Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Ewa&Marek

Czy dodawać zaprawę w miejscu łączenia p+w?

Recommended Posts

Buduję z pustaków pióro+wpust. Obserwując inne budowy zauważyłem, że fachowcy używają zaprawy w miejscu łączenia na pióro + wpust. Moi murarze używają zaprawy "od góry" i "od dołu". Twierdzą, że jest lepsza izolacja i że nie trzeba łączyć pustaków zaprawą. Czy to prawidłowo?

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nieprawidłowo. Przy budowie z pustaków p+w wykonuje się tylko spoinę poziomą. Spoinę pionowa wykonuje się tylko wtedy gdy pustak jest docinany lub nie zachodzi możliwość połączenia na p+w (np. narożniki).

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
W pustakach po to ukształtowane są pióra i wpusty, aby uniknąć nakładania zaprawy, która w ścianach jednowarstwowych przyczynia się do zmniejszenia izolacyjności cieplnej ściany. Murarze układając pustaki bez spoin pionowych postępują więc prawidłowo.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach
Nowoczesny, aczkolwiek bardzo szeroko od lat rozpowszechniony system murowania elementów na tzw. pióro+ wpust, w jednoznaczny sposób określa, iż zaprawa murarska używana jest tylko i wyłącznie w spoinach poziomych muru. Spoin pionowych w tym systemie nie należy wypełniać zaprawą, gdyż to właśnie zaprawa jest nieporównywalnie gorszym izolatorem ciepła niż zawarte w łączeniu pionowym powietrze. Zaprawę w spoinach pionowych dajemy tylko w miejscach pustaków docinanych, które to właśnie pozbawione są połączenia pióro+wpust.

Jak więc widać należy pochwalić Pańskich fachowców za wiedzę murarską i właściwe rozumienie zasad fizyki budowli. Powyższe dobrze rokuje co do prac wykonanych w Pańskim domu.

mgr inż. Janusz Ositek
Doradca Techniczny firmy Wienerberger

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Ja też się za nartami nie upieram, nie jest to warunek konieczny. Warunkiem koniecznym jest  nasze Forumowe Towarzystwo i odpowiednie warunki dla Leszka, żeby wreszcie mógł z nami się spotkać.
  • Dobra dzięki musze jutro dokładnie dopytać co on wlicza tam w cene
  • 3 tys też za dużo. Niech nic nie kupuje tylko niech ci da spis potrzebnego materiału i sam sprawdzisz sobie co ile kosztuje, koszt rurki alupexa średnicy 16 kosztuje około 3 do 5 zł za mb. Rura pcv śred 50 dł 2 m to cena około 10 zł. Policzysz i zobaczysz.  
  • Dom, nie blok trzeba będzie kuć, właśnie co do grzejnika zapomniałem spytać - ale napisał mi smsa z korektą że przysiadł i policzył i jednak twierdzi że w 5 klockach powinien się zmieścić z materiałem i robotą, co do listy materiałów to się umówiłem że on kupi co trzeba i da mi paragony a ja mu wtedy oddam. Tak więc ponawiam pytanie - tym razem 5 tysięcy? (tylko niewiem czy doliczał grzejnik) A hydraulik to raczej na fuche
  • Gość Max
   Bzdury właśnie wkopałem kabel nie mam projektu a w warunkach jest tylko że muszę doprowadzić przewód do skrzynki którą stawia elektrownia o której znajduje się licznik i zabezpieczenie tak jak u mnie 40 amper. Warunki przyłącza złożyłem na wniosek Obliczając wstępnie potrzebowali nadużycie i podtrzymaniu ich podpisałem umowę i tam było określony czas gotowości do zdjęcia mam tymczasową skrzynkę przewód kabel przepraszam wkopany w ziemię doprowadzony do skrzynki i właśnie wczoraj mi go podpięli na razie nikomu nic nie słyszałem nic nie robiłem i jest wszystko okej zostało opłacić i podpisać użytkowanie licznika i podobno oświadczenie o prawidłowym wykonaniu instalacji ha ha chociaż jej nie ma.. Mój inspektor oraz kierownik twierdzą że po nowych przepisach nie potrzeba oświadczenie elektryka tylko właściciel może czyli inwestor podpisać oświadczenie o prawidłowym wykonaniu instalacji.
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...