Skocz do zawartości

rury do GWC


Recommended Posts

  • 4 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie temu...
Ależ tu nieporozumień!

Przecież na głębokości 1.5 m zimą jest około +4 latem w upały +14-15st C czyli ∆T zimą przy mrozach -10 i latem przy upałach +30 (takich dni jest doprawdy niewiele) wynosi 15st.
Zima – na 4/5 osobową rodzinę by nie przesuszać (PN 20m3/h/osobę) mamy 100m3/h – taka ilość powietrza ogrzana w gwc o 15 st. to 500W . Podgrzane w gwc powietrze spowoduje, że mniej ciepła odbierzemy od powietrza wychodzącego. Co przy sprawności 70% daje nam zysku 130W. GWC minimalnie zwiększy opory co się przełoży na większe zużycie energii, tak więc zysk praktycznie żaden.
Lato – 300m3/h to przy ∆T 15 st. 1500W – 200-300W ciepło z wentylatorów… Dalej straty na dystrybucji i podział na np. 5 pokoi co nam daje 200W / pokój… tylko trzeba pamiętać, że na zewnątrz 30st upału a my musimy mieć pozamykane okna.
Wg mnie lepiej kupić dobrą centralę ( za 6-7tys) niż gwc taka za 3tys i gwc za 4tys.
Link do komentarza
Cytat

Montuję to 20 lat ... Nie napisałem, że jest bez sensu. napisałem tylko, że jest mocno przereklamowane, a bez sensu jest robić GWC przewymiarowane czyli większe niż potrzeba. 50W/mb GWC nie "zmęczy " go. Spotkałem żwirowce do wentylacji 500m3/h - to już nie bezsens to id... Spotkałem instalacje domowe przekraczające 50m dł!!!


A ile długości powinien mieć GWC dla domu 120 metrów kwadratowych?
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 lata temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...