Skocz do zawartości

Koszty ogrzewania


woltar

Recommended Posts

W związku z licznymi wypowiedziami na temat ogrzewania, izolowania itp. zostaliśmy zasypani informacjami co lepsze co gorsze, a JAK JEST W PRAKTYCE? to pytanie kieruje do wszystkich szczęśliwców mieszkających już w swoich domach, Proszę podajciew krótkopunktach: z czego macie ściany, dach, jak izolowany jest dom, jak go ogrzewacie i ile kosztuje was ogrzewanie miesięcznie (w zimie). dla przykładu ja mam:
- ściana YTONG 36cm + 5cm steropian
- dach dachówka ceramiczna +25cm wełna
- podłoga bez piwnicy 6cm steropian
- ogrzewanie gazowe (piec jednofunkcyjny z zasobnikie)
dom 200m2 do ogrzania mój rachunek 270zł
PS. Chciałbym jednak zaznaczyć że jeszcze jestem w trakcie wykańczania i domu mam nie do końca doszczelniony.

Z góry dziękuje za podanie parametrów swoich domów
Link do komentarza
To niestety "chora" konstrukcja sciany ta pod względem kosztów budowy jak własności uzytkowych. Ocieplenie sciany projektowanej jako jednowarstwowa powoduje przeniesienie punktu rosy na styk styropianu i ytonga co prowadzi do jego zwilgocenia. Znacznie taniej i lepiej było stawiać scianę grubosci 24 cm i ocieplić ją 10 - 12 cm styropianu a jeszcze lepiej wełny mineralnej. Co do kosztów ogrzewania - jakiekolwiek porównania nie mają większego sensu, bo rózny jest sposób uzytkowania domu, utrzymywana temperatura, warunki atmosferyczne. Jak w domu mieszka 10 osób i dużo się gotuje to tzw. obce ciepło może wystarczyć do utrzymania znośnej temperatury nawet bez włączania ogrzewania.
Link do komentarza
Ludzie chcecie dyskutować nd wyższością innych ścian nad betonem komurkowym to zrubcie to w osobnym temacie.
Was może nie interesuję koszyt ogrzewania, a w takim razie nie zabierajcie tu głosu. Są tez inni ludzie, którzy chcieli by wiedzieć coś na ten temat. Może niedługo sami będą ocieplać, wymieniać okna, budować się.
PS. Czy macie w tym interes że chcecie zblokować tą dyskusje ??? - to jest pytanie retoryczne, nie odpowiadajcie na nie.
Link do komentarza
Panowie popatrzcie na wykres Molliera Przy wilgotności 35-65 % i temperaturze 22-25 st.C punkty rosy są w przedziale od +18 do +8 st. C czyli jak nie damy folii od środka (podobnie jak w dachu czy szkieletowcu) to wilgoć zawsze "wejdzie" i styki styropianu, czy jego grubość nie mają nic do tego, jeżeli na dworze jest <0st.C
No chyba, że Mollier nie znał fizyki jak mnie się to wmawia.
W dachu nikogo juz nie trzeba przekonywać (kiedyś trzeba było) hydroizolacja od ciepłego powietrza a wentylacja od zimnej strony. Fizyka przegód termicznych nie rozróżnia dach /ściana
Link do komentarza
woltar - po co ci ta wiedza. Każdy dom to inny egzemplarz a koszt ogrzewania zalezy od tysiąca czynników. Jak umiesz, to policz sobie straty ciepła - bo chyba o to ci chodzi - przez okna, ściany, dach wentylację. W typowych domach jednorodzinnych, przy utrzymywaniu stałej temp. na poziomie 20 st C średnioroczne straty ciepła w dobrze izolowanym domu wynoszą:
okna 20 kWh/m2 , sciany, dach, podłoga 50 kWh/m2 wentylacja 30 kWh/m2, razem ok. 100 kWh/m2 rocznie. Przy ogrzewaniu gazem ziemnym daje to zużycie ok. 12 m3 gazu/m2 rocznie. ile praktycznie zużyjesz to zależy co jeszcze w domu grzeje (zarówki, telewizor, pralka itp) w co efekcie obniża zużycie energii z c. o.
A Brzeczkowski niech idzie do szkoły. Wykres Moliera określa stany powietrza wilgotnego a nie przenikanie pary przez ścianę. Na tę okoliczność wkonuje się wykres Glasera. Czy coś ci mówi opór dyfuzyjny przegrody?
Link do komentarza
Gościu jeżeli twoje mieszkanie jest niedoszczelnione to twoja sprawa.
A co do mieszkania szy oszczędzania to ja chcę mieszkać oszczędnie.
Poza tym moja wypowiedź odnosiła się do konkretnej wypowiedzi "Krzys", który to pisał iż ma :"liczne nawiewy i nieszczelności"
jezeli uważasz że nie ma potrzeby usuwania nieszczelności i nie wpłynie to na rachunek za ocieplanie, to chyba sam mieszkasz w psiej budzie i ciebie te problemy nie tyczą.
Link do komentarza
Witam
Jak widać kilka osób skutecznie zablokowało tą dyskusje. Pytanie tylko dlaczego?. W dyskusjach na temat pomp ciepła wszyscy rzucali ile co kosztuje ile się zaoszczędza, a tu proszę, koszt jest niepoliczalny, każdy ma inny, to niema sensu? A może to ma sens i pokaże ile naprawdę można zaoszczędzić i kiedy można liczyć na zwrot poniesionych nakładów na ulepszanie swoich systemów ogrzewania.
Mimo wszystko proponował bym wznowić dyskusje.
Zapraszam wszystkich, którzy zechcą się podzielić swoimi informacjami.

