Skocz do zawartości

Studnia


agusia_x

Recommended Posts

Witam.
Mam zamiar na swojej działce wykopać studnię. Zna ktoś aktualne koszta takiej inwestycji, ile średnio firmy biorą za metr wykopu. A może ktoś sam kopał studnie to niech podzieli się opinią jak to wyglada, czy jest to ciężka robota.
Może ktoś ma namiary na jakąś firmę, która się tym zajmuje, ze śląska, najlepiej okolic Rybnika. Zależy mi na firmie, która najpierw sprawdzi gdzie i czy wogóle jest tam woda, a potem weźmie się za kopanie.
Z góry dziękuję za wszelkie informacje icon_smile.gif
Link do komentarza
simon_r chyba nie masz racji. Na dowód przedstawiam ofertę przeklejoną ze strony jednej z firm zajmujących się wykonywaniem studni.


Kompleksowe wykonanie studni

* projekt studni
* wiercenie bądź kopanie w zależności od warunków geologicznych (wiertnicami mechanicznymi bądź ręcznie w zależności od zastanych warunków terenowych i wymagań klienta)
* uzbrojenie
* obudowę
* pompowanie pomiarowe
* określenie wydajności maksymalnej oraz eksploatacyjnej
* projekt i montaż automatycznych systemów zaopatrzenia w wodę
* wykonanie dokumentacji geologicznej oraz operatu wodno-prawnego
* prowadzimy sprzedaż najlepszych na rynku pomp, systemów uzdatniania wody oraz oferujemy ich montaż

Link do komentarza
Cytat

generalnie do 12m sie kopie ,wszytko zalezy od tego na jakim poziomie mamy wode ze żródła a w wiekszosci studnie są kopane ,wierci sie wtedy jak do wody jest bardzo głeboko lub potrzebujemy bardzo wydajne zrodło


simon_r ja trzymałbym się powyższego podziału... a nie wyjeżdżał ze strzechą icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

generalnie do 12m sie kopie ,wszytko zalezy od tego na jakim poziomie mamy wode ze żródła a w wiekszosci studnie są kopane ,wierci sie wtedy jak do wody jest bardzo głeboko lub potrzebujemy bardzo wydajne zrodło



Ponieważ akurat ze studnią jestem na bieżąco to jeszcze raz:
- w obecnych czasach studnie się wierci... trwa to ok. 5 godzin i studnia jest gotowa
- cena za metr jest uzależniona od średnicy rury filtrującej
- średnicę rury wybiera się w zależności od tego jakją chcemy mieć wydajność studni i od tego jaka wydajność może nam zapewnić warstwa wodonośna i jak głęboko jest woda... generalnie stosowane są 60mm (gdy potrzebna niewielka wydajność i lustro wody jest płytko - do zassania od góry), 100mm, 125mm i 160. 125mm to dla studni wierconej optymalna grubość gdyż wejdzie do tego prawie każda pompa głębinowa.
- studnie się KOPIE gdy warstwa wodonośna jest płytko i gdy jest MAŁO WYDAJNA... wtedy trzeba zapewnić sobie bufor i wtedy potrzebna jest studnia kopana aby skompensować mały napływ.

Generalnie... studnie w miejscach, gdzie warstwa wodonośna jest wydajna, się wierci bo to tańsze i szybsze.
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
simon_r dedykuję ci ten wierszyk. Mam nadzieję, że zorientujesz się dlaczego icon_smile.gif

ADAM MICKIEWICZ

[ GOLONO, STRZYŻONO ]



U nas, kto jest niby chory,
Zwołuje zaraz doktory;
Lecz czując się bardzo słaby
Prosi chłopa albo baby.
Ci ze swego aptekarstwa
Potrafiają i podagrze,
I suchotom, i głupotom
Radzić. A i u nich wszakże
Nie masz na upór lekarstwa.

