Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
słonko

przerwanie drenów

Recommended Posts

Witam. Kilka lat temu kupiliśmy działkę, na której stał odrenowany dom. Dreny szły do studzienki, a z niej były odprowadzone do rowu rurą, która jest poprowadzona pod sąsiednią działką. Moja działka i sąsiednia były kiedyś jedną działką. Gdy właściciel chciał sprzedać teren, podzielił go na dwie działki. Na tejże sąsiedniej działce wybudowł się niedawno ktoś inny. Postawił on swój dom w miejscu, w którym szła rura odprowadzająca wodę z naszego drenażu. Rura ta przeszkadzała mu, więc ją przerwał, wybudował dom, zrobił własny drenaż, podpioł sie pod "naszą" rurę, nie podłączył natomiast do swojego drenażu naszego drenażu, tak więc na jego działce urywa się nasza rura, która odprowadza wodę z naszego grenażu. Wydaje mi się, że powinien połącyć nasz dren ze swoim. Ma teraz do nas pretensje, że go zalewa. Nasz zresztą też zalewa, bo nie mamy gdzie odprowadzić drenów. Tymczasowo wylewamy wodę do warzywniaka, gdzie podczas ulewów stoi nam woda. Część wody spływa także naturalnym spadem na drogę, a z drogi na jego działkę - pod wjazd. Sąsiad straszy nas, ż pozwie nas o odszkodwanie. Jak mu to wyperswadować i udowodnić, ze to nie nasza wina. Czy są jakieś przepisy dotyczące przerywania cudzych drenaży. Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odprowadzenie wody z systemu drenarskiego poza obszar własnej działki wymaga uzyskania pozwolenia wodno-prawnego, a przeprowadzenie rur przez obcy teren, zgody jego właściciela. Natomiast naturalny spływ wody po powierzchni nie jest uzasadnieniem pretensji o zalewanie sąsiedniej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tu należy postawić zasadnicze pytanie.
Czy ta „rura odprowadzająca” była zaznaczona na mapie.
Jeśli była, to można pokusić się o „naprawienie szkody” i „przywrócenie stanu pierwotnego” związanego z odprowadzaniem wód opadowych z wyższych działek.
Jeśli nie, to dogadać się z sąsiadem i wykonać „nowe” połączenie drenażu – być może w całości na swój koszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szkoda zaczynać nowy temat więc podepnę się do starego, bo problem jest podobny.

Gmina wykonała zadanie "Poprawa gospodarki wodno ściekowej"
Pobudowała w ulicy kanalizację odprowadzającą ścieki, nie robiła odwodnień, pozrywała stare kamionkowe drenaże.
Prace zakończono, od tego czasu pojawiły się problemy z wodą opadową, która zalewa ulicę, działki i resztę.
Zgłosiłem te niedociągnięcia w celu poprawienia istniejącego stanu.
Przyjechała komisja i stwierdziła że to leje się z działki sąsiada i przysłała pismo
W piśmie o nazwie "nieprawidłowy zrzut wód opadowych na nawierzchnię pasa drogowego" nakazuje podjęcie działań i wykonanie odwodnienia działki z włączeniem do kanalizacji deszczowej - powiadamiając jednocześnie PINB-ud.

No i mamy kłopot, bo zamiast doczekać się działań naprawczych, piłeczkę odbito i konsekwencje ponosić ma teraz sąsiad.

Pytania dotyczą cytowanych poniżej wpisow

Cytat

Postawił on swój dom w miejscu, w którym szła rura odprowadzająca wodę z naszego drenażu. Rura ta przeszkadzała mu, więc ją przerwał, wybudował dom
Ma teraz do nas pretensje, że go zalewa. Nasz zresztą też zalewa
Cytat

naturalny spływ wody po powierzchni nie jest uzasadnieniem pretensji o zalewanie sąsiedniej działki.Dlaczego nie jest uzasadnieniem i co to oznacza w praktyce


Cytat

Tu należy postawić zasadnicze pytanie.
Czy ta „rura odprowadzająca” była zaznaczona na mapie.
Jeśli była, to można pokusić się o „naprawienie szkody” i „przywrócenie stanu pierwotnego” związanego z odprowadzaniem wód opadowych z wyższych działek.
Wystarczy zebrać podpisy mieszkańców stwierdzające że przed wykonaniem robót problem zalewania i wód opadowych nie istniał? Bo map z drenażami nie znajdę, za stare (próbowałem dosyć długo w innej sprawie) Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W indywidualnym przypadku trzeba znać całościowo stan faktyczny, więc trudno coś konkretnego doradzić.

