Skocz do zawartości

jaki piec gazowy - pomocy!!!


jajogi

Recommended Posts

Witam Wszystkich i proszę o pomoc !!!

Szykuję się na generalny remont mieszkania 80 m2, na parterze, strona wsch - zach., 4 pokoje. Mam dylemat jaki piec zainstalować:
1. 1- funkcyjny z zasobnikiem , czy dwu - funkcyjny,
2. Jeśli macie propozycje co do producentów - modeli to bardzo proszę
3. Chętnie nawiąże kontakt z instalatorem z okolic Katowic.

Wstępnie polecono mi Vaillanta atmoTEC pro lub plus ( 2400/2900 zł). Jako alternatywę ( dodatkowo) do pieca CO chcę zainstalować kominek z płaszczem wodnym.
A co z C.W.O - może niezalezny zasobnik.

Termin się zbliża - prosze o pomoc
DZIĘKUJE

Link do komentarza
Cytat

Witam Wszystkich i proszę o pomoc !!!

Szykuję się na generalny remont mieszkania 80 m2, na parterze, strona wsch - zach., 4 pokoje. Mam dylemat jaki piec zainstalować:
1. 1- funkcyjny z zasobnikiem , czy dwu - funkcyjny,
2. Jeśli macie propozycje co do producentów - modeli to bardzo proszę
3. Chętnie nawiąże kontakt z instalatorem z okolic Katowic.

Wstępnie polecono mi Vaillanta atmoTEC pro lub plus ( 2400/2900 zł). Jako alternatywę ( dodatkowo) do pieca CO chcę zainstalować kominek z płaszczem wodnym.
A co z C.W.O - może niezalezny zasobnik.

Termin się zbliża - prosze o pomoc
DZIĘKUJE


jesli kominek to napewno zasobnik nie zależny wiec proponuje kociołek gazowy U054 w funkcji oddzielego grzania zasobnika wiec mozesz cały komplet wziasc buderusa albo kompletowac jak kto woli
Link do komentarza
A czy opłaci Ci się kominek z płaszczem wodnym przy takiej powierzchni?
Adamis ma rację - od razu odrzuć kotły z otwartą komorą spalania.
Jeśli masz bardzo blisko wszystkie punkty poboru (baterie) to może być kocioł dwufunkcyjny, jeśli są oddalone to przyda się cyrkulacja, a tej nie założysz dla kotła dwufunkcyjnego. W takiej sytuacji może być kocioł jednofunkcyjny + zasobnik lub kocioł dwufunkcyjny z małym (nawet zintegrowanym) zasobnikiem. Będziesz mógł wówczas zrobić cyrkulację. No i kocioł nie musi włączać się za kaażdym razem kiedy będziesz chciał umyć ręce icon_smile.gif
Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
  • 3 tygodnie temu...
84 m2 i kominek i piec ... solidne zabezpieczenie.
JA bm stawiał na kominek + prąd. Gaz w mieszkaniu to dodatkowe ryzyko.
Kocioł atmosferyczny to rzeczywiście nieporozumienie w użytkowym pomieszczeniu. Jak mam w pomieszczeniu gospodarczym i mi wieje .... bo musi być dziura w ścianie (na wylot).
Link do komentarza
Cytat

Jaka dziura?
Era dziur jako takich już za nami. Dzisiaj dziurę w ścianie, załatwiły układy współosiowe spalinowe, dla kotłów kondensacyjnych



Przeczytaj uważnie pisałem o amtmosferycznym kotle. On MUSI mieć dziurę w ścianie. Przepisy i praktyka.
Kocioł kondensacyjny to koszty i konieczność odprowadzania kondensatu. Nie zawsze da się wyprowadzić komin na ścianę aby było zgodnie z przepisami (odległość).

A co do prądu. to zobacz ile kosztuje Cię "kilowatogodzina" z gazu ... to się zdziwisz icon_smile.gif Tylko policz z opłatami które masz na rachunku, a nie tylko cenę za gaz.
Link do komentarza
Cytat

To niby jak, z atmosferyka wyrzut spalin za ścianę? Dobrze to wiesz? Jak praktyka i przepisy o tym mówią?
Coś Ci się chyba popaprało, ... i to sporo, BARDZO SPORO.