Mieszkał Mazur blisko Zgierza,
Któremu zginęła suka,
Straż domostwa i spichlerza.
Gdy jej z żalem i kłopotem
W okolicy całej szuka,
Wróciła się tydzień potem.
Ledwie poznał, że to ona:
Bo była wpół ogolona.

" O zbóje! żeby ją skryli,
Używają takich figli,
Że biedaczkę wygolili! "
" Powiedz raczej, że ostrzygli,-
Robi mu uwagę żona-
Bo psów nie golą, lecz strzygą ".
" A no patrzajcież no mi go,-
Odpowie Mazur z przekąsem-
Jakaś ty mi dyć uczona!
Mając gołe jak pięść lice,
Chcesz nauczać nas pod wąsem,
Co jest brzytwa, co nożyce?
Przecież dobrze, suko miła,
Żeś tu jest, chodź ogolona "
" I jam rada, że wróciła,-
Odpowiada na to żona-
Chodź wróciła ostrzyżona ".
A nasz pan, co mu łysina
Przyświeca się jak ta psina!
Myślisz, że jest postrzyżona?... "
" A wąsiki ekonoma,-
Odpowiada zaraz żona-
Co mu wiszą jak u soma,
A błyszczą jak namaszczone,
Sąć golone czy strzyżone? "
" Bierz - ci licho tego soma
I pana, i ekonoma,-
Doświadczony Mazur rzecze-
Dobrze, że suka jest doma,
Choć tak szpetnie ogolona ".
" Prawdę mówisz, mój człowiecze,
Toć i jam się ucieszyła,-
Odpowiada zaraz żona-
Że się suka powróciła,
Choć tak szpetnie ostrzyżona ".
" Głupiaś z twymi nożycami! "
" I ty z twoimi brzytwami!... "
" Że golona, przypatrzże się! "
" Że strzyżona, pokaże się:
A dyć to nierówne cięcie,
Co jak kosa trawę siecze ".
" A dyć to w skórę zarznięcie,
Jak [ doktorskie ], aż krew ciecze ".

Tak się kłócą mąż i żona;
Miasto Zgierz całe się zbiega,
A krzyk wkoło się rozlega:
" Ogolona! ostrzyżona! "

Idzie sąsiad:" Niechaj przyjdzie,
Niech się wpatrzy i przekona ".
Jedzie Żyd: " Podejdź no, Żydzie,
Czy golona, czy strzyżona? "
Od Żyda aż do plebana,
Od plebana aż do pana,
Sprawa zapieczętowana;
Co sąsiad i Żyd dowodził,
Na to się ksiądz i pan zgodził:
Że wygra męska strona,
Że suka jest ogolona.

Wracają do domu strony.
Po drodze chłop pyta żony:
Czy wyroku treść pamięta?
Ona milczy jak zaklęta.
U progu suka ich wita;
" Pódź tu, moja ogolona! "
Woła mąż. A [zaś] kobieta:
" Pódź tu, moja ostrzyżona! "

Mazur wściekł się, już nie gada
Ani żonie odpowiada,
Tylko wziąwszy pod rękawki
Wlecze ją wprost do sadzawki
I topi jak kadź ogórków.
Ona, nienawykła nurków,
Już się zachłysnęła nieraz;
On, trzymając za ramiona,
Gnębi krzycząc: " A no teraz;
Czy golona, czy strzyżona? "
Biedaczka, ze śmiercią w walce,
Czując skonu paraliże,
Wytknęła tylko dwa palce
I na odpowiedź palcami
Jakby dwiema nożycami,
Mężowi pod nosem strzyże.

