Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Marek Żelkowski

Hydroizolacja fundamentów

Recommended Posts

Znalazłem w komputerze taki tekścik. Dostałem kiedyś od kumpla mailem:

Izolacja przeciwwilgociowa
Do zabezpieczania piwnic przed wilgocią oraz wodą gruntową i opadową stosuje się dwa rodzaje izolacji :
1) powłoka z lepiku i emulsji bitumicznej,
2) papa lub folia.
Pod każdą z tych izolacji trzeba konieczne wyrównać powierzchnię ścian przez zaszpachlowanie wgłębień, a większe nierówności usunąć przez wykonanie obrzutki cementowej lub z zaprawy wyrównującej.
Wyrównane ściany trzeba zagruntować rzadką emulsją asfaltową (można ją nakładać nawet na wilgotne podłoże).
Jeżeli podłoże gruntowe jest dobrze przepuszczalne, a poziom wód gruntowych niski, wystarczy izolacja przeciwwilgociowa z 3–4 warstw gęstej emulsji asfaltowo-kauczukowej lub lepiku na zimno. Powłokę można wzmocnić, wtapiając w izolację siatkę z włókna szklanego.
Jeśli grunt jest na tyle spoisty, że może na długo zatrzymywać wodę, , lepszą ochronę przed wilgocią zapewni izolacja z papy podkładowej na welonie z włókna szklanego lub poliestru. Nie muszą to być odmiany termozgrzewalne – wystarczy przykleić je do podłoża lepikiem, łącząc na zakład szerokości co najmniej 10 cm. Na dole ściany papa powinna być wywinięta i przyklejona do izolacji ułożonej na ławie fundamentowej. Żeby nie zaginać papy pod kątem prostym, styk ściany z ławą należy uformować w kształcie łagodnego zaokrąglenia lub klina. Jeśli wokół budynku będzie ułożony drenaż, wykonuje się dwuwarstwową izolację ścian. Pierwszą warstwę - powłokę z emulsji lub lepiku bitumicznego pokrywa się folią tłoczoną, którą mocuje się do podłoża kołkami z grzybkami (grzybki zwiększają stabilność mocowania) że. Łączenia poszczególnych pasów folii tłoczonej uszczelnia się bitumiczną taśmą samoprzylepną.
W dolnej części izolacji – do wysokości ok. 0,5 m – warto, oprócz izolacji powłokowej, przykleić pas papy, który będzie ułatwiał spływ wody do drenażu. Na górze izolacji z folii tłoczonej należy zamocować listwy osłonowe, które będą zapobiegały bezpośredniemu wnikaniu pod tę folię wody w czasie opadów.
Poziome izolacje przeciwwilgociowe w budynkach niepodpiwniczonych układa się na wierzchu ściany fundamentowej, a w domach z piwnicą – dodatkowo na poziomie ławy fundamentowej BO W TAKICH DOMACH SĄ DWIE IZOLACJE POZIOME. Izolacje te zabezpieczają przed kapilarnym podciąganiem wody przez ściany piwnicy i parteru. Standardowo wykonuje się je z dwóch warstw papy podkładowej sklejonej lepikiem.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...