Skocz do zawartości

Instalacje przepieciowe i kocioł na paliwa stałe


Sławomir

Recommended Posts

Jestem na etapie instalacji wewnętrznych, elektryczność plus centralne ogrzewanie.

Sprawa dotyczy instalcji przepieciowej. Jedna firma twierdzi, że jest niezbedna i w pełni spełnia swa rolę. Druga natomiast stwierdziła, że to tylko wyższe koszty i "niech pan decyduje".

Druga sprawa dotyczy kotła na paliwa stałe. Według mojej wiedy może pracowac tylko w instalcji otwartej, ale hydraulik namawia mnie na instalcje w układzie zamkniętym. Podobno lepiej funkcjonuje. I znów "niech pan decyduje"

Proszę o pomoc
Link do komentarza
Co rozumiesz pod pojęciem instalacji przepięciowej? Czy zabezpieczenie przeciwprzepięciowe w budynku? Jest to trochę temat rzeka, ale jeżeli masz linie napowietrzna, to w zasadzie powinno się takie zabezpieczenie zastosować. Co do kosztów, to 4polowe zabezpieczenie montowane w tablicy rozdzielczej w budynku (klasa C lub D)kosztuje ok 400zł, ale można kupić znacznie taniej, tylko trzeba poszukać. Innych kośztów praktycznie nie ma. Producenci to np. Moeller, DEHN itp...
Link do komentarza
W warunkach z Zakładu Energetycznego są wytyczne minimum, co ma być zainstalowane i jak, będzie sprawdzane przy odbiorze.
Mam linię napowietrzną i zabezpieczenia przepięciowe wykonywałem w/g warunków z Zakładu.
Zawsze można zrobić więcej i lepiej np. stosując stopniowanie zabezpieczenia, wzrastają koszty, ale i skuteczność.
Poszukaj jeszcze innych wykonawców i porozmawiaj, im więcej uzyskasz informacji tym lepiej dla Ciebie. Przed rozmową daj do przeczytania warunki z Zakładu Energetycznego.
Informacje możesz uzyskać też w Zakładzie, po prostu zadzwoń.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Ochrona przepięciowa jest zalecana, szczególnie do ochrony urządzeń elektronicznych np. sterowników kotłów (ale nie tylko - sprzęt rtv komputery itp).
Na dzisiejsze czasy koszt przepięciówki nie jest już tak wygórowany i zaczyna się opłacać.
Ochronnik kl. C można kupić za 100zł. Do tego ochronniki kl. D indywidualne za 15zł. Jest to ochrona nie tylko przed wyładowaniami atmosferycznymi ale również łączeniowymi. Urządzenia elektroniczne są wrażliwe na takie przepięcia.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...