Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
słonko

przerwanie drenów

Recommended Posts

Witam. Kilka lat temu kupiliśmy działkę, na której stał odrenowany dom. Dreny szły do studzienki, a z niej były odprowadzone do rowu rurą, która jest poprowadzona pod sąsiednią działką. Moja działka i sąsiednia były kiedyś jedną działką. Gdy właściciel chciał sprzedać teren, podzielił go na dwie działki. Na tejże sąsiedniej działce wybudowł się niedawno ktoś inny. Postawił on swój dom w miejscu, w którym szła rura odprowadzająca wodę z naszego drenażu. Rura ta przeszkadzała mu, więc ją przerwał, wybudował dom, zrobił własny drenaż, podpioł sie pod "naszą" rurę, nie podłączył natomiast do swojego drenażu naszego drenażu, tak więc na jego działce urywa się nasza rura, która odprowadza wodę z naszego grenażu. Wydaje mi się, że powinien połącyć nasz dren ze swoim. Ma teraz do nas pretensje, że go zalewa. Nasz zresztą też zalewa, bo nie mamy gdzie odprowadzić drenów. Tymczasowo wylewamy wodę do warzywniaka, gdzie podczas ulewów stoi nam woda. Część wody spływa także naturalnym spadem na drogę, a z drogi na jego działkę - pod wjazd. Sąsiad straszy nas, ż pozwie nas o odszkodwanie. Jak mu to wyperswadować i udowodnić, ze to nie nasza wina. Czy są jakieś przepisy dotyczące przerywania cudzych drenaży. Proszę o pomoc.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Odprowadzenie wody z systemu drenarskiego poza obszar własnej działki wymaga uzyskania pozwolenia wodno-prawnego, a przeprowadzenie rur przez obcy teren, zgody jego właściciela. Natomiast naturalny spływ wody po powierzchni nie jest uzasadnieniem pretensji o zalewanie sąsiedniej działki.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Tu należy postawić zasadnicze pytanie.
Czy ta „rura odprowadzająca” była zaznaczona na mapie.
Jeśli była, to można pokusić się o „naprawienie szkody” i „przywrócenie stanu pierwotnego” związanego z odprowadzaniem wód opadowych z wyższych działek.
Jeśli nie, to dogadać się z sąsiadem i wykonać „nowe” połączenie drenażu – być może w całości na swój koszt.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Szkoda zaczynać nowy temat więc podepnę się do starego, bo problem jest podobny.

Gmina wykonała zadanie "Poprawa gospodarki wodno ściekowej"
Pobudowała w ulicy kanalizację odprowadzającą ścieki, nie robiła odwodnień, pozrywała stare kamionkowe drenaże.
Prace zakończono, od tego czasu pojawiły się problemy z wodą opadową, która zalewa ulicę, działki i resztę.
Zgłosiłem te niedociągnięcia w celu poprawienia istniejącego stanu.
Przyjechała komisja i stwierdziła że to leje się z działki sąsiada i przysłała pismo
W piśmie o nazwie "nieprawidłowy zrzut wód opadowych na nawierzchnię pasa drogowego" nakazuje podjęcie działań i wykonanie odwodnienia działki z włączeniem do kanalizacji deszczowej - powiadamiając jednocześnie PINB-ud.

No i mamy kłopot, bo zamiast doczekać się działań naprawczych, piłeczkę odbito i konsekwencje ponosić ma teraz sąsiad.

Pytania dotyczą cytowanych poniżej wpisow

Cytat

Postawił on swój dom w miejscu, w którym szła rura odprowadzająca wodę z naszego drenażu. Rura ta przeszkadzała mu, więc ją przerwał, wybudował dom
Ma teraz do nas pretensje, że go zalewa. Nasz zresztą też zalewa
Cytat

naturalny spływ wody po powierzchni nie jest uzasadnieniem pretensji o zalewanie sąsiedniej działki.Dlaczego nie jest uzasadnieniem i co to oznacza w praktyce


Cytat

Tu należy postawić zasadnicze pytanie.
Czy ta „rura odprowadzająca” była zaznaczona na mapie.
Jeśli była, to można pokusić się o „naprawienie szkody” i „przywrócenie stanu pierwotnego” związanego z odprowadzaniem wód opadowych z wyższych działek.
Wystarczy zebrać podpisy mieszkańców stwierdzające że przed wykonaniem robót problem zalewania i wód opadowych nie istniał? Bo map z drenażami nie znajdę, za stare (próbowałem dosyć długo w innej sprawie) Edytowano przez bobiczek (zobacz historię edycji)

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W indywidualnym przypadku trzeba znać całościowo stan faktyczny, więc trudno coś konkretnego doradzić.