Na ten widok uciekł z wody.
Ona poszła do gospody,
On się puścił aż do Zgierza
I tam przystał za żołnierza.
Link do komentarza
Cytat

I wszystko jasne icon_smile.gif Lubię jak pisze ktoś, kto wie... a nie tylko przypuszcza, że wie icon_smile.gif



Ja już wiem, więc napiszę. W przyszłym tygodniu będą mi KOPAĆ studnię. Gościu bierze 120 zł od kręgu, a kręgi mam 50 cm. Tak więc robocizna ok 1440,00 bo woda ponoć jest gdzieś w okolicach 6 metra, no i materiał: 12 kręgów x 110,00 = 1320,00. Tak więc cała inwestycja wyniesie mnie ok 2800,00. Czy dużo czy mało, tego nie wiem, ale wiem że przy dzisiejszej cenie wody spłaci się to w błyskawicznym tempie.

Pozdrawiam
Agnieszka icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja już wiem, więc napiszę. W przyszłym tygodniu będą mi KOPAĆ studnię. Gościu bierze 120 zł od kręgu, a kręgi mam 50 cm. Tak więc robocizna ok 1440,00 bo woda ponoć jest gdzieś w okolicach 6 metra, no i materiał: 12 kręgów x 110,00 = 1320,00. Tak więc cała inwestycja wyniesie mnie ok 2800,00. Czy dużo czy mało, tego nie wiem, ale wiem że przy dzisiejszej cenie wody spłaci się to w błyskawicznym tempie.

Pozdrawiam
Agnieszka icon_smile.gif


no inwestycja ok a czy gośc z kijkiem wytyczyc studnie
Link do komentarza
Cytat

no inwestycja ok a czy gośc z kijkiem wytyczyc studnie


Jeżeli pytasz czy był "gość z kijkiem" wytyczyć studnię, to był. Sposób w jaki to robił wywołał u mnie wybuch śmiechu, ale mam potwierdzenie, że facet się nie myli, tam gdzie wskazuje tam jest woda. Tak samo z głębokością, na której się znajduje. Facet który będzie mi kopał tą studnie też mówił, że bardzo często kopie w miejscu wskazanym przez tego radiestetę i zawsze woda jest. Więc chyba nie pozostaje mi nic innego jak uwierzyć w te jego chodzenie z różdżką i pytanie na ilu metrach jest woda icon_biggrin.gif

Cytat

Trafne. Bardzo trafne zwłaszcza w temacie "kopania" w "żyłach wodnych" Tfu.



Nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi?!?!
Link do komentarza
My też "KOPALIŚMY STUDNIĘ" .....
Najpierw był na działce facet z różdżką,zaznaczył kilka skrzyżowań żył wodnych i głębokośc na której powinno być dobre ujęcie wody.
Pózniej zgłosiłam do starostwa zamiar kopania studni i naniosłam to wstępnie na mapke.
Po miesiącu przyszeł pan od kopania... i w ciągu 2 dni wykopał studnię głęboką na 11 betonów,wody jest średnio 6-7 betonów.
Głębokosc zapowiedzianej wody sie zgadzała... ot wszystko..
acha

pan od kopania 700 zł.
pomocnik 200 zł.
radiesteta 50 zł
betony 12 sztuk razy 75 zł. to jest 900 zł.
razem : 1850 zł.
Myśle że nie dużo icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

My też "KOPALIŚMY STUDNIĘ" .....
Najpierw był na działce facet z różdżką,zaznaczył kilka skrzyżowań żył wodnych i głębokośc na której powinno być dobre ujęcie wody.
Pózniej zgłosiłam do starostwa zamiar kopania studni i naniosłam to wstępnie na mapke.
Po miesiącu przyszeł pan od kopania... i w ciągu 2 dni wykopał studnię głęboką na 11 betonów,wody jest średnio 6-7 betonów.
Głębokosc zapowiedzianej wody sie zgadzała... ot wszystko..
acha

pan od kopania 700 zł.
pomocnik 200 zł.
radiesteta 50 zł
betony 12 sztuk razy 75 zł. to jest 900 zł.
razem : 1850 zł.
Myśle że nie dużo icon_smile.gif


koszt jest zawsze wprost proporcjonalny do głebokosci tak wiec wszytkie ceny sa ok
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Gość adiqq
ceny wiercenia studni mocno zależą od regionu..2 lata temu przerabiałem ten temat...i np.w mazowieckim było rzeczywiście 100/mb, to np w górach ceny dochodziły do 350 - 450/mb (trudny teren)
nie wszystkie firmy wiercą w trudnym terenie, niektóre firmy za odwierty w których nie ma wody żądają połowy ceny, niektóre jakies sztywno przyjęte stawki...

