Skocz do zawartości

kominek z płaszczem czy zwykły...koszty, praktyczność


papuch

Recommended Posts

Witam, znowu powraca odwieczny problem kominka... W naszym przyszłym domu (ok 157m) planujemy piec na ekogroszek (mąż przeforsował- głównie dlatego że można zostawić to na jakiś czas i nie bać się ze dom się wychłodzi), nie trzeba kontrolowac co kilka godzin itd. Ja mam słabość do kominków z płaszczem i za przemawiał nie tylko urok ale i koszt eksploatacji (informacje od znajomych z tej samej wsi). Jenak pomyślałam że skoro nie śpimy na kasie to nie ma sensu pakować się w dwie całkowite instalacje i może jakoś obciąć koszta żeby i mąż był syty i ja cała. Wymyśliłam że kominek z rozprowadzeniem. Z tą koncepcją pojechaliśmy do naszego budowlańca. On posłuchał i się wypowiedział. Odradza stanowczo. Powiedział ze jeśli chodzi o instalacje to różnica nie jest duża czy kominek taki czy taki. Z płaszczem trzeba podpiąć do instalacji od ekogrochu a z rozprowadzeniem trzeba prowadzić kanały. Znowu powrót do punktu wyjścia czyli kominek z płaszczem + ekogroch. Ale nie daje mi spać ten pomysł ponieważ (za własne wybudujemy stan zero a potem kredyt na 200tyś i za tyle musi stanąć dom gdzie chić na dole musi się dać zamieszkać) Może obciąć koszty i dać kominek bez żadnych rozprowadzeń? Może po prostu ciepło z kominka w jesienne dni będzie na tyle mocne że rozejdzei się po dole i powędruje choć troszkę na górę??? A eko będzie chodził na min mocy???
Ja już sama nie wiem czy wierzyć w bajki?
powiedzcie? proszę
Link do komentarza
Papuch tak jak juz kiedys pisałam koszt calego rozprowadzenia to około 1500 zł u mnie. Ja zrobiłam, moja siostra ma i jest bardzo zadowolona. O płaszczu wogóle nie myślałam. Dla mnie bez sensu my bedziemy palić w kominku okazyjnie bo ciagle jestesmy w pracy. Wiec nie ma mowy o zwracalności tego rodzaju rzeczy.
Jesli chcesz wogóle myślec żeby za te 200 tys się wprowadzić na parter to planuj dom max 100-110 m, naparwdę... uwierz komuś kto kończy już budowę...
Link do komentarza
układ kominka z rozprowadzeniem to dosc dobry pomysł ale pozostaje sprawa kurzu a wode tez dobrzebyłoby zagrzac?
i wtedy polecam kominek z płaszem oczywiscie tylko i wyłacznie na układzie otwartym tym zasmym co układ kotła eko i koszty podłaczenia są znikome botylko dołaczasz troche rury komikek -kotłowniai kominek zbiornik i zawór 3d i wszyscy zadowoleni koszt kominka od 4000-6000zł mat pomocnicze do instalacji do 2000zł i fachowiec z wiedzą a nie uczacy sie, i pełne zadowolenie
Link do komentarza
Joker
Więc pierwszy krok to było zrobienie "dziur" w płycie na to rozprowadzenie- na etapie stanu surowego. Potem te kanały rozprowadzenia są prowadzone nad sufitem podwieszanym, więc całkowicie niewidoczne. To sa takie prostokątne przewody. Facet który mi to robił zamontował urządzenie które powoduje że gorące powietrze będzie równomiernie się rozchodzić a nie tam tylko gdzie ma jakby najbliżej. (wiem że pisze bardzo niefachowo). Wyloty przewodów sa nad samą podłogą, nieduże, zamknięte estetycznymi białymi kratkami (w cenie były), nie rzucające się w oczy. Dam Ci namiary do pana który mi to robił, jesteśmy bardzo zadowoleni z jego usług. Koszty mojego kominka:
około 3000 zł wkład (taki wybraliśmy, sa też tańsze)
około 3000 zł obudowa kominka (materiały plus robocizna)
ok 1500 zł rozprowadzenie ciepła plus ok 700 zł za turbinkę.
Do tego doszły dodatki marmurowe- osobno płatne- chyba 400 zł o ile pamietam no i koszt wykończenia samego kominka to już zaleznie co wybierzesz, czy tynk, czy farbę strukturalną czy coś jeszcze innego
Solidny, za 100 zł przyjeżdza, robi pomiary, wycenę i daje propozycje kominka- ma bardzo dużo ładnych wzorów. Polecam.
Natomiast tak jak pisałam wcześniej nie robiliśmy płaszcza wodnego bo wiem napewno że nie bedziemy zbyt czesto korzystać z kominka:) http://aukcja.onet.pl/show_item.php?item=664706343
mój kominek jest podobny do tego na drugim zdjęciu.
Link do komentarza
Wielkie dzięki "kropeczka",jak tylko sami sobie odpowiemy na ile bedziemy kozystac z kominka,to rozwiazanie samo sie znajdzie tz. To rozwiazanie które opisałas jest super(łatwe i tanie),ale przy czestym poleniu kusi mnie mozliwosc dogrzewania wody.-no wiesz mam jeszcze mały bałagan w głowie
Link do komentarza
kurcze odjechany icon_biggrin.gif tani nie będzie kupę tego kamienia jest, a masz dużo miejsca? W tym wzorze jest jeszcze jeden mały podrażacz- wkład w szybką pryzmatyczną o ile dobrze widzę. Najtansze są wkłady z prostą szybką. Ja mam z narożną, czyli dwie szybki- ok 500 zł droższy, a z tymi łukowatymi i pryzmatycznymi są zwykle najdroższe. U nas salon jest mały- 24 m2 - więc kominek musiał byc skromny i niewielki:) ale jak masz miejsce to szalej:) Moim zdaniem ten kominek pasuje do mebli raczej rustykalnych, tradycyjnych, ja bede miałą minimalistyczne i nowoczesne. Ale fajowy tak wogóle.
Link do komentarza
a zastanawiał się ktoś nad kominkami z wkładami szamotowymi albo ceramicznymi - nie ma instalacji wodnej , nie ma rur i kanałów oraz migracji kurzu , tylko czysta akumulacja ciepła , czyli tak przeliczanej i cennej energii icon_smile.gif
to się jakoś piece kominkowe /pieco-kominek nazywało .... tylko nie takie co wyglądają jak przeniesione z poczekalni PKP z lat 80-tych , tylko z wierzchy zwykłe wkłady kominkowe tylko że w ścianie, albo zamiast ściany za kominkiem , ukryty wkład szamotowy z kanałami - jak grzejesz to się nagrzewa , by później powoli oddawać ciepło -- tez są jakieś kanału dla migracji pow. jako nośnika ciepła ale dochodzi jeszcze promieniowanie wkładu itd...

