Skocz do zawartości

Recommended Posts

Wybierając okno do łazienki należy przede wszystkim zwrócić uwagę, czy jest ono odporne na wilgoć. Jeśli łazienka znajduje się na poddaszu, to najłatwiejszym sposobem doświetlenia jej, będzie zamontowanie okien połaciowych.

Z myślą o pomieszczeniach wilgotnych, takich jak łazienki powstały okna o podwyższonej odporności na wilgoć, wykonane w technologii rdzenia drewnianego pokrytego ciśnieniowo odpornym na wilgoć poliuretanem - GGU (cena od 1158 zł brutto).

VELUX oferuje okna obrotowe (z osią obrotu w połowie wysokości skrzydła) oraz okna uchylno obrotowe. Wszystkie okna mają możliwość obrotu skrzydła o 180° i posiadają zasuwkę blokującą, dzięki czemu ich mycie jest wygodne i całkowicie bezpieczne.

Jeśli chcemy się odgrodzić od nieatrakcyjnego widoku za oknem, lub okien sąsiadów dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w oknach połaciowych szyby ornamentowej. Okno GGU z szybą ornamentową energooszczędną (dostępne w 16 rozmiarach, cena od 1258 zł brutto)

Okna połaciowe mogą być instalowane w każdym niemal miejscu połaci dachowej, jeśli tylko zachowane są wymogi konstrukcyjne niezbędne przy montażu. Zasadą jest umieszczanie okien w przestrzeniach pomiędzy krokwiami (rozstaw krokwi powinien być o 6 cm większy niż szerokość okna). Długość okna zależy od stopnia nachylenia dachu.

Dachy bardziej strome wymagają zainstalowania okien krótszych i przeciwnie dachy bardziej płaskie wymagają okien dłuższych. Zaleca się, by powierzchnia szyb w oknach do poddaszy stanowiła ok. 10% powierzchni podłogi pomieszczenia, które mają doświetlać.

Okna do poddaszy można łączyć w zestawy, montować bezpośrednio obok siebie lub jedno nad drugim.

Monika Kupska-Kupis
Link do komentarza
  • 6 lata temu...
Cytat

Wybierając okno do łazienki .........

Jeśli chcemy się odgrodzić od nieatrakcyjnego widoku za oknem, lub okien sąsiadów dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie w oknach połaciowych szyby ornamentowej. .....



Nie ukrywam, ciekawe rozwiązanie. Ornament w oknach elewacyjnych jest popularny, natomiast w oknach dachowych musi być rozwiązaniem sporadycznym. Bardziej popularne są chyba inne metody rozproszenia światła słonecznego.
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
Cytat

A mnie zawsze podobało się takie zaaranżowanie łazienki:

Ma ktoś coś takiego? Jak to się sprawdza w praktyce?


Skoro ktoś zadaje sobie tyle trudu i kosztów z tą dziurą w dachu, to znacznie staranniej zaaranżować powinien samą łazienkę. Sama dziura fajna.

Jak Ci się podoba, to dołóż sobie tam domowe planetarium. icon_biggrin.gif



Albo w ogóle zamiast tej dziury taka kopułka z planetarium: icon_biggrin.gif

Edytowano przez Leszek4 (zobacz historię edycji)
Link do komentarza
Cytat

Ja o niebie, Ty o chlebie (albo na odwrót:). Ale ciekawy post, może kogoś zainspiruje...


Stary, jak już komuś proponujesz taką kosztowną dziurę w suficie, to nie w narożu pomieszczenia.
I tylko o to mi chodziło.
A że przy okazji zainspirowałeś mnie, to w tej dziurze zainstalowałem planetarium. icon_biggrin.gif
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...
  • 4 tygodnie temu...
Cytat

Stary, jak już komuś proponujesz taką kosztowną dziurę w suficie, to nie w narożu pomieszczenia.
I tylko o to mi chodziło.
A że przy okazji zainspirowałeś mnie, to w tej dziurze zainstalowałem planetarium. icon_biggrin.gif



Nie upieram się przy tym narożu - to tylko przykładowe zdjęcie. Równie dobrze okno może być na środku. Ale realizację tego pomysłu muszę odłożyć do następnej kumulacji totka icon_wink.gif
Link do komentarza
Cytat

Okno przyda się choćby po to, żeby wietrzyć pomieszczenie, w którym zbiera się dużo wilgoci. A sposobów na zapewnienie sobie prywatności jest mnóstwo - od rolet, przez zasłony, po różne rodzaje szyb (dekoracyjne, mleczne, luksfery, szkło kolorowe itp.).