ja ostatecznie ze studni zrezygnowałem...
Link do komentarza
Gość adiqq
ja się zastanawiałem nad studnią z tego powodu, że nie miałem wody na działce - sprawę załatwiły 2 pojemniki po 1m3 i otwarty garaż u sąsiada z wodą..3 miesiące miałem już wodociąg pociągnięty i nie było tematu...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Studnie kopane - bazują na wodach gruntowych, na tzw pierwszym poziomie wodonośnym, raczej płytkie - woda narażona na zanieczyszczenia ,,ludzkie" i w okresach letnich czasem zanika. Ograniczona wydajność, raz na jakiś czas trzeba przeczyszczać, polecałbym na terenach mało zamieszkałych gdzie nie ma szamb nieszczelnych, nawozów, przemysłu.

Studnie wiercone - dwa rodzaje tzw abisynki i studnie głębinowe.

Abisynka - rura małej średnicy 40-50mm, pompa zasysa wodę. Warunkiem działania takiej studni jest lustro wody nie głębiej niż 7m. Głębokość studni może być 27m czy 70m ważne aby lustro wody było nie głębiej jak 7m od powierzchni terenu. Minusy pompa musi stać w miarę suchym miejscu np kotłownia - pompa trochę hałasuje, czasem problemy z zaworem zwrotnym.

Studnia głębinowa - rury od 90mm do nawet 508mm i więcej (dla domu optymalnie 110mm 120mm). Pompa wpuszczona w rury tłoczy wodę do budynku.


Metody wiercenia: tzw ręczna - wybieranie gruntu w osłonie rur stalowych, płuczkowa - wypłukiwanie gruntu, dolny młotek- kruszenie skał przez udar powodowany sprężonym powietrzem i inne.

Ceny - wiercenie w skałach droższe niż innych gruntach.


Ewentualne pytania ad studni proszę pisać na e-mail wierceniestudni@o2.pl

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Witam. Wiercenie od 150 zł do 300 zł za m/b w zależności od regionu. W dolnośląskim cena w granicach 300 zł, a np. w Gorzowie Wielkopolskim 150zł.
Jedank jedne firmy dają gwarancję na wodę, a inne nie dają i w przypadku braku wody należy im zapłacić od 30 do 50 zł za m/b, bynajmniej te firmy z którymi rozmawiałem.
Ja mimo wszystko, że woda jest w wodociągu zastanawiam się nad wierceniem gdyż mam dużą działkę i dużo wody będzie mi potrzeba do ogrodu, a jak wiadomo woda z wodociągu jest droga i co chwila cena jej idzie w górę.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 5 tygodnie temu...
A ja sobie a raczej sąsiad mi wykopał studnię takim świdrem ręcznym średnicy ok 15cm icon_smile.gif Woda byłą już na głębokości 1,5m, nie płaciliśmy radiestecie bo to głupota, gdzie nie zrobię dziury jest woda.

I teraz kombinuję jak to pogłębić aby była woda w przyszłości do podlewania ogrodu i także na czas budowy aby nie sępić od sąsiadów.

I zastanawiam się jeszcze nad jednym, czy np takie studni nie wywiercić obok domu, i tam wlewać wodę opadową z dachu, oczywiście przefiltrowaną.

