Skocz do zawartości

JAK ROZPROWADZIĆ CIEPŁO Z KOMINKA


Slawku

Recommended Posts

Jestem na etapie robienia projektu i mam pytanie?
Jak rozprowadzic ciepło z kominka?
-kominek będzie dodatkowym żródłem ciepła

czy prowadzić przewody w ścianach - jakie?
czy gdzieś pod sufitem zamaskowane G-K

przewody dawać metalowe
może je wymurować w ścianach jak dla wentylacji grawitacyjnej

jak macie jeszcze jakieś uwagi na ten temat to będę wdzięczny

z góry WIEKLKIE DZIĘKI
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Rozprowadzasz tzw systemem DGP (Dystrybucji Gorącego Powietrza) najczęściej rurami + anemostaty (regulacja siły nawiewu) + turbina (do pchania powietrza na większe odległości). Najlepiej, jeżeli skontaktujesz się ze sprzedawcą wkładów kominkowych, który zrobi projekt i okresli łączny koszt (wkład + system rozprowadzenia + turbiny + anemostaty + obudowa wkładu). Podpisanie takiej umowy kosztuje ok. 100 PLN, jeżeli się rezygnuje, to traci się ok. 50 PLN.
marek
PS. O DGP poczytasz więcej na www.dom.wp.pl
Link do komentarza
Rozwinę myśl mojego przedmówcy: jezeli kominek umieszczony jest w miare centralnie, możesz zastosować rozprowadzenie grawitacyjne, wtedy kanały można zrobić nawet z aluflexu ukryte w stropie i wyloty w podłodze piętra, jak najbliżej kominka. Jezeli trzeba stosować dłuższe odcinki to można puścic rurę wzdluż komina na strych, tam dmuchawa i przewody do poszczególnych pomieszczeń z anemostatami w suficie. Zeby nie szumiało..... no właśnie, trzeba stosować "ciche " przewody elastyczne izolowane. Z własnego doświadczenia wiem, że dłuższy i z zakrętami przewód rewelacyjnie tłumi szum, ale generuje straty na wydajności. Ja musiałem dać dmuchawe 500m3, za to czy ona chodzi mogę sprawdzić tylko przez przyłożenie ręki do kratki - czy dmucha, praktycznie nic nie słychać
Link do komentarza
Ja u siebie zastosowałem kominek z płaszczem wodnym. Kominek jest podłączony pod kocioł dwufunkcyjny i ciepło jest rozprowadzone przez instalację CO. W tym układzie piec załącza się automatycznie w zależności od temperatury czynnika. Układ wymaga tylko doświadczonego instalatora i dobrania właściwych parametrów komponentów np. zaworu bezpieczeństwa. W sumie układ działa b. dobrze. Zaletą w stosunku do układu z rozprowadzeniem ciepłego powietrza jest brak cyrkulacji kurzu w powietrzu co jest ważne w przypadku alergików.
Link do komentarza
Oj chyba nie niewierny. Nawet napewno. Montowałem właśnie Dospela klientowi, na izolowanych kanałach z Alnora i skrzynki z Darco. Zakrętów było więcej odcinki dłuższe i w dzień szumiało, a co dopiero nocą? Dodałem transformator z 5-cioma odejściami, ale wloty powietrza są na dole.
Link do komentarza
Ja musiałem dać dmuchawe 500m3, za to czy ona chodzi mogę sprawdzić tylko przez przyłożenie ręki do kratki - czy dmucha, praktycznie nic nie słychać
[quote]
Jeżeli to jest Dospel to wszystko jasne dlaczego nic nie słychać. On po prostu nie ma 500m3/h (pewnie nie ma nawet połowy tej wydajności). icon_smile.gif
[/list]
Link do komentarza
Nie jest tak źle, w biegu prawie luzem dawała ok 470-490m3, po włączeniu do systemu przy moich oporach to pewnie ze 350-400 (350-tka z hipermarketu dawała ok 200m3). Nie chce nikomu robic raklamy, ale jak porównałem wykonanie Dospela i hipermarketowych, to jak niebo i ziemia (na korzysc dospela)
Link do komentarza
Cytat

Cytat

Ja u siebie zastosowałem kominek z płaszczem wodnym. ....



Mam putanie - jaki jest koszt takiej instalacji?



Wszystko zależy od zastosowanych materiałów i lokalizacji kominka wzgledem pieca CO. Koszt kominka porównywalny (oczywiście zależy od marki kominka - zastosowałem polski kominek Lechma)), zamiast kanałów powietrznych kilka metrów rury, pompę zawór bezpieczeństwa, naczynie wyrównawcze, sterownik. U mnie zamknęło się wszystko w jakiś 7 tys.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...