Skocz do zawartości

Jak pogodzić kominek z płaszczem wodnym z zamkniętą instalacją c.o.?


Recommended Posts

Gość danio
Kominek może być także przecież podłączony do zasobnika c.w.u. poprzed dodatkową wężownicę (zasobniki z dwoma wężownicami). Mamy odseparowany obieg kominka i dodatkowo otrzymujemy akumulator ciepła, analogicznie jak w przypadku kolektorów słonecznych. Wymiennik płytowy jest tu zbędnym wydatkiem i generuje straty ciepła.
Link do komentarza
Porada dotyczy współpracy kominka z płaszczem wodnym, zabezpieczonego otwartym naczyniem wzbiorczym, z zamkniętą instalacją c.o., czyli pracującą jako układ, w którym woda grzewcza nie ulega natlenieniu przez kontakt z powietrzem atmosferycznym (zamknięte naczynie wzbiorcze).

W opisanej w komentarzu sytuacji kominek zasila zaś zbiornik c.w.u. (ciepłej wody użytkowej), czyli i tak podlegającej ciągłej wymianie na zawierającą więcej tlenu. Instalację wykonano jednak identycznie jak w zamieszczonej poradzie – dodatkowym wymiennikiem ciepła jest wężownica umieszczona w zasobniku.

Skąd pomysł, że wymiennikiem ciepła musi być akurat wymiennik płytowy? Jeśli kominek podgrzewa c.w.u. a nie wodę grzewczą obiegu c.o., to separacja za pomocą wężownicy w zasobniku nie jest w ogóle konieczna – c.w.u. i tak podlega ciągłej wymianie. Woda może więc wpływać bezpośrednio z zasobnika do wymiennika (płaszcza wodnego) kominka.

Warto wiedzieć, że wchodzące w życie za kilka dni nowe przepisy, pozwalają na wykonywanie instalacji zabezpieczonych zamkniętym naczyniem wzbiorczym w których źródłem ciepła są urządzenia zasilane paliwem stałym. Oczywiście wymaga to zastosowania odrębnych zabezpieczeń.

Jarosław Antkiewicz
Link do komentarza
Wentylator dmuchający w palenisko kominka icon_eek.gif icon_eek.gif icon_eek.gif Toż to jakaś kosmiczna bzdura!
Kominek z natury jest urządzeniem dość narowistym, właśnie z powodu zbyt intensywnego ciągi kominowego, który trzeba zawsze tłumić, a tu ktoś proponuje ten ciąg jeszcze zwiększyć.
Kominek powinien być rozpalany powoli, bo to daje możliwość jako takiego wpływu na proces palenia w nim. Wspomaganie tego procesu wentylatorem nadmuchowym jest zdecydowanie nie potrzebne i dodatkowo komplikuje i tak zbyt skomplikowany układ. Już sobie wyobrażam, co będzie się działo, kiedy załadowany drewnem kominek zostanie rozbuzowany takim wentylatorem. Szkoda gadać....
Najlepszym rozwiązaniem jest elektronicznie sterowana przepustnica instalowana na dolocie powietrza, po to, by ten dolot zamykać i otwierać, kiedy trzeba.
Owszem, wentylatorowe dostarczanie powietrza pod palenisko miało by sens jedynie wtedy, gdy kominek jest wykonany jako bardzo szczelne urządzenie, które nie dostanie ani odrobiny powietrza z zewnątrz, jak pozamyka się wszystkie drzwiczki, szyberki, boczne i dolne nawiewy. Jak się orientuję, to raczej takich kominków nie ma. Gdyby jednak były, to wentylator miałby, od biedy, jakiś sens, ale proponowanie takiego wentylatora do wszystkich kominków jest dużym nieporozumieniem.
A co do kominka w ukł. zamkniętym....
A nie lepiej kupić taki kominek, który może pracować w ukł. zamkniętym. Są takie.
A jeszcze lepiej kupić kocioł gazowy,który może pracować w ukł. otwartym. Takich też nie brak na rynku.
Są naprawdę prostsze i tańsze sposoby połączenia kominka i kotła gazowego, niż drogi wymiennik, dodatkowe pompy, elektrozawory i cała reszta.
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
Cytat

Po ilu latach układ jest do wymiany – Pan nie ucieka od pytania??? Proszę też nie żartować, że w Szwecji ktoś sobie zrobił grzanie płaszczem z kominka.



Nie muszę żartować, proszę sobie zajrzeć na stronę firmy Euronom www.euronom.se i zobaczyć co jest w ofercie. Działają do 1937, a systemy zintegrowane projektują od lat 70 -tych, od ponad 7 lat są w nich też kominki z płaszczem wodnym.
Link do komentarza
Cytat

Nie muszę żartować, proszę sobie zajrzeć na stronę firmy Euronom www.euronom.se i zobaczyć co jest w ofercie. Działają do 1937, a systemy zintegrowane projektują od lat 70 -tych, od ponad 7 lat są w nich też kominki z płaszczem wodnym.


Kolego
z Panem Porfirion się nie dyskutuje
on jest tu jedyną wyrocznią, co jest właściwe na obcych stronach, a co do doopy
naprawdę, spuść się na niego, on to wie
w przypadku dalszych wątpliwości, wal do niego jak w dym,
iperytowy dym
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...