czy ktoś się nad czymś takim zastanawiał ?
Link do komentarza
Cytat

Witam, znowu powraca odwieczny problem kominka... W naszym przyszłym domu (ok 157m) planujemy piec na ekogroszek (mąż przeforsował- głównie dlatego że można zostawić to na jakiś czas i nie bać się ze dom się wychłodzi), nie trzeba kontrolowac co kilka godzin itd. Ja mam słabość do kominków z płaszczem i za przemawiał nie tylko urok ale i koszt eksploatacji (informacje od znajomych z tej samej wsi). Jenak pomyślałam że skoro nie śpimy na kasie to nie ma sensu pakować się w dwie całkowite instalacje i może jakoś obciąć koszta żeby i mąż był syty i ja cała. Wymyśliłam że kominek z rozprowadzeniem. Z tą koncepcją pojechaliśmy do naszego budowlańca. On posłuchał i się wypowiedział. Odradza stanowczo. Powiedział ze jeśli chodzi o instalacje to różnica nie jest duża czy kominek taki czy taki. Z płaszczem trzeba podpiąć do instalacji od ekogrochu a z rozprowadzeniem trzeba prowadzić kanały. Znowu powrót do punktu wyjścia czyli kominek z płaszczem + ekogroch. Ale nie daje mi spać ten pomysł ponieważ (za własne wybudujemy stan zero a potem kredyt na 200tyś i za tyle musi stanąć dom gdzie chić na dole musi się dać zamieszkać) Może obciąć koszty i dać kominek bez żadnych rozprowadzeń? Może po prostu ciepło z kominka w jesienne dni będzie na tyle mocne że rozejdzei się po dole i powędruje choć troszkę na górę??? A eko będzie chodził na min mocy???
Ja już sama nie wiem czy wierzyć w bajki?
powiedzcie? proszę


