Skocz do zawartości

wentylacja z rekuperacją oraz GWC


Recommended Posts

Cytat

A jak już piszemy o GWC to warto sięgnąć po artykuł z "Budujemy Dom" https://budujemydom.pl/budowlane-abc/reportaze/a/9518-piwnica-jako-gruntowy-wymiennik-ciepla-gwc Myślę, że facet miał niezły pomysł icon_biggrin.gif




Fajny artykuł. Ucieszył mnie, ponieważ ja swoje inwestycje budowlane rozpocząłem od zbudowania głębokiej na 3.50 piwniczki i szklarenki icon_smile.gif Rozpocząłem od wykopów pod szambo i piwniczkę, by zagospodarować około 60 m* gliny i piachu z wykopów. Cały materiał wykorzystałem przy budowie domu, a piwniczka jest rewelacyjna. Jest obiektem wolno stojącym o powierzchni 18 m2, na jej zaizolowanym stropie zbudowałem szklarenkę z gotowych elementów aluminiowych. Mogę powiedzieć, że powstał piękny kolektor słoneczny i ogród zimowy.
Piwniczka nie została jeszcze ukończona. Na głębokości 3.50 m pozostawiłem w ścianie zarys otworu drzwiowego. Wejście ma kształt gotycki, jest wąskie i dosyć niskie. 70x185 cm. Na mojej działce występuje ciekawa struktura gleby. Pod 30 cm ziemi żyznej mam 2.5 m bardzo tłustej gliny, później około 140 cm mialutkiego piachu, 30-40 cm grubego kamienistego żwiru i znowu warstwa gliny. Tej ostatniej warstwy nie zbadałem, bo aż tak głęboko nie kopałem, ale pierwsza 2.5 metrowa warstwa gliny daje niesamowite możliwości. Mam w planie zbudowanie winiarni pod ogrodem.... i nie będzie to trudne. Winiarnia, kilkanaście metrów korytarza i piwniczka to niezłe przygotowanie powietrza dla domu icon_cool.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...