Skocz do zawartości

Dezynfekcja


Recommended Posts

Jeśli odkurzacz centralny jest użytkowany zgodnie z zaleceniami producenta, czyli w suchym środowisku, nie ma możliwości, aby wydobywał się nieprzyjemny zapach. Jeżeli do instalacji będziemy zasysać wodę lub inne płyny, możliwe jest, że miejscowo w połączeniu z brudem pojawi się błoto, na którym może się rozwijać pleśń.

Zasysane zanieczyszczenia poruszają się wewnątrz rur w ruchu wirowym z prędkością 80-100 km/h , co powoduje, że rury są polerowane od wewnątrz przez drobiny kurzu. Fakt ten sprawia, że rur samoczynnie są czyszczone. Należy zatem uważać jedynie, aby wilgoć nie przedostawała się do instalacji PCW, a na pewno nie będzie dochodził do nas nieprzyjemny zapach.
Link do komentarza
Cytat

A co robić jeśli już coś mokrego się nam zassie?



Jak już wspomniałem wewnątrz instalacji zasysane zanieczyszczenia poruszają się z prędkością 80-100 km/h, wiec po zassaniu niewielkiej ilości wody nic się stać nie powinno, ponieważ dotrze do odkurzacza jako para wodna. Co innego, gdy nagminnie zasysamy płyny.

Rury czyszczą się same poprzez przepływ drobin piasku, który porusza się ruchem wirowym po wewnętrznych ściankach instalacji.

Są modele odkurzaczy dopasowane do odkurzania w wersji (sucho-mokro). Modele te mają szczelne obudowy silników, ale co z tego, jeżeli instalacja PCW jest taka sama. Nawet dziecko wie, że przez zmieszanie wody z piaskiem powstanie błoto. Dlatego proponuję stosować separatory płynów w przypadku, kiedy mamy zamiar zasysać jakąkolwiek ciecz.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 miesiące temu...
  • 7 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

A mnie sprawa dezynfekcji instalacji centralnego odkurzania trochę jednak niepokoi.



Nie ma czym się niepokoić (tak jak raczej nie martwimy się rurami kanalizacyjnymi). Instalacja jest zamknięta z jednej strony odkurzaczem, z drugiej klapką gniazda więc nie ma jak z niej wydobywać się ewentualny zapach.

Jak napisał Comfortsystem warto i należy stosować separator, utrzyma to instalację w czystości.

Wilgoć jest bardzo szybko odparowywana poprzez przepływające powietrze, więc instalacja normalnie pracująca jest sucha wewnątrz.

Link do komentarza
  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
Są specjalne czyściki do systemów centralnego odkurzania.

Ale....

Tak jak pisał Comfortsystem - piach poruszając się ruchem wirowym sam czyści rury.

Jeśli chodzi o dezynfekcję to:

- można kupić specjalne tuby z czyścikami do każdego gniazda jedną po ok. 50 zł/szt.
- lub nasączyć gałgany np. spirytusem i przepuścić przez system

Uwaga - NIE nasączać rozcieńczalnikami reagującymi z PCV.


Do amatorów tezy o smrodku z rur icon_smile.gif .

Nie bardzo rozumiem o co chodzi, większość z nas do tej pory mieszkała w bloku a swój odkurzacz trzymała w szafie. W taki domowym odkurzaczu od brudu w worku dzieliła szafę tylko mała gumowa klapka, a w systemie CO są szczelne gniazda z uszczelkami dociskanymi przy pomocy sprężyny. Nie trzymamy ich tez ich w szafie. Proszę także nie kojarzyć tego systemu z zapachem z naszych zlewozmywaków gdzie na odcinku od kratki do syfonu jest gnijący osad i to pomimo używania różnej chemii. Ten system jest znacznie bardziej higieniczny od kanalizacji i mobilnych odkurzaczy.


Prosze także zwrócić uwagę że pozytywnie na ten temat wypowiadamy się nie tylko my dystrybutorzy ale także użytkownicy. Żadna z tych osób nie potwierdziła tezy i brzydkich zapachach.

Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...