No tak, ale okno to dodatkowe źródło kłopotów. Nie lepsza prosta bryła z jak najmniejszą ilością miejsc, gdzie może uciekać ciepło?
Link do komentarza
Cytat

No tak, ale okno to dodatkowe źródło kłopotów. Nie lepsza prosta bryła z jak najmniejszą ilością miejsc, gdzie może uciekać ciepło?



Ja mam okno w łazience i to w bloku (lata 50-te) i nie narzekam icon_smile.gif

Można zrobić ścianę z luksferów i dać okienko wentylacyjne. Doswietlenie jest, zabezpieczenie antywłamaniowe jest, wentylacja jest.

Moduł z pustaków szklanych z okienkiem wentylacyjnym

I to nie zamek warowny ani chłopska chata z nastego wieku, żeby ograniczać ilość otworów, którymi ucieka ciepło a w przypadku zamku - można było icon_cool.gif dostać strzałą dodatkowo
Link do komentarza
  • 2 miesiące temu...

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
  • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

  • Najnowsze posty

    • To błąd i nieznajomość tematu. Beton jest ok Jak dasz samą folię na chudziaka to po kilku latach zgnoisz styropian, stracisz izolacyjność cieplną posadzki. Większe rachunki za ogrzewanie wyrównają sknerstwo, czyli  brak papy, pozorna  oszczędność na papie termozgrzewalnej, dyfuzja  ci dokopie.   To daj samą folię bez styropianu, wtedy zaoszczędzisz już na maxa. Jak dziecko we mgle.    
    • Powinien Pan wnieść do sądu wniosek o przywrócenie posiadania tegoż przejazdu. Bez znaczenia czy był on prawny, czy bezprawny – naniesiony na mapy, czy nie – szereg lat używany jako przejazd stanowi o posiadaniu, a jego zagrodzenie daje Panu prawo żądania przywrócenia stanu poprzedniego.
    • I przegród "ruchomych".  Bo najwięcej ciepła spiernicza "powierzchniami wspólnymi". Chociażby klatką schodową. Drzwiami i oknami.
    • Nie tylko wylewka oddaje wilgoć, ale i przyjmuje. Chociażby z powietrza. A jeśli położyłeś na nią styropian w folii, to na folii się skrapla i nie odparowuje. Stąd kształt mokrej plamy. Kiedy to robiłeś, znaczy chudziak i wylewkę? Czy ten piasek pod chudziakiem był suszony?
    • Jeżeli istniejąca izolacja i kołki przeniosą ciężar następnej warstwy to ok. Klasa A – domy jednorodzinne zużywające rocznie mniej niż 63 kWh energii na m2 oraz bloki i kamienice z wynikiem poniżej 59 kWh.   Zastosowanie wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła – dzięki temu można uniknąć „uciekania” ciepła przez wentylację, co może powodować duże straty na ogrzewaniu,   Dodać odatkową izolację przegród zewnętrznych, lub wykonanie ocieplenia materiałem o bardzo dobrych parametrach (w przypadku budynków nieocieplonych) – czasami wystarczy ocieplić stropodach wełną lub wybrać styropian grafitowy, aby znacznie zmniejszyć zapotrzebowanie roczne,   Dodać instalację fotowoltaiczną na dachu – to jeden ze skuteczniejszych sposobów na obniżenie współczynnika EP nawet o 30%, a zaletą takiej inwestycji jest mała inwazyjność i możliwość przeprowadzenia prac nawet, gdy wszystkie prace budowlane i wykończeniowe zostały zrealizowane.   Wymiana stolarki itd.   Trzeba zrobić Audyt, czyli dowiadujemy się jak jest teraz, a następnie doprojektować zmiany, które wpłyną na polepszenie  klasyfikacji energetycznej tego budynku.
  • Popularne tematy

×
×
  • Utwórz nowe...