Hm, ...

Atmosferyk to kociło co ciągnie powietrze z pomieszczenia do spalania. I przepisy muwią ze takie pomieszczenie ma mieć dziurę o jakieś tam powierzchni do zaciągania powietrza. Mam taki kocioł u siebie. Nie polecam. szczególnie do mieszkania.

A kondensat może mieć komin przez ścianę (współosiowy) jak go nazwałeś ale wyrzut musi być tak umieszczony aby był w pewnej odległości od wszystkich okien (nawet od własnych). Nie zawsze da się to zrobić.

Coś źle opisałem ?

P.S. Jeśli uważasz że coś źle napisałem to opisz proszę jak powinno być poprawnie ... z pożytkiem dla innych.
Link do komentarza
Przy kotle z otwartą komorą spaslania (atmosferycznym) faktycznie wymagany jest otwór (kanał) nawiewny o powierzchni przekroju bodaj 200 cm2, a do tego jeszcze musi być kanał wywiewny wentylacji grawitacyjnej. Przepisy zresztą nakazują by taki kocioł znalazł się w wydzielonym pomieszczeniu, instalowanie go w mieszkaniu więc odpada.
Za to kocioł z zamkniętą komorą spalania można zamontować np. w kuchni czy korytażu (ale już nie w sypialni) i przepisy nie określają jaki rodzaj wentylacji jest wówczas potrzebny. NOTO ma przy tym rację, że przepisy określają wymagane odległości wylotu kanału spalinowo-powietrznego np. od okien.
PS. Większość kotłów z zamkniętą komorą jest teraz kondensacyjna, choć nie wszystkie.
Link do komentarza
Kocioł (również kominek z płaszczem wodnym), może być zamontowany w pomieszczeniu nie przeznaczonym na stały pobyt ludzi, lub w pomieszczeniu technicznym.
Pomieszczenie musi posiadać doprowadzenie powietrza do spalania przez otwór o czynnym przekroju min 200 cm3. Mus też posiadać wentylację wywiewną jak najbliżej sufitu, lub przy podłodze dla kotłów opalanych gazem płynnym.
Kotły z zamkniętą komorą spalania, w tym kondensacyjne nie muszą posiadać doprowadzenia powietrza do pomieszczenia, jeżeli podłączone są do odpowiedniego układu powietrzno-spalinowego. Można wyprowadzić spaliny bezpośrednio za ścianę, jeżeli moc kotła nie przekracza 21 kW w domu jednorodzinnym, lub 5 kW w wielorodzinnym. Wtedy odległość minimalna od okien to 0,5 m. To tak z grubsza, bo jest jeszcze kilka małych "ale"
Z dziurą w ścianie to nie dość dokładnie to napisałeś, albo ja źle zinterpretowałem. Sorki za to.
Link do komentarza
Cytat

Witam Wszystkich i proszę o pomoc !!!

Szykuję się na generalny remont mieszkania 80 m2, na parterze, strona wsch - zach., 4 pokoje. Mam dylemat jaki piec zainstalować:
1. 1- funkcyjny z zasobnikiem , czy dwu - funkcyjny,
2. Jeśli macie propozycje co do producentów - modeli to bardzo proszę
3. Chętnie nawiąże kontakt z instalatorem z okolic Katowic.

Wstępnie polecono mi Vaillanta atmoTEC pro lub plus ( 2400/2900 zł). Jako alternatywę ( dodatkowo) do pieca CO chcę zainstalować kominek z płaszczem wodnym.
A co z C.W.O - może niezalezny zasobnik.

