Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
muffon

Inst elektr bez projektu

Recommended Posts

Witam
Czy można na własna rekę zrobic instalację eletryczną w budynku , nie posiadam planów inst. Przyłącze już mam .
Pzdr

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Formalnie wszystkie instalacje domowe, które mogą stwarzać zagrożenie dla mieszkańców powinny być wykonane przez osoby z odpowiednimi uprawnieniami. Wymóg ten odnosi się deo instalacji elektrycznej, gazowej, a w przypadku przewodów spalinowych i dymowych niezbędna jest kontrola prawidłowości wykonania przez kominiarza. W praktyce jednak instalacje te - a zwłaszcza elektryczna - inwestorzy częściowo robią samodzielnie. Jeśli następnie zostanie ona sprawdzona przez elektryka z uprawnieniami, który złoży oświadczenie, że wykonana została zgodnie z obowiązującymi przepisami, to formalnie wszystko jest w porządku. Odrębną sprawą jest projekt instalacji elektrycznej, który w prostych instalacjach domowych można ograniczyć do samej rozdzielnicy i wyposażenia jej w odpowiednie wyłączniki nadmiarowo-prądowe, różnicowo-prądowe, przeciwprzepięciowe. Sposób prowadzenia przewodów oraz miejsce zainstalowania gniazdek, łączników można wtedy okreslić bezpośrednio na budowie, oczywiście z uwzględnieniem obowiązujących norm.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Wymogi formalne a praktyka to dwie różne sprawy. Mniej ważne jest kto fizycznie wykonuje różne instalacje, byle by w dzienniku budowy znalazł się odpowiedni wpis lub protokół odbioru, jesli taki jest wymagany. Kłopoty mogą zaistnieć wtedy, gdy coś się stanie i prowadzone dochodzenie wykaże nieprawidłowości w wykonaniu instalacji. Można więc samemu robić wszystko, ale wtedy odpowiedzialność karna spada na wykonawcę.
Pozdrawiam
Karol

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Gość
Instalacje elektryczne ni są zbyt trudne ale zalecam odpowiedni dobór przewodów, trasy prowadzenia kabli. Nie zlecam mieszania zabezpieczeń z kilu różnych firm - mogą być problemy z selektywnością. Najlepiej pogadać z żoną gdzie w kuchni wykonać gniazdka - to jej królestwo.
Pamiętajcie pomiary to obowiązek a nie sztkuka fikcji. Udanych realizacji

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...