Skocz do zawartości

Ogrzewanie domu


Jan_13

Recommended Posts

Cytat

Proszę o komentarz skąd bierze się różnica Twojej kotłowni z PC z poniższymi ??? Czy Ci ludzie lub firmy pochodzą z innego Świata niż Ty ??Zauważ,że jest to dom o wiele mniejszy od Twojego...
Może masz jakieś takie pseudo PC albo może myślisz,ze je masz ?
Sorry ale poniższymi wycenami lub z Twoją PC coś jest nie tak,pytanie gdzie jest nie tak.
Podpowiedź,większość wycen kotłowni z PC jest na poziomie 60-80tys.zł icon_wink.gif

Podstawą jest wiedza, znajomość różnych technologii pomp ciepła, optymalizacja instalacji pod kątem współpracy z pompą ciepła. Np. w podawanych przez Ciebie przykładach błędem jest zastosowanie grzejników (nawet w kilku pomieszczeniach). Nie dość, że komplikuje się sama instalacja (dodatkowe rozdzielacze, mieszacze, bufory, itp.), to jeszcze obniża się COP pompy ciepła, no i oczywiście rosną koszty. Nie wiem, co to jest niezamarzający zawór zewnętrzny do podlewania - ja mam zawór do podlewania z dodatkowym zaworem wewnątrz pomieszczenia pozwalający na odcięcie wody. Po odcięciu wody i odkręceniu kurka zewnętrznego z pewnością mi nie zamarznie.
Prosta instalacja z pompą ciepła to także rezygnacja z osobnej regulacji temperatury w każdym pomieszczeniu. U siebie utrzymuję stałą temperaturę praktycznie przez cały czas, a steruje tym jeden regulator za kilkaset złotych.
Mam pompę firmy Ecopol-System, który nie kosztowała wiele, a bardzo dobrze spełnia swoją rolę.
Mam wymiennik poziomy (270m rury PE32 na głębokości 1,5m), znacznie tańszy niż odwierty pionowe. Wykorzystałem na niego część działki, której i tak nie mogę zabudować (odległość budynku do jednej drogi wynosi 10m, a od drugiej 5m), a nie zamierzam tam też sadzić dużych drzew. Oczywiście, żeby zastosować tak małą pompę ciepła dom musi mieć odpowiednie parametry energetyczne. W moim moc obliczeniowa (dla temperatury zewnętrznej -16 st. C) wynosi ok. 4,5kW, co pozwala na pracę pompy ciepła w większości w II taryfie (ok. 80% energii zużywanej w II taryfie).

Nie jestem zwolennikiem instalacji pompy ciepła "na siłę". Instalacja pompy ciepła musi być uzasadniona ekonomicznie.
Jest cały szereg alternatywnych rozwiązań, które trzeba wziąć pod uwagę (od domu pasywnego, poprzez dom z instalacją ogrzewania gazowego, po ogrzewanie oparte na drewnie lub węglu). Większość tych rozwiązań pozwala na mniejszą lub większą bezobsługowość.

No i jeszcze jedno - oferty wstępne firm na instalację pomp ciepła często znacznie odbiegają od ofert końcowych.
Podobna sytuacja występuje jednak przy wszystkich robotach budowlanych, czy instalacyjnych.
Gwarantuję Ci, że gdyby ci sami inwestorzy poprosili o wyceny instalacji z kotłem gazowym również otrzymaliby bardzo różne cenowo oferty. Czy wybraliby te najdroższe?
Link do komentarza
Cytat

no co wy koszt 800 zł drewna to drewno w gotowych kawałkach tylko włożyć do kominka:)
A nigdy nie zwracalny kosz PC? Ja napewno wole zapłacić rocznie za ogrzewanie np o 1000 zł więcej niż przy PC niż wywalić kilkadziesiat tys plus odsetki i płacić co miesiąc wyższe raty! Poza tym jesli dobrze pamiętam czy Heno K nie ma domku około 100 m? Ja mam 200..


