Skocz do zawartości

pułapki eksploatacyjne centralnego odkurzacza


Recommended Posts

Oferowane przez dostawców systemy odkurzaczy centralnych jako bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, w rzeczywistości posiada wiele zalet, lecz przyszły użytkownik powinien się liczyć z konsekwencjami wyboru poszczególnych
rozwiązań technicznych stosowanych w konstrukcjach jednostek centralnych.

Pamiętajmy, że nie ma urządzeń w pełni bezobsługowych. Odkurzacz należy opróżniać z zebranych zanieczyszczeń magazynowanych w zbiorniku na kurz, a także, oczyszczać filtry, które chronią silnik przed zanieczyszczeniami, np. przed włosami lub bardzo drobnym kurzem.

Jednostki centralne różnią się głównie ze względu na rodzaj zastosowanej metody filtracji ? cyklonicznej stosowanej w odkurzaczach kompaktowych lub split oraz workowej stosowanej tylko w odkurzaczach kompaktowych (w tym z zastosowaniem worków odwróconych).

Odkurzacze z workowe lub z workami (filtrami) odwróconymi wymagają ich okresowego czyszczenia pomimo deklarowanej zdolności do samooczyszczania. Wynika to z faktu zapychania się porów materiału pełniącego funkcje filtra. Działanie worka (filtra) odwróconego polega na jego podrywaniu przez ciąg zasysanego powietrza przez silnik odkurzacza w czasie pracy jednostki, a następnie jego opadaniu pod wpływem grawitacji po zatrzymaniu silnika. W czasie gdy worek opada teoretycznie następuje jego samooczyszczenie, w praktyce worek opada powoli, więc oczyszczenie następuje tylko z większych frakcji. Niewielkie drobinki kurzu, które utkwiły w porach filtra i niestety go zapychają powodując spadek wydajności odkurzacza wymagają ręcznego oczyszczenia.

Odkurzacze cykloniczne wymagają czyszczenia lub wymiany filtrów papierowych lub elektrostatycznych zabezpieczających silnik. Niestety we wszystkich tych rozwiązaniach oczyszczanie filtrów, pomimo że jest łatwe nie należy do przyjemności. Wyjątkiem są jednostki o konstrukcji rozdzielonej, tzw. splity. Dzięki rozdzieleniu separatora zanieczyszczeń od silnika wygospodarowano większą komorę cykloniczną, dodatkowy filtr włosów oraz bardzo łatwy dostęp do filtra elektrostatycznego. Nie jest on zasłonięty przez silnik, który został zamontowany w osobnej obudowie. Łatwość obsługi odkurzaczy typu SPLIT jest ich największą zaletą i pozwala na utrzymanie w czystości filtrów, dzięki czemu urządzenia charakteryzują się lepszą wydajnością oraz skutecznością filtracji. Odkurzacze Split mają nawet
7-letnią gwarancje.

Pozdrawiam
Artur Furtak
Link do komentarza
  • 6 miesiące temu...
Cytat

Oferowane przez dostawców systemy odkurzaczy centralnych jako bezobsługowa alternatywa sprzątania domu, w rzeczywistości posiada wiele zalet, lecz przyszły użytkownik powinien się liczyć z konsekwencjami wyboru poszczególnych
rozwiązań technicznych stosowanych w konstrukcjach jednostek centralnych.

Pamiętajmy, że nie ma urządzeń w pełni bezobsługowych. Odkurzacz należy opróżniać z zebranych zanieczyszczeń magazynowanych w zbiorniku na kurz, a także, oczyszczać filtry, które chronią silnik przed zanieczyszczeniami, np. przed włosami lub bardzo drobnym kurzem.

Jednostki centralne różnią się głównie ze względu na rodzaj zastosowanej metody filtracji ? cyklonicznej stosowanej w odkurzaczach kompaktowych lub split oraz workowej stosowanej tylko w odkurzaczach kompaktowych (w tym z zastosowaniem worków odwróconych).

Odkurzacze z workowe lub z workami (filtrami) odwróconymi wymagają ich okresowego czyszczenia pomimo deklarowanej zdolności do samooczyszczania. Wynika to z faktu zapychania się porów materiału pełniącego funkcje filtra. Działanie worka (filtra) odwróconego polega na jego podrywaniu przez ciąg zasysanego powietrza przez silnik odkurzacza w czasie pracy jednostki, a następnie jego opadaniu pod wpływem grawitacji po zatrzymaniu silnika. W czasie gdy worek opada teoretycznie następuje jego samooczyszczenie, w praktyce worek opada powoli, więc oczyszczenie następuje tylko z większych frakcji. Niewielkie drobinki kurzu, które utkwiły w porach filtra i niestety go zapychają powodując spadek wydajności odkurzacza wymagają ręcznego oczyszczenia.

