Skocz do zawartości

ostatnie formalności przy kupnie działki


Recommended Posts

Witam,
Jestem w końcowej fazie kupowania działki budowlanej. Jednak pewne kwestie są dla mnie niejasne i nie mogę nigdzie znaleźć odpowiedzi. Oto one:

1. wysokość taksy notarialnej. Kwota za którą kupuję nieruchomość to 165 000. Zadzwoniłam do pewnego biura i Pani poinformowała mnie że taksa wnosi 1000zł+VAT . Jednak wcześniej czytałam, że maksymalna taksa dla działki budowlanej wnosi 1/2 maksymalnej taksy podanej w rozporządzeniu tj. 715zł+VAT. Czy biuro słusznie pobiera taka opłatę?

2. działka jest ze świeżego podziału. Są już wszystkie dokumenty z gminy i ewidencji gruntów ale w księdze wieczystej nie widnieją jednak zmiany. W jaki sposób trzeba by było to teraz załatwiać? Czy trzeba zrobić sprostowanie oznaczenia nieruchomości w księdze wieczystej? Potem odłączyć nieruchomość i założyć nową księgę? czy wszystkie te czynności wykonuje się po podpisaniu umowy sprzedaży? Czy za to sprostowanie płaci kupujący?

3. Zbywca prowadzi działalność gospodarczą. Chcielismy zobaczyć czy nie zalega z podatkami, ale niestety właściciel nie ma czasu pojechać do US i załatwić zaświadczenia. To miły człowiek i nie sądzę żeby chciał mnie oszukać ale wolałabym się upewnić. Czy istnieje jakiś sposób żeby sprawdzić to samemu bez angazowania w to jego czasu?

Bardzo proszę o pomoc.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Proponuję zlecić obsługę prawną zakupu nieruchomości wyspecjalizowanej firmie, co zwiększy bezpieczeństwo przeprowadzenia transakcji.



Niestety nie bardzo rozumiem. Czy notariusz nie jest taką osobą, która zapewnia bezpieczeństwo? Jeżeli nie, to jak znaleźć taką firmę? Podejrzewam, że koszty od razu drastycznie rosną.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...