Masz rację, drewno w gotowych kawałkach przywożą Ci i układają zaraz obok kominka icon_wink.gif. W dodatku przywożą Ci je 7 razy w tygodniu icon_smile.gif.
Mam dom o powierzchni 212m2, z czego ogrzewam aktualnie 109m2. Docelowo będzie ogrzewane ok. 150m2 (poddasze).
Przypomnij o ile tańszą masz instalację grzewczą od moich 32,5tys. zł (przyłącze gazowe, kotłownia gazowa wraz z kominem, instalacja grzejnikowa, kominek wraz z kominem), i ile wynoszą odsetki od tej różnicy.
Za ogrzewanie płacisz w porównaniu ze mną znacznie więcej niż 1000zł.
Link do komentarza
Cytat

no co wy koszt 800 zł drewna to drewno w gotowych kawałkach tylko włożyć do kominka:)
A nigdy nie zwracalny kosz PC? Ja napewno wole zapłacić rocznie za ogrzewanie np o 1000 zł więcej niż przy PC niż wywalić kilkadziesiat tys plus odsetki i płacić co miesiąc wyższe raty! Poza tym jesli dobrze pamiętam czy Heno K nie ma domku około 100 m? Ja mam 200..


nigdy drewno nie wyjdzie drożej niz inne zródła ciepła chyba że PC bedzie miało sprawośc 800% lub inaczej COP 8
jesli ktos lubi palić i liczy pieniądze to nie załozy pompy ,natomiast jak ma kasy na tyle że ma d... ile wyda na ogrzewanie to ząłozy pompę jesli nie ma gazu ,olej lub gaz choć ten ostatnio bardzo dobrze sie kształtuje w kosztach energi
Link do komentarza
Cytat

Te ceny PC powalają mnie na łopatki. Czy naprawdę nie ma sposobu, żeby samemu zrobić odwiert? Niechby robota trwała i pół roku, czas nie gra roli, tylko, kurczę, jak zrobić ten odwiert?

Jeżeli masz dużo czasu i siły, to możesz skorzystać ze sposobu opisanego tutaj :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic...5255874#5255874
lub tu : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic...5359342#5359342
Prostymi środkami głębokich odwiertów nie jesteś w stanie wykonać, ale te opisane na Forum Elektrody mogą być równie skuteczne icon_smile.gif.
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli masz dużo czasu i siły, to możesz skorzystać ze sposobu opisanego tutaj :
http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic...5255874#5255874
lub tu : http://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic...5359342#5359342
Prostymi środkami głębokich odwiertów nie jesteś w stanie wykonać, ale te opisane na Forum Elektrody mogą być równie skuteczne icon_smile.gif.


Henok, WIELKIE dzięki, takich informacji szukałem. icon_smile.gif Czytam właśnie i aż pocę się z samego wrażenia. icon_smile.gif
Niesamowite.
Link do komentarza
U mnie zawodowcy kopali studnie 26 m prawie tydzien (w sumie to dluzej ale mieli przerwy).
Caly czas podpatrywalem ich patenty i dlatego wiem, ze sprawa nie jest taka prosta. Ta metoda bez rur oslonowych mozesz dojsc tylko do pierwszej wody. Pozniej albo zacznie sie obsypywac albo urobek bedzie spadal ze swidra. Tak, ze popytaj okolicznych na jakiej glebokosci maja wode, bo moze byc tak, ze po 3 metrach bedzie finito.
Link do komentarza
Cytat

U mnie zawodowcy kopali studnie 26 m prawie tydzien (w sumie to dluzej ale mieli przerwy).

