Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Super B

Schody i prawo

Recommended Posts

Znalazłem coś takiego na stronie http://www.budostrada.pl/artykuly_str.php?kat_gl=&id=91

Schody zgodne z przepisami

Stopnie:
- wysokość stopnia, h = 14-19 cm,
- szerokość stopnia, s = 25-32 cm,
- zależność między wysokością a szerokością, 2h + s = 60-65 cm,
- wszystkie stopnie w schodach po wykończeniu muszą mieć taką samą wysokość i szerokość.
Biegi:
- minimalna szerokość biegu to 80 cm,
- wygodny bieg powinien mieć 90-100 cm,
- w jednym biegu nie powinno być więcej niż 17 stopni; zbyt duża liczba stopni powoduje zmęczenie.
Spoczniki:
- minimalna szerokość spocznika to 80 cm,
- dobrze, gdy szerokość spocznika ma co najmniej tyle, ile szerokość biegu.
Szerokość spoczników i biegów mierzy się od wykończonej powierzchni ściany do wewnętrznej krawędzi poręczy balustrady.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Jeszcze o tych przepisach warto pamiętać:

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY
z dnia 12 kwietnia 2002 r. Dz. U. Nr. 75 poz. 690
w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie

§ 296. 1. Schody zewnętrzne i wewnętrzne, służące do pokonania wysokości przekraczającej 0,5 m, powinny być zaopatrzone w balustrady lub inne zabezpieczenia od strony przestrzeni otwartej.


2. W budynku mieszkalnym jednorodzinnym, zagrodowym i rekreacji indywidualnej warunek określony w ust. 1 uważa się za spełniony również wówczas, gdy schody i pochylnie o wysokości do 1 m, niemające balustrad, są obustronnie szersze w stosunku do drzwi lub innego przejścia, do którego prowadzą, co najmniej po 0,5 m.


3. Schody zewnętrzne i wewnętrzne, o których mowa w ust. 1, w budynku użyteczności publicznej powinny mieć balustrady lub poręcze przyścienne, umożliwiające lewo- i prawostronne ich użytkowanie. Przy szerokości biegu schodów większej niż 4 m należy zastosować dodatkową balustradę pośrednią.
...
§ 298. 1. Balustrady przy schodach, pochylniach, portfenetrach, balkonach i loggiach powinny mieć konstrukcję przenoszącą siły poziome, określone w Polskich Normach, oraz wysokość i wypełnienie płaszczyzn pionowych zapewniające skuteczną ochronę przed wypadnięciem osób.


2. Wysokość i prześwity lub otwory w wypełnieniu balustrad powinny mieć wymiary określone w tabeli:

...


3. W budynku, w którym przewiduje się zbiorowe przebywanie dzieci bez stałego nadzoru, balustrady powinny mieć rozwiązania uniemożliwiające wspinanie się na nie oraz zsuwanie się po poręczy.


4. Przy balustradach lub ścianach przyległych do pochylni, przeznaczonych dla ruchu osób niepełnosprawnych, należy zastosować obustronne poręcze, umieszczone na wysokości 0,75 i 0,9 m od płaszczyzny ruchu.


5. Poręcze przy schodach zewnętrznych i pochylniach, przed ich początkiem i za końcem, należy przedłużyć o 0,3 m oraz zakończyć w sposób zapewniający bezpieczne użytkowanie.


6. Poręcze przy schodach i pochylniach powinny być oddalone od ścian, do których są mocowane, co najmniej 0,05 m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Prawo sobie, a życie sobie. Dzisiaj stąpałem po schodkach wewnętrznych, którym daleko było do niektórych regulacji. Dom był odebrany już kilka lat temu... Jak to sie stało? No cóż... Pozostawiam ten problem domyślności forumowiczów icon_twisted.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Znalazłem część regulacji i zacytowałem, ale... myślę, że nadmiar takich szczegółowych wytycznych utrudnia życie ludziom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Znalazłem część regulacji i zacytowałem, ale... myślę, że nadmiar takich szczegółowych wytycznych utrudnia życie ludziom.Dlaczego utrudnia? Wprost przeciwnie. Akurat jeśli chodzi o schody to zasady ich projektowania nie są aż tak skomplikowane (powiedziałabym, że w ogóle nie są) w porównaniu np do przepisów ppoż
Warto zapamiętać, że najwygodniejsza wysokość schodów dla domku to 16,5-17cm. Wybierając projekt typowy należy zwrócić na to szczególną, gdyż najczęściej w tego typu domkach schody są maksymalnie wyżyłowane - strome i wąskie.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Cytat

Wybierając projekt typowy należy zwrócić na to szczególną, gdyż najczęściej w tego typu domkach schody są maksymalnie wyżyłowane - strome i wąskie.


