Skocz do zawartości

Rekuperacja - korzyści


Recommended Posts

Instalacja wentylacyjna z rekuperatorem może obniżyć koszty ogrzewania nawet o ponad 60%. Oczywiście porównywać należy domy, w których wymiana powietrza poprzez system wentylacyjny grawitacyjny czy mechaniczny realizowana jest na takim samym poziomie.

Audyt energetyczny wykonany dla siedziby rekuperatory.pl we Wrocławiu wykazał zmniejszenie kosztów ogrzewania gazem ziemnym z 8900 do 1100 zł rocznie po zainstalowaniu wentylacji z odzyskiem ciepła oraz uszczelnieniu i doizolowaniu budynku. Oprócz niższych kosztów ogrzewania rekuperator zapewnia stałą wymianę powietrza oraz nieporównywalnie lepszą atmosferę wewnątrz budynku.
Link do komentarza
zależy jaki masz dom, stary czy nowy jak duży czy dobrze izolowany i szczelny. Sama wentylacja z rekuperatorem nie generuje dużych oszczędności na ogrzewaniu gdyż jest to WENTYLACJA a nie ogrzewanie, natomiast ogranicza straty ciepła powstałe w wyniku wentylacji grawitacyjnej. Mam taką instalację od początku w nowym domu i cenię ją sobie za klimat i świeże powietrze. Szukając oszczędności w ogrzewaniu skupiłbym się ma termomodernizacji budynku i modernizacji c.o. oczywiście jeśli tego budynek wymaga gdyż nic o tym nie piszesz.
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
To zależy czym ogrzewasz dom. Im droższy(np. prądem) to masz super zyski. Ogólnie najwięcej zyskuje się nie na rekuperacji a na tym że masz kontrolowany przepływ powietrza w domu w granicach 150m3/h i tylko tyle ogrzewasz. W wentylacji grawitacyjnej trudno powiedzieć jaki jest ten przepływ powietrza i niektórzy zakładają 1 wymianę kubatury powietrza domu na godzinę. To stąd głównie wynikają takie super zyski rekuperacji.

Reasumując: rekuperacja to przede wszystkim komfort oraz docieranie z powietrzem tam gdzie w went. grawitacyjnej byłoby ciężko. Realne zyski na ogrzewaniu są mniejsze (10-15KWh/m2*rok) niż z niektórych wyliczeń energetycznych wynika oraz firm sprzedających rekuperatory.
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
Naprawdę trudno jest pisać sensownie o korzyściach z wentylacji. Nie mylmy wentylacji z rekuperacją!
Najtańszym i najpewniejszym sposobem na wyciąganie powietrza zużytego z pomieszczeń mokrych i nawiew świeżego do pokojów jest wentylacja mechaniczna. Dobrze zrobiona wentylacja wywiewno nawiewna - przy niskich temperaturach na zewnątrz może działać jak (trochę przytłumiona ) wentylacja naturalna. Ale teraz skoro wyciągamy spod sufitu z kuchni i łazienek najcieplejsze powietrze w domu a do pokojów zapodajemy zimne, grzechem byłoby tego zimnego tym ciepłym nie ogrzać... i to jest właśnie rekuperacja - nakład niewielki ( wymiennik ciepła) z zyski - komfort i mniejsze rachunki.
Link do komentarza
Cytat

A coś o cenach? Ich koszt zależy pewnie od kubatury budynku? I od czego jeszcze?


