Skocz do zawartości
AktywForum
Zbieraj punkty i wymieniaj na nagrody!

sprawdź punkty

Mocowanie betonowych płyt tarasowych


Recommended Posts

Decyzja w tej sprawie jest bezpośrednio związana z tym w jaki sposób zaprojektowano odprowadzenie wód opadowych. Ułożenie płytek na podsypce piaskowej jeśli wykonano ją na warstwie zapewniającej prawidłowe odprowadzenie wody, ma tę zaletę, że związane luźno z podłożem płytki nie są narażone na typowe naprężenia powstające na połączeniach materiałów o różnej rozszerzalności termicznej.

W przypadku ewentualnych uszkodzeń mechanicznych (lub innych) płytek znacznie łatwiej dokonuje się wymiany. Podsypka piaskowa musi być wykonana starannie, z materiałów niespoistych dobrze przepuszczających wodę. Jeśli taras wykonuje się na podłożu gruntowym nie wykonuje się dodatkowych izolacji. Stabilność nawierzchni uzyskuje się poprzez odpowiednie zagęszczenie podłoża i podbudowy.

Jeśli natomiast mamy do czynienia z podłożem betonowym, to obok zaplanowania odpowiedniej grubości podsypki i warstwy mrozoodpornej konieczne jest wykonanie izolacji bezpośrednio na płycie betonowej.

Decydując się na klejenie płytek należy na samym początku podjęć decyzję, czy woda będzie całkowicie odprowadzana powierzchniowo, czy też będzie się dostawała pod płytkę. W pierwszym przypadku niezbędne jest spoinowanie, a w trakcie eksploatacji trzeba położyć duży nacisk na to, by spoiny zawsze były nieuszkodzone.

Płytki należy kleić nakładając warstwę elastycznego kleju na całą powierzchnię, a rowki wykonane grzebieniem bezwzględnie muszą mieć przebieg równoległy, a nie prostopadły do kierunku spadku. W przypadku stosowania systemów odprowadzania wody spod płytek trzeba pamiętać o zapewnieniu swobodnego przepływu wody zarówno pod jak i pomiędzy płytkami.

Do klejenia płytek należy stosować kleje o elastyczności pozwalającej na przenoszenie naprężeń, o których wyżej pisałem. Powierzchnia do której płytki są klejone winna mieć prawidłowo wykonane dylatacje oraz zachowany spadek nie mniejszy niż 2,0%
Link to postu
Udostępnij na innych stronach
  • 1 rok temu...
  • 6 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...