Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cytat

De gustibus... i tak dalej. Ale budowanie lukarn ma też swój aspekt ekonomiczny. Podraża cenę dachu. I o tym nie można zapominać zachwycajac się dostojeństwem.



Witam,

Ale z drugiej strony podwyższa wysokość pomieszeń w porównniu z pomieszczeniami z oknami dachowymi ( mam oba przypadki w swojej chacie).

Pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Kilka fajnych obrazków icon_smile.gif



I o to właśnie chodzi, że lukarna tworzy zupełnie inna estetykę dachu, a przez to całego budynku. Mam u siebie i lukarny i okna dachowe - pokój z lukarną jest "cieplejszy", ma klimat domowy, a pokój z oknem dachowym jest bardziej "płaski', bardziej sterylny. I jedno i drugie rozwiązanie ma swoje zalety, ale na pewno lukarna jest bardziej "klimatyczna"... icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Cytat

Jakbyś podał jakieś wymiary itp., to może byłoby łatwiej... icon_smile.gif



Niestety, nie znam jeszcze wymiarow. Przyjmijmy, ze jakas taka standardowa wymiarowo bedzie icon_smile.gif. Jakiekolwiek dane przyblizone by mi pomogly.
Glownie chodzi mi o to, jak wielka jest roznica miedzy np. lukarna a jakas alternatywa jak np. zwykle okno w dachu. Slyszalem, ze lukarny sa o wiele, wiele drozsze od wszystkiego innego, ale nikt nigdzie nie podal o ile drozsze.

Dzieki
Link do komentarza
Cytat

Glownie chodzi mi o to, jak wielka jest roznica miedzy np. lukarna a jakas alternatywa jak np. zwykle okno w dachu. Slyszalem, ze lukarny sa o wiele, wiele drozsze od wszystkiego innego, ale nikt nigdzie nie podal o ile drozsze.


Bo nikt nie robi takich kalkulacji. Lukarna to nie okno tylko forma kształtująca dach, posiadająca okno. Także aby podać różnicę w cenie należałoby przeliczyć koszt tego fragmentu więźby, pokrycia, izolacji oraz okna i zestawić z ceną połaciówki (chyba o takie zwykłe okno w dachu chodzi) icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Bo nikt nie robi takich kalkulacji. Lukarna to nie okno tylko forma kształtująca dach, posiadająca okno. Także aby podać różnicę w cenie należałoby przeliczyć koszt tego fragmentu więźby, pokrycia, izolacji oraz okna i zestawić z ceną połaciówki (chyba o takie zwykłe okno w dachu chodzi) icon_smile.gif



O masz...
No dobra, poddaje sie icon_smile.gif
Jak bede wiedzial dokladniej z czego to to ma byc, ile tego ma byc itp to sie odezwe.

Dzieki,
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
Cytat

Lukarna dużo, dużo droższa , przy jej budowie powstają kosze co przy niestarannym wykonawstwie daje możliwość zacieków, zatrzymuje tam się śnieg. Jestem za oknami połaci-owymi przy spadku >20%. Jan.



Fakt że lukarna jest droższa ale rekompensuje się ten koszt bo lukarna podnosi cenę nieruchomości dom jest bardziej atrakcyjny .
Można też niestarannie obrobić okna połaciowe .
Link do komentarza
Cytat

Według mojej wiedzy - TAK icon_smile.gif



To cuda na dachu icon_smile.gif

lukarny,

facjatki,
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„ kapliczki”,
 kapliczka 

otwarcia pulpitowe,
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„wole oko” -lukarny łukowe

 wole oko

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------


Dymniki (wyglądek) – małe okienko albo otwór w dachu lub w szczycie pod kalenicą. Jego zadaniem było odprowadzanie dymu z domów pozbawionych komina. Jednocześnie doświetlało poddasze.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
„jaskółki”, - tzw. "jaskółka", której dachem jest powierzchnia czworościanu 
jaskółka 

 --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------- 
Link do komentarza
"[quote name='animus' date='3.06.2010, 10:40 ' post='105664']
To cuda na dachu icon_smile.gif

lukarny,

facjatki, .... "

