Skocz do zawartości

felerna działka


Recommended Posts

Trzeba usunąć humus (ziemię nienośną), nawieźć piach o różnych frakcjach i bardzo dokładnie zagęścić specjalistycznym sprzętem, czasami trzeba użyć dodatkowych materiałów np. geowłókninę. Muszą to robić prawdziwi fachowcy. Jest to niestety zabieg kosztowny. Jestem laikiem i moje wypowiedzi wynikają z doświadczenia a nie wiedzy specjalistycznej.
Link do komentarza
Moze warto się w takiej sytuacji zastanowic nad piwnicą? Jezeli będziesz musiał postawić wysokie ściany fundamentowe a potem wypełnić je piaskiem i żwirem, to może się okazać, że kilkadziesiąt wywrotek materiału bedzie kosztowało tyle samo co strop nad piwnicą....
Link do komentarza
Jeżeli teren wokół jest raczej równy (lub znasz historię tego dołu) to prawdopodobie powstał nienaturalnie. Powinieneś zastanowić się nad piwnicą ( zwróć uwagę na wody gruntowe lub poprostu zrób badania gruntowe ) ewentualnie jeżeli nie chcesz piwnicy to masz gotowy wykop pod ławy fundamentowe ( ale musisz sprawdzic co jest pod spodem żeby sie nie okazało, że śmieci np.).
Link do komentarza
Miałem podobny problem. Skończyło się na wybudowaniu piwnicy. Przede wszystkim należy wykonać badania geologiczne w celu stwierdzenia, na jakim poziomie występują wody gruntowe, chodzi o to, aby później nie występowały w piwnicy. Przejrzałem dużo gotowych projektów i nie znalazłem nic na moją lokalizację (mała powierzchnia działki), skończyło się na projekcie indywidualnym, polecam takie rozwiązanie, gdyż masz, co chcesz. Proszę nie wierzyć w opinie, że piwnica to zbędny wydatek, tak się wydaje na początku. Większość znajomych narzeka na brak pomieszczeń gospodarczych, 20 m2 to czasami za mało.
W moim przypadku znaczenie miało także położenie kanalizacji w drodze. Postawienie piwnicy, a co się z tym wiąże parteru na odpowiednim poziomie umożliwiło zastosowanie kanalizacji grawitacyjnej na parterze i poddaszu, w piwnicy zastosuję kiedyś pompę, jeżeli zajdzie taka potrzeba.
Link do komentarza
Jeśli zdecydujesz się zasypać dół - to trzeba zagęszczać wsypywany piach lub żwir warstwami ok 40cm (oczywiście jak pisał już ktoś najpierw trzeba usunąć grunt nienośny - humus i nasypy, bo ci później osiądzie dom jak nie usuniesz).

Można to zrobić tanim kosztem umieszczając tabliczkę "Przyjmę ziemie z wykopów" - ale musisz wtedy być ciągle na działce aby ci "śmieci" nie przywieźli - a najlepiej pochodzić po sąsiednich dużych budowach - które dopiwero się zaczynają i nie mają jeszcze wykopu i zaproponować kierownikowi że przyjmiesz grunt z wykopu (oni muszą go wywozić i płacą za składowanie - więc jeżeli twoja działka jesty bliżej niż ich zwałka to napewno zawiozą to do ciebie i to za darmo ! )
Link do komentarza
Dziękuję za zainteresowanie moim problemem. winna jestem kilka wyjaśnień: dół jest naturalnym ukształtowaniem terenu , poziom wód gruntowych jest niski nie wiem dokładnie jaki, nie mam zdjęcia działki bo to dałoby realny wygląd działki. Działka ma 30 arów , 30/100m, od drogi asfaltowej oddziela ją rów melioracyjny(przebiega przez całą miejscowość). Dołek jest ładny szkoda mi go zasypywać, już bardziej byłabym skłonna wybrać projekt indywidualny, ale nie wiem jaki to koszt. Generalnie podobają mi się domki małe i klasyczne, typu Mały Dworek z Archetonu. nie lubię domów wysokich. Podpiwniczenie też pewnie sporo podnosi koszty budowy, a mnie piwnice raczej nie będą potrzebne. Co będzie jeżeli dom stanąłby w tym dole. Nie jest on tak wielki, a widziałam że sąsiedzi postawili dom w podobnym zagłębieniu terenu. Może ktoś ma ciekawe propozycje projektów na takie działki. Ja ostatecznie gdyby nie było innego wyjścia zastanawiałam się nad częściowum podpiwniczeniem i fundamentami schodkowymi. nie wiem z jakimi kosztami to się wiąże. icon_confused.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
dziubek
1.
jakiej wielkosci jest ten dol? dlugosc, szerokosc, glebokosc?
jak gleboko jest warstwa nosna pod tym dolem?
jak dol ma 1m glebokosci - to prawie wystarczy ci na standardowe fundamenty - pozniej (po ich wykonaniu) mozesz wszystko zasypac.

