Skocz do zawartości

Rury z tworzywa


Recommended Posts

Na tej stronie:
http://www.plastech.pl/wiadomosci/artykul_...ntaktach-z-woda

znalazłem taki fragment:
Jest rzeczą powszechnie znaną i udowodnioną, że głównym przyczynkiem do skażenia ciepłej wody bakteriami legionella jest niewłaściwe projektowanie instalacji. Namnażanie siê bakterii najintensywniej zachodzi w tych częściach układu, gdzie zastój wody jest zbyt długi, a jej temperatura wynosi ok. 37 st. C. Tym samym więc należy unikać występowania w instalacji martwych odgałęzień, długich zastojów wody, przewymiarowania instalacji i zakresu temperatur 25 - 50oC. Zgodnie z ostatnim raportem holenderskiego instytutu badawczego KIWA Water Research nie stwierdzono istotnych różnic pomiędzy wszystkimi stosowanymi materiałami instalacyjnymi w formowaniu się biofilmu i namnażaniu bakterii legionella.

Tak więc opowieści o "strasznych" rurach z tworzywa, to zwykłe bajki.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Czy to prawda, że przy rurach z tworzywa istnieje niebezpieczeństwo nadmiernego mnożenia się bakterii w domowej instalacji wodociągowej?


Wszystkie rury i kształtki (systemy) do instalacji do wody pitnej muszą posiadać atest PZH (Państwowy Zakład Higieny), atest ten jest dopuszczeniem systemu do stosowania w instalacjach służących do przesyłania wody do spożycia. Rury i kształtki tworzywowe (PVC, PE czy PP) są stosowane w instalacjach do wody pitnej od kilkudziesięciu lat w Europie i producenci posiadają dopuszczenia wydawane przez PZH.
Link do komentarza
To się nazywa odpowiedzieć na pytanie w taki sposób, aby nie odpowiedzieć icon_smile.gif Jan_13 nie pytał o atesty i dopuszczenia, tylko o pojawiające się informacje o nadmiernym mnożeniu się drobnoustrojów w instalacjach tworzywowych. Chyba, że ewentualne drobnoustroje zabija się pokazując im atest PZH i tłumacząc, że nie powinno ich być icon_smile.gif Po tak znanej i cenionej firmie należałoby się spodziewać poważnego potraktowania pytania.
Link do komentarza
"Stosowanie rur z tworzyw sztucznych w kontakcie z wodą pitną nie stanowi większego zagrożenia związanego z rozwojem bakterii niż z wykorzystaniem innych materiałów.
Jeżeli system instalacji wodociągowej jest poprawnie zaprojektowany , wykonany przez instalatora to nie ma żadnych zagrożeń zdrowotnych.
Należy jednak pamiętać aby:
- nie dopuszczać do tworzenia martwych stref w instalacji (z braku cyrkulacji wody dochodzi tam do zużycia wolnego chloru, który zabezpiecza przed rozwojem bakterii znajdujących się w wodzie. Po takim zużyciu bakterie znajdujące się w wodzie mogą zacząć się intensywnie rozwijać. Dotyczy to nie tylko materiałów z tworzyw ale również metali.)
- w instalacjach wody zimnej panowała temperatura niższa niż 25stC
- w instalacjach ciepłej wody użytkowej panowała temperatura min. 60 stC. Jeśli temperatura niższa niż 60 stC (wg Polskich wymagań min. 55 st C) to należy stosować dezynfekcję termiczną całej instalacji. Szczegółowe dane można znaleźć w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie Warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

W wielu studiach naukowych i intensywnych badaniach dopuszczających, zostało udowodnione, że rury z tworzyw sztucznych nie wpływają na jakość wody pitnej i spełniają z dużym marginesem bezpieczeństwa różne surowe wymogi dotyczące ludzkiego zdrowia. Dotyczy to wszystkich rodzajów wody pitnej, niezależnie od wartości pH wody i innych aspektów jej jakości.

Według KIWA (www.kiwawaterresearch.eu) i badań wykonanych przez Ofi (www.ofi.co.at) praktycznie nie ma istotnych różnic pomiędzy poszczególnymi materiałami stosowanymi do budowy instalacji ciepłej i zimnej wody tak w przypadku tworzyw sztucznych jak i innych materiałów.

Szczegółowe informacje można znaleźć na w/w stronach oraz na stronie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Rur i Kształtek z Tworzyw Sztucznych (PRIK), na której to znajduje się biuletyn informacyjny wydany przez PRIK i TEPPFA pt." Tworzywa sztuczne bezpiecznym i trwałym materiałem w instalacjach ciepłej i zimnej wody oraz centralnego ogrzewania." (www.prik.pl/publikacje.php)".

Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
  • 4 tygodnie temu...
  • 4 miesiące temu...
  • 1 rok temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
    • Dzień dobry,  W maju ubiegłego roku zamieszkałem w domu. Dziś zauważyłem około 30 do 50 cm nad oknami dachowymi takie dziwne plamy na membranie. Te plamy na te chwile są suche membrana uniosła się do góry tak jak kartka papieru która jest zmoczona i potem wyschnie. Dach pokryty blachodachówką panelową. Strych nie jest ocieplony. Pomiędzy parterem a strychem legary z drewna i 35 cm wełny mineralnej. Wokół dwóch kominów i we wszystkich innych newralgicznych miejscach takie coś nie występuje.  Macie Państwo pomysły co to i czy to może być groźne ? Podejrzewam że ma to coś wspólnego z wykraplaniem się wody, lub niepoprawną obróbką okien dachowych.  
    • Liczyć na "niezniszczalność" paneli winylowych mógł tylko ktoś, kto nigdy nie miał gramofonu i nie słuchał płyt. Winylowych przecież. Byle czym się przecież rysują, nie tylko szafirową (bardzo twardy materiał) igłą.   Natomiast zupełnie innym materiałem jest laminat. I swoją opinie napisałem znając ten materiał. Kiedyś kuchenne meble były wykończane laminatem. Można też było kupować płyty laminowane, bez podkładu. Czyli tę wierzchnią strukturę, z której niektórzy robili nawet boazerię. Kawałki takiej płyty mam do dzisiaj, przydają się w domowym warsztacie. Jeśli nie będziesz sypał piasku pod nogi, to niełatwo je zarysować na podłodze.     To oczywiste, bo ich powierzchnia wody nie przepuści nawet przez tydzień, ale diabeł leży w szczegółach, czyli krawędziach, jak wcześniej wspominałem. Niby są zabezpieczane, ale nigdy nie wiemy czy nie ma tam jakichś nieciągłości i/lub mikrouszkodzeń Lepiej więc nie przekonywać się, że jednak są.  A woda wejdzie w najmniejszą mikro dziurkę, ale wyjść nią później nie chce. Takie wychodzenie pod postacią pary trwa później miesiące i lata. 
    • Tak tak wodę zbierać od razu bo jak będzie stała to wiadomo że żaden panel nie wytrzyma. Ja się jednak decyduje na panele.  
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...