Termin się zbliża - prosze o pomoc
DZIĘKUJE



witam . ja bym zakupił najtańszy kocioł na rynku jeżeli chodzi o zwykły kocioł i zaleznie od tego jaki jest rozbiór c.w.u z zasobnikiem lub bez .
kotły tej klasy róznią sie tylko funkcjami typu wyswietlacz i kody błedów itp. co ułatwia prace serwisantą a absolutnie nie wpływa na rachunki za ogrzewanie . wybierając kocioł z zasobnikiem gwarantujesz sobie lepszy odbiór ciepła z kominka a tym samym wieksze mozliwosci w nim palenia . trzeba wziąśc pod uwage iż przewaznie palimy w kominku wieczorem gdy mieszkanie jest już nagrzane okoł 18-21st. wiec po rozpaleniu kominka jest jeszcze cieplej a po dłuższej chwili woda w kominku ma 75 - grzejników nie można dotknąć ( otwieranie okien itp. ) a tak ktoś zkorzysta z łazienki i juz jest około 100l wody zimnej do podgrzania przy okazji .
taki pakiet kocioł z zasobnikiem 120l. z zestawem połączeniowym i zamknieta komorą spalania z płyną modulacją mocy itp. można kupic za około 4000 zł .
do kotła z wbudowanym zasobnikiem nie podłaczy kominka do pogrzewania wody .
Link do komentarza
Cytat

Kocioł (również kominek z płaszczem wodnym), może być zamontowany w pomieszczeniu nie przeznaczonym na stały pobyt ludzi, lub w pomieszczeniu technicznym.
Pomieszczenie musi posiadać doprowadzenie powietrza do spalania przez otwór o czynnym przekroju min 200 cm3. Mus też posiadać wentylację wywiewną jak najbliżej sufitu, lub przy podłodze dla kotłów opalanych gazem płynnym.
Kotły z zamkniętą komorą spalania, w tym kondensacyjne nie muszą posiadać doprowadzenia powietrza do pomieszczenia, jeżeli podłączone są do odpowiedniego układu powietrzno-spalinowego. Można wyprowadzić spaliny bezpośrednio za ścianę, jeżeli moc kotła nie przekracza 21 kW w domu jednorodzinnym, lub 5 kW w wielorodzinnym. Wtedy odległość minimalna od okien to 0,5 m. To tak z grubsza, bo jest jeszcze kilka małych "ale"
Z dziurą w ścianie to nie dość dokładnie to napisałeś, albo ja źle zinterpretowałem. Sorki za to.



Co do kominków, to wkradła się tu pewna nieścisłość. Zgodnie z paragrafem 132 War. Tech.

3. Kominki opalane drewnem z otwartym paleniskiem lub zamkniętym wkładem kominkowym mogą być instalowane wyłącznie w budynkach jednorodzinnych, mieszkalnych w zabudowie zagrodowej i rekreacji indywidualnej oraz niskich budynkach wielorodzinnych, w pomieszczeniach:
1) o kubaturze wynikającej ze wskaźnika 4 m3/kW nominalnej mocy cieplnej kominka, lecz nie mniejszej niż 30 m3,
2) spełniających wymagania dotyczące wentylacji, o których mowa w § 150 ust. 9,
3) posiadających przewody kominowe określone w § 140 ust. 1 i 2 oraz § 145 ust. 1,
4) w których możliwy jest dopływ powietrza do paleniska kominka w ilości:
a) co najmniej 10 m3/h na 1 kW nominalnej mocy cieplnej kominka - dla kominków o obudowie zamkniętej,
b) zapewniającej nie mniejszą prędkość przepływu powietrza w otworze komory spalania niż 0,2 m/s - dla kominków o obudowie otwartej.

Gdyby wymaagano, by kominek stał w pomieszczeniu nie przeznaczonym na stały pobyt ludzi, to instalowanie go w salonie byłoby nielegalne. Inna sprawa, że kominek z płaszczem nie różni się specjalnie od kotła na paliwo stałe (poza wyglądem) i rozsądnie myśląc powinien spełniać te same wymogi. Ale prawo ujmuje to inaczej i gdy jest sprzedawany jako kominek a nie kocioł, to odpowiada wymogom odnośnie kominków.
Link do komentarza
Proponuję, zacząć od początku bo to wiele wyjaśnia, tj:
Cytat

§ 132. 1. Budynek, który ze względu na swoje przeznaczenie wymaga ogrzewania, powinien być wyposażony w instalację ogrzewczą lub inne urządzenia ogrzewcze, niebędące piecami, trzonami kuchennymi lub kominkami.



