Skocz do zawartości

Hydroilzolacja podpiwniczenia budynku


Recommended Posts

Interesuje mnie problem oceny poprawności wykonania hydroizolacji i ocieplenia scian piwnic w budynku. W moim przypadku podczas budowy wykonałem ławy fundamentowe ( po zdjęciu warstwy 0,5 m ziemi ) i na nich, po wykonaniu izolacji poziomej (2x papa na lepiku) budowałem ściany 3-warstwowe podziemia z bloczków betonowych z wewnętrzną 6 cm warstwą styropianu. Następnie wykonałem opaskę drenarską i studnię zbierającą wodę z pompą umożliwiającą przepompowanie nadmiaru wody. Po wykonaniu stanu surowego budynku wykonałem izolację poziomą ścian zewnętrznych podpiwniczenia poprzez pomalowamnie 3x izolbetem. Dopiero wtedy nawiozłem teren około 120cm. Okolice przylegające do ścian budynku wypełniłem piaskiem. Po tym przystąpiłem do wykonania posadzki w podziemiu. Zastosowałem następujace rozwiązanie: uzupełniłem piasek ubity do poziomu 3/4 ławy fundamentowej, chudy beton 15cm, folia budowlana 0,3 wyłożona na ściany, na nią styropian FS20 2x3cm a na tym właściwa wylewka około 10-12cm. Budynek stoi już drugi rok (nie jest jeszcze użytkowany i nie ogrzewany) i nie zauważyłem zjawiska występowania wilgoci lub przenikania wody. Co jeszcze mogę wykonać aby zabezpieczyć sie przed zawilgoceniem budynku. Nie jestem fachowcem od budownictwa i podczas budowy mogłem popełnić błędy. Zgóry dziękuję za poradę.
Link do komentarza
Skuteczność wykonanej izolacji bedzie zależała od rodzaju gruntu wokół budynku, jego nawodnienia i oczywiście staranności wykonania. Zastrzeżenia może budzić jedynie sposób połączenia izolacji poziomej na ławie z izolacją podpodłogową, gdyż nie ma informacji czy tworzą one wspólną szczelną przeponę. Nie wiadomo, również czy została wykonana druga izolacja pozioma na wysokości stropu nad piwnicą, która zabezpiecza przed kapilarnym podciąganiem wody przez ściany w razie nieszczelności izolacji pionowej. W opisie prawdopodobnie chodzi o izolację pionową ścian wykonaną z 3 warstw izolbetu, a nie poziomą jak podano w pytaniu.
Link do komentarza
Zawilgnie gdy się wprowadzisz i zaczniesz ogrzewać. W okresie dodatnich temperatur woda może być podciągana kapilarnie z gruntu. Natomist zimą dzieje sie odwrotnie , w ścianie jest "punkt rosy" , jeżeli ściana oddycha powstaje w niej sporo wody, woda ta siłą grawitacji cieknie w dół napotka izolację poziomą (popę) i będziesz miał mokrą.
To zupełnie jak zimą założyłbyś na ciepły dres gumowy płaszcz - woda nie wejdzie a dres będzie mokry.
Dobra izolacja wodna powinna wody nie wpuścić, ąle wodę wypuścic! Przed wojną dawano w fundamencie kamienie granitowe, wody letem nie podciągały, ale zimą woda ściekała nimi do strefy niezamarzającej. Teraz stosuje się folie kubełkowe np ISOLA PLATON. Jak masz pytania to dzwon 0225591081
Link do komentarza
Dziękuję za wyjaśniwnie dotyczące oceny wykonania hydroizolacji w moim budynku. Druga izolacja pozioma została wykonana na wysokości stropu parteru. Mam obawy o połączenie izolacji poziomej ław fundamentów z izolacją poziomą pomieszczeń piwnic. Nie wiem czy folia budowlana odwinięta ma ściany jest dobrym rozwiązaniem. Przed wylaniem chudego betonu zalepikowałem obrzeża ław fundamentowych wewnątrz obiektu. Dodatkowo podczas wykonania wierzchniej warstwy posadzki dodałem do betonu wodouszczelniacz. Pomieszczenia podpiwniczenia już są otynkwane tynkiem cementowo-wapiennym. Na razie w pomieszczeniach jest wyłącznie wentylacja grawitacyjna.
W jaki sposób w przypadku pojawienia się wilgoci mogę stwierdzić czy wnika ona z zewnątrz czy jest wynikiem skraplania sie pary w murze podpiwniczenia. Co jeszce mogę w tej kwestii zrobić aby zabezpieczyć się przed wilgocią? Czy celowe byłoby wykonani nieprzepuszczalnej warstwy wierzchniej jastrychu? Jest to dosyć kosztowny zabieg i nie wiem czy właściwy. icon_confused.gif
Pozdrawiam
Józef Motyka
Link do komentarza
Przy normalnym użytkowaniu pomieszczeń piwnicznych nie ma powodu, aby następowało tam wykraplanie pary wodnej, chyba że latem w wyniku intensywnej wentylacji i doprowadzenia ciepłego powietrza z zewnątrz. Przenikanie wody gruntowej może wystąpić głównie na styku podłogi i ściany i w takim przypadku - przy braku połączenia izolacji na ławie i pod podłogą - żadne dodatkowe warstwy podłogowe tu nie pomogą. Jedynym sposobem będzie odkucie podłogi w pasie wzdłuż ścian wewnetrznych i zewnętrznych i poprawienie izolacji na styku podłogi i ściany. Jednak prawdopodobnie roboty te nie będą konieczne, dopuki drenaż będzie w stanie utrzymywać poziom wody ponizej ławy fundamentowej.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...