Skocz do zawartości

Uzdatnianie wody


Recommended Posts

Problem potrzeby uzdatniania wody jest dość częsty. Zwykle dostrzegamy go dopiero wówczas, gdy transakcja kupna działki lub domu została już zrealizowana lub gdy właśnie zdążyliśmy wybudować dom i chcemy się wprowadzić. Okazuje się, że w naszym wymarzonym domu nie możemy wyprać żadnej białej rzeczy, bo po pierwszym praniu pojawiają się na niej paskudne plamy.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/instalacje/woda-i-kanalizacja/a/593-uzdatnianie-wody

Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Gość qbek17
Cytat

ciekaw jestem czy są jakieś systemy do uzdatniania wody deszczowej tak aby nadawała się ona do spożycia?



Uzdatnic mozna wszystko - pytanie tylko czy ma to sens (ekonomiczny i fizyczny) icon_wink.gif
Link do komentarza
  • 11 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Ja mam zmiękczacz wody w piwnicy na cały dom i żałuje. Tzn żałuję ze go nie założyłem 10 lat temu. Teraz mam do wymiany wymienni w piecu gazowym bo sie do niczego nie nadaje. Do zmywarki nie dodaje soli, a kostki dziele na pół. W ogóle detergentów używam bardzo mało. Na dodatek jakoś spadło u mnie zużycie wody. Jest to podyktowane tym ze co wchodzę do piwnicy to mam na wyświetlaczu zużycie do regeneracji złoża i jakoś to mnie dopinguje. Ogólnie życie stało się prostsze. Małe a cieszy.

Autorus
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

ciekaw jestem czy są jakieś systemy do uzdatniania wody deszczowej tak aby nadawała się ona do spożycia? w przyszłości w końcu modne będą budynki samowystarczalne...


w tym wypadku zwykłe Ro powinno wystarczyć. A może nawet dobry filtr węglowy.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość Diaxxx
Jeśli chodzi o uzdatnioną wodę deszczową (tzw. woda szara) póki co znajduje ona zastosowanie głównie w większych obiektach (centra handlowe itp) np. do spłukiwania sanitariatów. Woda taka nieść może ze sobą różny ładunek różnych zanieczyszczeń więc uzdatnianie jej do parametrów wody pitnej bywa mocno problematyczne..
Link do komentarza
  • 9 miesiące temu...
Ja mam bardzo twardą wodę 350mg CaCO3/l (Lublin). Chciałem założyć zmiękczacz jonowymienny ( jony wapnia na sód). Okazało się że żeby zmiękczyć tą wodę do poziomu wody miękkiej około 100 mg/l,zawartość jonów sodu mam na poziomie 250 mg. Czyli znacznie powyżej normy spożywczej i zdrowotnej a poza tym zmienia się pH wody. O tym fachowiec od zmiękczacza nie powiedział.
Taka woda to koszmar bo powoduje kłopoty sercowo naczyniowe i nie tylko.
Wybrałem uzdatniacz elektroniczny. Ten przynajmniej nie szkodzi.
Link do komentarza
Po pierwsze - nie pchać się w urządzenia znanych producentów np. BWT, Viessman, Buderus. (Urządzenia drogie ,serwis bardzo drogi i kłopotliwy , a naprawa polega na wymianie urządzenia.
Co do odżelaziaczy - te z napowietrzaniem przez inżektor, kompletnie nie sprawdzają się w domach jednorodzinnych.
Można zastosować zbiornik magazynowy i dodatkowy zestaw hydroforowy, ale to już koszty okrutne.
Urządzenia należy kupować w małych firmach , które korzystają z ogólnie dostępnych urządzeń. (Serwis w każdej chwili można zmienić i małym kosztem naprawić niesprawne urządzenie)
Link do komentarza
Cytat

a dlaczego urządzenia z inżektorem się nie sprawdzają w odżelazianiu wody? Pierwsze słyszę...



Napisałem że nie sprawdzają się w domach jednorodzinnych. Jako instalację przemysłowe są idealne. Niestety inżektory stosowane w instalacjach domowych są marnej jakości, i bardzo ciężko je wyregulować, w instalacjach przemysłowych przepływ jest stały ( na zbiornik magazynowy ) w instalacjach domowych przepływ zależy od ilości otwartych kranów i natężenia przepływu przez niego.
Powyższe stwierdzenia są wynikiem mojej 20-letniej praktyki w uzdatnianiu wody.
Trochę ułatwia sprawę zbiornik hydroforowy bez gumowego zbiornika powietrza, ale tu też można natrafić na problemy.
Link do komentarza
  • 2 lata temu...
Witam! Mam ogromny problem! Kupilismy domek letniskowy. Spedzamy tam caly sierpien. Woda ma strasznie duzo zelaza i manganu. Jak nalejemy wody do basenu to po paru godz. robi sie ciemno brazowa, do tego zapach itp. Chcemy cos z tym zrobic. Specjalista z allegro zaproponowal nam combo 7w1 za ok 3000 zl 35 l. W sklepie tlumacza nam ze 35l to bardzo malo, bo zazwyczaj wszyscy biora prysznic o tej samej porze. Proponuja nam jakis odzelaziacz 150l ze wszystkim co nam bedzie potrzebne do zamontowania za 2000zl. Co myslicie? Prosze o pomoc.
Link do komentarza
Cytat

Witam! Mam ogromny problem! Kupilismy domek letniskowy. Spedzamy tam caly sierpien. Woda ma strasznie duzo zelaza i manganu. Jak nalejemy wody do basenu to po paru godz. robi sie ciemno brazowa, do tego zapach itp. Chcemy cos z tym zrobic. Specjalista z allegro zaproponowal nam combo 7w1 za ok 3000 zl 35 l. W sklepie tlumacza nam ze 35l to bardzo malo, bo zazwyczaj wszyscy biora prysznic o tej samej porze. Proponuja nam jakis odzelaziacz 150l ze wszystkim co nam bedzie potrzebne do zamontowania za 2000zl. Co myslicie? Prosze o pomoc.



Zrób badania wody w sanepidzie. Dostaniesz buteleczki do napełnienia z kwasem solnym do "Fe".
A jak Ci zależy na samym odżelazianiu to zgłoś się do firmy - sami zrobią badania na żelazo i dobiorą ci aparaturę.
Link do komentarza
W tamtym roku robilismy badani? Z tego co pamietam zelazo bylo przekroczone o 15 razy a mangan o 7, reszta byla praktycznie w normie. Chodzi mi o to co jest lepsze te combo 7 w 1 czy ten odzelaziacz?
Link do komentarza
Gość Marcin
Miałem ten sam problem :) Ciężka woda, smród i nawet ciężko się umyć, bo się śmierdziało po myciu żelazem i czym tam jeszcze. I tez miałem problem z uwierzeniem w te "7w1". Ale zaryzykowałem. Umówiłem się z nimi, że zapłacę im dopiero, jak woda będzie miała dobre analizy. Zaryzykowali. Ja wcale.
Kurde, i zadzaiłało :) :) :)
Zapłaciłem trochę więcej, niż u "sklepikarzy" amatorów, ale jestem MEGA MEGA zadowolony. A do tego mam miękką wodę :)
Polecam!
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...