Wynika z tego jasno, że kominek nie może być instalacją grzewczą.
Nigdzie nie ma odstępstwa od tego wymogu.
Ale, jeśli w budynku jest inna instalacja ogrzewcza, to kominek staje się częścią wspomagającą, a nie jest instalacją samodzielną.
Dlatego raczej nie dostanie się pozwolenia na budowę domu, gdzie wykaże się tylko kominek jako instalację ogrzewczą.
Link do komentarza
To wszystko i tak jest balansowanie na granicy. Tak zwana "falandyzacja prawa" pod którą ja się nie podpisuję. Kocioł to kocioł.
Zadaj pytanie w nadzorze budowlanym o kominek z płaszczem i jego usytuowanie w salonie, a jeżeli będzie po Twojej myśli, niech się ten ktoś pod tym podpisze. Daję głowę, że nie dostaniesz podpisu.
Poproś jeszcze u sprzedawcy przepis, na podstawie którego można montować kominki z płaszczem np. w salonie. Nic z tego. Dostaniesz jedynie aprobatę techniczną na wyrób. Natomiast montaż i użytkowanie spada na właściciela budynku. Krótko mówiąc : On daje d... (ciała)
Link do komentarza
Wyluzuj kolego.
Ustawodawca przewidział właśnie taką interpretację, dlatego wyróżnił z kotłów , kocioł pt. kominek, i to tylko opalany drewnem.
Nie muszę mieć żadnego podpisu, z nadzoru budowlanego, dla żadnej instalacji grzewczej (kotła)w domu jednorodzinnym - także dla kominka.

Odwracając Twoją argumentację - to wskaż przepis, który zabrania instalacji kominka opalanego drewnem w salonie.

I jeszcze jedna sprawa. Większość instalacji kotłów na paliwa stałe, nie powinna mieć miejsca, ze względu na obowiązujące przepisy ? w tym zachowanie wymiarów pomieszczenia w którym zainstalowano kocioł. I co na to ten wspomniany nadzór ? podpisze?
Link do komentarza
Mirrzo, z tym czerwonym światłem, to raczej porównanie nie współmierne do omawianego tematu.
Kominki z płaszczem wodnym funkcjonuję bezpiecznie w setkach tysięcy domów w Polsce i Europie.
Zagrożenie z ich strony jest znikome, jeśli nie żadne.
Zagrożenie ze strony idiotów przejeżdżających na czerwonym jest dużo większe i realniejsze.
To, że jacyś nieświadomi rzeczy urzędnicy "udłubali" takie prawo w żadnym stopniu nie czyni kominka w salonie urządzeniem niebezpiecznym. Bo o niebezpieczeństwie decyduje nie czyjś urojony strach, tylko rzeczywiste zagrożenie.
Znam gościa, jeżdżącego maluchem max. 40km/h, dla którego każdy, kto go wyprzedzi jest piratem drogowym i szaleńcem. Gdyby taki miał wpływ na prawo drogowe i uznał by prędkości powyżej 40km/h za niebezpieczne i zakazane, czy zaraz wziął byś jego stronę i rozumował tak samo?Wątpię.
Do lipca np. szalenie niebezpieczne i karane przez prawo było wypuszczenie spalin z kotła gazowego przez ścianę poniżej 2,5m od gruntu. Nagle i niespodziewanie, od lipca, bezpieczne jest min. 0,5m od gruntu.
Ja od lat się tym głupim przepisem nie przejmowałem i wypuszczałem spaliny klientom poniżej 2,5m, odpowiedzialność biorąc na siebie.
Głupiego prawa się nie szanuje. Głupie prawo się ignoruje.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 1 miesiąc temu...
Witam,

Mam do Was goraca prosbe. Remontuje mieszkanie i jestem na etapie centralnego ogrzewania. Chcialym zeby to bylo ogrzewanie gazowe i tutaj pojawia sie pytanie jaki piec wybrać (jednofunkcyjny + zasobnik 80-120 litrow czy dwufunkcyjny, otwarta czy zamknieta komora spalania) i gdzie go umieścić (mieszkanie czy piwnica)? Jestem troche zielony w tym temacie dlatego proszę o Wasze rady i opinie  Jaki wariant najbardziej optymalny - komfort do wysokosci oplat za ogrzewanie.