Cenna uwaga! I bardzo prawdziwa! Moi sąsiedzi z przeciwka coś o tym wiedzą icon_rolleyes.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Według prawa budowlanego minimalna wysokość balustrady (mierzona do wierzchu poręczy):
- budynki jednorodzinne i wnętrza mieszkań wielopoziomowych - 0,9 m;
- budynki wielorodzinne i zamieszkania zbiorowego, oświaty i wychowania oraz zakładów opieki zdrowotnej - 1,1 m;
- inne budynki - 1,1 m.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Pełna zgoda, tylko że: 2 - jak ustanowi u notariusza służebnośc drogową do działki, to drogi fizycznie nie musi robić, faktem jednak jest, ze jak droga(i zjazd) fizycznie będzie to podniesie to wartość działki przy sprzedaży 3 - tutaj tak samo jak wyżej - wystarczy podczas podziału działki wpisać służebność przesyłu mediów, nie trzeba chyba od razu budować przyłączy...to mogą być spore koszta, ale tak jak wcześniej napisałem, podniosą one wartośc działki. I jedno i drugie. Zrób drogę - wykorytować, na dół może być gruz, z góry zagęścić drobniejszą frakcją, żaden żużel, bo ta droga ci zniknie za jakiś czas.... Koniecznie też załatw sprawy od strony formalnej (notariusz - służębność przechodu,przejazdu, mediów), bo kiedyś możesz się mocno zdziwić...
  • Dobrze rozumiem, że trzymana działka raczej nie straciłaby na wartości. Ale rzecz w tym, że nie szukam teraz potencjalnych inwestycji długoterminowych tylko raczej chciałbym je jakoś spieniężyć w ciągu najbliższych 2-3 lat żeby mieć na swój dom. Ponadto, w mojej obecnej sytuacji (gdzie planuję kupić go za gotówkę a nie na kredyt - kredytu wziąć nie mogę niestety) będzie to nawet lepsza inwestycja, bo odejdzie mi co miesiąc płacenie za wynajem w Warszawie.   Przepraszam jeśli zadaję głupie pytania, ale po prostu się na tym nie znam kompletnie i spadło to na mnie trochę nagle a chciałbym się tym w najbliższym czasie zająć.   Dzięki wielkie za odpowiedź retrofoot - o takie rady mi chodziło. W tej chwili nie mam pojęcia jaka jest to klasa gruntu - da się to gdzieś sprawdzić w jakimś urzędzie czy trzeba zatrudnić kogoś do zrobienia badań? Tak czy inaczej się tym zainteresuję.   Jeśli chodzi o media to trzeba w tej sprawie iść np. do urzędu gminy czy do dostawcy, żeby dogadać się w kwestii przyłączenia?    Mówisz, że nie przejazd służebny tylko droga - tak, już się z bratem dogadałem, że kawałek swojej działki mógłby oddać nad drogę dojazdową, nie robi mu to różnicy (i tak nie planował po tamtej stronie nic robić). Asfalt czy nawet płyty betonowe raczej będą trochę kosztować, więc na razie myśleliśmy żeby wysypać to żużlem czy czymś. Właściwie to jest też tam kilka budynków do rozbiórki (garaż + 2 budynki gospodarcze), czy można by użyć gruzu po rozbiórce do utwardzenia drogi? Dobry czy zły pomysł? No i czy trzeba mieć na zrobienie takiej drogi jakieś pozwolenie czy można po prostu robić ją samemu?   Myślę tez czy może nie lepiej byłoby to wszystko sprzedać w całości? Tj. ok. 20 arów działki budowlanej i 65 arów gruntów rolnych. Może pokusiłby się ktoś kto albo chciałby tam prowadzić działalność rolniczą albo kupić to po całości i ew. samemu się bawić w podział na kilka mniejszych. No i z drogą i mediami byłoby łatwiej, bo krócej.   I tak uroboros, brat może mi trochę pomóc w ogarnięciu tego wszystkiego, ale jeśli chodzi o urzędy, załatwianie, papiery itd. to u niego jeszcze gorzej niż u mnie Także staram się najpierw ogarnąć jak najwięcej samemu, dowiedzieć się czegoś itd. żeby potem e.w. już poprosić go o jakieś konkretne rzeczy.
  • A miejscówki nadal nie mamy  Tak sobie myślę, że może Leszek ma jakieś miejsce, w którym by były odpowiednie warunki, a my się do tego dostosujemy. Co Wy na to?
  • Może. Najpierw sprawdzę ten zbiornik do kotła - choć widzę, że wygoda jest, ale też i straty ciepła. Czyli koszt.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...