To oczywiście prawda. Metody o których pisałem nie w każdych warunkach się sprawdzą.
Jednym z powodów wysokiej ceny odwiertów jest spore ryzyko natrafienia na problemy o których piszesz.
Myślę jednak, że spróbować warto (po zasięgnięciu języka na temat warunków gruntowych).
Link do komentarza
Tak, metoda Nardisa, opisana na elektrodzie,pozwoliła ułożyć 40mb alupexa w odwiercie głębokości 10m. A z wyliczeń, które zrobił - nomen omen - Henok wyszło, że z mb rury Nardis ma - zacytuję obliczenia Henoka:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1102...90.html#5267137

Cytat

Współczynnik λ dla rur pex-al-pex wynosi rzeczywiście 0,45W/(mK). Jednak jest to współczynnik przewodzenia ścianki rury. Dla grubości ścianki 2,5mm i średnicy wewnętrznej rurki 20mm z 1m rury otrzymamy strumień ciepła o wielkości 0,45/0,0025*0,02*3,14=11,3 W/K. Co oznacza, że jeżeli różnica temperatury pomiędzy gruntem i glikolem będzie równa 1K rura będzie w stanie przenieść moc 11,3W. Dla 50m rury daje to moc 565W. Dużo większego oporu cieplnego można spodziewać się w samym gruncie, ale on już nie zależy od rodzaju rury.



Ciekaw jestem, jak to teraz u Nardisa wygląda. Potem się już nie udzielał.
Link do komentarza
Cytat

Tak, metoda Nardisa, opisana na elektrodzie,pozwoliła ułożyć 40mb alupexa w odwiercie głębokości 10m. A z wyliczeń, które zrobił - nomen omen - Henok wyszło, że z mb rury Nardis ma - zacytuję obliczenia Henoka:

http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1102...90.html#5267137

Ciekaw jestem, jak to teraz u Nardisa wygląda. Potem się już nie udzielał.

Tak zamontowana rura pozwala na odebranie większej ilości ciepła z gruntu o słabszych właściwościach. Te słabsze właściwości cieplne wynikają m.in. z braku wody gruntowej, a ten gównie z zastosowanej metody wykonana otworów.

Tak jak napisałem wcześniej, gdy masz sporo czasu, siły i samo zaparcia, oraz wesprzesz to zdobytą wiedzą, to możesz dolne źródło PC wykonać znacznie taniej niż robią to profesjonalne firmy.
Link do komentarza
Henok,
tak, czas gromadzić wiedzę. Reszty nie brakuje (wyłączając z "reszty", wiadomo - co... icon_sad.gif )

Adam_mk,
mam piachy, ale pojawiają się w nich takie jakby żyły gliny, a na głęb ok 1,2m piach staje się gruboziarnisty i pojawiają się kamienie. Czyżby to był poziom wód gruntowych?????

NIe mam zapoznanych strażaków, jakkolwiek osobiście wezwałem do pożaru, jak pierun strzelił sąsiadowi w drzewo przy stodole.
Link do komentarza
Henok,
tak, czas gromadzić wiedzę. Reszty nie brakuje (wyłączając z "reszty", wiadomo - co... icon_sad.gif )

Adam_mk,
mam piachy, ale pojawiają się w nich takie jakby żyły gliny, a na głęb ok 1,2m piach staje się gruboziarnisty i pojawiają się kamienie. Czyżby to był poziom wód gruntowych?????