Zalaczylem amatorski szkic icon_smile.gif mieszkania zeby było latwiej.

Dane mieszkania:

- powierznchnia mieszkania 63 m2 parter (cała kamienica podpiwniczona)
- wysokość 2,6m (sufit podwieszany)
- grybość murów okolo 45-50cm (stara kamienica, mury nieocieplone)

Dodatkowe info:

Piwnica znajduje się pod cala powierzchnia „pokoju 2” (strop Kleina 1,9 -2,1 m wysokosci) a komin dwukanwałowy zaznaczyłem czerwony kwadratem - lewy górny gór „pokoju 2” lub jak kto woli prawy gorny rog kuchni.

Mieszkanie będzie zamieszkiwany przed dwie osoby poki co 

Wariant 1 (instalatora) :
- piec dwufunkcyjny, otwarta komora spalania, zlokalizowany w piwnicy pod pokojem 2
- podejście do grzenikow od dolu, rurki podwojnie izolowane puszczone piwnica

Wariant 2 (moja propozycja):
- piec jednofunkcyjny + zasobnik 80- 120 l zlokalizowany w piwnicy pod pokojem 2
- podejście do grzenikow od dolu, rurki podwojnie izolowane puszczone piwnica

Wariant 3:
- piec dwufunkcyjny, zamknieta komora splania, zlokalizowany w mieszkaniu w kuchni przy kominie
- rurki w bruzdach w ścianie (mam nowe tynki  wiec troche ich szkoda)

Wariant 4:
- piec jednofunkcyjny + zasobnik 80-120 l, zamknieta komora spalania zlokalizowany w mieszkaniu w kuchni przy kominie
- rurki w bruzdach w ścianie (mam nowe tynki  wiec troche ich szkoda)

Inne warianty?

Z gory dzieki za pomoc!!!

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Ja bym umieścił kocioł w piwnicy, patrząc na rysunek, po prawej stronie komina. Kocioł 2 funkcyjny z racji dopuszczalnych odległości do odbiorników ciepłej wody. Gdybyś chciał 1 funkcyjny z zasobnikiem musisz zastosować cyrkulację, która tylko podroży koszty całości. Kocioł oczywiście z zamkniętą komorą spalania, a najlepiej kondensacyjny. Na etapie tworzenia instalacji wydatek nieznacznie większy, ale komfort niskich rachunków zapewniony.
Link do komentarza
Cytat

Ja bym umieścił kocioł w piwnicy, patrząc na rysunek, po prawej stronie komina. Kocioł 2 funkcyjny z racji dopuszczalnych odległości do odbiorników ciepłej wody. Gdybyś chciał 1 funkcyjny z zasobnikiem musisz zastosować cyrkulację, która tylko podroży koszty całości. Kocioł oczywiście z zamkniętą komorą spalania, a najlepiej kondensacyjny. Na etapie tworzenia instalacji wydatek nieznacznie większy, ale komfort niskich rachunków zapewniony.



Czesc Mirrzo,

Dzieki za odpowiedz icon_smile.gif Caly czas zastanawiam sie co wybrac. Odleglosci do punktow poboru wody (kuchnia: zlew, lazienka: prysznic, wanna i umywalka) faktycznie nie sa zbyt spore. Nie wiem czy uda sie z piecem kondnsacyjnym bo ten chyba potrzebuje podlaczenie do kanalizacji ze wzgledu na skropliny a z takim podlaczeniem bedzie niestety spory problem. Instalator proponuje mi piec z otwarta komora (twierdzi ze do piwnicy po co inny) ale z Twoje opinii i z tego co wyczytalem w necie ludzie raczej polecaja piece z zamknieta komora. Takie piece sa bardziej oszczedne?
Link do komentarza
Cytat

Kotły z zamkniętą komorą spalania i atmosferyczne różnią się niewiele, jeżeli chodzi o sprawność. Istotą sprawy jest tu bezpieczeństwo i wymagania co do kubatury pomieszczeń