Odkurzacze cykloniczne wymagają czyszczenia lub wymiany filtrów papierowych lub elektrostatycznych zabezpieczających silnik. Niestety we wszystkich tych rozwiązaniach oczyszczanie filtrów, pomimo że jest łatwe nie należy do przyjemności. Wyjątkiem są jednostki o konstrukcji rozdzielonej, tzw. splity. Dzięki rozdzieleniu separatora zanieczyszczeń od silnika wygospodarowano większą komorę cykloniczną, dodatkowy filtr włosów oraz bardzo łatwy dostęp do filtra elektrostatycznego. Nie jest on zasłonięty przez silnik, który został zamontowany w osobnej obudowie. Łatwość obsługi odkurzaczy typu SPLIT jest ich największą zaletą i pozwala na utrzymanie w czystości filtrów, dzięki czemu urządzenia charakteryzują się lepszą wydajnością oraz skutecznością filtracji. Odkurzacze Split mają nawet
7-letnią gwarancje.

Pozdrawiam
Artur Furtak



Noszę się z zamiarem zastosowania centralnego odkurzacza. Intryguje mnie takie zagadnienie - rurę ssącą prowadzi się pod posadzką a co się stanie jak gdzieś pod tą posadzką się zatka? Jak to przepchać?
Link do komentarza
Gość Husky Polska - centralne odkurza
Cytat

