Skocz do zawartości

Budowa połowy bliźniaka po podziale działki


Zeno

Recommended Posts

Witam
Sytuacja wygląda następująco:
  1. Była sobie działka z WZ na budowę 2 domów w zabudowie bliźniaczej
  2. Powstała połowa bliźniaka
  3. Potem działka została podzielona.
  4. W efekcie jest jedna pusta działka (500m) i jedna(też ok 500m) z połową bliźniaka.

Dodatkowo jest pewien problem ze zbudowanym bliźniakiem: jego ściana jest oddalona od granicy o ok 30cm. O tyle samo jest wysunięty dach, więc obrys domu przylega do granicy działki, ale ściana nie idzie po granicy.
Efekt jest więc taki, że nie ma możliwości aby domu stykały się ścianami.
Jak w tej sytuacji ubiegać się o pozwolenie na budowę? Czy jest to możliwe? Sytuacja jest zapewne wynikiem błędu ludzkiego, który doprowadził do powstania 30cm przerwy. Czy można zbudować bliźniaka z dziurą w środku?
Może ktoś z forumowiczów zetknął się z podobnym problemem. Z góry dziękuje za wszelkie informacje.
Link do komentarza
Z pewnością nie można stawiać drugiego domu w odległości 30 cm od jego ściany - minimalna szerokość to 1,5 m lub budynki stykają się ścianami. Co do możliwości zabudowy - należy ponownie wystąpić o wydanie WZ (chyba że został przyjęty MPZP i tam znajdują się informacji o wymaganiach stawianych nowej zabudowie) przy czym konieczne będzie odkupienie pasa sąsiedniej działki tak, aby umożliwić zabudowę bliźniaczą.
Link do komentarza
Dziękuje za odpowiedź. MPZP na razie nie ma.
Czy jedyne wyjście to zakup od sąsiada 30cm pasa terenu oraz przebudowa jego dachu? Nad tą 30cm "luką" jest właśnie wyprowadzony spad dachu. Jeśli więc kupie te 30cm ziemi to dach de facto będzie wisiał nad moją działką. Konieczne byłoy by więc uzgodnienie z sąsiadem przebudowy jego dachu. Czy tak?
Czy on w ogóle mógł zbudować dom w ten sposób, mając WZ na bliźniaka?
Link do komentarza
Trudno rozstrzygnąć, czy sąsiedni budynek został wybudowany prawidłowo - decyduje o tym projekt i plan zagospodarowania działki. Nie wiadomo też czy dom został zgłoszony do użytkowania i czy została przeprowadzona inwentaryzacja geodezyjna. Być może istnieje tez możliwość zabudowy wolno stojącej, ale przede wszystkim trzeba uzyskać warunki zabudowy.
Link do komentarza
Sytuacja jest trochę skomplikowana.

Budynek został wybudowany, zapewne zgodnie z PnB.
Problemy powstały w wyniku takiego, a nie innego podziału działki.
Może problem tych 30cm wynika z faktu, że przy podziale uwzględniono możliwość ocieplenia budynku?

Mimo to istnieje możliwość postawienia drugiej części bliźniaka w ostrej granicy działki, w zgodzie z obowiązującymi przepisami, ale do tego potrzeba odrobinę dobrej woli ze strony inwestora, urzędu, właściciela wybudowanej połowy bliźniaka, oraz „mądrego” architekta.

Można również oprzeć się na par.12.2 aktualnego Rozporządzenia, wnioskując o WZ dla drugiej połowy bliźniaka, ze ścianą „graniczącą” wykonaną jako oddzielenia p.poż.

Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • Mniej niż 90 cm nie uda się uzyskać niestety bo niebezpiecznie blisko będę zbliżał się do zbrojenia ławy. Kanalizacja jest głęboko a do tego mam działkę w dołku i muszę zrobić wysoki fundament żeby zrównać się z drogą. Stąd te problemy.   rewizja w postaci studzienki kanalizacyjnej jest właśnie tym miejscem do którego muszę zrobić ten większy spadek i ona jest na mojej działce więc mam dostęp. Nie do końca w linii proste, myślę że 2 kolana 30 stopni będą potrzebne Jak zmienię trochę projekt wewnętrzny to uda mi się zwiększyć odległość do 9.5 metra Ewentualnie mogę jeszcze przesunąć o 1.5 metra rewizję i uzyskam między domem a rewizją 11 metrów 
    • [url=http://zmkshop.ru/uslugi/stroitelstvo-avtomoyki-i-stantsii-avtozapravki-azs/]завод металлоконструкций здания азс[/url]
    • Chcesz przez to powiedzieć, że bardziej poziomo, zapewne przez różnicę poziomów na działce, nie da się zrobić? Ten siedmiometrowy odcinek z domu do rewizji jest w linii prostej? Rewizja przy wyjściu z domu jest wykonana i dostępna? Dopuszczalny, ale według moich nauczycieli - nieco ryzykowny... Bardziej stałe "odpadki" nie są porywane cieczą, przyklejają się do dna rury, ciecze przepływają nad nimi... Na tych przyklejonych tworzą się zatory i korki... Dlatego pytam o rewizję, które pozwalają na udrażnianie kanalizacji...
    • Cześć,   chciałbym poradzić się w kwestii kanalizacji. Otóż mój problem wygląda tak, że pomiędzy domem a studzienką rewizyjną kanalizacji, którą mam na działce uda mi się maksymalnie uzyskać różnice wysokości 90 cm na 7 metrach odległości.  Daje to spadek rury na tym odcinku około 13%.    Reasumując, na domu spadek 2%, pomiędzy domem a studzienką (7 metrów) 13% i pomiędzy studzienką a główną nitką 4%   Ja wiem, że optymalny spadek to 2% natomiast interesuje mnie czy ktokolwiek był zmuszony użyć tak dużego spadku i u niego to funkcjonuje. Znalazłem kilka informacji, że dopuszczalny jest spadek 15%.   Pozdrawiam Mikołaj.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...