Wczoraj wiedzialem sie z instalatorem no i pojawily sie pewne problemy z nawiewami i wywietrznikami. Tak jak na zalaczonym rysunku zaznaczylem piec moze byc w kuchni lub piwnicy (pod pokojem 2) gdzie zlokalizowane sa wyczystki kominowe. No i sprawa wyglada tak:

1) jesli kociol w piwnicy to jeden przewod kominowy na spaliny, drugi przewod na wentylacje pomieszczenia + nawiew. Mam w tej piwnicy dwa okienka tak jak pisalem ale wychodza one na ulice (moze cos uda sie wykombinowac ale chyba raczej ciezko). Przy takim ukladzie jest problem z wentylacja kuchni - musialbym wykuć wentylacje na zewnatrz budynku (strona od podworka) i poprowadzic odpowiednia rura az po sam dach kamienicy (mieszkanie parter). To wiaze sie oczywiscie z kosztami (odpowiedniea rura ktora nie jest tania).

2) jesli kociol w mieszkaniu w kuchni to jeden przewod na spaliny, drugi przewod na wentylacje kuchni jako pomieszczenia z odbiornikiem gazu. Pozostaje tylko wykucie nawiewu od strony podworka i powinno byc dobrze w sensie pozniejszego odbioru. Instalator w tym wypadku zaproponowal piec 2f (do zlewu bedzie jakies 3,5 m rury ma to isc w alupexie, do lazienki jakies 7m tez alupex)

Co o tym myslicie???

Jak narazie pozostaje mi czekac na kosztorys no i konkretne propozycje instalator co do ulokowania pieca itd. (po konsultacjach z kominarzem).
Link do komentarza
Cytat

2 rozwiązanie lepsze. Mówię tu o kotle z zamkniętą komorą spalania.
A nie brałeś pod uwagę zamontowanie kotła w innym miejscu i wykonanie dla niego osobnego układu powietrzno-spalinowego?



Niestety są tylko dwie możliwości zamontowania kotła - piwnica albo kuchnia. W łazience odpada, jest tam 1 kanał wolny w kominie ale chce go wykorzystać do wentylacji łazienki. Niestety stara kamienica, 4 mieszkania, za mało kanałów kominowych no i takie jaja... Chyba będzie zastosowane rozwiązanie numer 2. Nie ma ograniczeń co do długości tej podwójnej rury w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania? Gdzieś wyczytałem że niby taka rura nie może być dłuższa niż 4m pionu. Czy to prawda?
Link do komentarza
Nie, nie prawda.
Każdy producent podaje max długość rur powietrzno-spalinowych do najczęściej stosowanych rozwiązań koncentrycznych (rura w rurze), czyli 60/100 mm, lub 80/125 mm. Mogą też być stosowane systemy rozdzielcze, czyli 60 + 60, lub 80 + 80
Te o których piszesz dotyczą średnicy 60mm. Dla 80 mm te długości stają się dużo większe. Sięgają nawet 25 mb.
Link do komentarza
Też powoli zbliżam się do etapu gdy będę musiał wybierać piec (na razie zastanawiam się nad rodzajem komina systemowy czy murowany). Póki co skłaniam się do pieców jednofunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania i zasobnikiem. Czy ktoś może polecić jakiś zestaw, z którym miał dobre doświadczenia. Wiem, że pewnie trzeba kilku lat eksploatacji aby ocenić czy coś jest dobre czy nie. Nie mniej jednak ze wszelkie wskazówki będę wdzięczny.

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Nie, nie prawda.
Każdy producent podaje max długość rur powietrzno-spalinowych do najczęściej stosowanych rozwiązań koncentrycznych (rura w rurze), czyli 60/100 mm, lub 80/125 mm. Mogą też być stosowane systemy rozdzielcze, czyli 60 + 60, lub 80 + 80
Te o których piszesz dotyczą średnicy 60mm. Dla 80 mm te długości stają się dużo większe. Sięgają nawet 25 mb.