Nigdy nie wolno robić wentylacji na kubaturę.
Wycena wentylacji jest bardzo prosta - tego typu wentylacje wykonuje się na skrzynce rozdzielczej i miękkich kanałach
skrzynki:
Cytat

Ilość kanałów w takim układzie jest taka sama dla różnych układów domów o identycznej powierzchni + robocizna + centrala.
Na cenę tak naprawdę główny wpływ ma ilość zamówień na 2-3 osobową brygadę z samochodem. Jeżeli firma ma 1 realizację miesięcznie, by zarobić cokolwiek i wypłacić zusy i pensje - musi przyciąć "na czysto" 12000zł. Czyli np. Dom 150m2 nawet z tanią centralą może kosztować ponad 20 000
Link do komentarza
8900 za gaz? To co oni z nim robili jedli go? Ogrzanie domu około 150 m2 gazem do temp ok 20 stopni przy dogrzewaniu kominkiem bez rekuperacji nie przekracza zwykle 2000-2500 rocznie. Byc może z rekuperacją jest taniej ale te 8900/1100zł to absurd poporstu:) Nie znam nikogo kto by wydał na gaz 8000.
Ja mieszkając bez rekuperacji wiem dokładnie jaka jest korzyśc z posiadania jej- w okresie mroźnej zimy kiedy nie bardzo da się trzymać rozszczelnione okna bo za duże byłyby straty ciepła rekuperator zapewnia wentylację. I przez te 3-4 miesiące w roku jest to autentyczna i wyraźnie odczuwalna korzyść. Więc jeśli ktoś ma pieniądze i stać go na dodatkowe 10 czy 15 tysięcy, niech zrobi- jakbym miała na to budując jeszcze raz to bym zrobiła. Jeśli obniżyłoby to roczne koszty ogrzewania o np 1000 zł (chyba nie obniży aż o tyle ale gdyby) to zwracałoby się z 15 lat. Długo. Więc w tych kategoriach (plus odsetki od tych 15 tys) korzyśc jest wątpliwa. Ale u nas był problem z przeriwtrzaniem głownie sypialni jak był mróz.
I nie słuchajcie takich opowieści jak to mozna kupić nie otwierane okna (no wypas poporstu icon_biggrin.gif ) albo ich wogóle nie otwierać cały rok- zwłaszcza w piękne słoneczne wiosenne popołudnia- takie bzdury pisza czasem nawet w powaznych pismach budowlanych... rekuperatora nie uzywa się jak jest ciepło (i nikt z moich znajomych kto go ma do wtedy nie używa i normalnie wietrzy dom), jest on autentycznie przydatny w zimie.
Link do komentarza
  • 2 tygodnie temu...
Cytat

..... rekuperatora nie uzywa się jak jest ciepło (i nikt z moich znajomych kto go ma do wtedy nie używa i normalnie wietrzy dom), jest on autentycznie przydatny w zimie.




To jak to jest naprawdę? Zastanawiam sie nad rekuperacja ( czy tez wentylacja mechaniczna) głownie z 2 powodów:
1.- alergia
2.- hałas z ulicy .

Znajomy twierdzi, że zimą przy temperaturach duzo ponizej zera wyłączał urządzenie bo mu chłodne powietrze wlatywało....
do sypialni.
Link do komentarza
To może jeszcze raz wyjaśnię
Nie piszmy rekuperacja tylko wentylacja z rekuperatorem - teraz jako jest koszt wentylacji a jaki samego odzysku. Wentylację trzeba sobie zrobić taką, czy inną. Ale wentylacja wywiewno nawiewna jest od wentylacji naturalnej
-skuteczniejsza
-tańsza w zrobieniu
-ma regulację
-można założyć filtr na czerpni
... i teraz - skoro wyciągamy ciepłe powietrze z kuchni i łazienek a tłoczymy zimne do pokojów - to grzechem byłoby tym ciepłym powietrzem tego świeżego nie ogrzać.
Koszt wymiennika w centrali to 200-1500zł ( z tym, że te droższe nie są lepsze!!!!)

Kiedyś jedynym uzasadnieniem dla wentylacji naturalnej była cena i czasowy brak zasilania.
Dziś :
Wentylacja mechaniczna z rekuperatorem jest już tańsza od naturalnej i lepiej od niej pracuje gdy nie ma zasilania.
Dlatego nie isttnieją już argumenty za wentylacją naturalną.
Link do komentarza
Cytat

Ale jak w miarę bezboleśnie zrobić takie ustrojstwo w starym domu?