Witam można kominek z płaszczem wodnym tak podłączyć aby palić w nim raz na 2 dni jednagrze jest to uwarunkowane sposobem wykonania instalacji muszą być spełnione pewne warunki otóż przeważająca większość instalacji grzewczej powinna być instalacją niskoteneraturową (ogrzewanie podłogowe) oraz istnieje potrzeba zastosowania zbiornika akumulacji ciepła tagzwanego (bufora) np 1000 l w kturym jest możliwość zakumulowania energii cieplnej na pużniej taki układ można uzupełnić o piec elektryczny c.o ktury podczas dłuższych wyjazdów domowników utrzymywał by w instalacji tenperaturę antyzamrożeniową no a jeżeli mąż by się uparł to można by do tego układu dodać i piec na paliwo stałe np na ekogroch.W takiej instalacji trzeba też zastosować odpowiedną elektronikę opartą na pomiaże wody zasilającej c.o wody powrotnej oraz pomiaże tenperatury na zewnątrz budynku tagzwaną (pogodówkę) no i zawó mieszający z siłownikiem kturym ta elektronika będzie sterowała.W razie pytań proszę o kontakt na mejla: kuletamariusz@poczta.fm
Link do komentarza
Słuszne uwagi moich przedmówców należało by podsumować tylko w następujący sposób : Wszyscy macie racje icon_smile.gif
Podstawowy problem palenia w kominku musicie sami rozpoznać i oswoić się z tematem./ jest to gromadzenie drewna, niestety śmiecenie w salonie i czasami może powstać niekorzystny zapach icon_sad.gif / Bez wątpienia palenie drewnem jest najprostszym i najtańszym sposobem ogrzewania domu, ale za nim w następnej kolejności znajduje się węgiel i tu należało by się zastanowić nad sensem wykorzystywania kominka do ogrzewania domu. ja osobiście we własnym domu wykorzystuję piec na ekogroszek i korzystam z kominka z rozprowadzeniem ciepłego powietrza. Ekogroszkiem utrzymuję temperaturę 19 stopni a po powrocie do domu albo dogrzewam kominkiem albo podkręcam temperaturę na piecu. W przypadku korzystania z kominka w czasie jesieni i wiosny gdy piec jest właściwie wyłączony paląc w kominku przydało by się ogrzewanie do ciepłej wody i tu wracamy do rozpatrywanego problemu. Jestem sprzedawcą i monterem systemów kominkowych i na dzień dzisiejszy zgodnie z moją wiedzą doradzam klientom raczej zakup kominka z płaszczem wodnym, ale podstawowym warunkiem jest zakup wkładu naprawdę dobrej marki gwarantującej wieloletnie bezproblemowe działanie.
Pamiętajmy tylko o tym aby nie zrobić z salonu kotłowni bo znam i takie przypadki icon_wink.gif
Link do komentarza
Witam! czytalem, co pisaliscie powyzej. utwierdziliscie mnie znacznie w postanowieniu zainstalowania u siebie kominka z rozprowadzeniem (oprocz tego bedzie piec na eko, pelet, owiec, drewno itp..). Mam jednak zasadnicze pytanie - na jakim etapie prac budowlanych nalezy zamontowac instalacje rozprowadzajaca cieplo? wielkie dzieki!
pozdrawiam,
Kuba
Link do komentarza
Cytat

Witam! czytalem, co pisaliscie powyzej. utwierdziliscie mnie znacznie w postanowieniu zainstalowania u siebie kominka z rozprowadzeniem (oprocz tego bedzie piec na eko, pelet, owiec, drewno itp..). Mam jednak zasadnicze pytanie - na jakim etapie prac budowlanych nalezy zamontowac instalacje rozprowadzajaca cieplo? wielkie dzieki!
pozdrawiam,
Kuba


w stanie surowym zamknietym
Link do komentarza
Witam wszystkich. U mnie w domku 180m2 + garaż i 90m2 piwnicy planuje ogrzewanie gazem - piec kondensacyjny + kominek z płaszczem + solar, do tego zasobnik 300l i kilkadziesiąt metrów (ok. 40) podłogówki. Niestety kosztów całej instalacji nie mogę jeszcze podać - jest w wycenie u fachowców. Ogólnie chciałbym się zmieścić w powiedzmy 30k zł materiały + robocizna, łącznie z instalacją wod.-kan., bez białego montażu. Kominek z płaszczem, bo w rodzinnym domu jest kominek z rozprowadzeniem powietrza, który nawet nieźle się sprawdza, ale ja chciałbym od kominka coś "więcej" icon_smile.gif Czyli c.w.u. oprócz c.o.
Link do komentarza
Cytat