NIe mam zapoznanych strażaków, jakkolwiek osobiście wezwałem do pożaru, jak pierun strzelił sąsiadowi w drzewo przy stodole.
Link do komentarza
Heno. Ja jeszcze o tym drewnie to dla tych co nie wiedza jak sie drewno zamawia itd. My zamawiamy drewno pocięte na gotowe kawalki takie okolo 50 cm. Koszt jaki podalam (120-150 zl kubik plus jednorazowo 100 zl przywiezienie) to koszt sezonowanego wysuszonego buka gotowego do palenia. Taka przywózka drewna u nas odbywa sie dwa razy w roku, jest wyladowane na podwórku i faktycznie zajmuje mojemu męzowi jeden wieczór żeby je poukladac pod okapem. Potem jest sobie poukladane nastepne pol roku i wracajac z pracy bierze sie po drodze taki metalowy kosz i wklada do niego kilka szczapek. Kominek trzeba odkurzyc (mamy specjalny odkurzacz) i tak co pare dni przetrzec szybkę. Psik psik. Zajmuje to 10 moze 15 minut. Potem wkladasz 3 szczapki, kilka kostek podpalki, zapalasz i final. Ze 3 razy w ciągu wieczoru musisz ruszyc d z sofy i wrzucic szczapkę. My pracujemy po 2,5 etatu kazdy. Jeśli mówimy że cos NIE jest problemem czasowym przy ekstremalnym obciązeniu pracą to nie jest, uwierzcie mi. Oczywiscie jeśli mi się nie chcialo, nie palilam. Troche bylo smutno icon_smile.gif
Palenie w kominku to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w zimowe wieczory. Miec dom i nie palic w kominku to tak jak jechac do Zakopca i nie pojsc w Tatry:) Nigdy sie tego nie zrozumie póki sie nie zobaczy samemu. Niewazne jakie bym miala ogrzewanie nigdy nie odebralabym sobie radosci zywego, prawdziwego ognia nieporównywalnej z niczym. Nie wiem na czym polega rąbanie drewna, nie mamy siekiery, nigdy tego nie robiliśmy:)
Link do komentarza
Cytat

Palenie w kominku to jedna z najprzyjemniejszych rzeczy w zimowe wieczory. Miec dom i nie palic w kominku to tak jak jechac do Zakopca i nie pojsc w Tatry:) Nigdy sie tego nie zrozumie póki sie nie zobaczy samemu. Niewazne jakie bym miala ogrzewanie nigdy nie odebralabym sobie radosci zywego, prawdziwego ognia nieporównywalnej z niczym. Nie wiem na czym polega rąbanie drewna, nie mamy siekiery, nigdy tego nie robiliśmy:)


W swoim domu nie mam kominka. Jednak, gdy budowaliśmy dom, przez pół roku mieszkaliśmy w domu, w którym taki kominek był. Dom ten był wybudowany ok. 10 lat wcześniej i miał bezobsługwe ogrzewanie - kocioł olejowy. Ponieważ jednak koszty takiego ogrzewania zaczęły właścicieli mocno bić po kieszeni wybudowali w salonie kominek z DGP.
Z kominka korzystali sporo, praktycznie codziennie rozpalali w nim ogień.
Gdy jednak zebrali trochę gotówki, kupili kocioł na drewno, który wstawili w miejsce olejaka. Palili takim samym drewnem jak w kominku, no może z trochę lepszą sprawnością. Od czasu zainstalowania kotła na drewno kominek był używany praktycznie "od święta". Jakoś nie pociągała ich ta szczególna atmosfera, bo mimo wszystko wiązała się ona z codziennym brudzeniem w salonie.
Rozumiem, że dla osób, które mieszkały w bloku, kominek to na początku atrakcja.
Jednak dziwnym trafem, jeśli kominki są zainstalowane w domu, w którym podstawowe źródło ciepła ma porównywalne z kominkiem koszty 1kWh dostarczonego do domu ciepła (kotły na drewno, pompy ciepła), to są one używane naprawdę okazjonalnie.
Czyżby dla nich to nie była atrakcja?
Link do komentarza
nie wiem nie znam takich ludzi. Kominek ma moja siostra, mieszka 10 lat, palą prawie codziennie i uwielbiają to, szwagry podobnie - mieszkaja 3 lata. Mnie tak szczerze to nie idzie glownie o oszczedzanie, jakby tak bylo to nie mielibysmy gazu tylko eko groszek bo to taniej. My poprostu wieczoram siedzimy przy ogniu, uwielbiamy to cieplo i widok plomieni.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

To mam takie pytanie...

Ile kosztuje roczny serwis PC?
Ile PC ma udzielonej gwarancji?
Ile kosztuje serwis pogwarancyjny?