W starym to łatwo (przeważnie) bo były kanały w każdym pomieszczeniu, które można wykorzystać. Gorzej w kliku letnim. Teraz najwięcej wentylacji zakładamy w domach rocznych i dwuletnich. Ludzie się przekonują, że projektował i wykonywał dom kiepski fachowiec dopiero jak się wprowadzą.
Link do komentarza
Cytat

Przepływ laminarny przechodzi w turbulentny przy małych prędkościach. Niech teraz jakiś element układu dystrybucji będzie w stałej rezonansowej… i głośniej jest w pokojach niż przy centrali.



Dlaczego przy tak małej prędkości przepływ jest turbulentny. Jakie czynniki to powodują?
Link do komentarza
Cytat

Przepływ laminarny przechodzi w turbulentny przy małych prędkościach. Niech teraz jakiś element układu dystrybucji będzie w stałej rezonansowej… i głośniej jest w pokojach niż przy centrali.


Ale to zdanie brzmi... A ta stała rezonansowa... Nie przełykam icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Dlaczego przy tak małej prędkości przepływ jest turbulentny. Jakie czynniki to powodują?


Nie wiem, dlaczego. Nie zastanawiałem się nad tym. W podręcznikach jest, że "najcichsze" są prędkości 2-5m3/sek.... podałem tylko, że dane się w praktyce potwierdzają. Wolniejsze prędkości nie mają też uzasadnienia z innych nie tylko "hałasowych" względów, - straty ciepła, wyższy koszt instalacji i więcej przy niej problemów.
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem, dlaczego. Nie zastanawiałem się nad tym. W podręcznikach jest, że "najcichsze" są prędkości 2-5m3/sek.... podałem tylko, że dane się w praktyce potwierdzają. Wolniejsze prędkości nie mają też uzasadnienia z innych nie tylko "hałasowych" względów, - straty ciepła, wyższy koszt instalacji i więcej przy niej problemów.



Z pewnoscią nie dzieje się tak w kanałach gładkich. To byloby wbrew mechnice płynów. Zaburzenia przepływu moga powstac w kanałach elastycznych które mają nierówną powierzchnię zwiększającą opory przepływu i mogącą powodować powstawanie turbulencji nawet przy tak małej prędkości przepływu
Link do komentarza
Cytat

Płyny zachowują się inaczej .

Jak widać trochę mądrzejsi od Pana stwierdzili, że mają one wiele wspólnych cech, stąd dla całego działu nauki zajmującej się przepływami gazów i płynów przyjęto wspólna nazwę mechanika płynów.

Żeby to jednak pojąć trzeba było w odpowiednim czasie się uczyć, a nie "rzucać kamieniami w szkołę".
Link do komentarza
Cytat

Płyny zachowują się inaczej . Niech Pan przestanie pajacować. Wstyd.



Wg mechaniki płynów powietrze jest płynem. Może pan mieć swój pogląd na różne sprawy, ale fundamentów nauki Pan nie zmieni. W tym wypadku to Pan robi z siebie niedouczonego pajaca...
A swoją drogą odpowiedzi na pytanie Pan nie dał - zabrakło konceptu?
Link do komentarza
Cytat

Wg mechaniki płynów powietrze jest płynem

W/g wentylacji - nie, bo rozpatrujemy tylko wąski odcinek zagadnienia a nie całe spektrum.
Prosty test przeprowadzony w Dospelu. Kanał 12 m i co dwa metry trójnik z wyjściem w którym jest anemometr.

1 -100m3/h - najwięcej "wylatuje" pierwszym kanałem... do końca nic nie dociera.
2 -300m3/h - na pierwszym jest zasysanie powietrza... najwięcej dmucha ostatni.
Pokaz był dla projektantów by nie robić instalacji na trójnikach.
Link do komentarza
Cytat

W/g wentylacji - nie, bo rozpatrujemy tylko wąski odcinek zagadnienia a nie całe spektrum.
Prosty test przeprowadzony w Dospelu. Kanał 12 m i co dwa metry trójnik z wyjściem w którym jest anemometr.

