Skocz do zawartości

Recommended Posts

Cytat

Czy ktoś robił zwykłe szabo a nie oczyszczalnie??Jakie są tego orientacyjne koszty??



Ja płaciłem 4200. Za szambo z montażem.
- szambo 10m3 -zbiornik betonowy sześcienny (bo są też z kręgów)
Usługa full serwis, w cenie wykopanie/zalopanie dołu, usunięcie sporego drzewka owocowego, podłączenie zbiornika do kanalizacji domu oraz wywiezienia nadmiaru ziemi, wyciętego drzewa i chałdy gruzu extra.

Link do komentarza
  • 4 tygodnie temu...
Do kosztów szamba należy dodać jeszcze jego opróżnianie, a to koszt niebagatelny w skali roku. Jedno opróżnienie to kwota od 100 do 200 zł w zależności od regionu, a opróżniać trzeba czasem dwa razy w miesiącu, w zależności od liczności rodziny i pojemności zbiornika.
Pozdrawiam
Link do komentarza
  • 5 miesiące temu...
bylam na imprezie i mialam okazje rozmawiac z dwoma wlascicielami szamb. Jedni z nich pomimo ze maja szambo (mieszkaja rok) wzieli od nas namiar na przedstawiciela od oczyszczalni. Maja szczerze dosyc... szambo jest szczelne.. ale to co opowiadali troche mnie zszokowalo...
w skrajnej sytuacji kiedy raz sambo im sie przelalo, musieli na weekend wyniesc sie do rodziny (!)
Potem bardziej pilnowali ale.. wystarczy ze są goscie- juz dodatkowe opróznienie szamba (150 zl). Wiele razy orientowali sie wieczorem czy w niedziele że szambo jest prawie pelne, wiec strach puscic pranie czy wykąpac sie w wannie. Sluchając o tym problemach których ja wogóle nie znam, naparwde jestem szczesliwa ze dalam sie przekonac o korzyściach oczyszczalni- mieszkamy 4 miesiace. Mysle ze w tym okresie (goscie, sprzatanie po budowie itp) pewnie z 6 razy wywozilibysmy szambo! (6 x 150 = 900 zl). W 4 miesiace. Róznica kosztów miedzy nasza oczyszczlnia a szambem to ok 4- 5 tys. Wychodzi z tego ze zwróci sie nawet w póltora roku. Sluchajcie nam zabraklo na koniec budowy pieniędzy, nie inwestowalismy w zadne podrażacze np w rekuperator (o wątpliwej zwracalnosci), ale ani przez moment nie zauje ze wydalam na oczyszczalnie. Naparwde, jesli nie ma kanalizacji, wybór rozsądny jest tylko taki.
Link do komentarza
O szambach nie ma co pisać bo to ostateczność. Maiłem przyjemność naprawiać parę nie szczelnych szamb tzn. wlewało się góra, bokiem. Jedyne szczelna szamba są z tworzyw sztucznych. Betonowe te nawet lane na miejscu puszczają z czasem.
Oczyszczalnia jest tańsza prostsza i bardziej przyjazna środowisku.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

tak bo szambo nie ma zalet. I tu alurat oszczędnosć jest żadna, bo to jest oszczędność na rok. A potem już się tylko traci. Osobom nie mającym kanalizacji proponuję od razu koszt oczyszczalni zaplanować jako konieczny element budowy, nie będziecie tej decyzji nigdy żalować.





Rzeczywiście,szambo to konieczność w pewnych sytuacjach.Mam jednak z tym pewien problem.W miejscu, gdzie buduję dom za 1,5 roku podłączą kanalizę.Mam stan surowy ale do lata planuję przygotować dom tak,by trochę pobyć.Na pewno zwalą się goście a i rodzina niemała..Jednym słowem muszę zainwestować w szambo tymczasowe.Czy ktoś ma dla mnie dobrą radę jak pomniejszyć koszty takiej inwestycji?
Życzę zdrówka i pięknych,wypasi icon_smile.gif onych domów w nowym roku 2010!
Link do komentarza
Cytat

Rzeczywiście,szambo to konieczność w pewnych sytuacjach.Mam jednak z tym pewien problem.W miejscu, gdzie buduję dom za 1,5 roku podłączą kanalizę.Mam stan surowy ale do lata planuję przygotować dom tak,by trochę pobyć.Na pewno zwalą się goście a i rodzina niemała..Jednym słowem muszę zainwestować w szambo tymczasowe.Czy ktoś ma dla mnie dobrą radę jak pomniejszyć koszty takiej inwestycji?
Życzę zdrówka i pięknych,wypasi icon_smile.gif onych domów w nowym roku 2010!