Ufff icon_smile.gif Dzieki za odpowiedz i wyjasnienie. Jak narazie dalej czekam na kosztorys dla danego rodzaju pieca, ktory jak wszystko wskazuje bedzie zlokalizowany w kuchni. Instalator bierze nawet pod uwage piec kondensacyjny - zobaczymy jaka bedzie ostateczna decyzja. Kondensaty z tego co sie orientuje sa drozsze w zakupie ale zuzywaja mniej gazu.
Link do komentarza
Cytat

...bedzie zlokalizowany w kuchni. ...kondensacyjny .... sa drozsze w zakupie ale zuzywaja mniej gazu.


No nie do końca.
Porządny kocioł, a nie piec, kondensacyjny wypuścił na rynek TERMET. Cena powala na kolana innych producentów - ok 4000 PLN. Jeżeli w kuchni, to musisz brać pod uwagę taki fakt: Jeżeli w pomieszczeniu zamontowane są 2 urządzenia gazowe, to ich moc dodaje się. Jeżeli kocioł ma moc np. 24 KW i kuchenka 8 kW, to kubatura kuchni musi wynosić ok 32 m3.
Link do komentarza
ale w kuchni to chyba malutki zasobnik bedziesz mial?
Mam znajomego który ma piec firmy sanvier duval z takim wlasnie malutkim 40-litrowym zasobnikiem. I jest zadowolony a piec nie byl drogi. Co do cen- my zapalcilismy za piec kondensacyjny firmy die dietrich razem z zasobnikiem tej samej firmy 150 litrów 5500 zl wiec takie ceny pieca teraz juz sa normalne:)
Link do komentarza
[quote name='RafalT88' date='18.11.2009, 22:01 ' post='64974']
... zastanawiam się nad rodzajem komina systemowy czy murowany). Póki co skłaniam się do pieców jednofunkcyjnych z zamkniętą komorą spalania i zasobnikiem.[quote]
Nie zastanawiaj się nad kominem, dopóki nie "wymyślisz kotła. 1, czy 2 funkcyjny, to już wybór w zależności od odległości kotła do odbiorników ciepłej wody: zle,umywalka, prysznic, bidet. Wanna nie istotna.
polecam jednak inne rozwiązanie: JUNKERS CERAPUR ACU z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 42 litrowym. Super kocioł, który produkuje wody do "bólu" i świetnie grzeje chatę.

Link do komentarza
Cytat

Nie zastanawiaj się nad kominem, dopóki nie "wymyślisz kotła. 1, czy 2 funkcyjny, to już wybór w zależności od odległości kotła do odbiorników ciepłej wody: zle,umywalka, prysznic, bidet. Wanna nie istotna.
polecam jednak inne rozwiązanie: JUNKERS CERAPUR ACU z wbudowanym zasobnikiem warstwowym 42 litrowym. Super kocioł, który produkuje wody do "bólu" i świetnie grzeje chatę.



Raczej zdecydowany jestem na piec jednofunkcyjny z zamkniętą komorą spalania. Większość postów i innych artykułów "mówi" o zasobnikach przynajmniej 130 litrów. czy ten który polecasz 42 litry nie jest za mały żeby zapewnić odpowiedni komfort to znaczy żeby w czasie nalewania wody do wanny nie zabrakło ciepłej wody w kuchni?

pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat


Dzięki za linki. Przejrzałem je i fakt, że wygląda to nieźle ale ciekawe jak się sprawdza w praktyce? Czy Ty MIRRZO masz zainstalowany taki zestaw? Jeżeli tak i mówisz że się sprawdza to to rzeczywiście warte rozważenia. Ile takie cudo kosztuje na rynku (mniej więcej)?
Link do komentarza
Cytat

Jeżeli w kuchni, to musisz brać pod uwagę taki fakt: Jeżeli w pomieszczeniu zamontowane są 2 urządzenia gazowe, to ich moc dodaje się. Jeżeli kocioł ma moc np. 24 KW i kuchenka 8 kW, to kubatura kuchni musi wynosić ok 32 m3.