1 -100m3/h - najwięcej "wylatuje" pierwszym kanałem... do końca nic nie dociera.
2 -300m3/h - na pierwszym jest zasysanie powietrza... najwięcej dmucha ostatni.
Pokaz był dla projektantów by nie robić instalacji na trójnikach.



Pokaz był właściwy, a końcowy wniosek zupełnie błędny. Pokaz wykazał że opór kanału jest wprost proporcjonalny do predkości przepływu i tylko tyle. Własciwym wnioskiem jest - Należy instalację zaprojektować OBLICZAJĄC opory i przepływy.
Link do komentarza
To chore co Pan pisze! Przecież to wentylacja domowa. 80-100m3/h - po rozdziale w skrzynce rozdzielczej np. na pięć pokoi... jest 20mh/h --- nawet kanał 60mm praktycznie przy takich przepływach nie stanowi oporu. Anemostat czy kryza działają jak zawory "zero/jedynkowe" nie tłumią!
Instalacje robi się na skrzynce!
http://www.bursa.pl/wentylacja_old/str-14-...nt/KATALOG2.pdf
Link do komentarza
Cytat

To chore co Pan pisze! Przecież to wentylacja domowa. 80-100m3/h - po rozdziale w skrzynce rozdzielczej np. na pięć pokoi... jest 20mh/h --- nawet kanał 60mm praktycznie przy takich przepływach nie stanowi oporu. Anemostat czy kryza działają jak zawory "zero/jedynkowe" nie tłumią!
Instalacje robi się na skrzynce!
http://www.bursa.pl/wentylacja_old/str-14-...nt/KATALOG2.pdf



A projekty instalatorów projektantów są w przewadze są robione na trójnikach i kanałach gładkich.
Wentylacja 80m3/h jest dobra dla pojedynczej łazienki...
Link do komentarza
Szkoda, ze Pan się tym nie zajmuje a pisze. Instrukcja montażu jest francuska, firma tak robi od 1991 roku. Projekt i trójniki może zrobić tylko ktoś kto się nie zna lub naciąga klienta.
Wentylacja domowa to 20-30m3/h na osobę !

Cytat

Wentylacja 80m3/h jest dobra dla pojedynczej łazienki...

w łazience nie ma nawiewu!

przy 100m3/h na dom jakie Pan przewiduje kanały do pokojów by było 2-5m3/sek?

Cytat

kanałach gładkich



Kto robi na "niegładkich" kanałach?
Link do komentarza
Prawdą jest, ze w stosunku do domów jednorodzinnych, są też wymagania dotyczące wentylacji.
Wentylacja powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby spełniać minimalne wymogi, w przeciwnym wypadku mogą być kłopoty z odbiorem, a tak się składa, że takowy odbiór (kominiarski) stanowi jeden z niezbędnych elementów czy to się Panu TB podoba, czy też nie.

Musi być zaprojektowana tak, aby „wyciągała” minimalnie:
- z kuchni od 30 do 70m3/h (w zależności od tego czy kuchnia z oknem, ilości osób, rodzaju kuchenki),
- z łazienki 50m3/h
- z osobnego WC 30m3/h
- z pomieszczenia bez okien (np. garderoba) 15m3/h,
- z pokoi mieszkalnych tylko w określonych warunkach 30m3/h

Dopływ powietrza do pokoi mieszkalnych kratkami wentylacyjnym (suma odpływów).

Nigdzie nie jest napisane, ani wymagane aby wentylacja pracowała w sposób ciągły na wyżej podanych parametrach.