za bardzo kasztów inwestycji w szambo nie obniżysz, ew. możesz wybrać tańszą opcję a później, po przyłączeniu do kanalizy oczyścić je i wykorzystać jako zbiornik na deszczówkę. Zdarza się, że ludzie takie niepotrzebne szamba wykopują i odsprzedają, ale Tobie już to zostawiam do skomentowania. Ew. instalacja przydomowej oczyszczalni ścieków, nie wiem czy ma Pan taką możliwość, jeżeli tak to warto jest to rozważyć. pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Nie wiem, czy nie błądzę, ale... wydaje mi się, że szambo można później wykorzystać jako pierwszy etap oczyszczalni przydomowej. Poczytaj w odpowiednim temacie... Tam coś znajdziesz.



odnośnie wykorzystania starego szamba jako zbiornik w oczyszczalni, problem leży w papierach. Zbiornik w oczyszczalni ma aprobatę techniczną jako "osadnik gnilny" skoro Twoje szambo też to ma top nie ma problemu...ale wątpię. Można natomiast wykorzystać je jako osadnik wstępny i tuż za nim zamontować właściwą oczyszczalnię już z mniejszym zbiornikiem niż powinno się (np. dla 8 osób zamiast 3000 l. montujemy 2000 l., co obniża koszty) w ten sposób mamy oczyszczalnie z pełnymi papierami i wykorzystujemy szambo a osad wywozimy raz na .... wieki, bo zanim 8m3 szamba zapełni nam się osadem to miną wieki. pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

odnośnie wykorzystania starego szamba jako zbiornik w oczyszczalni, problem leży w papierach. Zbiornik w oczyszczalni ma aprobatę techniczną jako "osadnik gnilny" skoro Twoje szambo też to ma top nie ma problemu...ale wątpię. Można natomiast wykorzystać je jako osadnik wstępny i tuż za nim zamontować właściwą oczyszczalnię już z mniejszym zbiornikiem niż powinno się (np. dla 8 osób zamiast 3000 l. montujemy 2000 l., co obniża koszty) w ten sposób mamy oczyszczalnie z pełnymi papierami i wykorzystujemy szambo a osad wywozimy raz na .... wieki, bo zanim 8m3 szamba zapełni nam się osadem to miną wieki. pozdrawiam


Nie zgodzę się co do poprzednika, ponieważ szambo przed oczyszczalnią powoduje zagniwanie ścieków, ponieważ zwalnia przepływ ścieków przez urządzenie w skutek czego rośnie stężenie niektórych zanieczyszczeń, co obniża efekty pracy oczyszczalni.
Jeżeli są warunki to od razu bym montował oczyszczalnię, ponieważ jeżeli jest oczyszczalnia na działce to nie ma przepisu nakazującego do podłączenie do kanalizacji. Eksploatacja oczyszczalnie jest tańsza niż kanalizacji. Roczny koszt użytkowania oczyszczalni to ok. 200 zł (zależ od modelu). Dziennie 4 osobowa rodzina zużywa ok 600 litrów wody, co daje rocznie 219 litrów zużytej wody co daje 219 litrów ścieków. Ja płacę za ścieki 6 zł/m3 a w Karpaczu płacą 11 zł za m3.
Tutaj znajdują się wyliczenia dokładne dla paru modeli czystyzysk.eu/wroclaw/porownanie_kosztow_eksploatacji_przydomowej_oczyszczalni
Link do komentarza
Cytat

Nie zgodzę się co do poprzednika, ponieważ szambo przed oczyszczalnią powoduje zagniwanie ścieków, ponieważ zwalnia przepływ ścieków przez urządzenie w skutek czego rośnie stężenie niektórych zanieczyszczeń, co obniża efekty pracy oczyszczalni.
Jeżeli są warunki to od razu bym montował oczyszczalnię, ponieważ jeżeli jest oczyszczalnia na działce to nie ma przepisu nakazującego do podłączenie do kanalizacji. Eksploatacja oczyszczalnie jest tańsza niż kanalizacji. Roczny koszt użytkowania oczyszczalni to ok. 200 zł (zależ od modelu). Dziennie 4 osobowa rodzina zużywa ok 600 litrów wody, co daje rocznie 219 litrów zużytej wody co daje 219 litrów ścieków. Ja płacę za ścieki 6 zł/m3 a w Karpaczu płacą 11 zł za m3.
Tutaj znajdują się wyliczenia dokładne dla paru modeli czystyzysk.eu/wroclaw/porownanie_kosztow_eksploatacji_przydomowej_oczyszczalni


Trzeba przyznać, że przekonująca wypowiedź!!!
Link do komentarza
  • 3 tygodnie temu...
  • 3 miesiące temu...
Cytat

tak bo szambo nie ma zalet. I tu akurat oszczędnosć jest żadna, bo to jest oszczędność na rok. A potem już się tylko traci. Osobom nie mającym kanalizacji proponuję od razu koszt oczyszczalni zaplanować jako konieczny element budowy, nie będziecie tej decyzji nigdy żalować.



