Skocz do zawartości

decyzja o warunkach zabudowy


Recommended Posts

Posiadam działkę o pow. 0,10 ha. Czy istnieje możliwość uzyskania decyzji o warunkach zabudowy w przypadku kiedy brak jest planu zagospodarowania przestrzennego, a stary plan nie przewidywał zmiany przeznaczenia terenu. Czy odrolnienie może nastąpić decyzją starosty po uzyskaniu decyzji o warunkach zabudowy z gminy. Czy gmina może wydać decyzję negatywną. Inne warunki spełniam. Proszę o odpowiedz.
Link do komentarza
Z tego co wiem to w przypadku gdy nie ma obowiązującego planu zagospodarowania istnieje możliwość wystąpienia o pozwolenie na budowę w przypadku gdy na sąsiedniej działce znajduje się budynek. Na tej podstawie można się ubiegać o warunki zabudowy.
Napiszę jak to było w moim przypadku (mniej więcej).
W przypadku gdy działka jest rolna, wygląda to mniej więcej tak: na początku wypełnia się druk w gminie z prośbą o podanie wstępnych warunków zabudowy (sąsiednia działka zabudowana). Następnie ktoś z gminy udaje się na wizję lokalną, sprawdza czy to co się podało jest prawdziwe, w przypadku pozytywnego zatwierdzenia zostaje sprawa przekazana do starostwa w celu wyłączenia danego gruntu z gruntów rolnych (starostwo może wydać negatywną opinię) Jeśli się zgadzają to z gminy dostajesz wstępne warunkio zabudowy.

Problemem może też być fakt, że w niektórych gminach podana jest minimalna wielkość działki na której można się budować. Czasem nawet 15 arów.
Link do komentarza
Działka o tak małej powierzchni nie może być traktowana jako gospodarstwo rolne, zatem nie można tam postawić zabudowy siedliskowej. Możliwość postawienia tam domu zależy od decyzji gminy określonej w warunkach zabudowy trzeba więc zwrócić sie do urzędu o ich wydanie. Decyzja może być negatywna z różnych względów, co powinno znależć wyraz w jej uzasadnieniu. W przypadku decyzji pozytywnej określone w niej będą warunki konieczne do realizacji inwestycji m. in odrolnienie gruntu, podłaczenia do mediów itp.
Link do komentarza
Podany przez przedmówce przykład nie dotyczy terenów rolnych. Tutaj mamy do czynienia z problemem odrolnienia. Żadne starostwo nie wyda pozwolenia na budowe domu nie służącego działalności rolnej przed odrolnieniem.
Autor pytania o tym bardzo dobrze wiem. A do odrolnienia może dojść wyłącznie na etapie zgodności z planem.

Aby budować na terenach rolniczych najlepiej w takim przypadku być rolnikiem i realizować budowę dla tzw. działki siedliskowej związanej z działalnością rolną.
Jest to bardzo łatwe ponieważ ustawodawca jak tylko mógł zezwala na budowę urządzeń związanych z działalnością rolną. Ale niestety tylko z działalnością rolną.

Proponuję wystąpić do gminy o warunki zabudowy. Można podać że na działce będziemy zajmować się specjalistyczną produkcją związaną z rolnictwem np. hodowla kwiatów i wtedy możemy zostać zakwalifikowani jako działka związaną z działalnością rolną.
I tak każdy w ogródku hoduje jakie kwiaty.