Witam wszystkich. U mnie w domku 180m2 + garaż i 90m2 piwnicy planuje ogrzewanie gazem - piec kondensacyjny + kominek z płaszczem + solar, do tego zasobnik 300l i kilkadziesiąt metrów (ok. 40) podłogówki. Niestety kosztów całej instalacji nie mogę jeszcze podać - jest w wycenie u fachowców. Ogólnie chciałbym się zmieścić w powiedzmy 30k zł materiały + robocizna, łącznie z instalacją wod.-kan., bez białego montażu. Kominek z płaszczem, bo w rodzinnym domu jest kominek z rozprowadzeniem powietrza, który nawet nieźle się sprawdza, ale ja chciałbym od kominka coś "więcej" icon_smile.gif Czyli c.w.u. oprócz c.o.


proponuje kocioł żeliwny do tego kominek zpłaszczem ,wszystko na jednym układzie ale obawiam ze w 40tys sie moze zmiesicsz
Link do komentarza
Tak jak wcześniej pisał Janekluki nie ma problemu gdy zarówno kocioł jak i kominek z płaszczem wodnym będą pracować w układzie otwartym. No, problem może być bo temperaturąwody z kominka dużo trudniej sterować niż temp. wody z nowoczesnego kotła.
Gorzej jeśli tak jak w tym ostatnim przypadku piec jest gazowy, ulład c.o. zamknięty i do tego najpewniej ogrzewanie niskotemperaturowe. Instalacja zaczyna się komplikować i wpadamy w koszty. Moim zdaniem lepiej wtedy pomyśleć o kominku z rozprowadzeniem ciepłego powietrza (DGP).
No i problem podstawowy - jak często palimy w kominku czyli innymi słowy: czy i kiedy koszt wykonania się zwróci.
O kominku z DGP jest artykuł w ostatnim Budujemy Dom (7-8/2009). Polecam dla niezdecydowanych.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
  • 2 tygodnie temu...
Gdyby płaszcz wodny dodawano gratis, to pewnie bym się nie wzbraniał. Niech sobie jest. A nóż się kiedyś przyda icon_smile.gif Ale jeśli muszę zapłacić za coś (wcale nie mało), a będę tego używał sporadycznie.... To raczej bez sensu. Nie sztuka wydać majątek na wszystko co jest nowoczesne i fajne... Sztuka zachować zdrową proporcję pomiędzy wydatkami, a efektami IMHO
Link do komentarza
Cytat

Uważam, że to głos rozsądku icon_smile.gif



Popieram. Po pewnym czasie chcemy żyć bardziej luksusowo i nie zawsze mamy czas na dokładanie do kominka - dlatego traktujmy go mimo wszystko dodatkowo.
Co zrobicie Panie jak maż wyjedzie na delegację i trzeba będzie codziennie nosić drewno ? Rozpalać itp.

Sam mam kozę - ale rozpalam kiedy chcę, nie codzinnie - na razie jest to często (5 dni w tygodniu). Ale moja małżonka rozpalałby bardzo sporadycznie.
Link do komentarza
Kominek z płaszczem wodnym nie wymaga kosztownej instalacji, tylko wtedy, gdy współpracuje z kotłem na paliwo stałe (układ otwarty), a w instalacji jest zbiornik buforowy. Inaczej zaczynają się trudności i koszty. Moim zdaniem w wielu sytuacjach rachunek ekonomiczny będzie więc raczej niekorzystny. Natomiast DGP, jeśli pomyślimy o nim odpowiednio wcześnie, i nie musimy zbytnio nic "udziwniać", by poprowadzić rury jest dużo tańszym rozwiązaniem. No i w pełni niezależnym od wodnego c.o.
Link do komentarza
Kominek z płaszczem i piec na paliwo stałe to chyba nieporozumienie .... dwa podobne urządzenia w 1 domu. Po co ?

