Skocz do zawartości

Źle ocieplony dach ???


Recommended Posts

Witam,
miesiąć temu została wykonana izolacja dachu (ocieplenie), materiałem na ocieplenie poddasza była wełna Ursa DF 40 o grubości 18 cm między krokwie i 5 cm w poprzek.
Na dachu jest membrana wysoko paroprzepuszczalna.
Od mniej więcej trzech dni zrobiło sie gorąco, temp. ok 30 st. a może i więcej. Okna dachowe w ilości 5 szt. plus małe okna w ścianach. Okna były zamknięte poza dachowymi, które były jedynie lekko rozszczelnione.
Temperatura na poddaszu wg. mojego odczucia była dwa razy wyższa niż na dole. Przypuszczam, że ok. 35 st.
Pytanie DLACZEGO ???
Czy mam rwać płyty i wszystko wymieniać, jaką wełnę ew. zastosować ? co mam teraz sprawdzić ??
Link do komentarza
Cytat

Witam,
miesiąć temu została wykonana izolacja dachu (ocieplenie), materiałem na ocieplenie poddasza była wełna Ursa DF 40 o grubości 18 cm między krokwie i 5 cm w poprzek.
Na dachu jest membrana wysoko paroprzepuszczalna.
Od mniej więcej trzech dni zrobiło sie gorąco, temp. ok 30 st. a może i więcej. Okna dachowe w ilości 5 szt. plus małe okna w ścianach. Okna były zamknięte poza dachowymi, które były jedynie lekko rozszczelnione.
Temperatura na poddaszu wg. mojego odczucia była dwa razy wyższa niż na dole. Przypuszczam, że ok. 35 st.
Pytanie DLACZEGO ???
Czy mam rwać płyty i wszystko wymieniać, jaką wełnę ew. zastosować ? co mam teraz sprawdzić ??


no i co zdziwieni jestescie ????????
ta wełna nie słuzy do izolacji tyylko do wypełniania lub wyruwnywania mostków termicznych po połozeniu wełny twardej i tyle,
a na poddaszu to powinna byc wełna taka sama jak kładzie sie na podłogi ewentualnie troszke słabsza ,i grubosc opbliczeniowa to w zaleznosci pod pokrycia połaci dachu i regionu to 25-40czm to zapewni prawidłowa izolacje ,najpierw układa sie miedzy krokwiami ok 15cm pozniej jeszcze pok 15 po całosci i dopiero na to koniecznie paroizolaja taka srebrna folia i na to płyta jedna lub dwie w zaleznoci od preferencji i czy pekniecia przeszkadzają czy tez nie i pod takim dachem mozna juz mieszkac no i kłaniaja sie jescze jakies rolety zewnetrze na okna lub przynajmniej wewnetrzne
a zeby sie upewnic to zakryj okna nawet jakimis kocami i po dwóch dniach słonecznych dotknij sobie płyt gipsowych i sie przekonasz
takie dzis z zycia wziete leciałem dzis osobiscie na reklamacje klimy na poddaszu ze nie chłodzi a okazało sie ze tez podobnie jak twój dach jest zaizolowany tym badziewiem i co płyty okazały sie gorace a na dachu była blachodachówka i deskowanie widac dwa dni słoneczne pokazały co sie dzieje z tym wspolczynnikami nagryzganymi na tych wełnach
Link do komentarza
Cytat

Witam,
miesiąć temu została wykonana izolacja dachu (ocieplenie), materiałem na ocieplenie poddasza była wełna Ursa DF 40 o grubości 18 cm między krokwie i 5 cm w poprzek.
Na dachu jest membrana wysoko paroprzepuszczalna.
Od mniej więcej trzech dni zrobiło sie gorąco, temp. ok 30 st. a może i więcej. Okna dachowe w ilości 5 szt. plus małe okna w ścianach. Okna były zamknięte poza dachowymi, które były jedynie lekko rozszczelnione.
Temperatura na poddaszu wg. mojego odczucia była dwa razy wyższa niż na dole. Przypuszczam, że ok. 35 st.
Pytanie DLACZEGO ???
Czy mam rwać płyty i wszystko wymieniać, jaką wełnę ew. zastosować ? co mam teraz sprawdzić ??



