Skocz do zawartości

Bardziej liberalne prawo budowlane


Recommended Posts

Z 8 lipca 2009 r. weszły w życie nowe warunki techniczne dotyczące usytuowania na działce budynków oraz innych obiektów. Dzięki dość precyzyjnym zapisom nowe prawo ogranicza uznaniowość organów administracyjnych w przypadku sytuowania budynku przy granicy działki. Nowe przepisy wydają się bardziej liberalne i przyjazne inwestorom, lecz mogą być niekiedy krzywdzące dla sąsiadów.


Pełna treść artykułu pod adresem:
https://budujemydom.pl/budowlane-abc/poradnik-prawny/a/9965-bardziej-liberalne-prawo-budowlane

Link do komentarza
Może ktoś napisać co zrobić jeśli działka jest 40cm za krótka i czy można za zgodą sąsiada zmniejszyć odległość od jego granicy o te 40cm (nie 4m tylko 3.60) Czy zgoda sąsiada może wspomóc tę zmianę z pozwoleniem na budowę Będę wdzięczny za podpowiedź
Link do komentarza
Gość Ekspert
Przepisy te nie są bazowane na żadnych reczywistych przesłankach. Jest to typowa radosna twórczość aroganckich pseudo-specjalistów. Szczególnie ostatni wariant (ten o 5,5 i 3 m) udowadnia, że poprzednie zakazo-nakazy są bez uzsadnienia. Amatorzy bełkoczą o dostępie dla strażaków i o prywatności. Obydwa są bzdurne. Nie ma potrzeby 4 m w razie pożaru. Jeżeli strażacy mogą gasić 100 tasiemce jednorodzinnych slamsów to dadzą sobie radę z domkiem wolnostojącym bez 4 metrów. A co do prywatności - to nikt nie słyszał o firankach i zasłonach? Bełkot prawdziwy bełkot. A szczególnie w Polsce wszystkich stać na marynowanie ziemi dla urojonych strażaków i pseudo prywatności! Inne znacznie bogatsze narody nie stać na takie nic nie dające przepisy.
Link do komentarza
PRAWO PRAWEM , A I TAK URZEDNIK DECYDUJE O WSZYSTKIM -----I INTERPRETUJE TAK JAK MU PASUJE ! CZY JEST JAKIS SPOSOB NA LENIWYCH URZEDASOW , ODSYLACYCH INWESTORA W NIESKONCZONOSC PO KOLEJNE "WYMYSLANE'' JUZ PAPIERY --PO TO BY ZYSKAC NA CZASIE I PRZECIAGNAC CALA PROCEDURE ?
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Podpisalam umowę przedwstępną na działkę 500m2 ,dom stoi na granicy działki z sąsiadem.tzn. granica biegnie w miejscu gdzie kończy się budynek, właściciel zgodził się żebym ociepliła dom w przyszlym roku korzystając z jego działki,tylko czy mozna ocieplić zgodnie z prawem?Bo to jednak parę centymetrow na działce sąsiada.
Link do komentarza
  • 7 miesiące temu...
Gość herrman
A co w przypadku, gdy chce się rozbudować już istniejący dom, który stoi 2m od granicy (z ulicą) i chce się dobudować na zewnątrz klatkę schodową, czyli nie tylko w górę?.
Link do komentarza
  • 12 lata temu...
Gość Agata
Kupiłam budynek gospodarczy z garażem. Budynek jedną ścianą jest połączony z domem sąsiada (dom przerobiony z dawnego chlewa). Sąsiad ma jedną część piwnicę pod swoim budynkiem i drugą (przechodnią) część pod moim budynkiem gospodarczym. Na mapkach przedstawiony jest obrys jego domu i części piwnicy bez części która leży pod moim budynkiem gospodarczym. Chciałabym przerobic mój budynek gospodarczy na mieszkalny i zrobić caly podpiwniczony razem z częścią sąsiada ktora leży pod moją własnością. Ja to wygląda w przepisach. Czy mogę poprostu zamurować wejście przechodnie z jednej do drugiej części piwnicy i mogę kontynuować powiększanie mojej piwnicy i remonty?
Link do komentarza

Właścicielem budynku, razem z jego częścią podziemną, jest co do zasady właściciel danego gruntu (działki). Tak więc uprzedziłbym sąsiada o zamiarze zajęcia i wyremontowania tej części piwnicy, tak aby mógł spokojnie zabrać swoje rzeczy. Następnie zgłosiłbym się do wydziału budownictwa i architektury w starostwie, oficjalnie, na piśmie, informując o tym jak faktycznie wygląda część podziemna budynku. Niech to sobie uwzględnią w ewidencji i na mapach. Żeby potem nie było problemów i podejrzeń, że to dopiero nowy właściciel zrobił piwnicę.

Link do komentarza
Gość Agata
Kupiłam budynek gospodarczy z garażem.... Działki są przepisane na własność. Sąsiad ma kwadrat swojego domu w tym tylko jedna część piwnicy. Moja własność na mapce Budynek gospodarczy i odejmuje część piwnicy którą zajmuję sąsiad. Czyli jak wchodzi do drugoej części piwnicy to jest pod moim gospodarczym. Czy moge usunąć go z tej części pode mną?
Link do komentarza
Gość Agata
Kupiłam budynek gospodarczy... dawniej oba budynki były "wuja" sąsiad miał przepisane, w umowie wymiary budynku na ziemi, ja kupiłam od "wuja" na umowie mam wymiary na ziemi
Link do komentarza

Jeżeli piwnica pod częścią budynku nie jest w ogóle uwzględniona w planach i ewidencji to najpierw trzeba to wyprostować formalnie. Dlatego pisałem o oficjalnym zgłoszeniu w urzędzie. Ponadto sprawę usunięcia rzeczy przez sąsiada też trzeba uregulować w cywilizowany sposób. Najlepiej polubownie i spokojnie, nie warto zaczynać od zrobienia sobie wroga. 

Link do komentarza
Gość Agata
Kupiłam budynek gospodarczy... wejście do piwnicy sąsiada jest z jego strony, do drugirj części jest właśnie jako przechodnie wejście od sąsiada. Więc tam trzebaby było zamurować i robić z mojej strony. Powiem tak miłością do siebie nie pałamy, grzecznościowe dzień dobry i każde w swoją stronę. Przewiduję problemy po stronie sąsiada.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...