Co do ogólnych zasad - naturalne ukształtowanie terenu powodujące niekorzystny spływ wody nie jest przesłanką do żądania odwodnienia działki, jeśli nie dotyczy powierzchni utwardzonych, odprowadzenia wody z dachu lub powstałego w wyniku robót ziemnych naruszających rzeźbę terenu.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Rozumiem że w odpowiedzi na otrzymane pismo, mogę odnieść się w ten sposób. Potrzebowałbym tylko odpowiednich zapisów.
Czy są gdzieś takie, które spowodują że będę mógł odpisać "naturalne ukształtowanie terenu powodujące niekorzystny spływ wody nie jest przesłanką do żądania odwodnienia działki, jeśli nie dotyczy powierzchni utwardzonych, odprowadzenia wody z dachu lub powstałego w wyniku robót ziemnych naruszających rzeźbę terenu" ?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Powyższy cytat nie jest zapisem z aktu prawnego, a jedynie informacją ogólną dotyczącą poruszonego problemu. W przypadku pism urzędowych nakładających jakiś obowiązek na obywatela musi być podana przez urzędnika podstawa prawna takiego stanowiska (konkretna ustawa bądź rozporządzenie) i dopiero na tej podstawie można ustalić merytoryczną zasadność decyzji.

Od każdej decyzji można się odwołać, a organ odwoławczy i termin złożenia odwołania powinny być wskazane w wydanej decyzji.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Na dzień dzisiejszy z pismem wystąpił Miejski Zarząd Dróg i Mostów pisząc że w trakcie przeprowadzonej kontroli w terenie, stwierdził że z działki spływa bezpośrednio na nawierzchnię jezdni woda opadowa i powierzchniowa.
Powołując się na ustawę o drogach publicznych rozdział 4 art.39.1 mówiący ze:
"Zabrania się dokonywania w pasie drogowym czynności które mogłyby powodować niszczenie lub uszkodzenie drogi i jej urządzeń albo zmniejszenie jej trwałości oraz zagrażać bezpieczeństwu ruchu drogowego.
W szczególności zabrania się:
- odprowadzania wody i ścieków z urządzeń melioracyjnych, gospodarskich, lub zakładowych do rowów przydrożnych lub na jezdnię drogi"

Do końca marca proszą o podjęcie działań celem odwodnienia działki i podpięciu jej do kanalizacji deszczowej.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Redakcja nie może być arbitrem oceniającym zasadność takiego czy innego żądania MZDiM.

Łopatologicznie - zapis ustawy mówi o czynnościach skutkujących niekorzystnym oddziaływaniem na drogę, czyli działaniu osób "zamieszanych "w sprawę. Jeśli nie było żadnych działań na działce powodującej niekorzystny spływ wody to przesłane żądanie jest w sposób oczywisty bezzasadne. Z wcześniejszego opisu wynika, że miasto prowadziło jakieś roboty kanalizacyjne co skutkowało uszkodzeniem instalacji drenarskiej zatem jest zobowiązane do przywrócenia stanu poprzedniego lub podjęcia działań zastępczych (np. podłączenie do kanalizacji burzowej). Można przypuszczać, że melioracja nie dotyczy tylko jednej działki a woda musiała być gdzieś odprowadzana i brak dokumentacji nie może być powodem do przerzucenia odpowiedzialności na właściciela nieruchomości na terenie której wypływa woda z drenażu. Oczywiście istotne dla sprawy ma ustalenie kto, kiedy i na jakiej podstawie budował ciągi drenarskie i kto obecnie jest ich właścicielem (spółka wodna, miasto, skarb państwa?), choć na terenach pierwotnie rolniczych niekiedy może to być niemożliwe.