Brak obrazka
Link do komentarza
Odnośnie budowy studni to znalazłem takie przepisy:

Rozdział 6

Studnie

§ 31. 1. Odległość studni dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, niewymagającej, zgodnie z przepisami dotyczącymi ochrony ujęć i źródeł wodnych, ustanowienia strefy ochronnej, powinna wynosić - licząc od osi studni - co najmniej:

1) do granicy działki - 5 m,

2) do osi rowu przydrożnego - 7,5 m,

3) do budynków inwentarskich i związanych z nimi szczelnych silosów, zbiorników do gromadzenia nieczystości, kompostu oraz podobnych szczelnych urządzeń - 15 m,

4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m,

5) do nieutwardzonych wybiegów dla zwierząt hodowlanych, najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji lokalnej bez urządzeń biologicznego oczyszczania ścieków oraz do granicy pola filtracyjnego - 70 m.

2. Dopuszcza się sytuowanie studni w odległości mniejszej niż 5 m od granicy działki, a także studni wspólnej na granicy dwóch działek, pod warunkiem zachowania na obydwu działkach odległości, o których mowa w ust. 1 pkt 2-5.

§ 32. 1. Obudowa studni kopanej, dostarczającej wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, powinna być wykonana z materiałów nieprzepuszczalnych i niewpływających ujemnie na jakość wody, a złącza elementów obudowy powinny być należycie uszczelnione. Przy zastosowaniu kręgów betonowych warunek szczelności uznaje się za spełniony, jeżeli wykonane zostanie ich spoinowanie od wewnątrz na całej wysokości studni, a ponadto od zewnątrz do głębokości co najmniej 1,5 m od poziomu terenu.

2. Część nadziemna studni kopanej, niewyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,9 m od poziomu terenu oraz być zabezpieczona trwałym i nieprzepuszczalnym przykryciem, ochraniającym wnętrze studni i urządzenia do czerpania wody.

3. Część nadziemna studni kopanej, wyposażonej w urządzenie pompowe, powinna mieć wysokość co najmniej 0,2 m od poziomu terenu. Przykrycie jej powinno być dopasowane do obudowy i wykonane z materiału nieprzepuszczalnego oraz mieć nośność odpowiednią do przewidywanego obciążenia.

4. Teren otaczający studnię kopaną, w pasie o szerokości co najmniej 1 m, licząc od zewnętrznej obudowy studni, powinien być pokryty nawierzchnią utwardzoną, ze spadkiem 2% w kierunku zewnętrznym.

§ 33. Przy ujęciu wód podziemnych za pomocą studni wierconej teren w promieniu co najmniej 1 m od wprowadzonej w grunt rury należy zabezpieczyć w sposób określony w § 32 ust. 4, a przejście rury studziennej przez nawierzchnię utwardzoną należy uszczelnić.
Link do komentarza
Przepisy (Prawo Wodne, Prawo górnicze i Geologiczne) nie wymagają żadnych czynności (pozwolenia, zgłaszania, itp.) na budowę ujęcia wody podziemnej, przy głębokości nie większej niż 30m i max. wydajności do 5m3/dobę - Prawo Budowlane tego nie reguluje (Art.2.2.2.)

Natomiast przepisy PB nakazują dokonać zgłoszenia obudowy ujęcia wody podziemnej.
Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w urzędzie, należy zgłaszać zamiar budowy „obudowy ujęcia wody podziemnej z głębokości ……. (do 30m) i wydajności do 5m3/dobę” z opisem zgodnym z zacytowanymi wyżej zapisami Rozporządzenia.
Ważne również jest, aby przy zgłoszeniu podać dla jakich celów wykonujemy to ujęcie – bo jeśli MPZP, lub WZ „nakazują” wpięcie się do istniejącego wodociągu, aby uniknąć odmowy, należy wykazać, że woda będzie dla celów „gospodarczych”.