Skrzynki nie są jedynym rozwiązaniem – można z powodzeniem stosować trójniki (orłowe, portki, ukośne, itp.) z jednoczesną redukcją przekroju przewodu (kanału) wentylacyjnego,
Link do komentarza
Cytat

Prawdą jest, ze w stosunku do domów jednorodzinnych, są też wymagania dotyczące wentylacji.
Wentylacja powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby spełniać minimalne wymogi, w przeciwnym wypadku mogą być kłopoty z odbiorem, a tak się składa, że takowy odbiór (kominiarski) stanowi jeden z niezbędnych elementów czy to się Panu TB podoba, czy też nie.

Musi być zaprojektowana tak, aby „wyciągała” minimalnie:
- z kuchni od 30 do 70m3/h (w zależności od tego czy kuchnia z oknem, ilości osób, rodzaju kuchenki),
- z łazienki 50m3/h
- z osobnego WC 30m3/h
- z pomieszczenia bez okien (np. garderoba) 15m3/h,
- z pokoi mieszkalnych tylko w określonych warunkach 30m3/h

Dopływ powietrza do pokoi mieszkalnych kratkami wentylacyjnym (suma odpływów).

Nigdzie nie jest napisane, ani wymagane aby wentylacja pracowała w sposób ciągły na wyżej podanych parametrach.

Skrzynki nie są jedynym rozwiązaniem – można z powodzeniem stosować trójniki (orłowe, portki, ukośne, itp.) z jednoczesną redukcją przekroju przewodu (kanału) wentylacyjnego,



Pan się pod tym podpisuje? Przyznam, że jestem zaskoczony. Dawno takich głupot nie czytałem.

Cytat

Wentylacja powinna być tak zaprojektowana i wykonana, aby spełniać minimalne wymogi,


Przecież stoi cała masa domów z wentylacją naturalną...
Proszę mi pokazać projekt lub dom z wentylacją naturalną, który spełni podane przez Szanownego Pana wymogi?.


Szanowny Panie
Cytat

- z kuchni od 30 do 70m3/h (w zależności od tego czy kuchnia z oknem, ilości osób, rodzaju kuchenki),
- z łazienki 50m3/h
- z osobnego WC 30m3/h
- z pomieszczenia bez okien (np. garderoba) 15m3/h,
- z pokoi mieszkalnych tylko w określonych warunkach 30m3/h


te wymogi wykluczają wentylacje naturalną!!!!
Teraz skoro wykluczył Pan wentylację naturalną to przejdźmy do mechanicznej
- Bilans musi się zgadzać - nie można więcej "wyciągać" z kuchni i łazienek niż się nawiewa na pokoje!
- wentylacja ma zapewnić komfort ( nie może być więc i zbyt silna) a od tego jest regulacja ! Co by Pan nie projektował, to i tak użytkownik ma REGULACJĘ!
- Optymalne przepływy 2-5m3/sek. są na kanałach 60 mm (30m3/h to 3m3/sek. ) Czy widział Pan na jakimś polskim projekcie optymalne kanały?
Link do komentarza
Po co Pan miesza pojęcia. Tu i teraz pisałem tylko i wyłącznie o WM.

Należy czytać ze zrozumieniem, a nie z nastawieniem, że tylko Pan ma rację, a inni to bezrozumni debile.

Wyraźnie napisałem, że dopływ jest sumą odpływów:
Cytat

Dopływ powietrza do pokoi mieszkalnych kratkami wentylacyjnym (suma odpływów).



Dość wyraźnie napisałem również:
Cytat

Nigdzie nie jest napisane, ani wymagane aby wentylacja pracowała w sposób ciągły na wyżej podanych parametrach.



Jeśli będziemy omawiać wentylację grawitacyjną ( będę używał takiej nazwy zgodnie z potocznym jej określeniem, chyba, że Pan z takim samym uporem będzie zwalczał określenie „samochód” i przestanie używać nieuprawnionego określenia „wentylacja mechaniczna”), to chętnie służę. Wyjaśnię również dlaczego nowo wybudowane domy spełniają te wymogi – i nie moje, tylko PN, opracowanej zgodnie z normami europejskimi i USA.