Są to dane, które mają bardzo duży wpływ na całokształt kosztów użytkowania PC i innych źródeł ciepła. Pozwala to wyliczyć okres zwrotu kosztów inwestycji w PC...


Dlaczego interesuje Cię to tylko w odniesieniu do PC?
Aby policzyć zwrot kosztów inwestycji, musisz mieć możliwość porównania tej inwestycji z innymi, o podobnym komforcie obsługi (praktycznie porównywalne pod tym względem jest ogrzewanie elektryczne i kotłownie na gaz ziemny).
Wiesz ile tam wynoszą te koszty?
Przy innych rodzajach ogrzewania trzeba dodatkowo doliczyć transport opału, jego magazynowanie, bieżącą konserwację i obsługę, czyszczenia przewodów dymowych lub spalinowych, utylizacji popiołu, itp.

Link do komentarza
Cytat

Dlaczego interesuje Cię to tylko w odniesieniu do PC?


bo wiem ile będzie mnie to kosztowało w stosunku do mojego pieca - potrzebuję porównania...

Cytat

W zasadzie nie ma racjonalnego uzasadnienia aby PCi wymagała jakiś „przeglądów” serwisowych gwarancyjnych i pogwarancyjnych.


podczas jakiegokolwiek "w razie czego", czytaj warunki gwarancji... w zasadzie w każdym urządzeniu grzewczym jest wymóg serwisowania i przeglądu :/

Cytat

utylizacji popiołu

eee... a kompostownik to już nie starcza???
Link do komentarza
Cytat

podczas jakiegokolwiek "w razie czego", czytaj warunki gwarancji... w zasadzie w każdym urządzeniu grzewczym jest wymóg serwisowania i przeglądu :/




A tu nie trzeba - tak jak w przypadku lodówki. Bo to bardziej jest lodówką niż kotłem – z racji zasady działania.

Z reguły serwis jest wzywany jak coś się dzieje – a w przypadku kiedy PCi jest jeszcze na gwarancji, jest wymóg, że „serwis” musi być „autoryzowany” przez producenta.

dopisalem:

A jako przykład (że 5 lat gwarancji i nie wymaga przeglądów ani serwisowania http://www.thermogolv.pl/oferta/zirius_m2/ Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Masz w gwarancji lodówki taki zapis?

Potwierdzenie osób posiadających takie PCi lub innego typu – też nie wystarczy?

Np.:

Cytat

Mam gwarancje na 5 lat, tj. 2 lata + kontrakt na 3 lata = 5 latek
Kiedys cytowalem z instrukcji ktora byla dostarczona razem z pompa ciepla do mnie -zadnych przegladow producent nie przewiduje w ramach gwarancji.
To samo mowi moj wykonawca instalacji i montazu i uruchomienia pompy.



Nie znaczy to wcale, że nie istnieją produkty (PCi) z jakimiś dodatkowymi wymogami co do wymaganych przeglądów gwarancyjnych (płatnych) – ale są oni w mniejszości i należy ich unikać, bo szukają dodatkowego i nieuprawnionego zarobku.
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego interesuje Cię to tylko w odniesieniu do PC?
Aby policzyć zwrot kosztów inwestycji, musisz mieć możliwość porównania tej inwestycji z innymi, o podobnym komforcie obsługi (praktycznie porównywalne pod tym względem jest ogrzewanie elektryczne i kotłownie na gaz ziemny).
Wiesz ile tam wynoszą te koszty?
Przy innych rodzajach ogrzewania trzeba dodatkowo doliczyć transport opału, jego magazynowanie, bieżącą konserwację i obsługę, czyszczenia przewodów dymowych lub spalinowych, utylizacji popiołu, itp.



No na pewno koszty nie wynoszą tyle co w PC.
GAZ. W sumie można zrobić na tym samym układzie co PC. No powiedzmy ze PC wymusza podłogówkę.
Do kosztów zaliczamy piec gazowy.

