Skocz do zawartości

Z czego zbudować dom.


Recommended Posts

Witam,
w najbliższej przyszłośi chcę zudować swój dom. Mam już działkę i projekt. Nurtuje mnie jeszcze jedno pytanie. Otóż z czego go wybudować. Przeglądając różne fora i zasięgając opinii fachowców moja opcja to cegła max i wełna mineralna jako ocieplenie zewnętrzne (sugerowana grubość to min 5 cm).
Proszę o komentaż do moich propozycji. Nie ukrywam, że jeśli ktoś zbudował dom w tej technologii to byłoby dla mnie cenne gdyby napisał jak to sie sprawdza pod względem ogrzewania.
Pozdrawiam i z góry dziękuję za cenne wskazówki.
Link do komentarza
oczywiscie jesli cegła max lub poroterm dobrze wymurowana zn bez mosttków termicznych w postaci zaprawy kładzonej na całe powierzchnie, to wełna nie 5 a 8-10cm i super ,na stropodachy min 25-30cm wełny koniecznie utwardzanej ,na fundamenty to najlepszy bedzie styrodur min 12cm ,zalety tego mateiału to kompletna nienasiakliwosc w przeciwentwie do styropianu a wiadomo ze mokry maeriał izolacyjny to brak izolacji ,a koszty jesli chodzi o ogrzewanie w takiej technologi budownictwa to wychodzi bardzo podobnie jak DOBRZE zbudowane domy za poprzedniej epoki(gierka) ,suche i ciepłe zawsze i na domek ok 200m to te 5000zł na gaz na sezon wystraczy
Link do komentarza
też mam przed sobą ten wybór i przyznam że nie myślałem że będzie tak ciężko się na coś zdecydować.
Beton komórkowy odpada bo chcę wykonać izolację ze styropianu (nie muszę tynkować elewacji tradycyjnym tynkiem -zrobię docieplenie i zarazem będe miał wykończoną elewację )
Myślałem nad pustakami keramzytowymi ale ponoć muszą być z tzw. wkładką z ciepłego betony bo inaczej nie spełnią wymagań wytrzymałościowych co zwiększa ich koszt. Gdybym zdecydował się na keramzyt to wybrałbym grubość 30cm + 5cm ocieplenia lub 25cm + 10cm ocieplenia.
Ostatnio jakoś skłaniam się powoli do ceramiki i wybrałbym albo: max 220 + 13cm ocieplenia lub thermopor 30 + 10cm ocieplenia.
Link do komentarza
Witam,
dzieki za merytoryczne i ciekawe odpowiedz. Reasumując pozostanę chyba przy max-ie 28 i 10 cm wełny. Chociaż ostatnio wpadłem jeszcze na "bloczki keramzytowe" ale w tej kwestii muszę się skontaktować z moim wykonawcą. Co do opinii, to zdania są podzielone ale jak wspomniałem wcześniej muszę skonsultować to z wykonawcą, ponieważ jest on jednocześnie dostawcą materiałów a i samo wykonanie w keramzycie różni się od m.in. cenowo.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cześć.
Podlączę się trochę pod temat, ale to dlatego że wywiązała się cikawea rozmowa.Kolego Luny i co wybrałeś? Co powiedział wykonawca? Ja na razie nie stoję przed takim wyborem ale budowa domu niedługo, dlatego zaczynam się interesować co i jak w branży słychać. Czytam i co jeden system budowy to lepszy i nowocześniejszy i szczerze mówiąc to nie wiem już nic... Nie wiem co myślcie o tym ale znalazłem na stronce wienerbegera takie o to coś: nowoczesne systemy budowy domu
Co myślicie o tej nowoczesności?
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Minimum izolacji to 30 cm styro od gruntu 30 cm wełny w ścianie od środka i 50 cm w dachu. Nie ma w izolacjach czegoś takiego jak wilgotna cienka wełna przyklejona za notorycznym odbiornikiem ciepła, jakim jest ściana na fundamencie… i to jeszcze bez paroizolacji jak w dachu!



Mam do Pana pytanko odnosnie Poroton t- 9 podaja ze ma wspólczynnik przenikania 0,09 a na forum znalazlem pana wypowiedz że ten włąsnie poroton ma 0,19. Jak z tym jest bo juz teraz zgłupiałem. Dziękuję za odpowiedz. Pozdrawiam.
Link do komentarza
  • 3 lata temu...
Według mnie dobrym materiałem do budowy domu jest drewno. Domy wybudowane w tej technice są odporne, w lecie chronią przed osiąganiem zbyt wysokiej temperatury w domu, natomiast w zimie doskonale chronią przed mrozem. Niewątpliwie ich ogromną zaletą jest również urzekający, naturalny wygląd. Dobrym rozwiązaniem wśród tego rodzaju domów są domy z bali.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Edytowano przez Redakcja (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Domy z drewna? To może jeszcze powiedz, jak w takim domu przetrwać mrozy, które w Polsce potrafią się utrzymywać przez tydzień na poziomie -10 st.C? icon_smile.gif


Chłopie ale dobijasz postów.... A tak w temacie to kiedyś były domy TYLKO z drewna i w Polsce mrozy potrafią być -30 przez znacznie dłużej niż tydzień.....
Link do komentarza
Cytat

Kiedyś ludzie mieszkali w szałasach. A potem ludzkość wynalazła coś takiego jak rachunki i ludzie przenieśli się do trochę lepszych domów icon_biggrin.gif


Oj powiem Ci tyle: jestem po piwie i nie chce mi się dziś dyskutować ale, dom z bali dobrze wykonany.... I rachunki mu nie takie straszne.
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Oj powiem Ci tyle: jestem po piwie i nie chce mi się dziś dyskutować ale, dom z bali dobrze wykonany.... I rachunki mu nie takie straszne.



Pewnie, ale koszty wykonania domu z pożądnego drewna + robocizna profesjonalnej firmy, która się tym zajmuje to też spory koszt. Może nie jest to koszt domu z Porothermu, ale też niestety trwałość domu z bali jest odpowiednio mniejsza icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
    • Niezła gromadka. Ja muszę segregować w mieszkaniu. To dopiero przerąbana sprawa -.-
    • Na starym mieszkaniu miałem meble z Ikea i powiem, że z jakości niektórych naprawdę byłem zadowolony. Ale większość niestety nie przetrwała długo w idealnym stanie.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...