W przeciwnym wypadku trzeba czekać do uchwalenia planu i zmiany przeznaczenia działki
Link do komentarza
Jeśli działka jest rolna - to istnieje taki sposób
- dzierżawimy w danej gminie min1 ha pola (dzierżawa przeważnie jest fikcyjna)
-dzięki temu stajemy się rolnikiek
- składamy wniosek o warunki zabudowy dla siedliska (możliwe nawet na działce rolnej)
- musimy na planie zagospodarowania zaznaczyć np stodołe jako budynek projektowany (wykonywać go już nie trzeba)
- czasami trzeba oznaczyć część garażu, a jak mamy mały to nawet cały - jako pomieszczenie gospodarcze związane z produkcją rolniczą - np magazyn nasion


POWODZENIA !
Link do komentarza
Jak chodzi o dzierżawę to musi to być prawie wieczysta - na co najmniej 30 lat.
Na działce siedliskowej zaznaczasz pomieszczenuia gospodarcze bez koniecznosci określenia konkretnej funkcji .
Może to być póżniej i garaż.
Uważam że lepszym rozwiażaniem byłoby zakupienie tego 1 ha i stanie sie prawdziwym gosopodarzem
Ziemie kupi sie za grosze, groszowy może być i podatek

jak jednak tak jak poprzednio proponuję wystapić do gminy o warunki zabudowy, a w planie zmienić sposób przeznaczenia działki z rolniczej na budowlaną.
Gminy muszą przystąpić do sporządzania planów
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 6 miesiące temu...
BEZNADZIEJA

Jestem rolnikiem mieszkam za mkiastem i mam gospodarstwo ogrodnicze - szklarnie sasiad pobudował (jak widze m.in. za waszymi radami) przechowalnie owoców i warzyw ktora wyglada jak parterowy dom z poddaszem. Wystapilem do gminy o warunki zabudowy na swojej dzialce - chce rozbudowac szklarnie - ale sasiad poszedl do gminy i stwiedzili ze szklarnia nie pasuje do parterowej zabydowy okolicy (puste pola moje 3 ha szklarni moje magazyny i jego przechowalnia-domek) ISTNA KPINA. Przez takich jak wy nie moga rozbudowywac sie normalni ludzie bo kazdy chce miec wlasne cztery katy .............
Link do komentarza
miesiąc temu uzyskaliśmy decyzję pozytywną o warunkach zabudowy na działce (0,12h) która jest gruntem rolnym, nie ma obecnie na tym terenie planu zagospodarowania przestrzennego. Warunkiem była istniejąca linia zabudowy, obok nas stoi jeden dom.
Link do komentarza
Osoba, która uzyskała pozytywną decyzję o warunkach zabudowy na działce rolnej nić nie napisała o postanowieniu decyzji w sprawie odrolnienia.
Może działka nie jest już rolna.
Skorzystanie przez gminę z możliwości ustalenia warunków zabudowy i zagospodarowania terenu jest ściśle określone. W przedmiotowym przypadku jest przynajmniej jeden budynek sąsiedni a może nawet można wyznaczyć linie zabudowy
Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
moze ktoś z Was orientuje się jak wygląda zmiana przeznaczenia działki rolnej na mieszkaniową w gminie , która posiada plan zagospodarowania przestrzennego od 1 stycznia 2005... tzn. chodzi mi o to jak długo to może potrwać, jeżeli wystąpie o zmianę przeznaczenia gruntu rolnego (klasa V i VI) na grunt budowlany ?
Link do komentarza
Jeżeli był plan zagospodarowania jako dziłak pod zabudowę i przestał obowiązywać i nikt w lini zabudowy nie zdążył rozpocząć budowy, to może byc problem z wydaniem warunków. Działka może figurowac w rejestrze jako rolna, ale w planie była pod zabudowę to przy wystąpieniu o pozwolenie wypełnia sie standardowy druk o odrolnienie, nie ma problemu.
Link do komentarza
Kilka rzeczy mi się nie zgadza.
Był plan. Przestał obowiązywać.
Wydano decyzje o pozwoleniu na budowę.
Są one ważne 2 lata i nie pzrezkadza że nie obowiazuje plan – pozwolenia na budowę jest ważne przez dwa lata od daty ostateczności decyzji o pozwoleniu na budowę
Działka jest rolna – w planie była budowlana – składając wniosek o pozwolenie na budowę rzeczywiście było automatyczne odrolnienie, ale teraz nie ma planu i dalej jest to działka rolna i o odrolnienie należy wystąpić indywidualnie.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...