Pochowali się? icon_smile.gif


Cześć,
No nie pochowali się. 60 minut temu dostałem e-maila z informacją o nowym pytaniu na forum i proszę, już jestem icon_wink.gif
Tak ogólnie to bardzo lubię te dyskusje i myślę, że powinniście wykorzystywać moje kilkunastoletnie doświadczenia w planowaniu, instalowaniu i serwisowaniu systemów centralnego odkurzania. Naprawdę chętnie porozmawiam i powiem co wiem, a wiem też, że zwykle i dla mnie to dobra szkoła.
No, a teraz o ewentualnie zatkanych rurach zalanych w naszych podłogach, o co pyta mój imiennik.
Porozmawiajmy o budowie takiego rurociągu.
Jest tak, że rury centralnego odkurzania budowane są z odpowiedniego materiału. To masa plastyczna zawierająca domieszkę anty statyku. Dzięki temu mają doskonałą gładkość. Rurociąg jednak nie składa się tylko z prostych odcinków. Są to kolanka i trójniki, a także miękkie odcinki rur pomagające w instalacji w trudnych odcinkach. Trójniki muszą być montowane potocznie mówiąc "z włosem" co oznacza, że zasysane powietrze nie napotka na gwałtowną zmianę kierunku. Tak może być, jeśli dla przykładu kolanko typu "r" (mała literka R), a zmontujemy odwrotnie. Powietrze i tak przeleci, ale na wewnętrznej, ostrej krawędzi zaczną zbierać się dłuższe śmieci poczynając od włosów przez tasiemki i inne elementy zasysane w typowym domu. Ich ilość początkowo jest mała, ale na przestrzeni lat średnica przelotowa zmniejsza się i w ten sposób tworzy się pierwszy rodzaj pułapki na grubsze przedmioty typu pończocha czy tak zwana "skarpetka męża" icon_wink.gif. Kolanka to zestaw, który można podzielić na kąty 30 stopni, 45 i 90. Kolanka zmieniające kierunek pod kontem prostym (te 90 stopniowe) dzielą się na długie i tak zwane krótkie - kolanka bezpieczeństwa. Te krótkie stosuje się tylko i wyłącznie przy gniazdkach ssących. Nazywają się kolankami bezpieczeństwa ponieważ ich promień skrętu zdecydowanie ogranicza zassanie długich i sztywnych przedmiotów (np.: kredka, klocek, łyżeczka).Przypadkowo zassany przedmiot, jeśli nawet przeleci przez długi wąż ssący (9 metrów to najczęściej stosowana długość) to zatrzyma się w miejscu połączenia wtyczki tego węża z gniazdkiem, lub tuż za gniazdkiem, gdzie w prawidłowo zainstalowanym rurociągu powinno być zainstalowane kolanko ?krótkie?. Wówczas wystarczy odłączyć wtyczkę węża i po prostu wyjąc ten przedmiot. No a jeśli go tam nie będzie?! To zostanie zastosowana czołowa zasada systemów centralnego odkurzania: jeśli przeleciało przez to kolanko, to przeleci przez każe inne wewnątrz i możemy go szukać w pojemniku na śmiecie naszego centralnego odkurzacza. Nie zatrzyma się w żadnym innym miejscu, ponieważ promień zakrętu wszystkich innych napotkanych po drodze kolanek jest trzy razy większa (ma dużo więcej miejsca), a dodając olbrzymią prędkość zasysanego powietrza (130km/h), jego siła motoryczna pokona każde z dużą prędkością i w efekcie wpadnie do kosza odkurzacza. Możemy przeanalizować jeszcze jedną sytuację zawiązana z montażem rurociągu. Każda złączka posiada tak zwany kielich ? to poszerzenie występujące z każdej strony powiedzmy kolanka czy mówki łączącej rury proste. Łączenie polega na klejeniu, ściślej na smarowaniu strony męskiej, czyli rury. Wcześniej jednak rury te muszą być bardzo równo docięte (dokładnie pod kątem 90 stopni w stosunku do ich długości), a ich przednia część musi być plaska. Tak przygotowana rura, podczas montażu ?na sucho? powinna dokładnie przylegać do wewnętrznej części kształtki, a miejsce połączenie powinno być niemal niewidoczne. Inaczej, płaszczyzna wewnętrzna powinna być jedna płaszczyzną. To bardzo trudno wykonać! Słabi instalatorzy myślą, że tak jak w innych plastikowych instalacjach (np.: wodnych), mogą byle jak dociąć i skleić taki rurociąg. Tych panów można poznać po? proponowanej cenie i czasie za wykonanie instalacji. Aby zarobić choć trochę, muszą to zrobić szybko, czyli byle jak. Wiedzą, że jakości połączeń rurociągu sklejonego ten biedny inwestor już nie sprawdzi, a z wierzchu zarówno dobrze i źle zrobione połączenia wyglądają tak samo. Po co o tym pisze. Bo okazuje się, że po kilku (trzech, czterech) latach pracy takiego źle zrobionego systemu wewnątrz nie ogradowanych połączeń gromadzą się początkowo małe, potem co raz większe elementy zasysanych śmieci. Średnica tych rur maleje logarytmicznie, aż w pewnej chwili okazuje się, że system pracuje co raz słabiej, a zassana pończocha nie wpadła do pojemnika jednostki centralnej, bo ?zjadł ją rurociąg? biegnący na przykład pod naszą podłogą. Widziałem taki przypadek. Dosłownie widziałem ? używając kamery inspekcyjnej (to dla tych co nie wiedza, taka kamera na końcu powiedzmy 20 metrowego, drutu o odpowiedniej giętkości). Z wykonawcą takiego rurociągu natychmiast skończyliśmy współpracę, no bo jak mu nadal przekazywać klientów, skoro lekceważy podstawowe reguły instalacji? Co wtedy zrobić? Zakładając, że w domu nie instaluje się (w odróżnieniu od instalacji np.: hotelowych) trójników inspekcyjnych .To takie trójniki o kształcie litery ?T?, których nóżka wystaje w mało widocznych miejscach i służy do ewentualnej inspekcji właśnie, czyli udrożnienia zatkanego rurociągu. No ale w domu tego nie mamy, więc ratuje nas coś w rodzaju sprężyny hydraulicznej. To wielometrowy odcinek , o sztywności podobnej do tego od kamery inspekcyjnej, posiadający gładki brzeg i bardzo łagodnie zakończoną końcówkę (chyba w tym wypadku powinno się mówić ?początkówkę? icon_wink.gif. Zakładam też, że trójniki w naszej instalacji są zamontowane poprawnie, a nie ?pod włos?. Jeśli tak, to musimy wprowadzić nasz ?przetykacz? do rurociągu przez otwór gniazdowy (gniazdko) i bardzo delikatnymi ruchami starać się o udrożnienie systemu. Inna metoda, prostsza metoda, to nawet tradycyjny odkurzacz, ale przyłączony do gniazdek. Jest szansa, że jeśli coś od tej strony wpadło, to i do tej strony przyleci. Posiadając kamerą inspekcyjną (można pożyczyć za parę groszy), możemy tez ustalić co jest przyczyną takiego zatkania, a mierząc długość włożonego kabla, ustalimy w którym miejscu tkwi przyczyna. Przyczyną może być też nieszczelność ? pęknięta rura, kolanko. Czasem z powodu zbyt szybko zakończonej bodowy, obiekt osiada i nawet kilku mikrometrowe tąpnięcie podłogi może to spowodować. W takich sytuacjach ratuje nas tylko mała operacja. Znając położenie tej awarii (właśnie z pomiaru długości kabla kamery inspekcyjnej) ustalamy metodę ingerencji. W moim przypadku tak było. Trzeba było zdjąć dwie płytki i skuć delikatnie wylewkę tak, aby otworzyć dostęp do pękniętego trójnika i po kilka centymetrów w stronę podłączonych do niego rur. To było najtrudniejsze. Potem tylko odcięcie go ale nie tuż przy kielichach połączeniowych, ale dalej. Trzeba było zrobić miejsce na nowy, ale wmontowany z fragmentami rur (tak wystające po 5cm z każdej strony wystarczy). Przed wsunięciem trójnika z wklejonymi fragmentami rur trzeba było odpowiednio podocinać , wystające z istniejącego rurociągu, a potem założyć na nie mówki naprawcze (to takie mówki , które nakłada się na uszkodzoną rurę). Tak przygotowane (duuużo czasu to kosztowało, ale było zrobione baaardzo precyzyjnie) podłoże pozwoliło na wsunięcie przygotowanego trójnika. Pozostało przetestowanie na sucho. Test wypadł dobrze. Teraz dość trudna czynność: trzeba było posmarować klejem wszystkie sześć końcówek rur (trzy od trójnika i trzy od już istniejącego rurociągu), i delikatnie nasunąć mufki naprawcze na miejsca przylegających do siebie rur. Ponieważ klej jest bardzo agresywny, to wcześniej przetestowana na sucho czynność musiała być wykonana raz a dobrze. Udało się doskonale. Po kilku minutach przetestowaliśmy system i odebraliśmy brawa od jego właścicieli ? działał świetnie.
Odpowiedź na pytanie Marcina Szymanika musiała być aż tak długa, ponieważ zależy mi ta powiadomieniu Was o możliwych przypadkach: od najprostszych do tych skomplikowanych.
Nie wygląda to zachęcająco, ale teraz sami możecie ocenić co może się przydarzyć. Aby miło zakończyć ten temat, powiem, że przez wiele lat zajmowałem się tylko cztery razy takimi przypadkami, a instalacji wykonaliśmy? kilkaset. W związku z tym moja porada: zadbajcie o trzy rzeczy ? 1. Jakość wykonania; 2.Jak najmniejsza ilość punktów ssących; 3.Maksymalnie skrócona drogę rurociągu (leprze dwa kolanka 45 stopni i kawałek rury miedzy nimi, niż jedno 90 ? nawet długie).
Dla chętnych mam zdjęcia z tej serwisowej przygody.
Czekam na następne pytania.
Link do komentarza
Gość Husky Polska - centralne odkurza
Cytat