Co do ogólnych zasad - naturalne ukształtowanie terenu powodujące niekorzystny spływ wody nie jest przesłanką do żądania odwodnienia działki, jeśli nie dotyczy powierzchni utwardzonych, odprowadzenia wody z dachu lub powstałego w wyniku robót ziemnych naruszających rzeźbę terenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem że w odpowiedzi na otrzymane pismo, mogę odnieść się w ten sposób. Potrzebowałbym tylko odpowiednich zapisów.
Czy są gdzieś takie, które spowodują że będę mógł odpisać "naturalne ukształtowanie terenu powodujące niekorzystny spływ wody nie jest przesłanką do żądania odwodnienia działki, jeśli nie dotyczy powierzchni utwardzonych, odprowadzenia wody z dachu lub powstałego w wyniku robót ziemnych naruszających rzeźbę terenu" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powyższy cytat nie jest zapisem z aktu prawnego, a jedynie informacją ogólną dotyczącą poruszonego problemu. W przypadku pism urzędowych nakładających jakiś obowiązek na obywatela musi być podana przez urzędnika podstawa prawna takiego stanowiska (konkretna ustawa bądź rozporządzenie) i dopiero na tej podstawie można ustalić merytoryczną zasadność decyzji.

Od każdej decyzji można się odwołać, a organ odwoławczy i termin złożenia odwołania powinny być wskazane w wydanej decyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na dzień dzisiejszy z pismem wystąpił Miejski Zarząd Dróg i Mostów pisząc że w trakcie przeprowadzonej kontroli w terenie, stwierdził że z działki spływa bezpośrednio na nawierzchnię jezdni woda opadowa i powierzchniowa.
Powołując się na ustawę o drogach publicznych rozdział 4 art.39.1 mówiący ze:
"Zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
W szczególności zabrania się:
- odprowadzania wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich, lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi"

Do końca marca proszą o podjęcie działań celem odwodnienia działki i podpięciu jej do kanalizacji deszczowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Redakcja nie może być arbitrem oceniającym zasadność takiego czy innego żądania MZDiM.

Łopatologicznie - zapis ustawy mówi o czynnościach skutkujących niekorzystnym oddziaływaniem na drogę, czyli działaniu osób "zamieszanych "w sprawę. Jeśli nie było żadnych działań na działce powodującej niekorzystny spływ wody to przesłane żądanie jest w sposób oczywisty bezzasadne. Z wcześniejszego opisu wynika, że miasto prowadziło jakieś roboty kanalizacyjne co skutkowało uszkodzeniem instalacji drenarskiej zatem jest zobowiązane do przywrócenia stanu poprzedniego lub podjęcia działań zastępczych (np. podłączenie do kanalizacji burzowej). Można przypuszczać, że melioracja nie dotyczy tylko jednej działki a woda musiała być gdzieś odprowadzana i brak dokumentacji nie może być powodem do przerzucenia odpowiedzialności na właściciela nieruchomości na terenie której wypływa woda z drenażu. Oczywiście istotne dla sprawy ma ustalenie kto, kiedy i na jakiej podstawie budował ciągi drenarskie i kto obecnie jest ich właścicielem (spółka wodna, miasto, skarb państwa?), choć na terenach pierwotnie rolniczych niekiedy może to być niemożliwe.

