Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
muffon

Inst elektr bez projektu

Recommended Posts

Witam
Czy można na własna rekę zrobic instalację eletryczną w budynku , nie posiadam planów inst. Przyłącze już mam .
Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Formalnie wszystkie instalacje domowe, które mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkańców powinny być wykonane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Wymóg ten odnosi się deo instalacji elektrycznej, gazowej, a w przypadku przewodów spalinowych i dymowych niezbędna jest kontrola prawidłowości wykonania przez kominiarza. W praktyce jednak instalacje te - a zwłaszcza elektryczna - inwestorzy częściowo robią samodzielnie. Jeśli następnie zostanie ona sprawdzona przez elektryka z uprawnieniami, który złoży oświadczenie, że wykonana została zgodnie z obowiązującymi przepisami, to formalnie wszystko jest w porządku. Odrębną sprawą jest projekt instalacji elektrycznej, który w prostych instalacjach domowych można ograniczyć do samej rozdzielnicy i wyposażenia jej w odpowiednie wyłączniki nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe, przeciwprzepięciowe. Sposób prowadzenia przewodów oraz miejsce zainstalowania gniazdek, łączników można wtedy okreslić bezpośrednio na budowie, oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących norm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Wymogi formalne a praktyka to dwie różne sprawy. Mniej ważne jest kto fizycznie wykonuje różne instalacje, byle by w dzienniku budowy znalazł się odpowiedni wpis lub protokół odbioru, jesli taki jest wymagany. Kłopoty mogą zaistnieć wtedy, gdy coś się stanie i prowadzone dochodzenie wykaże nieprawidłowości w wykonaniu instalacji. Można więc samemu robić wszystko, ale wtedy odpowiedzialność karna spada na wykonawcę.
Pozdrawiam
Karol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Instalacje elektryczne ni są zbyt trudne ale zalecam odpowiedni dobór przewodów, trasy prowadzenia kabli. Nie zlecam mieszania zabezpieczeń z kilu różnych firm - mogą być problemy z selektywnością. Najlepiej pogadać z żoną gdzie w kuchni wykonać gniazdka - to jej królestwo.
Pamiętajcie pomiary to obowiązek a nie sztkuka fikcji. Udanych realizacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • JA również uważam że plamy nie wskazują na przeciek membrany. Wygląda to na typowe zjawisko wykraplania sie pary wodnej. Nie musisz się niczego obawiac. Wykonasz izolacje poddasza z folią paroizolacyjną od środka i zjawisko zniknie.  Polecam natomiast zastosowanie jako izolacji hydrofobizowanej wełny skalnej TOPROCK SUPER +SUPERROCK  ktore zostały zabezpieczone dodatkowo w procesie produkcyjnym przed wilgocią.  www.rockwool.pl/produkty/toprock-super www.rockwool.pl/produkty/superrock 
  • Witam, z żoną mamy kupiony projekt: https://www.archon.pl/projekty-domow/projekt-dom-w-malinowkach-2-m16021fa4e5575 Ogrzewanie będzie podłogowe raczej w całym domu + grzejniki w łazienkach. Teraz mamy problem z wyborem rodzaju ogrzewania. Pierwsze to ogrzewanie gazowe z butli przydomowej ( ziemnego w okolicy brak),  i teraz czy kupić butlę samemu, czy dzierżawić od dostawcy gazu, przyjmując jego warunki do do płatności za gaz. Drugi rodzaj to kocioł na ekogroszek/pellet. Oczywiście do tego zasobnik na wodę. Nie możemy się zdecydować, którą opcję wybrać. Poczytałem na tym forum już trochę, ale może jeszcze za mało. Wiem, że dużo zależy od ocieplenia budynku.  Czy ktoś może mi coś doradzić, czy to raczej wróżenie z fusów w tym momencie? Pozdrawiam, Mateusz.
  • Da Ci tyle że będziesz miał mniejsze straty przez strop i wówczas nie będziez niepotrzebnie dogrzewał nieużytkowego strychu. Jeżeli natomiast chciałbyś z kolei żeby w pomieszczeniu stryszku panowały wyższe zimą a niższe latem temperatury niż na zewnątrz to wówczas spokojnie możesz dołożyć izolacje między krokwie. 
  • Zapraszamy na webinarium z zakresu funkcjonalności i użycia platformy BIMobject w oprogramowaniu Revit i ArchiCAD przy wykorzystaniu produktów King Klinker. Kiedy: 28 listopada 2019, 11:00 Gdzie: Online Rejestracja: https://bit.ly/36tB7UZ Agenda: 1. Charakterystyka platformy BIMobject 2. Charakterystyka firmy i oferty King Klinker 3. ArchiCAD: - pobieranie obiektów firmy King Klinker z portalu BIMobject, tworzenie zestawień tych produktów oraz importowanie ich do projektu w programie ArchiCAD - użycie obiektów w ArchiCAD na dwa sposoby: jako Wall Accessory oraz w postaci niezależnego obiektu - prezentacja możliwości edycji obiektów: zmiana serii kolorystycznej, edycja warstw ściany, edycja widoku 2D oraz 3D - tworzenie zestawień dla produktów użytych w projekcie 4. Revit: - pobieranie obiektów firmy King Klinker z portalu BIMobject oraz importowanie ich do projektu w programie Revit - przedstawienie użycia obiektów w Revit - prezentacja możliwości edycji obiektów: zmiana serii kolorystycznej, edycja warstw ściany, edycja widoku 2D oraz 3D - sposoby prezentacji graficznej produktów King Klinker na arkuszu 5. Wasze pytania
  • Nie wiem, czy tam ma się co zapchać, poza syfonami w domu i ewentualnymi kolankami. Myślę, że spadki są już tak przewidziane, że sam odpływ z budynku nie ma prawa się zapchać. "Zapchać" może się jedynie złoże. Poza tym odpływ nieczystości do oczyszczalni można zrealizować mechanicznie a nie grawitacyjnie. Mówię o oczyszczalni z drenażem rozsączającym. Nasz redakcyjny Kolega Janusz miał taki przypadek. Napisał nawet reportaż z "reanimacji". Zapraszam do ciekawej lektury. https://budujemydom.pl/budowlane-abc/remonty-i-modernizacje/a/23675-remont-oczyszczalni-sciekow-z-drenazem-rozsaczajacym-krok-po-kroku.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...