A i jeszcze jedno pytanie. Jakie są w praktycznym użytkowaniu róznice w systemie kompakt i split? I który możesz polecić jako przydatniejszy?


Dziękuję. Starałem się.

Praktycznie, jakie są różnice to nie wiem, bo używam tylko jednostek z filtrem cyklonowym (odwróconym). Ale wiem, że ten filtr nie wymaga czyszczenia częściej niż raz na dwa lata, o ile nie stosujesz dodatkowego worka, bo jednostka cyklonowa o której myślę ma taką uniwersalną możliwość. Ma też bardzo dużą moc ssącą, dzięki której w ogóle nie trzeba się martwić o jakieś pory (chyba, że o własne tak nazywane spodnie icon_smile.gif. Wg mnie, system powinien być bardzo wygodny, a jeśli ma dużą moc, pojemnik na 23 lity śmieci i chcesz odkurzać długo bez zabawy w sprzątacza filtrów, to znaczy, że myślisz tak jak ja. Wracając do filtra. Filtr nie musi być idealny. 99,90% oczyszczonego powietrza z powodzeniem pozwala na wydmuch poza dom. Nasz powieszony dziewięć lat temu w biurze (częste demonstracje, codzienne odkurzanie) nie nosi oznak zabrudzenia przy wylocie (na murze z zewnętrznej strony). W związku z tym uważam, że nie muszę się tym filtrem zajmować. Dla higieny pierzemy go raz na dwa lata, SUSZYMY i zakładamy. Działa poprawnie. Natomiast jak widzę porady dotyczące techniki mycia filtrów odkurzaczy innych firm, to przypomina mi się jeden odkurzaczowy produkt. Piękne pokazy, dużo kosztował. Nikt tylko nie mówił ile waży i że po każdym sprzątaniu domu należy wyszukać dodatkowe 30 minut na umycie cudownej komory separującej pył. Nikt nie mówił gdzie trzeba to zrobić ani ile kosztują środki czystości potrzebne do tej czynności. Podsumuję - nie przejmuj się filtrami. Kup urządzenie z durzą siłą ssącą (nie koniecznie mocą silnika) i takie, które Ci się będzie podobało, bo będziesz na nie patrzył myślę wiele lat icon_smile.gif

A w sprawie tego przyrządu do super odkurzania, to znam taki fajny dowcip:

Entuzjastycznie nastawiony do nowej pracy akwizytor - sprzedawca odkurzaczy zapukał do pierwszych drzwi.
Otworzyła mu kobieta, lecz zanim zdążyła coś powiedzieć ten wbiegł do domu, wpadł do salonu
i zaczął rozrzucać po całym dywanie rozmoknięte krowie łajna.


- Proszę pani, jeśli ten wspaniały odkurzacz w cudowny i genialny sposób nie posprząta tego, zobowiązuję się to wszystko zjeść ! - mówi podniecony.


- A keczup pan chce ?


- Słucham ???


- Właśnie się wprowadziłam i nie podpięłam jeszcze prądu.
Link do komentarza
Witam,
Jako dostawca systemów nie chciałem zabierać głosu, gdyż jest to forum użytkowników, ale czytając niektóre posty, poczułem się w obowiązku jednak przekazać kilka informacji. Dziękuję również "Koledze po fachu" za najbardziej w historii forum wyczerpujące opisanie metody udrożnienia zapchanej instalacji.

Oto moje komentarze.