Witam,

Nie wiem czy wełna jest właściwa, ale sprawdźcie to u specjalistów czy poza tym czegoś nie pominięto:

http://www.rockwool.pl/graphics/RW-PL_2007...g/Zeszyt_21.pdf

u mnie podobnie licząc od powierzchni zewnętrznej dachu jest:
dachówka , pod łatami wysoko paroprzepuszczalna folia ( tyvek solid), potem 18cm wełny pomiędzy krokwie:

http://www.rockwool.pl/sw60744.asp

następnie , wełna w poprzek 10 cm :

http://www.rockwool.pl/sw61380.asp

Następnie folia paroizolacyjna i płyty karton gips. Temperatura jest trochę wyższa niż na poddaszu ale gorąco nie jest. Pewnie ma też znaczenie to ,że nad sufitem poddasza także jest warstwa wełny :

Parę zdjęć:

Obraz028-2.jpg

Obraz024-3.jpg

Obraz006.jpg

Obraz002-1.jpg

IMG_0536.jpg

IMG_0538.jpg

Jeśli po lekturze stron Rockwoola nie znajdziecie sami odpowiedzi to radzę spytać doradców, sam z nich korzystałem przed wyborem różnego rodzaju wełny , także na ocieplenie ścian ( doradzili mi wtedy system EcoRock:

http://www.rockwool.pl/sw60751.asp

z czego skorzystałem, i jestem zadowolony), atu namiary na doradców:

http://www.rockwool.pl/sw61090.asp


Przed pęknięciami płyt, o ktorych pisze Poprzednik ( u mnie nie ma żadnych ) myślę, że sposób jaki wykorzystali moi montażyści się sprawdził: cała połać płyt karton gips zostala pokryta siatką "zbrojeniową " i zaciagnięta klejem. :

Obraz015-1.jpg



pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
Janekluki??!!! Co za herezje! Od kiedy to ocieplenie dachu stromego wykonuje się z wełny twardej???Wełna twarda jest izolacja termiczną dachów płaskich i stropów kondygnacyjnych. Użyta przez autora zapytania wełna URSA DF 40 jest dobrą wełną na ten rodzaj docieplenia.
Opis:
Mata izolacyjna URSA DF 40 "Ciepły strop" z mineralnej wełny szklanej; w postaci rolki, komprymowana, paroprzepuszczalna

Zastosowanie:

- Izolacja dachu stromego w układzie jedno i dwuwarstwowym
- Izolacja poddasza nieużytkowego i użytkowego
- Izolacja wypełniająca w elementach szkieletu drewnianego lub metalowego
- Izolacja stropów, sufitów podwieszanych, lekkich ścianek działowych między legarami

Własności:

- Współczynnik przewodzenia ciepła λ D = 0,040 W /m K


Cytat:"ta wełna nie słuzy do izolacji tyylko do wypełniania lub wyruwnywania mostków termicznych po połozeniu wełny twardej i tyle..."
Wełna służy do wypełnienia i wyrównywania mostków termicznych?????? Po pierwsze jeśli służy tylko do wypełnienia to po co wypełniać i wydawać kasę, po drugie do wyrównywania mostków termicznych - z zasady izolację termiczną stosuję się aby likwidować a nie wyrównywać mostki termiczne!!!
A wełna jest właśnie izolacją termiczną!!!!
Link do komentarza
nie wiem jak wy ale dla mnie większe znaczenie ma kwestia tych paru okien na poddaszu + szczytowe , tym bardziej ze nie wiemy jaką mają pow. icon_smile.gif ( ale jam laik i mogę się mylić) -- jeśli są bez rolet wew/zew to przez nie pomieszczenia się nagrzewają --- może zamiast sporów o to jaka wełna twarda cz miękka zapytać/ zaproponować przewietrzenie pom. na noc i wychłodzenie po czym zakrycie okien i ocenę czy to coś dało -- to łatwiejsze niż dochodzenie czy wełna właściwa ( choć sam jestem za tym że wełna twarda czy miękka jakieś właściwości termoizolacyjne ma , a ponad 20 cm tego "gryzidła" powinno izolować - chyba ze jest na maxa zamoczone ale to inna kwestia)
Link do komentarza
Cytat

Janekluki??!!! Co za herezje! Od kiedy to ocieplenie dachu stromego wykonuje się z wełny twardej???Wełna twarda jest izolacja termiczną dachów płaskich i stropów kondygnacyjnych. Użyta przez autora zapytania wełna URSA DF 40 jest dobrą wełną na ten rodzaj docieplenia.
Opis:
Mata izolacyjna URSA DF 40 "Ciepły strop" z mineralnej wełny szklanej; w postaci rolki, komprymowana, paroprzepuszczalna

Zastosowanie:

- Izolacja dachu stromego w układzie jedno i dwuwarstwowym
- Izolacja poddasza nieużytkowego i użytkowego
- Izolacja wypełniająca w elementach szkieletu drewnianego lub metalowego
- Izolacja stropów, sufitów podwieszanych, lekkich ścianek działowych między legarami

Własności:

