Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Foryk

Prawidłowy dobór grzejników

Recommended Posts

Podstawą prawidłowego doboru grzejników jest określenie wielkości strat ciepła. Wielkość strat ciepła uzależniona jest od temperatury zewnętrznej, izolacyjności przegród (ścian, okien, stropów) powierzchni (kubatury) pomieszczenia i założonej temperatury wewnętrznej. Przy doborze wielkości grzejników należy też uwzględnić temperaturę pracy instalacji która istotnie wpływa na ich moc.

Obliczenie strat ciepła i dobór grzejników najlepiej powierzyć specjaliście. Programy obliczające straty ciepła i dobierające grzejniki, różnią się miedzy sobą dokładnością i stopniem komplikacji wymagającym często sporej wiedzy. Kalkulatory te uwzględniają parametry takie jak: powierzchnia (kubatura) pomieszczenia, przenikalność termiczna ścian. Stare stwierdzenia "dobieram 100 W na 1 m2" lub "jedno żeberko na m2" straciło rację bytu.

Właściwy dobór grzejników to nie wszystko. W nowoczesnej instalacji ważna jest także jej konfiguracja: dobranie właściwych przekrojów rur, właściwe rozmieszczenie grzejników, zastosowanie odpowiedniego dla danej instalacji kotła i sterowania. Niezwykle ważną czynnością jest ponadto regulacja hydrauliczna instalacji. Dopiero uwzględnienie tych wszystkich uwarunkowań pozwala na zbudowanie efektywnej i ekonomicznej instalacji, która zapewni właściwy komfort mieszkańcom.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Najlepiej zatrudnić firmę, która dobierze grzejniki do montowanego źródła ciepła. Taka kompleksowa usługa sprawdza się bardzo dobrze.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Ja, prosty hydraulik po zawodówce, mogę to zrobić za 50zł w pół godziny. To banalnie prosta czynność, do której nie potrzeba studiów, notebooka, specjalnych programów, złożonych obliczeń i tabel. icon_smile.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
adamis ma rację każdy kumaty praktyk jest w stanie dobrać grzejniki do danego źródła ciepła. Albo ja spotykam samych kumatych? icon_wink.gif

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...