1. Materiały z których wykonuje się rury do instalacji centralnego odkurzania to PVC. Z przykrością muszę rozczarować niektórych uczestników forum prostując informację o dodatku tajemniczej substancji o wiele znaczącej nazwie "anty-elektrostatyk" lub "anty-statyk". Niestety nie ma takiego materiału. Żaden z producentów nie deklaruje zawartości "anty-statyków". Wszystkie materiały PVC zbierają ładunki elektryczne. Taka jest ich przypadłość. Nie wpływa to na walory użytkowe systemu.

2. Ceny wykonania instalacji. Nie można z góry posądzać tanich wykonawców o niedokładną pracę. Drogi wykonawca też może wykonać instalacje niepoprawnie. Dzisiaj odkurzacze centralne bardzo często montują instalatorzy od ogrzewania. Nie oszukujmy się, instalacja centralnego odkurzania jest dużo łatwiejsza w wykonaniu niż instalacja ogrzewania. Wykonana starannie przez instalatora grzewczego będzie działała bez szwanku.

3. Filtracja w odkurzaczu. Muszę sprostować. Nie ma filtra cyklonowego odwróconego. Jest albo cykloniczny, albo workowy odwrócony. Rzeczywiście niektóre jednostki wyposażone w worek odwrócony posiadają pod nim separator cykloniczny i worek pełni wtedy funkcję separatora wtórnego. Z tym czyszczeniem worka to jest różnie. Pewne jest, że jego czyszczenie nie jest przyjemne. Odkurzacz Split ma natomiast dodatkowy filtr włosów do którego jest bardzo łatwy dostęp. Nie ma worka, stąd nazwa czysty cyklon.

Zapraszam na stronę
Metody filtracji
gdzie znajdziecie przekroje jednostek centralnych z różnymi metodami separacji.
Link do komentarza
Montuję czasem takie systemy, tak ok 2-3 rocznie. Resztę czasu spędzam na tworzeniu ogrzewania i serwisach. Przez kilkanaście lat, jak pokazały się na rynku, nabrałem doświadczenia. Wiem, że DOKŁADNOŚĆ wykonania jest pierwszorzędna sprawą. Zresztą nie tylko w systemach odkurzania, ale wszędzie. Jak do tej pory nie mam reklamacji, bo wykonuję wszystko zgodnie ze sztuką montażu, o której pisali koledzy powyżej. Również proponuję odwiedzić tę stronę: http://www.odkurzaczecentralne.pl/zasadadzialania.html
Link do komentarza
Cytat

Wracając do pytania zadanego na wstępie: "Co nas może zaskoczyć podczas eksploatacji odkurzaczy centralnych? " muszę powiedzieć, że na: prawidłowe dobranie elementów instalacji i ich również prawidłowe zainstalowanie.


Sorki mirrzo, ale nie rozumiem twojego drugiego postu icon_sad.gif
Link do komentarza
Zatem: należy odpowiednio dobierać poszczególne elementy instalacji, jak i je montować w sposób prawidłowy, czyli taki, jak zostały do tego wyprodukowane.
Szczególnie zwracałbym uwagę na podejścia pod gniazda (kolana ostre), szczególnie w miejscach podłączania szufelek.
Również prawidłowe usytuowanie trójników i rozgałęźników. Ważnym jest również odpowiednie montowanie rurociągów, tak, żeby nie występowała "cofka" na instalacji po wyłączeniu jednostki.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Gość Husky Polska - centralne odkurza
Cytat

Witam,
Jako dostawca systemów nie chciałem zabierać głosu, gdyż jest to forum użytkowników, ale czytając niektóre posty, poczułem się w obowiązku jednak przekazać kilka informacji. Dziękuję również "Koledze po fachu" za najbardziej w historii forum wyczerpujące opisanie metody udrożnienia zapchanej instalacji.

Oto moje komentarze.

1. Materiały z których wykonuje się rury do instalacji centralnego odkurzania to PVC. Z przykrością muszę rozczarować niektórych uczestników forum prostując informację o dodatku tajemniczej substancji o wiele znaczącej nazwie "anty-elektrostatyk" lub "anty-statyk". Niestety nie ma takiego materiału. Żaden z producentów nie deklaruje zawartości "anty-statyków". Wszystkie materiały PVC zbierają ładunki elektryczne. Taka jest ich przypadłość. Nie wpływa to na walory użytkowe systemu.

2. Ceny wykonania instalacji. Nie można z góry posądzać tanich wykonawców o niedokładną pracę. Drogi wykonawca też może wykonać instalacje niepoprawnie. Dzisiaj odkurzacze centralne bardzo często montują instalatorzy od ogrzewania. Nie oszukujmy się, instalacja centralnego odkurzania jest dużo łatwiejsza w wykonaniu niż instalacja ogrzewania. Wykonana starannie przez instalatora grzewczego będzie działała bez szwanku.

3. Filtracja w odkurzaczu. Muszę sprostować. Nie ma filtra cyklonowego odwróconego. Jest albo cykloniczny, albo workowy odwrócony. Rzeczywiście niektóre jednostki wyposażone w worek odwrócony posiadają pod nim separator cykloniczny i worek pełni wtedy funkcję separatora wtórnego. Z tym czyszczeniem worka to jest różnie. Pewne jest, że jego czyszczenie nie jest przyjemne. Odkurzacz Split ma natomiast dodatkowy filtr włosów do którego jest bardzo łatwy dostęp. Nie ma worka, stąd nazwa czysty cyklon.