Inna sprawa co można skopać w gazie a co w PC. I tutaj się zaczynają schody bo jeśli piec gazowy zrobi ci większość instalatorów dobrze to z PC już nie można tak powiedzieć. A koszty naprawienia po paprakach są innego rzędu icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Do kosztów zaliczamy piec gazowy.
Inna sprawa co można skopać w gazie a co w PC. I tutaj się zaczynają schody bo jeśli piec gazowy zrobi ci większość instalatorów dobrze to z PC już nie można tak powiedzieć. A koszty naprawienia po paprakach są innego rzędu icon_sad.gif



Chłopie – koszt kotła gazowego to tylko niewielka część wszystkich kosztów, a jak gaz nie jest w „granicach” działki – to bardzo niewielka + papierkologia, całkiem spora.
W gazie można skopać zdecydowanie więcej, a skutki mogą być nie tylko finansowe.
Koszty naprawy po paprokach DZ może być mniej kosztowny i kłopotliwy niż koszt naprawy spapranej podłogówki – bo w zasadzie tylko tego typu „błędy” instalacyjne można popełnić.
DZ możesz sobie wykonać sam – bez specjalnego sprzętu (dotyczy kolektora płaskiego i DZ powietrznego).

W zasadzie cały problem z PCi zawiera się w odpowiednim doborze zarówno samej PCi, jak i jej DZ a nie samej instalacji, bo ta jest prostsza niż gazowa.

Samą pompę przywozisz, stawiasz i podpinasz DZ i GZ i pod elektrykę (sporo tu piszących tak zrobiło) – jak nie jesteś techniczny, robi to za Ciebie instalator.
Jak masz szczęście, to będzie chodziła bezawaryjnie kilka dziesięcioleci (tak jak lodówka), a jak szczęścia nie masz, to wiadomo (bez względu kto ją instalował) – przy czym najdroższy element PCi sprężarka, to koszt rzędu kilkuset euro.

PCi ma to do siebie, że kupujesz, instalujesz i zapominasz, że istnieje jakiś „kocioł” do grzania domu i CWU.
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
dlategóż nie posiadam kominka .... nie zrobiłabym sobie nigdy w życiu takiej krzywdy - żeby kominek był głównym źródłem ciepła w domu ...
mogłam sobie w sumie postawić kominek w celach rekreacyjnych .... ale szkoda mi było wywalić kilkadziesiąt tysięcy (dodatkowy komin , kominek, osprzęt) po to , żeby kilka razy w roku w nim napalić w celu zbudowania romantycznego nastroju ... icon_lol.gif
Link do komentarza
Cytat

Ja tam, jako stary (nawet bardzo stary) romantyk, kominek rekreacyjny lub (i) jako zastępcze źródło ogrzewania – i owszem.

Uważam, że nawet jedna noc przed kominkiem i romantyczne igraszki w cieple żywego ognia – to jest coś w co można, a nawet należy zainwestować.

Tak mogę "szuflować" icon_biggrin.gif



I ja rowniez,byc moze dlatego ze jeszcze nigdy nie szuflowalem tak "NAPALONY" jestem,he he...
Link do komentarza
na codzień jestem sama z dziećmi...mąż wraca tylko na weekendy, także czy wierzycie czy nie wszystko w tym domu sama obsługuję

no tnie i rąbie drzewo mąż, ale to nasza decyzja w końcu, że kupujemy niepocięte i tanie z nadleśnictwa

ja naprawde nie wiem o co Wam chodzi...nosiłam drewno i paliłam jak byłam w ciąży, z tygodniowym dzieckiem też...rozpalenie zajmuje przecież kilka minut, to nie jest uciążliwe ani troszkę
Link do komentarza
Gość arturo72
Cytat

ja naprawde nie wiem o co Wam chodzi...nosiłam drewno i paliłam jak byłam w ciąży, z tygodniowym dzieckiem też...rozpalenie zajmuje przecież kilka minut, to nie jest uciążliwe ani troszkę