- Współczynnik przewodzenia ciepła λ D = 0,040 W /m K


Cytat:"ta wełna nie słuzy do izolacji tyylko do wypełniania lub wyruwnywania mostków termicznych po połozeniu wełny twardej i tyle..."
Wełna służy do wypełnienia i wyrównywania mostków termicznych?????? Po pierwsze jeśli służy tylko do wypełnienia to po co wypełniać i wydawać kasę, po drugie do wyrównywania mostków termicznych - z zasady izolację termiczną stosuję się aby likwidować a nie wyrównywać mostki termiczne!!!
A wełna jest właśnie izolacją termiczną!!!!


no wyobraz sobie ze nie zadne herezje ,i bardzo zadko sie spotyka zeby ktos tak oczszedzał i niedawał miedzy krokwie wełny twardej zawsze ale to zawsze gdzie budujemy to generalny wykonawca daje wełne twardą i nigdy nie mniej niz 25cm a przewaznie 30cm i jeszcze nigdy nie miałem jako instalator problemów ze cos jest przegrzane ze klima nie działa czy ze ktos marznie zimą ,a np w pile robilismy inwestycje i okazało sie ze te niecałe 20cm wełny samorosnacej jest do .....i sufity sa ciepłe niczym grzejniki wiec dlatego prosze aby osoba która pytala sprawdziła to u siebie
Link do komentarza
Cytat

no wyobraz sobie ze nie zadne herezje ,i bardzo zadko sie spotyka zeby ktos tak oczszedzał i niedawał miedzy krokwie wełny twardej zawsze ale to zawsze gdzie budujemy to generalny wykonawca daje wełne twardą i nigdy nie mniej niz 25cm a przewaznie 30cm i jeszcze nigdy nie miałem jako instalator problemów ze cos jest przegrzane ze klima nie działa czy ze ktos marznie zimą ,a np w pile robilismy inwestycje i okazało sie ze te niecałe 20cm wełny samorosnacej jest do .....i sufity sa ciepłe niczym grzejniki wiec dlatego prosze aby osoba która pytala sprawdziła to u siebie



Witam,

Wielkie sorry, ale nie mogę wytrzymać , i to wcale nie z powodu merytorycznej dyskusji, ale z powodu Twoich błędów ort. Bardzo proszę, przed wklejeniem odp, zadaj sobie trud i w Microsoft Word sprawdź sobie pisownię, a potem wklej na forum. Nie da się tego czytać , bo nie są to literówki, lecz błędy totalne. Taką pisownią sam się deprecjonujesz.

pozdrawiam:

Darek
Link do komentarza
Cytat

no wyobraz sobie ze nie zadne herezje ,i bardzo zadko sie spotyka zeby ktos tak oczszedzał i niedawał miedzy krokwie wełny twardej zawsze ale to zawsze gdzie budujemy to generalny wykonawca daje wełne twardą i nigdy nie mniej niz 25cm a przewaznie 30cm i jeszcze nigdy nie miałem jako instalator problemów ze cos jest przegrzane ze klima nie działa czy ze ktos marznie zimą ,a np w pile robilismy inwestycje i okazało sie ze te niecałe 20cm wełny samorosnacej jest do .....i sufity sa ciepłe niczym grzejniki wiec dlatego prosze aby osoba która pytala sprawdziła to u siebie


Nie chodzi mi o żadne oszczędności.Chodzi mi o to, że między krokwie kładziemy wełnę miękką a nie twardą.A poza tym nie ma wełny "samorosnącej"!
Link do komentarza
Cytat

Nie chodzi mi o żadne oszczędności.Chodzi mi o to, że między krokwie kładziemy wełnę miękką a nie twardą.A poza tym nie ma wełny "samorosnącej"!


nie ma ale jest potoczna nazwa wełny z wałka o paramatrach o których pisaliśmy wczesniej ,a to jaką wełne kładziemy to zalezy od projektu i nie bede sie sprzeczał bo w tam gdzie mieszkam to naprawde 99% kładzie wełne twarda raz ze ma leprze parametry ,nie wypada z krokwi ,szybiej sie robi nie uzywajac zadnych szurków czy tez innych elementów montazowych a przedewszytkim chyba parametry przepuszczalnosci czy tez izolacyjnosci decudują ze kładzie sie twardą ,zreszta u siebie na stropie nieużytkowym tez mam twardą około 40cm i jestem bardzo zadowolony
Link do komentarza
  • 1 rok temu...
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

a ja planuje na dach dac styropian zamiast wełny icon_smile.gif izolacja - izolacja - a za paroprzepuszczalnośc i wentylacje odpowiada wentylacja - ( bedzie mechaniczna ) styropian znacznie łatwiej upakowac między krokwie - uszczelnic pianka pur i bedzie git icon_smile.gif a moze sie mylę ?????