Zapraszam na stronę
Metody filtracji
gdzie znajdziecie przekroje jednostek centralnych z różnymi metodami separacji.




Witam,

1) AeroVac napisał: "Wszystkie materiały PVC zbierają ładunki elektryczne." Nie zgadzam się z tym. Jest jedna (jedyna) firma, której produkt posiada aprobatę nr AT-15-8251/2009 (załączam skan) wystawioną na podstawie kontroli norm, jakim został poddany i jakim sprostał ich produkt. Rura do systemu odkurzaczy centralnych, zawiera anty-statyk. W efekcie jego działania, orurowanie montowane na zewnątrz ściany (przykładowo przy podłączaniu jednostki centralnej), nie pokrywa się pyłem, dzięki czemu wygląda bardzo ładnie w porównaniu z innymi, już znanymi koledze po fachu produktami.

2) Trudności w instalacji centralnego odkurzania występują w dwóch etapach: a) planowanie trasy orurowania b) jakość prac poświęconych na docięcie poszczególnych elementów, montaż bez kleju, precyzowanie wymiarów i po powtórnej przymiarce - łączenie agresywnym klejem. Pierwszy etap decyduje o poziomie problemów w przypadku kłopotów związanych z przytkaniem lub zatkaniem odcinka rury (obsługa serwisowa). W drugim etapie możemy ocenić staranność podczas oglądania wykonanego orurowania, ale od środka! Jeśli na łączeniach wystąpią uskoki związane z krzywo dociętą rurą bądź wystające elementy nie ogradowanego cięcia,po kilku latach użytkowania możemy spodziewać się nieprzyjemnych zapachów i obniżonej mocy. Jest to skutkiem zabrudzeń rurociągu w tych właśnie miejscach. Wystające elementy zbierają np strzępy włosów i inne elementy, które mimo tak dużej siły ssącej, powodują także zmniejszenie średnic. Inwestor zamawiający taki system nie może jednak poznać jakości prac na tym etapie, ponieważ rurociąg jest zamknięty i opisana wada nie widoczna. Widoczna jest za to podczas inspekcji kamerą zamontowana na giętkim wysięgniku, używaną przez nas w trakcie prac serwisowych. Statystyka mówi, że takie przypadki zdarzają się głównie w rurociągach wykonanych na zasadach gratisowych lub policzonych po niebywale niskiej cenie. Wtedy, robiony szybko rurociąg, może być wykonany dobrze, ale jako wykonawca powiem, że jego twórca musi być ekstremalnie szybkim i hiper dokładnym wykonawcą.

3) Każdy producent nazywa własny produkt w sobie zaplanowany sposób. W związku z tym trudno jest jednoznacznie nazwać poszczególne elementy. System powinien być skuteczny, sprawny i łatwy w obsłudze. Występujące na rynku propozycje muszą spełniać te warunki, skoro ich sprzedaż trwa od wielu lat i sukcesywnie rośnie. System filtrowania to ważny temat. Ważny jest też system załączania, wyłączania. A i chłodzenia też. Nasze odkurzacze posiadają ładne ,aluminiowe obudowy.Jednak obudowy te są także radiatorami ciepła dla silników, dzięki czemu systemy pracują poprawnie przez wiele lat.

Pozdrawiam

Marcin Górnik

HUSKY POLSKA
www.odkurzacze.pl

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

" stwierdza się przydatność do stosowania w budownictwie wyrobów pod nazwą..."
Ale nic tu nie jest napisane o "anty- statyku" To jest tylko aprobata techniczna dopuszczająca elementy instalacji do stosowania w budownictwie. (Cegły też mają aprobatę) Nic więcej icon_sad.gif


I co z tego wynika?
Link do komentarza
Gość Husky Polska - centralne odkurza
Cytat

" stwierdza się przydatność do stosowania w budownictwie wyrobów pod nazwą..."
Ale nic tu nie jest napisane o "anty- statyku" To jest tylko aprobata techniczna dopuszczająca elementy instalacji do stosowania w budownictwie. (Cegły też mają aprobatę) Nic więcej icon_sad.gif



Uprzejmie proszę o zadanie tego pytania do właściciela aprobaty (adres na dokumencie). Myślę, że będzie zainteresowany kontynuacją dyskusji.
Link do komentarza
Cytat

Uprzejmie proszę o zadanie tego pytania do właściciela aprobaty (adres na dokumencie). Myślę, że będzie zainteresowany kontynuacją dyskusji.



Skoro się podpierasz tą aprobatą, udowodnij, że Twoje słowa są nią umocowane.

