Skocz do zawartości

Instalacja odgromowa


Recommended Posts

W moim przypadku nie było konieczności instalowania odgromówki, ale strzeżonego Pan Bóg strzeże. Na etapie fundamentów wykonaliśmy uziom otokowy, a potem gdy będą kłaść dach pociągną zwody i przewody odprowadzające połączą z uziomem i sprawa załatwiona. Niewiele kosztuje, a głowę będę miała spokojniejszą. Mimo, że burza nie wywołuje u mnie lęku to jednak pioruny są na tyle nieprzewidywalne, że wolę nie ryzykować zniszczenia dachu lub nie daj Boże pożaru.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Cytat

A co to są piorunochrony aktywne?


Piorunochrony aktywne to taki choćby jeden specjalny maszt, który przejmuje rolę zwodów i jakby ściąga do siebie pioruny,a potem to już normalnie przewodami do uziomu punktowego głęboko do ziemi, specjaliści (podkreślam specjaliści nie sprzedawcy bo ci drudzy są w stanie wcisnąć wszystko) nie zalecają ich zakładania, chyba że w specyficznych warunkach gdy ułożenie zwykłego jest z jakiś powodów niemożliwe lub bardzo nie ekonomiczne, a poza tym jest droższy od tradycyjnej instalacji "ale wolnoć Tomku w swoim domku".
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
witam.
Polskim autorytetem w dziedzinie ochrony odgromowej jest dr hab. Andrzej Sowa

dlatego użyję cytatu z jego pracy;

" Urządzenie piorunochronne powinno przejąć i odprowadzić do ziemi prąd wyładowania piorunowego
w sposób bezpieczny dla ludzi oraz eliminujący możliwość uszkodzenia chronionego obiektu
budowlanego oraz urządzeń w nim zainstalowanych.

Zgodnie z wymaganiami Prawa Budowlanego urządzenia piorunochronne LPS (ang. Lightning
Protection System) na obiektach budowlanych powinny być wykonane zgodnie z zaleceniami Polskich
Norm. Takie wymagania zawarto w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury [2], w których
stwierdzono, że:

Budynek należy wyposażyć w instalację chroniącą od wyładowań atmosferycznych. Obowiązek ten
odnosi się do budynków wyszczególnionych w Polskiej Normie dotyczącej ochrony odgromowej
obiektów budowlanych (§ 53, pkt. 2).

Instalacja piorunochronna, o której mowa w § 53, pkt. 2 powinna być wykonana zgodnie z Polską
Normą dotyczącą ochrony odgromowej obiektów budowlanych (§ 184).
Należy również zauważyć, że obiekt budowlany wraz ze związanymi z nim urządzeniami budowlanymi
należy „projektować i budować w sposób określony w przepisach oraz zgodnie z zasadami wiedzy
technicznej”.
W przypadku ochrony przed zagrożeniami wywołanymi przez prąd piorunowy podstawowym źródłem
wiedzy technicznej są normy dotyczące ochrony odgromowej obiektów budowlanych, ochrony przed
piorunowym impulsem elektromagnetycznym oraz normy pokrewne omawiające podstawowe zasady
ograniczania przepięć w instalacji elektrycznej, systemach przesyłu sygnałów "

Dziś polskie normy nie dopuszczaja używania masztów aktywnych jako podstawowej formy ochrony odgromowej.
Jednak w przypadku pojedyńczego zwodu lub kilku zwodów o wysokości kilku metrów jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do ochrony niewielkich obiektów lub urządzeń na dachach budynków.
Typowy zwód pionowy składa się z metalowego pręta o średnicy 10-16 mm mocowanego do betonowej podstawy. pręt bezwzględnie musi być połączony z najbliższym elementem instalacji piorunochronnej.

pozdrawiam
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Dziś polskie normy nie dopuszczaja używania masztów aktywnych jako podstawowej formy ochrony odgromowej.
Jednak w przypadku pojedyńczego zwodu lub kilku zwodów o wysokości kilku metrów jest jednym z najczęściej stosowanych rozwiązań do ochrony niewielkich obiektów lub urządzeń na dachach budynków.
Typowy zwód pionowy składa się z metalowego pręta o średnicy 10-16 mm mocowanego do betonowej podstawy. pręt bezwzględnie musi być połączony z najbliższym elementem instalacji piorunochronnej.



Tylko, że wtedy wykorzystuje się fakt, że chroniony obiekt znajduje się wewnątrz tzw. kąta ochrony, jaki tworzyłby każdy maszt o tej wysokości. Czyli wykorzystuje się wysokość masztu, a z tą "aktywnością" to niewiele ma wspólnego.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

Tylko, że wtedy wykorzystuje się fakt, że chroniony obiekt znajduje się wewnątrz tzw. kąta ochrony, jaki tworzyłby każdy maszt o tej wysokości. Czyli wykorzystuje się wysokość masztu, a z tą "aktywnością" to niewiele ma wspólnego.



Oczywiście, podstawowym założeniem jest pokrycie chronionego obiekty.
Jest to jedyna 100% metoda ochrony odgromowej, i w taki sposób należy wyznaczać przestrzenie chronione. Nie spotkałem się z potwierdzeniem teorii "masztów aktywnych" u żadnego z polskich naukowców. Dlatego dr hab. inż. Andrzej Sowa jest dla mnie wystarczającym autorytetem w tej dziedzinie.

Małe uzupełnienie dla cekawych tematu:

DSC01446.jpg

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Dołączam się do chóru prześmiewców "aktywnych" odgromników czy raczej "przygromników" . Ideą tego wynalazku jest drenaż kieszeni laików. Od paru lat tak sobie jeżdżę po mojej okolicy i zakładam instalacje tradycyjne. Kiedyś mnie kusiło aby zająć się tą nowością. Pieniądze te same a pracy o wiele mniej. Jednak brałem pod uwagę również walory bezpieczeństwa i doszedłem do wniosku że nie należy nabijać klijentów w "butelkę". http://www.piorunservice.pl/
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...