2.
myslales/as nad zmiana usytuowania budynku na dzialce? moze masz taka mozliwosc, rozwazylbym to, szczegolnie, ze ten dol ci sie podoba.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • I was really itching to fix it some wager some monied on some sports matches that are happening right now. I wanted to disillusion admit you guys recall that I did spot what I weigh to be the kindest plat in the USA. If you poverty to confound in on the spirit, authenticate it out-moded: [url=https://pokeronline.guru/online-gambling/]real online gambling[/url]
    • A ja się zastanawiał czemu czuć dym jak sąsiad pali i to dwa piętra niżej albo czemu tak czuć smażone nie moje 🤣 Jak widać dodatkowe otwory kanału wentylacyjnego 😁   Jak to zrobić dobrze ? Ponownie pakuł napchać i zapianować?
    • Ja też muszę, ale jak się pomyśli i odpowiednio przygotuje - to nie jest to takie upierdliwe... Właśnie spakowałem trzy worki (plastik, papiery i te niesegregowalne) i wiadereczko na bio... Spacerek na śmietnik i - załatwione... wiadereczko umyte, suszy się i zaraz wróci do szafki, w którym stoją w sumie cztery wiadereczka po 28 litrów pojemności... Zupełnie wystarczają na tydzień... no, bio trochę częściej, w zależności od zawartości wiadereczka...  
    • Konstrukcja tych pomp IBO FP4 powoduje , że nieco dłużej wytrzymają po wystąpieniu suchobiegu, ale też należy je wyłączyć. Lepiej zastosować dodatkowe urządzenie automatycznie wyłączające pompę po wystąpieniu suchobiegu. Jest ich wiele na rynku ,różnych producentów. np,    https://b2b.omnigena.pl/sterowania-i-zabezpieczenia/1878-opc59-sterownik-5907761103184.html (jeśli pompa ma silnik max 1,3kW)   https://aquatik.eu/14-ibopress-10-sterownik-wylacznik-pompy-hydroforu-suchobieg-ibo-press-10-p-697.html (jeśli pompa ma silnik max 2,2kW)   Można też w ogóle zmienić koncepcję i zamiast dużego zbiornika wybrać układ z pompą głębibową, falownikiem i niewielkim zbiornikiem buforowym. Falownik wyłączy pompę po suchobiegu. Koszt takiego zostawu z całkiem porządną pompą IBO odporną na piach to ok. 2 tys. zł.    
    • 🌟 Kim Jesteśmy? 🌟 Letyro to dynamiczna firma specjalizująca się w produkcji i montażu wysokiej jakości osłon okiennych. Nasze produkty są nie tylko funkcjonalne, ale także stylowe, nadając Twojemu domowi wyjątkowy charakter.   🔧 Co oferujemy? 🔧 Rolety Zewnętrzne: Chronią Twoje okna przed słońcem, zapewniając prywatność i kontrolę nad temperaturą w domu. Moskitiery: Zapomnij o niechcianych gościach w postaci owadów! Nasze moskitiery zapewniają swobodę korzystania z otwartych okien, bez ryzyka inwazji komarów czy much. Bramy Garażowe: Bezpieczne, wytrzymałe i łatwe w obsłudze – nasze bramy garażowe chronią Twój samochód i mienie przed niepożądanymi intruzami. Parapety Wewnętrzne: Dodaj stylu i elegancji do swojego wnętrza dzięki naszym parapetom wewnętrznym, dostępnym w różnorodnych wzorach i kolorach.   Nasza strona www: rolety Rzeszów
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...