a nie sadzisz ze jesliby sie dalo styropianiem to by ludziska dawali styropian ?? ale jestem ciekawy jak ci to wyjdzie zrob i podziel sie wrazeniami po pierwszej zimie icon_biggrin.gif wentylacja mechaniczna wszystkiego ci nie zalatwi !!!
Link do komentarza
to po co taka wentylacja mechaniczna jak nie okiełzna tematu wentylacji w szczelnym domku energooszczędnym ??? od środka mysle że rekuperacja załatwi temat - a część między styropianem a pokryciem dachowym - bedzie tam membrana dachowa która w razie "w" odda co tam sie na styro wykropli - przeciez wełna bardziej chłonie wode i wówczas szybciej traci swoje własciwości termo
Link do komentarza
Cytat

a nie sadzisz ze jesliby sie dalo styropianiem to by ludziska dawali styropian ??

I dają! Wełna idzie tam gdzie stelaż, styropian trudno sie szczelnie ułożyć miedzy deskami, wełnę bez problemu. Styropian "zanika" w kontakcie z większością impregnatów do drewna. Ponieważ większość dachów to drewniany stelaż - stąd wełna.
Ale są płyty zbrojonego styropianu, czy konstrukcje blacha styropian blacha z których się robi świetne izolacje "od góry"
Od zatrzymania dyfuzji pary nie jest wentylacja tylko paroizolacja.
Cytat

bedzie tam membrana dachowa która w razie "w" odda co tam sie na styro wykropli - przeciez wełna bardziej chłonie wode i wówczas szybciej traci swoje własciwości termo

Zastanawia mnie dlaczego nie pamięta się o tym w stosunku do ściany!?
Link do komentarza
a jakby zrobic 2 warstwowo - patrząc od zewnątrz - między krokwie dac wełne 18 cm , pod to na dodatkowym ruszcie - 10 cm styropianu - potem paroizolacja i regipsy - membrana bedzie wysokoparoprzepuszczalna - 3000 - tyvek pro - wiec jakby wełna cos podłapała wilgoci to odparuje przez membrane
styropian nie miałby styku z konstrukcja drewniana - zawsze mozna paski zwykłej folii na krokwie przyszyć i na ruszcie metalowym ułozyc szczelnie styropian - uszczelniając gdzie trzeba pianka niskopreżna
Link do komentarza
Cytat

podłapała wilgoci to odparuje przez membrane

a niby z jakiej racji? że tak producent napisał? Podłapać wełna ( czy styropian) może wilgoć z wewnątrz - dyfuzja pary - gdy powietrze z wewnątrz ostygnie na tyle by "wodę oddać wełnie" to dalej odparować może dopiero latem. Ale radzę sobie zrobić test - puchową kurtkę z goretexu zmoczyć i położyć w kącie niech wyschnie - bez przekładania - nie ma szans ! Paroizolacja od wewnątrz dachu i ściany to podstawa.
Link do komentarza
ale wiadomo że bedzie paroizolacja pod regipsami - od środka nie ma szans na zawilgocenie - szczelna paroizolacja - posklejana na zakładach i do ściany - tak mysle nad punktem rosy w izolacji termo dachu - chyba lepiej aby wypadał ten punkt na mniej nasiakliwym materiale - czyli na styropianie - moze ktos sie wypowie jak podejsc do tej sprawy w dachu skośnym ???
Link do komentarza
Cytat

ale wiadomo że bedzie paroizolacja pod regipsami - od środka nie ma szans na zawilgocenie - szczelna paroizolacja - posklejana na zakładach i do ściany - tak mysle nad punktem rosy w izolacji termo dachu - chyba lepiej aby wypadał ten punkt na mniej nasiakliwym materiale - czyli na styropianie - moze ktos sie wypowie jak podejsc do tej sprawy w dachu skośnym ???


Zupełnie nie ma znaczenie gdzie wypadnie punkt rosy gdy jest paroizolacja! Punkt rosy to nie rosa - w omawianym przypadku, to temperatura przy której z powietrza wewnętrznego wykropli się woda. Jeżeli ciepłe powietrze z wewnątrz nie dotrze do punktu rosy ( paroizolacja) to wełna będzie sucha. Wilgoć z zewnątrz może być wyłącznie przez przeciekający dach . Ale to wykluczam. Punk rosy nie jest zawsze w tym samym miejscu, im zimniej na dworze tym jest bliżej środka domu, podobnie jest przy wzroście wilgotności powietrza wewnętrznego.
Pana bajbagę proszę o nie czepianie się opisowego stylu wypowiedzi. Chciałem to jak najprościej wytłumaczyć.
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...