Obecnie wiele domów na sporo otwartych przestrzeni i wtedy zwykły kominek/koza jest w stanie ogrzać większość domu.
U nmnie koza stoi koło schodów - sporo ciepła idzie do góry ... ale ustawienie lekkiej ścianki "zaburzyło" ten proces i jest OK icon_smile.gif
Link do komentarza
jak to po co mirrzo? Przecież po to zeby oszczędzać! icon_cool.gif icon_biggrin.gif żeby sie to rozumiesz w kosztach zwróciło. A to że może dopiero zwróci się prawnukom w właściciele będą cieniutko piszczeć spłacając raty kredytu- giganta przy takich kosztach budowy to w sumie szczegół.
Ja znam małżeństwo wcale nie jakieś bogate, budujące średni domek na trzydziestoletni kredyt (czyli standard) które najpierw zainwestowało w energooszczędna rozwiązania coś z 50 tysięcy, a potem była maskara bo już nawet na najtańsze panele nie starczyło...
Link do komentarza

no dobra, wracając do początku. poradzcie jaką moc komina z płaszczem do domu 160 m2, i jaką moc kociołka na ekogroszek- bo chce mieć oba. Wiem, wiem- nieporozumienie w jednym domu itd. ale trudno. Jeszcze powiedzcie mi czy da radę wodę grzać ekogroszkiem podczas gdy ogrzewanie na kominke a w razie ochoty przełączyć całkowicie na ekogroszek?
fpap
Link do komentarza
  • 1 miesiąc temu...
Witam

a co powiecie na układ: kominek z płaszczem wodnym + kocioł olejowy żeliwny np buderus (ostatnio podobno pojawił się taki ze sprawnością 104%) + pojemnościowy wymiennik ciepła + regulator pogodowy. Parter salon ogrzewanie podłogowe, piętro kaloryfery.

Ps. przepraszam za niefachowe określenia ale mam nadzieję, że się domyslicie o co mi chodziło icon_smile.gif
Link do komentarza
Cytat

Kominek z płaszczem wodnym, to według mnie, zawsze jest nieporozumienie
Reszta może być.


Nie on pierwszy i nie ostatni




Dlaczego nieporozumienie? Skoro i tak już zakładasz instalację to chyba niewiele większe koszty wypadaja podłanczając kominek z płaszczem do tego. No chyba, że ktoś instaluje kominek "dla ozdoby i samych efektów wizualno-miejscowo cieplnych" icon_smile.gif.
Link do komentarza
Cytat

Kominek to dopiero początek. Sprawdź, co jeszcze do niego jest potrzebne, żeby poprawnie funkcjonował i czy jego miejsce posadowienia jest wyposażone w kanalizację



No to widać niedoinformowany jestem icon_smile.gif. Ale po to sa fora aby się dowiedzieć coś od ludzi znających się na rzeczy. A wydawało mi się to takie proste icon_smile.gif. Musze doczytać zatem.
Link do komentarza
weźcie pod uwage jedną bardzo ważną rzecz! Kominek poza funkcją fajnego gadżetu w domu (wcale nie takiego znów za prawie friko bo o drewno jest trudno i drożeje) pełni bardzo wazną rolę awaryjnego ogrzewania! Awaryjnego- czyli w razie awarii pradu np. Bo poprawcie mnie jeśli się mylę ale w kominku z płaszczem chyba nie mozna palic jak nie ma pradu? Mozna? Działa to? Po ostatnich wariactwach pogodowych i zimie jaka do nas zawitała w tym tygodniu dobę nie miałam pradu. Jakby nie palenie w kominku to by nam było cieplutko......
Link do komentarza
...no właśnie jak to jest z tym brakiem prądu? a poza tym kominek to uzupełnienie instalacji bo jako tako z tego co wiem nie może sam kominek być jedyną instalacją grzejącą w domu, więc zawsze pozostaje kocioł lub inny zamiennik.

ale może też związane z tematem: sytuacja - późne lato wieczór chłodnawo się robi i chciałbym podgrzac troszkę w domu w kominku z PW coby się dogrzać, posiedzieć przy winie icon_smile.gif. Co w takiej sytuacji? Mogę rozpalić w kominku nie ogrzewając jednocześnie domu? Czy raczej jest to wykluczone/niemożliwe?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...