Nie zgodze sie - lukarny to rzecz gustu tak jak kolory ścian, rodzaj podłogi itp. Ja nie lubie lukarn a w szczególności nowo budowanych domow stylowanych na dworki. Natomiast okna dachowe dają możliwość patrzenia na niebo z pozycji leżącej - oglądanie gwiazd bez wdrapywania sie na dach czy wychodzenia z domu ... Każdy powinien budować to w czym się dobrze czuje (tak jak sie ubiera w to, w czym sie dobrze czuje). Jesli ktoś lubi lukarny to mysle, ze powinien mimo kosztow pozwolic sobie na chociaz jedna - w koncu raz sie żyje (a często tylko raz buduje swój własny dom).
Link do komentarza
Cytat

Nie zgodze sie - lukarny to rzecz gustu tak jak kolory ścian, rodzaj podłogi itp. Ja nie lubie lukarn a w szczególności nowo budowanych domow stylowanych na dworki. Natomiast okna dachowe dają możliwość patrzenia na niebo z pozycji leżącej - oglądanie gwiazd bez wdrapywania sie na dach czy wychodzenia z domu ... Każdy powinien budować to w czym się dobrze czuje (tak jak sie ubiera w to, w czym sie dobrze czuje). Jesli ktoś lubi lukarny to mysle, ze powinien mimo kosztow pozwolic sobie na chociaz jedna - w koncu raz sie żyje (a często tylko raz buduje swój własny dom).


Inny, ciekawy punkt widzenia!
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Witam. Nie chciałem zakładać nowego tematu i dlatego zapytam tutaj.
Jestem na etapie budowy lukarny i mam kilka pytań:
1. czym zabudować ścianki lukarny płytami osb czy deskami
2. czy je czymś impregnować;
3. planuję docieplić od zewnątrz styropianem 15 cm, jak go zamocować do płyty lub desek; /od wewnątrz planuję 20 cm wełny czy wystarczy?/
To tyle na chwilę obecną.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Witam. Nie chciałem zakładać nowego tematu i dlatego zapytam tutaj.
Jestem na etapie budowy lukarny i mam kilka pytań:
1. czym zabudować ścianki lukarny płytami osb czy deskami
2. czy je czymś impregnować;
3. planuję docieplić od zewnątrz styropianem 15 cm, jak go zamocować do płyty lub desek; /od wewnątrz planuję 20 cm wełny czy wystarczy?/
To tyle na chwilę obecną.
Pozdrawiam


Ściany lukarny to konstrukcja szkieletowa, a więc układ warstw powinien być taki sam jak w "kanadyjczyku".
Kolejno od strony wewnętrznej:
- płyta g-k
- folia paroszczelna
- płyta OSB 3 (nie trzeba impregnować)
- folia paroprzepuszczalna
- styropian ryflowany mocowany na kołki
- siatka i tynk cienkowarstwowy
Link do komentarza
Cytat

Witam. Dziękuję za konkretną odpowiedź, czyli jak dobrze rozumiem od zewnątrz pod styropian także ma być folia, a dokładnie paroprzepuszczalna. /ma ona przylegać na całości do płyty osb?/.
A, i jeszcze jedno styropian ryflowany kładzie się rowkami pionowo czy poziomo.
Pozdrawiam


Folię paroprzepuszczalną (wiatroizolację) mocuje się np. zszywkami do płyty OSB. Chroni ona płytę przed ewentualnym zawilgoceniem umożliwiając jednocześnie przenikanie pary wodnej z warstw wewnętrznych.

Styropian ryflowany układa się rowkami pionowo zwracając uwagę, aby rowki tworzyły ciągłą linię na całej wysokości - umożliwia to swobodny spływ wody.

Na dole powinna być zamontowana perforowana listwa startowa lub pozostawiona szczelina umożliwiająca skapywanie kropel wody.

Zastępczo zamiast styropianu ryflowanego można mocować gładkie płyty na paskach styropianu grubości ok 1 cm.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...