Powyższe dywagacje należy traktować jedynie informacyjnie, bo zasadnicze znaczenie dla sprawy ma stan faktyczny (skąd ta woda?) i historia zaszłości.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • tego to akurat nie jestem na 100% pewny, wiem, że jak wprowadzili te obostrzenia (chyba od 2017r.) to czytałem, że żeby ogrzewać czystym prądem, to trzeba jakąś energię odnawialną(więc najlepiej PV) w projekcie pokazać...ale nie śledzę tego tematu aż tak dokładnie, żeby z pełną stanowczością to potwierdzić
  • Ty bidny adwokacie z urzędu, pytał cię ktoś o zdanie? Jesteś bardziej żałośliwy od demo bo wciskasz swój pyszczek pomiędzy mną i z tym z kim prowadzę dyskusje ( w różnych tematach) tylko po to aby podjudzać innych do agresji. Jak ci się w domu nie układa to nie moja wina że odreagowujesz to na forum.   I nie odwracaj bezczelny człowieku kota ogonem że to ja przywołuję kogoś tu do porządku, jesteś  gorszym kłamcą i obłudnikiem niż demo, a o sobie już dosyć się dowiedziałem od osób które uważałem za dobrych kolegów z FBD.   Ja zaczepek nie szukam i nikogo pierwszy nie atakuję a to że się bronię w taki a nie inny sposób to cóż jak to mówią z Panem po pańsku a chamem po chamsku. To Wy doszukujecie się prawie w każdym moim poście słów obrażających i wzywających do agresji i podniecacie się rozpoczynając tanią jatkę na forum.   I co chcesz/chcecie od zenka?  Chłop nikogo nie obraża, pisze merytorycznie co prawda nieraz ta merytoryka mu nie wychodzi ale to nie powód aby jego obrażać. Jest tu już kilka lat i szło przywyknąć do jego pisania, ja przywykłem i już mnie tak nie wkurzają jego posty jak na początku. Jak Wam sprawia problem czytanie to co zenek napisał to jaki problem dać go do ignorowanych użytkowników.    Skupcie się dla dobra forum na udzielanie rad i porad merytorycznych związanych z meritum tematu a  wtedy forum stanie sie lepsze. To sobie zobacz na czym polega złoty podział a potem pisz mądre rzeczy anie głupie bo trzeciego wymiaru głębokości w złotym podziale nie ma.
  • Technologia w jakiej został wybudowany Pana dom (tzw. ściana trzywarstwowa) jest dobrym rozwiązaniem, ale wówczas gdy przestrzeń pomiędzy pustakami zostanie odpowiednio ocieplona. Jak wiadomo jest tam ograniczona ilość miejsca, dlatego w ścianach trzywarstwowych powinien zostać zastosowany styropian, który ze względu na swoje właściwości (duża odporność na zawilgocenie) nie wymaga zostawienia szczeliny wentylacyjnej. To sprawia, że szczelina pomiędzy pustakami może zostać wypełniona w całości materiałem izolacyjnym. Warto w takim miejscu zastosować styropian o znacznie lepszych właściwościach izolacyjnych TERMONIUM PLUS fasada (więcej na http://termoorganika.pl/termonium-plus-fasada). W sytuacji gdy grubość styropianu jest mała, a w Pana przypadku to zaledwie 3 cm lub styropian w ogóle nie został zastosowany, wówczas należy dom docieplić przy użyciu styropianu grafitowego Termo Organika z linii Termonium, zamocowanych w kompletnym systemie ociepleń. Grubość styropianu nie powinna być mniejsza niż 10-12 cm, a jeżeli jest możliwość to nawet więcej 15 lub nawet 20 cm. Prace wykonuje się w taki sam sposób jak przy ocieplaniu budynku którego ściana zewnętrzna jest z jednego pustaka.    
  • Jak mogę nie pozwolić - przecież zapytałeś!!!   Jak wyżej napisałem - już odpowiedział... Może jeszcze coś dopowie, kto wie...   Łajna na bucie nie miałem jakoś za mojej pamięci, więc tego nie ogarniam... Ty jak widać masz to przetrenowane... Nachalnych panienek też nie ogarniam... nie musiałem ich się pozbywać... Ty jak widać masz to przetrenowane...   Hmmmm...
  • Jesteś, jak łajno na bucie. Trudno się ciebie pozbyć! I nachalny, jak niektóre panienki. A nastepne zdanie nie jest odpowiedzią na moje pytanie - ale możesz nie ogarniać, rozumiem. Dlatego nie pytam ciebie. Nie znasz się na tym. Nie dość, że krytykujesz, gdy ktoś ma inne zdanie - to jeszcze nie pozwalasz pytać. Nawet Eksperta. Starcze fanaberie?    Pytałem Eksperta Pruszyński. Eksperta. I czekam na odpowiedź.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...