W 99,99% przypadkach „kłopoty” z urzędem powoduje zgłoszenie zamiaru wykonania (budowy) studni. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Przepisy (Prawo Wodne, Prawo górnicze i Geologiczne) nie wymagają żadnych czynności (pozwolenia, zgłaszania, itp.) na budowę ujęcia wody podziemnej, przy głębokości nie większej niż 30m i max. wydajności do 5m3/dobę - Prawo Budowlane tego nie reguluje (Art.2.2.2.)

Natomiast przepisy PB nakazują dokonać zgłoszenia obudowy ujęcia wody podziemnej.
Aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji w urzędzie, należy zgłaszać zamiar budowy „obudowy ujęcia wody podziemnej z głębokości ……. (do 30m) i wydajności do 5m3/dobę” z opisem zgodnym z zacytowanymi wyżej zapisami Rozporządzenia.
Ważne również jest, aby przy zgłoszeniu podać dla jakich celów wykonujemy to ujęcie – bo jeśli MPZP, lub WZ „nakazują” wpięcie się do istniejącego wodociągu, aby uniknąć odmowy, należy wykazać, że woda będzie dla celów „gospodarczych”.

W 99,99% przypadkach „kłopoty” z urzędem powoduje zgłoszenie zamiaru wykonania (budowy) studni.



Nic nie rozumiem icon_smile.gif

1) jak mam sprawdzić tą wydajność? Czy po prostu napisać ze będzie mniejsza i tyle?
2) do jakich celów? Chciałbym do celów spożywczych ale muszę mieć podpisaną umowę z wodkan.
3) czyli rozumiem ze zgłoszenie powinno być " zamiar budowy obudowy ujęcia wody podziemnie"? Czy dobrze to rozumiem?
4) w tym co ja wcześniej pisałem , jest punkt 4 "4) do najbliższego przewodu rozsączającego kanalizacji indywidualnej, jeżeli odprowadzane są do niej ścieki oczyszczone biologicznie w stopniu określonym w przepisach dotyczących ochrony wód - 30 m," jak to rozumieć, jak ktoś ma oczyszczalnie o nie może mieć studni?

5) skąd ta różnica, u mnie 10m głębokości u kolegi 30m?

Autorus

Link do komentarza
Ad.1. Urządzenia do poboru tej wody nie powinny mieć wydajności większej niż 5m3/dobę.
Ad.2. Dlatego napisałem, ze w takim przypadku dla celów gospodarczych, bo inaczej starostwo powoła się na zapis w MPZP lub WZ i może wyrazić sprzeciw – skuteczny.
Ad.3. Wykonanie prac objętych zgłoszeniem dokonuje się na 30 dni przed przystąpieniem do ich wykonania. W tym przypadku zgłaszamy wykonanie obudowy ujęcia wody podziemnej.
Ad.4. Może mieć studnię, ale wodę nie dla celów spożywczych (jesli nie można zachować tych odległości).
Ad.5. 30m nie u mnie, tylko przepisy (prawo górnicze i geologiczne) do takiej głębokości nie wymagają dokumentacji, zgłoszenia, uzgodnień, itp. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ad.1. Urządzenia do poboru tej wody nie powinny mieć wydajności większej niż 5m3/dobę.
Ad.2. Dlatego napisałem, ze w takim przypadku dla celów gospodarczych, bo inaczej starostwo powoła się na zapis w MPZP lub WZ i może wyrazić sprzeciw – skuteczny.
Ad.3. Wykonanie prac objętych zgłoszeniem dokonuje się na 30 dni przed przystąpieniem do ich wykonania. W tym przypadku zgłaszamy wykonanie obudowy ujęcia wody podziemnej.
Ad.4. Może mieć studnię, ale wodę nie dla celów spożywczych (jesli nie można zachować tych odległości).
Ad.5. 30m nie u mnie, tylko przepisy (prawo górnicze i geologiczne) do takiej głębokości nie wymagają dokumentacji, zgłoszenia, uzgodnień, itp.



