdłuż dłuższego boku?   aaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa, zasprzęgliłem, odszczekuję co wcześniej napisałem nie wiem co mi się uwaliło we łbie, że wiązar ma 800cm, a ma przeca 1000cm, chałupa ma w świetle coś koło 900 wzdłuż to jakiś skrajny segment szeregówki, tak?   no tak, bo jakby miało powstać to co zaznaczyłeś jako ta "górka" gdyby było inaczej czyli może tamten mój pierwszy pomysł nie jest taki głupi
  • Nie wiem czy dobrze rozumiem słowo okap, ten dach nie wystaje poza mury             a ta belka 22 cm nie opiera się na murach nośnych ani dzialowych, zdjęcie w pierwszym punkcie 
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...