Chyba, że jesteś tym sprzedawcą z dowcipu, który przytoczyłeś:

"
Cytat

Entuzjastycznie nastawiony do nowej pracy akwizytor - sprzedawca odkurzaczy zapukał do pierwszych drzwi.
Otworzyła mu kobieta, lecz zanim zdążyła coś powiedzieć ten wbiegł do domu, wpadł do salonu
i zaczął rozrzucać po całym dywanie rozmoknięte krowie łajna.


- Proszę pani, jeśli ten wspaniały odkurzacz w cudowny i genialny sposób nie posprząta tego, zobowiązuję się to wszystko zjeść ! - mówi podniecony.


- A keczup pan chce ?


- Słucham ???


- Właśnie się wprowadziłam i nie podpięłam jeszcze prądu.

"
Link do komentarza
Cytat

apetytu nabrałam.Ale już mieszkam i nie przewidziałam w swoim czasie O.C. I, co, przepadło? Czy mogę o nim pomyśleć, tylko jak te rury umieścić???? Podłóg rujnować nie będę.

A drugie pytanie - czy on wodę też zbiera?


Poszukaj w innych tematach tego działu. Coś jest na oba tematy!
Link do komentarza
Cytat

(...)

3. Filtracja w odkurzaczu. Muszę sprostować. Nie ma filtra cyklonowego odwróconego. Jest albo cykloniczny, albo workowy odwrócony. Rzeczywiście niektóre jednostki wyposażone w worek odwrócony posiadają pod nim separator cykloniczny i worek pełni wtedy funkcję separatora wtórnego. Z tym czyszczeniem worka to jest różnie. Pewne jest, że jego czyszczenie nie jest przyjemne. Odkurzacz Split ma natomiast dodatkowy filtr włosów do którego jest bardzo łatwy dostęp. Nie ma worka, stąd nazwa czysty cyklon.

Zapraszam na stronę
Metody filtracji
gdzie znajdziecie przekroje jednostek centralnych z różnymi metodami separacji.



Pozwolę sobie odnieść się do pk 3 - żeby jednak nie wprowadzać zamieszania.

Filtracja cyklonem jest zarówno w tzw czystych cyklonach (czyli z bardzo rzadkim filtrem lub bez niego) - VacuMaid czy VacuFlo jak i w odkurzaczach z filtrem gęstym (worek odwrócony czy cartridge) np BEAM. W obydwu przypadkach filtr ma za zadanie przede wszystkim chronić turbinę i minimalizować ilość zanieczyszczeń wyrzucanych na zewnątrz.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety niemniej jednak efekt cyklonu jest wykorzystywany w obydwu rozwiązaniach.
Link do komentarza
Cytat

Pozwolę sobie odnieść się do pk 3 - żeby jednak nie wprowadzać zamieszania.

Filtracja cyklonem jest zarówno w tzw czystych cyklonach (czyli z bardzo rzadkim filtrem lub bez niego) - VacuMaid czy VacuFlo jak i w odkurzaczach z filtrem gęstym (worek odwrócony czy cartridge) np BEAM. W obydwu przypadkach filtr ma za zadanie przede wszystkim chronić turbinę i minimalizować ilość zanieczyszczeń wyrzucanych na zewnątrz.

Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety niemniej jednak efekt cyklonu jest wykorzystywany w obydwu rozwiązaniach.




Z punktu widzenia użytkownika, który w zasadzie stoi na samym końcu instalacji i może najwyżej zajrzeć w rurę, czym ma się kierować wybierając nazwijmy to system centralnego odkurzania pomijając taki frazes jak "wygoda"?
Może tak zapytałem jako zupełny laik, ale skoro mam polegać na prześcigających się w argumentach dostawcach technologi - mam prawo być laikiem. Jak najkrócej wyklarować laikowi po co mu odkurzacz centralny i jaki ma w końcu wybrać zanim zacznie łzawić od czytania aprobat i głowa go zacznie boleć od wiedzy na temat zjawiska cyklonów i powiększonych pod mikroskopem zwierzątek zwanych roztoczami??
Link do komentarza
Cytat

Z punktu widzenia użytkownika, który w zasadzie stoi na samym końcu instalacji i może najwyżej zajrzeć w rurę, czym ma się kierować wybierając nazwijmy to system centralnego odkurzania pomijając taki frazes jak "wygoda"?
Może tak zapytałem jako zupełny laik, ale skoro mam polegać na prześcigających się w argumentach dostawcach technologi - mam prawo być laikiem. Jak najkrócej wyklarować laikowi po co mu odkurzacz centralny i jaki ma w końcu wybrać zanim zacznie łzawić od czytania aprobat i głowa go zacznie boleć od wiedzy na temat zjawiska cyklonów i powiększonych pod mikroskopem zwierzątek zwanych roztoczami??