Dzięki za wyjaśnienie icon_smile.gif

jeszcze jedno, czy ktoś mi będzie buszował po działce i sprawdzał czy ja tą wodę piję czy nią podlewam ogród?
chciałbym zgłosić gospodarczą a potem podłączyć pod instalację.

Link do komentarza
Jeśli mogę coś zasugerować.

Przy wystąpieniu o wydanie PnB, w „części” zaopatrzenie w wodę niech napisze „z wodociągu i (lub) ujęcia własnego.
Jak to nie przejdzie w PnB – zawsze pozostaje zgłoszenie dla celów gospodarczych.

Ps. Uważajcie na „nazewnictwo” - ujęcie „głębinowe” jest powyżej 30m głębokości, a to wymaga, uzgodnień, pozwoleń, itp. bardzo upierdliwych dupereli i w kilku „instancjach”.
Link do komentarza
Cytat

Właśnie rozmawiałem z architektem i on chce jednak stawiać głębinówkę do celów spożywczych, twierdzi ze się zmieści zgodnie z przepisami. Trochę się obawiam ze ta prostolinijność może się zakończyć kiepsko tzn podania i odwołania.



Jeżeli będziesz miał głębinówkę do celów spożywczych i będziesz podłączony do kanalizacji miejskiej to powinieneś mieć wodomierz i płacić tylko za odprowadzanie ścieków . icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli będziesz miał głębinówkę do celów spożywczych i będziesz podłączony do kanalizacji miejskiej to powinieneś mieć wodomierz i płacić tylko za odprowadzanie ścieków . icon_wink.gif



Ja będę miał oczyszczalnie. Przynajmniej dopóki nie zbudują kanalizacji. Natomiast woda miejska jest na mojej działce , i przecina ją na całej długości ok 1,5m od przyszłego ogrodzenia.
Link do komentarza
Cytat

Ja będę miał oczyszczalnie. Przynajmniej dopóki nie zbudują kanalizacji. Natomiast woda miejska jest na mojej działce , i przecina ją na całej długości ok 1,5m od przyszłego ogrodzenia.




Zbyt wybiórczo tematy traktujesz musisz spojrzeć szerzej na cały problem masz wysoki poziom wód gruntowych "Woda była już na głębokości 1,5m nie płaciliśmy radiestecie bo to głupota, gdzie nie zrobię dziury jest woda" z jednej strony to zaleta a z drugiej przekleństwo . Piszesz też " Ja będę miał oczyszczalnie"i dalej piszesz "ktoś mi będzie buszował po działce i sprawdzał czy ja tą wodę piję".

U mnie do picia woda z sieci nie za bardzo się nadaje dopiero filtry załatwiają sprawę .
Link do komentarza
Cytat

U mnie do picia woda z sieci nie za bardzo się nadaje dopiero filtry załatwiają sprawę .



Ja sobie z tego zdaję sprawę icon_smile.gif Ogólnie na dziś zakładam (plany) zwykły filtr wstępny i zmiękczacz. Ale nie obejdzie się pewnie bez odżelaziacza. Mam taką świadomość.

Ale ze ze zwykłej sieci woda się nie za bardzo nadaje? Co ty w wawie mieszkasz?
Link do komentarza
Cytat

Ja sobie z tego zdaję sprawę Array="" style="vertical-align:middle" Array border="0" alt="icon_smile.gif"> Ogólnie na dziś zakładam (plany) zwykły filtr wstępny i zmiękczacz. Ale nie obejdzie się pewnie bez odżelaziacza. Mam taką świadomość.

Ale ze ze zwykłej sieci woda się nie za bardzo nadaje? Co ty w wawie mieszkasz?



Na Mazurach ale sieć z wodą jeszcze po.....niemiecka .


A jak ma się do tego oczyszczalnia gdzie to ma Ci wsiąkać jak tak wysoko jest woda ?Może w sezonie jesień-wiosna jeszcze wyżej ?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...