Skocz do zawartości

Legalizacja samowoli budowlanej


Recommended Posts

Obecnie, co do zasady, dąży się w pierwszej kolejności do zalegalizowania ewentualnej samowoli budowlanej. Dopiero w drugiej kolejności, jeżeli okaże się to niemożliwe, wydaje się decyzję o nakazie rozbiórki obiektu. Samo pojęcie samowoli budowlanej nie zostało zdefiniowane w przepisach prawa. Jednak zwykle określa się w ten sposób wszelkie naruszenia ustawy Prawo Budowlane. Obecna obowiązuje od 1 stycznia 1995 r. - Ustawy z dnia 7 lipca 1994 roku Prawo budowlane (Tekst jednolity Dz.U. 2023 poz. 682, z późniejszymi zmianami).

 

Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/7374-legalizacja-samowoli-budowlanej

 

Link do komentarza
Witam serdecznie Mam wielką prośbę do Państwa. Otóż mam wielki problem. W tym roku przyszło mi pismo, abym uiszczyła legalizację w wysokości 125 tys. zł. Spróbuję wytłumaczyć Państwu o co chodzi. Otóż prowadzę bar, znajduje się on na uboczu drogi głównej. W wyniku czego, nie miałam dojścia do budynku. Dlatego też byłam zmuszona zrobić podjazd, ze skarpy, która jest moją własnością. Szerokość tego podjazdu ze skarpy to 3m. Byłam również zmuszona utwardzić to, ponieważ ziemia się ciągle obsuwała. Ten podjazd to praktycznie droga do mojego budynku. W tym roku przyszło mi zawiadomienie, iż dokonałam samowoli budowlanej i w jej wyniku muszę zapłacić opłatę legalizacyjną w wysokości 125 tys.zł. Proszę mi udzielić jakiejkolwiek wskazówki, czy w jakikolwiek sposób mogę ominąć tą opłatę legalizacyjną? Jestem zdruzgotana i nie wiem co robić. Będę bardzo wdzięczna za wiadomość. Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość nowicjusz
mam podobny problem, budynek mieszkalny powstał w latach 70-tych na działce rolnej wg legalnego projektu (jest jakaś pieczątka starostwa powiatowego) - co z tym fantem mogę zrobić aby nadać nr posesji..
Link do komentarza
  • 4 lata temu...
Gość niedoinformowany obywatel RP
Kupiłem działkę zabudowaną w 2004 roku okazało się że zabudowa jest nielegalna ponieważ na planach szklarni postawiono budynek gospodarczy który od 1996 r. do 2000 r.był zakładem usługowym poprzedniego właściciela.Od 2004 r. do 2011 r.również prowadziłem działalność gospodarczą w tym obiekcie obecnie jestem na emeryturze i chciałbym sprzedać tą nieruchomość lecz okazało się że budowla jest samowolką. Co powinienem zrobi ?Czy da się zalegalizować bezpłatni? Czy zburzyć zanim inspekcja budowlana się do mnie dobierze ?
Link do komentarza
Powoli. Zburzyć zdążysz. Teraz się zastanów, dlaczego gmina nic nie mówiła przez tyle lat? Bo dostawała podatki! I nadal jest zainteresowana istnieniem obiektu, bo to podatek od nieruchomości a i od działalności. Natomiast kwestie prawne, to starostwo.
Dlatego idź do gminy, najpierw porozmawiaj z nimi, oni nie mają interesu w tym, żeby Cię wykończyć, a może wiedzą jak pomóc?
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość inspektor PINB
Zgłoś rozbiórkę budynku do Starostwa. Bez przedmiotu postępowania Organ nie ma podstaw do wszczęcia postępowania.
Nie wspominaj że to samowola bo ich to i tak nie interesuje. Wbrew pozorom URZEDASY takie jak ja nie szukają haka na biednego Kowalskiego który dupy nie ruszy żeby zrobić coś porządnie, np. wybudować coś na zgłoszenie, wystarczy napisać zgłaszam... i czekać na brak odpowiedzi.
Link do komentarza
  • 5 lata temu...
Gość Franciszek
No cóż urzędnik urzędnikowi nie równy W małopolskim znam takiego który prowadził postępowanie przez dwadzieścia lat odnośnie wychodka murowanego. Koniecznie chciał rozbiórki Zdecydowanie powstrzymał go Sąd A. rozumując że Kowalski na wsi też w ustronnym miejscu musi gdzieś kupkę zrobić. Na zakończenie zmuszono dokonania opłaty od pozwolenia na użytkowanie w kwocie 12 zł. strasząc postanowieniem egzekucyjnym. Brawo urzędnicy dobrze że nie przydzielono wam broni palnej .
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...