Powyższe dywagacje należy traktować jedynie informacyjnie, bo zasadnicze znaczenie dla sprawy ma stan faktyczny (skąd ta woda?) i historia zaszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Mieszkaniec Gliwic chciał wymienić w domu instalację grzewczą. Miał dostać na to dotację w ramach programu "Smog stop". Urzędnik uznał, że mu się nie należy. Bronisław Galiczek kupił w Gliwicach dom ogrzewany węglem. W piwnicy był zainstalowany stary „kopciuch”. Do domu nie jest doprowadzony gaz. Mieszkaniec zorientował się, że jedyną instalacją, którą może w budynku zamontować, jest hybrydowa kotłownia z kotłem na biomasę. Koszt całej inwestycji wynosił 40 tys. zł. Firma postawiła kocioł, a kopciucha wywiozła na złom Galiczek złożył wniosek o dofinansowanie do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, który prowadził program „Smog stop”. Przyznano mu 5,2 tys. zł, a on wynajął firmę, która zajęła się wymianą instalacji. – Od początku wiedziałem, jakie dokumenty będą najważniejsze do rozliczenia dotacji. Byłem w kontakcie z urzędnikami z funduszu. Mojej uwadze umknął jednak jeden z dokumentów, który – jak się okazuje – jest kluczowy dla sprawy – przyznaje mieszkaniec. Był wdzięczny wynajętej firmie, że ta zabrała i wywiozła jego stary kocioł. Gdyby nie to, Galiczek sam musiałby kogoś do tego wynająć. Firma wywiozła kocioł na złomnicę i otrzymała dokumenty, że został on zezłomowany. Na tym samym dokumencie szef firmy złożył potwierdzenie, do kogo ten kocioł należał. – Taki dokument dostarczyłem do funduszu. Po pewnym czasie otrzymałem informację, że dokument jest nie do zaakceptowania, bo jest na firmę, a nie na mnie. A niedługo później dowiedziałem się, że na tej podstawie dotacja została mi cofnięta – dziwi się Galiczek. O powody decyzji zapytaliśmy w katowickim WFOŚiGW. Dostaliśmy e-mail z taką informacją: „Beneficjent mimo kilkakrotnej prośby o uzupełnienie dokumentacji nie dostarczył do Funduszu imiennego potwierdzenia zezłomowania kotła – karty przekazania odpadu – dokumentu niezbędnego do przedłożenia w przypadku likwidacji źródła ciepła” – czytamy.   Zlikwidował kopciucha, miał dostać dotację. Urzędnik orzekł, że nic się nie należy
  • Gość Zenek
   Autor nie zna się na zabudowie. Błędy w rysunkach.
  • Wszystko byłoby fajnie, ale tego nie da się czytać. Poproś kogoś kto umie pisać po polsku, aby ten tekst poprawił, bo mi resztki zębów wylatuję gdy na niego patrzę. 
  • Witam wszystkich forumowiczow 

   Na poczatku chcilem powiedziec ze jest to moj pierwszy post w zyciu wiec prosze o wyrozumialosc i cierpliwosc 

   Zamierzam zmodernizowac instalacje Co w domu z lat 80-tych. obecnie jest tam piec zasypowy i zamierzam do wymienic na pellet 

   Dom jest dwu kondyncyjny , na parterze planuje zrobic podlogowke ( 70m2 ) a na pietrze kaloryfery ( 90m2 ).

   Wszystkie okna beda wymieniane i dom bedzie docieplany

   Zalozenie jest takie ze planuje zamontowac na dole w salonie kominek z plaszczem wodnym i kociol na pellet.

   w okresie jesienno zimowym planuje w glownej mierze wykorzystywac kominek, jak bedzie juz bardzo zimno dodatkowo kociol na pellet 

   Kociol i kominek w systemie otwartym polaczone wszystko do bufora 1000l i pozniej sterowanie na podlogowke i kaloryfery 

   Dodatkowo solary na dachu na lato

   Prosilbym o szczera opinie i fachowe porady. dodam na rysunku jest tylko ogolny zarys i idea i nie ma na nim zaznaczonych zaworow bezpieczenstwa, zbiornikow wyrownaczych itp   Czekam na fochowe porady

   Dziekuje

   PS: przepaszam za ortografie i skladnie , nie jestem mistrzem jezyka polskiego
  • A co w tym trudnego? Telefoniści mają gorzej.
 • Popularne tematy

×