Najważniejsze zalety centralnego dokurzania można sprowadzić do:

1) Powietrze zbierane z pomieszczenia jest wyrzucane na zewnątrz budynku (mniej lub bardziej odfiltrowane) co oznacza, że jakość filtra jest drugorzędna z punktu widzenia jakości powietrza wewnątrz. Centralne odkurzanie to idealne rozwiązanie aby zmniejszyć poziom kurzu, alergenów etc w pomieszczeniu
2) Powietrze nie będąc wyrzucane do pomieszczenia (jakw zwykłym odkurzaczu) nie wprawia w ruch kurzu na przestrzeniach jeszcze nie sprzątnietych.
3) Poziom hałasu wielokrotnie mniejszy, w zasadzie słychać tylko szum powietrza
4) Przy budynkach wielkondygnacyjnych odpada dźwiganie odkurzacza. Można mieć wiele węży więc dźwiganie odpada wogóle
5) Akcesoria typu szufelka automatyczna - ułatwiają sprzątanie
6) Wysoka wydajność systemu w porównaniu do tradycyjnego odkurzacza

Wybór jednostki.

Osobiście rekomenduję wybór jednostki o gwarancji >= 5 lat, to przede wszystkim.

Po drugie proponuję ustalić priorytety co jest dla nas najważniejsze: hałas, wielkość pojemnika, czysta elewacja, dostęp do filtra, możliwość stosowania worków plastikowych na śmieci.

Unikałbym doboru wielkości jednostki tylko na podstawie tabelek producentów. Dają one dobrą orientację ale należy uzupełnić wiedzę o rekomendację firmy, która wykonywała instalację, wie na ile jest ona skomplikowana (łuki, trójniki).

Nie liczyłbym, tak jak w przypadku innych produktów, że za najmniejszą cenę dostaniemy najwyższy produkt danego producenta. Tak się nie poprostu nie da icon_smile.gif

Sam sposób filtracji nie jest aż tak kluczowy, jak mogłoby to się wydawać

Zwrócić uwagę na czas gwarancji, dostępność części/serwisu, awaryjność danego modelu.

Pozdrawiam
Maciej Gałecki Edytowano przez Mawig (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Pewnie wydam się wyjątkowo "upierdliwy", ale dla mnie ekspert "brzmiałby" bardzoej obiektywnie, gdyby wymienił chociaż jedną wadę CO. Nie ma rozwiązań idealnych!




To jasne, że nie ma rozwiązań idealnych. Nikt tak nie twierdzi. Wady tego rozwiązania:

1) Wyższy koszt niż w przypadku tradycyjnego odkurzacza
2) Trudniejsze odetkanie systemu, niż w tradycyjnym odkurzaczu. W skrajnym przypadku trzeba wzywać instalatora

Co do szufelek - to nie mają kluczowego wpływu na zatykanie się instalacji. Najczęściej przyczyną jest źle połozona instalacja lub zassanie dużego miekkiego przedmiotu (skarpeta, chusta etc).

Link do komentarza
Cytat

1) Powietrze zbierane z pomieszczenia jest wyrzucane na zewnątrz budynku (mniej lub bardziej odfiltrowane) co oznacza, że jakość filtra jest drugorzędna z punktu widzenia jakości powietrza wewnątrz. Centralne odkurzanie to idealne rozwiązanie aby zmniejszyć poziom kurzu, alergenów etc w pomieszczeniu


Tworząc podciśnienie powodują cofkę z kanałów wentylacji konwekcyjnej ( jeśli nie mamy mechanicznej ) skutkuje to znacznym wzrostem stężenia zarodników grzybów strzępkowych . Co jest groźne nie tylko dla alergików ( patrz: materiały konferencji "PROBLEMY JAKOŚCI POWIETRZA WEWNĘTRZNEGO W POLSCE)

Cytat

2) Powietrze nie będąc wyrzucane do pomieszczenia (jakw zwykłym odkurzaczu) nie wprawia w ruch kurzu na przestrzeniach jeszcze nie sprzątnietych.


Przy małych odkurzaczach ( ale o podobnej mocy 1400 W ) noszonych zawieszonych na pasku na ramieniu również kurz z podłogi nie jest podrywany.

Cytat

3) Poziom hałasu wielokrotnie mniejszy, w zasadzie słychać tylko szum powietrza


Fakt... ale są już naprawdę ciche modele!
Cytat

4) Przy budynkach wielkondygnacyjnych odpada dźwiganie odkurzacza. Można mieć wiele węży więc dźwiganie odpada wogóle


Można kupić odkurzacz lżejszy od 10-cio metrowego węża, a już o "upierdliwości" zwijania i chowania takowego węża nie będę pisał.
Cytat

5) Akcesoria typu szufelka automatyczna - ułatwiają sprzątanie


To jest naprawdę zaleta! Tylko Pana sformułowanie jest "marketingowe" Szufelka jest zaletą! Zwrot "Akcesoria typu szufelka" sugeruje, że tych akcesoriów jest więcej niż jeden!!
Cytat

6) Wysoka wydajność systemu w porównaniu do tradycyjnego odkurzacza


Czym się różni 1400 W / 200m3 odkurzacza przenośnego wydajności od 1400W/200m3/h odkurzacza stacjonarnego? Czy nie wydaje się Panu, że opory CO ma większe do pokonania??? Edytowano przez T. Brzęczkowski (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...