Kobiety ze Śląska są jednak zdolne do poświęceń icon_wink.gif
Swoją drogą będę miał kominek ze względu na wygląd i klimat w domu,być może jedynie w okresach przejściowych ale,żeby mieć kotłownie w salonie to nieeee icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Kobiety ze Śląska są jednak zdolne do poświęceń icon_wink.gif
Swoją drogą będę miał kominek ze względu na wygląd i klimat w domu,być może jedynie w okresach przejściowych ale,żeby mieć kotłownie w salonie to nieeee icon_smile.gif



Też sobie zażyczyłem kominek, ale z masą akumulacyjna. W obecnym domku mam rozprowadzanie ciepła rurami, i średnio mi się to sprawdza. Czas na jakieś zmiany.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
ja podobnie jak Sylwia, często sama palę. Nie spotkałam osoby która ma kominek i narzeka Że to cięzka praca, narzekają tylko ci co nie mająicon_smile.gif Kiedy miałam kłopot z kręgosłupem i nie chciałam nosić kosza z drewnem a nie było męża- poprostu nie paliłam. A ogrzanie samym gazem domu 200 m2 jednak trochę kosztuje. Nie wiem (bo nie znam takiej osoby) która by miała dom taki jak my i ogrzewała samym gazem, więc nie wiem ile by to kosztowało- może wy znacie? U nas koszt gazu w przeliczeni na miesiąc wychodzi jakieś 250-270 zł srednio.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Witam

Ja oddałem głos - kocioł kondensacyjny

1. Piec na koks - ok ale brudny (miałem ale sie "skończył" - 20 lat służył)
2. Piec gazowy (otwarta komora spalania) - nie ekonomiczny - demontaż po 10 latach (pracował równolegle z piecem na paliwo stałe)

Obecnie posiadam piec kondensacyjny Saunier Duval DUOTWIN CONDENS F 30 - rewelacja

Ogrzewam dom o powierzchi użytkowej ~175m2 (mieszkalnej ~115m2), budynek w zabudowie szeregowej, wykonano izolacje termiczna dach (styropapa) izolacja scian i fundamentów. Mieszkańców 4 osoby (w tym 3 kobiety - prysznice 2xdzeinnie).
Rachunek za gaz ziemny (od września do końca grudnia) 1180zł za blisko 4 miesiace icon_smile.gif ogrzewanie, woda ciepła oraz gotowanie. Temperatua w domu 22,5 - dzień 21,5 - noc.

Link do komentarza
Cytat

Zapraszam do wzięcia udziału w sondzie icon_smile.gif


cześć.
bez obrazy ale to pytanie, ta sonda jest żle zrobiona. To jakie ja wybiorę żródło ciepła zależy od wielu czynników, a nie tylko od zwykłego prostego pytania i protego wyboru. To pytanie postawił laik i amator.
Jakie są zależności mające wpływ na to co ja wybiorę:
1. ile mam pieniędzy i na co mnie stać- to popierwsze;
2. jakie paliwo w okolicy mojego domu jest dostępne - węgiel, gaz, drewno, olej, czy żadne z tych??
3. jaki komfort ogrzewania, komfort pracy kotłowni mi odpowiada?
4. jak dużą mam kotłownię?
5. czy mam komin odpowiedni?
6. czy mogę robić na działce odwierty pod pompę?
Ta sonda jest tragiczna!
pozdrawiam
Link do komentarza
oczywiście że składa się na tą decyzje wiele czynników a podstawowy dla wielu osób to czy jest gaz w najbliższym sąsiedztwie. Ja tak naparwdę znam osobiście tylko jednych ludzi którzy zdecydowali się na PC (koszt wyszedł im około 60 tysięcy, teraz niedawno, są jeszcze w trakcie wykańczania domu) - powód- właśnie brak gazu- no i napewno spore możliwości finansowe, bo jakby nie to to wszyscy w ich okolicy mają eko groszek.
Nie znam nikogo kto miałby wyceniony koszt PC taki niski jak tu niektórzy podają, a znam wiele osób które tym "modnym" tematem się interesowały i wyceniały (zakres kosztów od 50 do 90 nawet tys!). We wszystkich przypadkach jakie znam porównianie cenowe PC nie ma nic do oszczędności, jest to wyłącznie droga wygoda przy braku gazu. Mając gaz nie zrozumiem nigdy motywacji osoby decydującej się na PC. Gdyby całość inwestycji miała wyjść powiedzmy 30- 35 tys (liczę ze wszystkim, z odwiertami, podłogówką, cała instalacją) można liczyć ze się to zwróci w stosunku go gazu. ( za 10-15 lat?) Ile oszczedzi sie rocznie na rachunkach w takim samym domu? (porównując gaz/PC) Napewno nie więcej niż 1000 zł a wydaje mi się że mniej.
PC do eko groszku nie porównuję bo wiadomo że eko groszek wyjdzie taniej, tyle że wymaga obsługi.
Link do komentarza
Cytat

