Skocz do zawartości

Skalniak


Recommended Posts

Kamienie na skalniak najprościej kupić w kamieniołomie. Dobrze jest jednak obserwować, jakie skały/kamienie naturalnie występują w otoczeniu naszego ogrodu i na tej podstawie wybrać ich rodzaj.

Rzeczywiście warto zwrócić uwagę na odczyn skały. Wybierając materiał zasadowy np. piaskowiec czy otoczaki należy odpowiednio dobrać do niego rośliny (oczywiście w tym przypadku odpowiednie będą te, które preferują podłoże wapienne).

Oprócz tego podczas wyboru kamieni na skalniak warto wiedzieć, że lepiej jest wykorzystać mniejszą ich ilość, ale o pokaźniejszych rozmiarach (małe szybko zostaną zasłonięte przez rozrastające się rośliny).
icon_wink.gif
Link do komentarza
Bardzo istotne jest też właściwe ułożenie kamieni w ziemi. TU NAJWAŻNIEJSZA JEST NATURALNOŚĆ!!!

Powinny sprawiać wrażenie, jakby znalazły się tam naturalnie (układanie rzędami czy symetria raczej nie wchodzą w grę). Jeśli na skalniaku będą układane większe skały - też powinny sprawiać wrażenie naturalnie umieszczonych warstw geologicznych.

Większa część kamienia powinna znajdować się w glebie. Nie należy ustawiać kamieni pionowo, bo będą niestabilne, a co najgorsze: będą wyglądać bardzo nienaturalnie!!!
Link do komentarza
Cytat

Czy oprócz kamieni są potrzebne jeszcze jakieś materiały do wybudowania skalniaka? Pewnie trzeba wysypać trochę urodzajnej ziemi między te kamienie? Ale czy potrzebne jest coś jeszcze, żeby robota była wykonana profesjonalnie? icon_smile.gif




Jeśli będziesz formować kształt skalniaka (można np uformować skarpę czy pagórek), będzie potrzebna spora ilość ziemi. Do wykonania takiej podbudowy można użyć ziemi z wykopu pod oczko wodne czy pod jakieś fundamenty.

Na tej ziemi trzeba rozsypać warstwę żyznej ziemi (grubość warstwy to 15-20 cm), aby zapewnić roślinom dobre podłoże (oczywiście trzeba pamiętać o odpowiednim odczynie gleby, dostosowanym do preferencji planowanych roślin).

Na tym można rozłożyć jeszcze geowłókninę (w niej robi się nacięcia, a w nich sadzi się rośliny skalne). Geowłóknina zmniejszy ilość przerastających chwastów.

Na koniec, na geowłókninę rozsypuje się kruszywo lub zmieloną korę drzew iglastych.

Mam nadzieje, że o niczym nie zapomniałam icon_smile.gif
Link do komentarza
Bardzo proszę! icon_smile.gif

Skalniak jest jednym z ciekawszych elementów ogrodu... warto o nim pomyśleć. Przede wszystkim jest ozdobą i urozmaiceniem działki, ale tworzy też specyficzne środowisko życia roślin (odpowiednie dla pewnej ich grupy).

Tak naprawdę jest dużo sposobów na budowę skalniaka, ale powinien on zawsze zawierać:
-podbudowę,
-podłoże glebowe,
-kamienie.
Link do komentarza
Czy jest jakas optymalna wielkość jaką powinien mieć skalniak?

Wydaje mi się ze podbudowa (ta ziemia pod warstwą żyznej ziemi) też powinna mieć odpowiednie właściwości... jak będzie to glina to nie bedzie przecież przepuszczać wody, a wtedy zamiast suchych warunków, będzie na skalniaku dość wilgotno...
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Czy jest jakas optymalna wielkość jaką powinien mieć skalniak?

Wydaje mi się ze podbudowa (ta ziemia pod warstwą żyznej ziemi) też powinna mieć odpowiednie właściwości... jak będzie to glina to nie bedzie przecież przepuszczać wody, a wtedy zamiast suchych warunków, będzie na skalniaku dość wilgotno...



Oczywiście, podłoże (podbudowa) pod warstwą ziemi, w której rosną rośliny powinno być przepuszczalne, aby nadmiar wody był bez problemu odprowadzany. Ciężką glebę można rozluźnić dodając do niej piasku albo torfu.
Link do komentarza
Witam, przeczytałam ten temat bo również mam zamiar w niedalekiej przyszłości stworzyć skalniak i trochę czytam na ten temat. Zdziwiła mnie trochę odpowiedź o żyznej ziemi do skalniaka, ponieważ jak się orientuję głównie sadzimy na skalniakach roślinność wysokogórska która nie jest wymagająca w stosunku co do gleby... należy jej tylko zapewnić odpowiedni drenaż żeby była przepuszczalna...
Link do komentarza
Ze strony http://www.wymarzonyogrod.pl/pomysly-na-og...e,1273_1854.htm

Gleba na skalniak

W ogrodach skalnych zakładanych na skarpach należy stworzyć warunki przypominające te panujące w rejonach górskich. Gleba powinna być przepuszczalna i niezbyt żyzna. Jeżeli sadzimy rośliny pochodzące z wysokich rejonów górskich (takie jak goryczki, lnica alpejska, pierwiosnek Tyszczak, szarotka), 50-70% podłoża powinny stanowić piasek i tłuczeń kamienny różnych frakcji, a resztę ? żyzna ziemia. Jeśli sadzimy rośliny pochodzące z niższych rejonów, należy przygotować podłoże zasobne w próchnicę i składniki pokarmowe: dobrze, jeśli składa się w 70-80% z żyznej ziemi, a w pozostałych z piasku gruboziarnistego lub drobnego żwiru. Większość roślin przeznaczonych do ogrodu skalnego w naturalnych warunkach porasta wapienne zbocza. Dlatego preferują one podłoże o odczynie obojętnym lub zasadowym (pH 7 - 8 ). Do gleby dla takich roślin należy dodać zmielonego dolomitu lub kredy. Choć rośliny górskie zwykle dobrze znoszą palące słońce, często są wrażliwe na suszę (w górach opady deszczu są intensywniejsze niż na niżu). Dlatego konieczne jest ich regularne podlewanie w czasie suszy. Najlepiej rozproszonym strumieniem, częściej, ale mniejszymi dawkami wody.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...