Brzmi nieciekawie. Kuchania niestety nie bedzia miała 32m3. Jak widać na obrazku, który dołączylem do mojego pierwszego postu to pomieszczenie niestety "tramwajowate" icon_sad.gif . Moje Kochane Słoneczko w ogole wymyslilo ostatnio, że w łazience oprócz prysznica ma być jeszcze wanna (wiec punkty poboru cwu w tym pomieszczeniu to: bidet, prysznic, wanna i umywalka) i ogrzewanie podłogowe. Biorąc pod uwagę tą podłogówke dalej stawiałbyś na piec 2f czy moze 1f+zasobnik+ cyrkulacja?
Link do komentarza
Cytat

wygląda to nieźle ale ciekawe jak się sprawdza w praktyce?


Zawsze stawiam na dobre rozwiązania, a dobrym jest Cerapur Acu, którego tu przytoczyłem. Serwisuję te urządzenia, więc je znam od klientów.
Cytat

Brzmi nieciekawie. Kuchania niestety nie bedzia miała 32m3...bidet, prysznic, wanna i umywalka i ogrzewanie podłogowe. Biorąc pod uwagę tą podłogówke dalej stawiałbyś na piec 2f czy moze 1f+zasobnik+ cyrkulacja?


Dokładnie, to obciążenie cieplne wynosi 930W/m3 ( długość x szerokość x wysokość)
Co ma tu podłogówka za przeszkodę? Największą przeszkodą jest u Ciebie te 7 metrów do łazienki. Jak jest w projekcie instalacji gazowej? Czy wiesz jaka jest różnica między kotłem 1 i 2 funkcyjnym?
Bez urazy icon_biggrin.gif
Narysuj ustawienie przyborów w łazience.
Link do komentarza
Cytat

Dokładnie, to obciążenie cieplne wynosi 930W/m3 ( długość x szerokość x wysokość)
Co ma tu podłogówka za przeszkodę? Największą przeszkodą jest u Ciebie te 7 metrów do łazienki. Jak jest w projekcie instalacji gazowej? Czy wiesz jaka jest różnica między kotłem 1 i 2 funkcyjnym?
Bez urazy icon_biggrin.gif
Narysuj ustawienie przyborów w łazience.



icon_smile.gif Wiem ogólnie jaka jest różnica miedzy kotłem 1f a 2f ale ekspertem w tych sprawach nie jestem. Jak już pisałem na początku jestem zielony z tego tematu, dlatego niektóre moje pytania mogą wydawać się głupie.

Mirzzo właśnie te 7-8 metrów do łazienki nie daje mi spokoju icon_smile.gif . Projektu instalacji jeszcze nie mam. Mam dostać wszystko - kosztorys i projekt razem. Plan łazienki poniżej (od lewej strony punkty poboru cieplej wody: bidet, prysznic, wanna, umywalka).

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Cytat

Odległością wanny, czy prysznica od kotła bym się w tym przypadku nie przejmował.


Wanny nie, ale pod prysznicem, spróbuj się namoczyć, chwilę namydlać i po kilku minutach znów odkręcić wodę
A oto kawałek postu z innego forum:
"...serwisant odpalajacy stwierdzil w obecnosci hydraulikow i kilku gapiow z rodziny:
coraz wiecej takich piecy odpalam i na takim ukladzie z zasobinikiem 42 litry pociagna 4 lazienki z brodzikami a standardem jest brodzik, wanna i reszta, gwarancji nie daje, ale pociagnalby i 6 brodzikow przeplywowo-zasobnikowo"
Link do komentarza
Kilkanaście razy w roku spędzam kilka nocy w ośrodku , gdzie odległość prysznica od boilera, to ponad 25m. Odkręcam prysznic, czekam ok. 20sek na ciepłą wodę, wchodzę, jak zmoknę, zakręcam kran, namydlam się, po kilku min. spłukuję i nie zaobserwowałem jakiegoś zauważalnego ostygnięcia wody przez ten krótki czas.
Najczęściej jestem jedynym korzystającym wtedy z prysznica, więc w czasie mojej kąpieli nikt mi tej wody nie nagania.

A co do cytatu z innego forum, to nie chwytam związku..... icon_rolleyes.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...