cześć.
bez obrazy ale to pytanie, ta sonda jest żle zrobiona. To jakie ja wybiorę żródło ciepła zależy od wielu czynników, a nie tylko od zwykłego prostego pytania i protego wyboru. To pytanie postawił laik i amator.
Jakie są zależności mające wpływ na to co ja wybiorę:
1. ile mam pieniędzy i na co mnie stać- to popierwsze;
2. jakie paliwo w okolicy mojego domu jest dostępne - węgiel, gaz, drewno, olej, czy żadne z tych??
3. jaki komfort ogrzewania, komfort pracy kotłowni mi odpowiada?
4. jak dużą mam kotłownię?
5. czy mam komin odpowiedni?
6. czy mogę robić na działce odwierty pod pompę?
Ta sonda jest tragiczna!
pozdrawiam



Dokładnie zgadzam się.
Link do komentarza
Cytat

Dokładnie zgadzam się.



A ja niekoniecznie, bo:
Ad.1 – To akurat dotyczy całego przedsięwzięcia budowlanego i jedno wynika z drugiego.
Ad .2 – miejscowe paliwo nie determinuje tego wyboru, choć w większości przypadków, brak gazu z rury, powoduje „szukanie” innego bezobsługowego sposobu ogrzewania.
Ad. 3 - to są akurat subiektywne odczucia.
Ad. 4 i 5 – akurat te aspekty są na etapie planowania – chyba, ze ktoś się już wybudował i dopiero teraz szuka sposobu na ogrzewanie – co jest oczywistym bezsensem.
Ad.6. – odwierty do PCi, potrzebują tyle miejsca ile zajmuje sama rura co przedkłada się na kilka m2 – poza tym istnieją PCi powietrzne.

Reasumując pytanie w sondzie zadano prawidłowo, bo chodzi o to co chciałoby się mieć w domu, a wiadomo, że wybór sposobu ogrzewania determinuje wszystkie inne wybory związane z budową domu – i to już na etapie planowania (projektowania).

Cytat

Gdyby całość inwestycji miała wyjść powiedzmy 30- 35 tys (liczę ze wszystkim, z odwiertami, podłogówką, cała instalacją) można liczyć ze się to zwróci w stosunku go gazu. ( za 10-15 lat?)



Zgoda jeśli chodzi o wybór PCi jak jest w rozsądnym „zasięgu” gaz z rury – nie można mówić o ekonomicznych przesłankach takiego wyboru – chyba, że będzie to PCi powietrzna …..

Natomiast nie można do jednego worka wkładać wszystkiego – można porównywać tylko koszt kotłowni, bo ogrzewanie pomieszczeń i CWU, tak czy siak trzeba wykonać. Edytowano przez bajbaga (zobacz historię edycji)
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się

×
×
  • Utwórz nowe...