Skocz do zawartości

pytanko na temat podparcia dachu czterospadowego


Recommended Posts

przymierzam sie do budowy domku, podoba mi sie pewien projekt z uzytkowym poddaszem, i z tym poddaszem jest taki problem, ze na srodku kazdego pokoju wypada slup podpierajacy dach (sa 4-ry takie slupy, dach czterospadowy), czy mozna te slupy przesunac do srodka budynku oszywiscie wszystkie symetrycznie?? Widzialem projekty gdzie zamiast 4rech slupow stosowane byly 2 na srodku. Prosze o podpowiedz jakie sa zasady rozmieszczania tych slupow? Slyszalem, ze slup podpierajac musi sie znajdowac odleglosci 1/3 od srodka dachu, ale skad w takim razie projekty gdzie sa tylko 2 slupy??

pozdrwiam mariusz
Link do komentarza
To gdzie są słupy i ile zależy od rozpiętości dachu.

Jeżeli chcesz przesunąć słupy do środka - to musisz się liczyś ze zwiękrzeniem przekroju krokwi (chyba, że masz je policzone z b.dużym zapasem)

Na słupu w dachu 4-spadowym jest jeszcze inny sposób - a mianowicie wykonanie stalowej ramy, która przejmie role słupów - i wogóle nie będzie słupów. Rama taka wychodzi przeważnie o grubości krokwi - więc jej wcale nie widać (np z dwuteownika stalowego IPE200 - ok 23kg stali na 1mb, rama będzie o długości równej rozpiętości dachu + dodać to że będzie biegła w skosie i razy dwa - bo dwie ramy)
Link do komentarza
Zwracamy uwagę, że zmiany w konstrukcji dachu może wykonać jedynie uprawniony projektant, dostosowując rozmieszczenie podpór do jego kształtu i występujących obciążeń. Dlatego w sprawie ewentualnego przesunięcia słupów należy zwrócić się bezpośrednio do autora projektu lub zlecić adaptację uprawnionemu konstruktorowi.
Link do komentarza
Popieram w całej rozciągłości stanowisko zawarte w odpowiedzi Redakcji Budujemy Dom. że zmiany w konstrukcji dachu może wykonać jedynie uprawniony projektant.
Jest jeszcze jeden problem . Zmieniając konstrukcję dachu naruszamy konstrukcje nośną i dlatego konieczna będzie zmiana pozwolenia na budowę w zakresie zatwierdzenia projektu zamiennego konstrukcji dachu. Projekt zamienny powinien wykonać ten sam projektant, który wykonał projekt pierwotny lub należy uzyskać jego zgodę.
Zgoda ta wynika z prawa autorskiego.

W przypadku nie dokonania uzgodnienia projektu zamiennego powiatowy inspektor nadzoru budowlanego może mieć zastrzeżenia podczas odbioru robót.
Link do komentarza
wlasciwie to ja projektu jeszcze nie mam, podoba mi sie pewien projekt z jakiegos katalogu, ale ja chce go troszke zmniejszyc, wiec projekt bedzie robiony od podstaw, moj projktant ktory przymierza sie do tego, zrobil wstepny uklad pomieszczen i wlasie slupy wypadly po srodku pokoji co mnie sie bardzo nie podoba :/ , powiedzialem mu ze ja tak nie chce, na co on zaczal sie stawiac ze tak musi byc.... :/ i wtedy wspomnial o tej odleglosci 1/3 od srodka domu, jak mu pokazalem w katalogu domy gdzie slupy sa tylko dwa, to stwierdzil ze musi sie zorientowac w tym temacie dokladniej... icon_smile.gif, a ja swoja droga tez chce sie czego dowiedziec zby miec argumenty podczas rozmowy z nim, tak wiec bez obaw, nie bede sam zmienial podpor dachu icon_smile.gif
Link do komentarza
Szanowni Panowie dałem tylko propozycję rozwiązania. Nikomu nie mówię żeby zmieniał na własną rękę konstrukcję więźby czy inny element konstrukcyjny budynku. Firmy produkujące lekkie więźby dachowe przygotowują pełną dokumentację projektową i konstrukcyjną a rysunki i obliczenia wykonują osoby z uprawnieniami. Zgoda autorska i zmiana w urzędzie też nie jest wielkim problemem, architektura budynku nie ulega zmianie. Jeszcze raz zwracam uwagę, że propozycja miała być alternatywnym sposobem rozwiązania problemu i myślę, że jest jak najbardziej zgodna z prawem i sztuką budowlaną. Trzeba nawiązać kontakt z firmami produkującymi takie więźby (to chyba nie przestępcy budowlani?). Uzyskanie informacji to wizyta na stronie WWW, koszt telefonu może małej wycieczki, następnie trzeba oszacować koszty zmian i wszystkie czynniki za i przeciw.
Link do komentarza
projekt jest robiony od podstaw podemnie, a to chyba oznacza ze jest indywidualny. icon_smile.gif

p.s. projektant poradzil sobie juz z tymi slupami, moga byc ukryte w sciankach dzialowych, a moze tez ich nie byc wcale, dach oprze sie wtedy na sciankach dzialaowych murowanych, nie wiem co lepsze?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...