Może niech Pan sobie zakupi tą normę (POLSKA NORMA PN-83 B-03430
z poprawką Az3/;2000), to wtedy może Pan zrozumie na czym to wszystko polega i dlaczego domy z wentylacja grawitacyjną spełniają te normowe wymagania – pod warunkiem zastosowania się w całości do tych uwarunkowań.
Link do komentarza
Kratka... to raczej wentylacja naturalna.
Nazewnictwo mi nie przeszkadza skoro jak sam Pan zaznaczył , że
Cytat

Pan ma rację, a inni to bezrozumni debile.

, bo gdyby tak nazywał wentylację naturalną ktoś kto uważa, ze rozumie fizykę, starałbym się go wyprowadzić z błędu.

Wiedząc że:
Im większa średnica kanału tym droższy i kłopotliwszy montaż i większe straty ciepła
Wiedząc, że optymalne są prędkości 2-5m3/sek.
Jakie Pan by zaprojektował kanały (średnice)na pokoje by spełniały podane przez Pana "wymogi" kuchnia 2 łazienki 5 pokoi i 3 osoby?
dom parterowy.

Proszę mi też wyjaśnić dlaczego tylko wentylacje mechniczne muszą spełniać wymogi? Czy tam żyją inni ludzie.
Link do komentarza
Znów Pan nie czyta ze zrozumieniem.

Wentylacja grawitacyjna też spełnia te wymagania – pod warunkiem, ze zaprojektowano i wykonano ja zgodnie z obowiązującymi przepisami .
Pod pewnymi warunkami ("zewnetrznymi") oczywiście, zresztą tak jak wentylacja mechaniczna, której działanie też jest uwarunkowane.
Link do komentarza
Cytat

Wentylacja grawitacyjna też spełnia te wymagania – pod warunkiem, ze zaprojektowano i wykonano ja zgodnie z obowiązującymi przepisami .



To nie jest prawdą. Nikt kto zna fizykę czegoś takiego nie zaprojektuje - by spełniało wymogi. "Projektant warunków zewnetrznych"... to najczystrze oszustwo!

Dlaczego w projektach domowej WM z odzyskiem ciepła są do pokojów kanały 127mm- czy "projektant" wie co robi?

http://www.stampol.pl/info.php?dzial=wenty...mair&on=tak

Gdzie tu ma Pan projekt??? który jest projektem wykonawczym.
Link do komentarza
Cytat

Jakie Pan by zaprojektował kanały (średnice)na pokoje by spełniały podane przez Pana "wymogi" kuchnia 2 łazienki 5 pokoi i 3 osoby?



Tak postawione pytanie, niestety, całkowicie wywróciło moje wyobrażenie o Pana „fachowości” w zakresie wentylacji.

Moja odpowiedź – nie wiem, bo zbyt dużo niewiadomych.

Mogę jedynie określić, że wydajność centrali nie może być mniejsza niż 130m3/h przy kuchni z oknem i kuchence elektrycznej, oraz nie mniej niż 170m3/h dla kuchni z kuchenką gazową.
Oraz, że konstrukcja tej centrali powinna umożliwiać bezproblemową redukcję tych wartości do 60%.

Ideałem by było, aby centrala ta miała również możliwość pracy w trybie „party” – czyli 1 krotność wymiany kubatury budynku.
Link do komentarza
Cytat

To nie jest prawdą. Nikt kto zna fizykę czegoś takiego nie zaprojektuje - by spełniało wymogi. "Projektant warunków zewnetrznych"... to najczystrze oszustwo!

Dlaczego w projektach domowej WM z odzyskiem ciepła są do pokojów kanały 127mm- czy "projektant" wie co robi?

http://www.stampol.pl/info.php?dzial=wenty...mair&on=tak

Gdzie tu ma Pan projekt??? który jest projektem wykonawczym.


O czym ma świadczyć ten link?
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...