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Gościu jeżeli twoje mieszkanie jest niedoszczelnione to twoja sprawa.
A co do mieszkania szy oszczędzania to ja chcę mieszkać oszczędnie.


Gościu po co budowałeś dom 200 m3 jak tak mocno chcesz oszczedzać ?
Tu mogłeś najwiecej zaoszczędzić ... na powierzchni domu - co przełożyłoby się równiez na oszczedności w ogrzewaniu.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Obiecuję, że w czerwcu, po pełnym pierwszym roku eksploatacji podeślę roczne zużycie mediów....
Paweł B




Obietnicę spełniłem, ale w innym wątku: z zycia wzięte: koszty eksploatacji damo - prezentacja.....
Link do komentarza
Witam
Jeszcze raz dzięki Pawle icon_biggrin.gif
Jak widać mało osób chce się podzielić informacjami, więcej chciałoby je uzyskać, a inni chcą złapać tu klienta. Są jeszcze i takie osoby którym zależy na tym aby te informacje nie były podane, ciekawe dlaczego?

UŻYTKOWNICY FORUM NIE WSTYDŹCIE SIĘ SWOICH DOMÓW może przy tym temacie rozwinie się dyskusja jak poprawić stan obecny i zmniejszyć rachunki icon_smile.gif,

Jeszcze raz namawiam do podzielenia się informacjami icon_smile.gif

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Dom w obrysie: 9x9,5m, ściany piwnicy warstwowe, z pustaków żwirowych Alfa, z pustką powietrzną, bez ocieplenia, grubośc 43 cm, wysokość, 2,2m , temperatura zimą: 5 - 10 stopni. Ściany mieszkania: cegła pełna kl 100, od wewnątrz rapowana (otynkowana, bez wygładzania), na pełne fugi, 12cm, styropian 5cm, siporex 24 cm,przewiązanie na materiał, tynk wewnętrzny 2cm. Wysokość parteru 2,6m, wysokość poddasza 2,4m, temperatura 20 - 22 stopnie, w łazienkach 25 - 27 stopni. Dach z płyt Onduline, izolacja wełna mineralna Gulfiber 15 cm, podwójna papa izolacyjma i podbitka z boazerii świerkowej. Izolacja w podłogach - wełna mineralna Rockwool 5cm, podłoga drewniana z desek półtorówek, w kuchni i łazience styropian M20 6cm i wylewka betonowa 5cm, płytki, wykładzina PCV. Grzejniki Purmo, kocioł węglowy typu SKI o mocy 17,5 kW, z rusztem wodnym i elektronicznym regulatorem paleniska ( z Elektroniki Praktycznej nr 9/99). Zużycie opału 4 tony węgla orzech, w pierwszym gatunku (430 zł za tonę z przywozem). Łącznie za sezon ok. 1700 zł.
Link do komentarza
Dom pow. 900 m2, ściana 24 cm porotherm, izolacja wełna mineralna 2x8 cm, cztery osoby, kocioł kondensacyjny gazowy z podgrzewaczem zasobnikowym c.w.u., ogrzewanie mieszane podłogowe+grzejnikowe - opłaty za gaz ok. 2700 zł/miesięcznie
Link do komentarza
Mam Vaillant ecoTEC kocioł dwufunkcyjny kondensacyjny z zamkniętą komorą spalania w domu o pow 130 m2 ,grzejniki radson,z czujką pogodowa i sterownikiem wewnątrz domu,krzywa grzewcza 1/50 tem w domu 20 stopni,na zewnątrz -3 do-9,dom ocieplony wełną .
Ostatni rachune za gaz 400zł czy to dużo,co zrobic zeby było mniej, jak najlepiej ustawić parametry i grzejniki aby grzac ekonomiczniej.
Link do komentarza
Cytat

Ostatni rachune za gaz 400zł czy to dużo,co zrobic zeby było mniej, jak najlepiej ustawić parametry i grzejniki aby grzac ekonomiczniej.



A za jaki okres, za ile i jakich miesięcy ten rachunek?

Można obniżyć nieco temperaturę w sypialniach (zdrowo spać w temp 16-18st. tylko nie każdy to toleruje).
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Cytat

Całość jest mieszkalna + garaż na dwa samochody(ogrzewanie podłogowe) + basen 5 x 10 m (centrala wentylacyjna + osuszanie)



Witam.
Wyszukuje wypowiedzi na temat domow z basenami calorocznymi.
Projekt naszego domu to 270m kw pu, czesciowe podpiniczenie (40m) plus budynek basenowy ok 70m (niecka 3x9). Budowe rozpoczniemy jescze w tym roku lub na wiosne. Moge cos wiecej wiedziec o instalacji basenowej u ciebie? Czy jest ogrzewany przez ten sam kociol co dom, czy przez inne zrodlo energii? Moc? Rozwiazanie problemu osuszania i wentylacji pomieszczenia basenowego? Odpowiedz prosze zamiescic tutaj lub na priv weronika321@poczta.fm.
Z gory dziekuje.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam.
Wyszukuje wypowiedzi na temat domow z basenami calorocznymi.
Projekt naszego domu to 270m kw pu, czesciowe podpiniczenie (40m) plus budynek basenowy ok 70m (niecka 3x9). Budowe rozpoczniemy jescze w tym roku lub na wiosne. Moge cos wiecej wiedziec o instalacji basenowej u ciebie? Czy jest ogrzewany przez ten sam kociol co dom, czy przez inne zrodlo energii? Moc? Rozwiazanie problemu osuszania i wentylacji pomieszczenia basenowego? Odpowiedz prosze zamiescic tutaj lub na priv weronika321@poczta.fm.
Z gory dziekuje.
Pozdrawiam



Pracuję w hotelu, gdzie jest basen ogrzewany kotłami gazowymi, tymi samymi co do cwu i co. Woda do grzewania basenu odbiera ciepło poprzez rurowy wymiennik ciepła.
Link do komentarza
Gość Gość
ogrzewanie wody basenowej to nie wszystko, nie mniej ważne jest zapewnienie odpowiedniej temperatury (z reguły ok. 28*C w pomieszceniu basenu oraz sprawna wentylacja - duża wilgotność przy wysokiej temperaturze to zawsze grzyby i pleśnie, dlatego dobry projekt instalacji uwzględniający zarówno zapotrzebowanie na ciepło do podgrzewu wody jak i c.o. oraz ciepło wentylacyjne to podstawa
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...