Świetny pomysł, ale niestety nie zawsze możliwy do zrealizowania... Tak jest np. w moim przypadku - kanalizacji jeszcze nie ma (ma niby być w ciągu kilku lat), a budowę przydomowej oczyszczalni wyklucza miejscowy plan - może być tylko szambo... icon_sad.gif
Link do komentarza
Cytat

Świetny pomysł, ale niestety nie zawsze możliwy do zrealizowania... Tak jest np. w moim przypadku - kanalizacji jeszcze nie ma (ma niby być w ciągu kilku lat), a budowę przydomowej oczyszczalni wyklucza miejscowy plan - może być tylko szambo... icon_sad.gif


To bardzo gminie zależy na zarobku na wywozie szamba. Jeżeli masz w planie zagospodarowania/ projekcie budowlanym uwzględnione szambo, to jak najbardziej oczyszczalnia. Można nawet zmienić plan zagospodarowania, jeżeli jest kanalizacja w planie! Wszystko pod warunkiem, jeżeli koszt podłączenia jest wyższy od budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.
Mieliśmy przypadek, gdzie klient mial w planie kanalizację. Koszt podłączenia wychodził 500zł/mb kolektora. Było do przebycia nie mało, bo 200 metrów. Oczyszczalnia pełnobiologiczna osad czynny i złoże biologiczne. Były problemy, ale wystarczy kilka czynności. Składasz pismo o zmianę zagospodarowania z kanalizacji na oczyszczalnię. Przy odbiorze potwierdzenie z podpisem urzędnika i datą. Mają 30 dni na rozpatrzenie i jeżeli odmówią bo "kanalizacja" to zrobią to pisemnie bo złożyłeś pismo. Jeżeli odmówią, to powołujemy się na bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Ustawa (nie pamiętam jaka), że jeżeli pokrywamy koszty rozwiązania gospodarki ściekowej, to MAMY PRAWO WYBRAĆ BARDZIEJ EKONOMICZNE ROZWIĄZANIE.
A więc do urzędu po mapkę geodezyjną, zgłoszenie, wypełnić i zgłosić.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Cytat

Można nawet zmienić plan zagospodarowania, jeżeli jest kanalizacja w planie! Wszystko pod warunkiem, jeżeli koszt podłączenia jest wyższy od budowy przydomowej oczyszczalni ścieków.
Mieliśmy przypadek, gdzie klient mial w planie kanalizację. Koszt podłączenia wychodził 500zł/mb kolektora. Było do przebycia nie mało, bo 200 metrów. Oczyszczalnia pełnobiologiczna osad czynny i złoże biologiczne. Były problemy, ale wystarczy kilka czynności. Składasz pismo o zmianę zagospodarowania z kanalizacji na oczyszczalnię. Przy odbiorze potwierdzenie z podpisem urzędnika i datą. Mają 30 dni na rozpatrzenie i jeżeli odmówią bo "kanalizacja" to zrobią to pisemnie bo złożyłeś pismo. Jeżeli odmówią, to powołujemy się na bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Ustawa (nie pamiętam jaka), że jeżeli pokrywamy koszty rozwiązania gospodarki ściekowej, to MAMY PRAWO WYBRAĆ BARDZIEJ EKONOMICZNE ROZWIĄZANIE.
A więc do urzędu po mapkę geodezyjną, zgłoszenie, wypełnić i zgłosić.



Ciekawa alternatywa. U mnie jest dokładnie taki przypadek. W planie miejscowym (i także w pozwoleniu na budowę) mam kanalizację. Jedyne odstępstwo jakie jest w planie to:
Cytat

3. Odprowadzenie ścieków:
1) sanitarnych – do projektowanej sieci kanalizacji grawitacyjno
– tłocznej i oczyszczalni w Opolu, przy czym:
[.....]
b) do czasu zrealizowania sieci dopuszcza się lokalizację
szczelnych zbiorników wybieralnych do gromadzenia ścieków,
pod warunkiem zapewnienia ich odbioru i oczyszczenia;


Ale to jak rozumie nie obejmuje oczyszczalni. Koszt podłączenia do kanalizacji to w moim przypadku około 40 tysięcy.
Możesz coś dokładniej napisać o powołaniu się na bardziej ekonomiczne rozwiązanie?
Link do komentarza
Masz koszt przyłączenia Ciebie do kanalizacji. Teraz wyliczasz koszt przydomowej oczyszczalni ścieków z podłączeniem
Wystosuj pismo do urzędu. W piśmie napisz, że nie stać Ciebie na podłączenie do kanalizacji i masz alternatywne tańsze rozwiązanie. Nie mogą zmusić Ciebie do podłączenia się, gdyż masz rozwiązanie bardziej opłacalne i w kosztach montażu, oraz w kosztach eksploatacji. Pismo takie albo osobiście albo poleconym z potwierdzeniem odbioru. Osobiście to niech Ci pokwituje ktoś podpisem i datą. Urząd ma 30 dni na rozpatrzenie i żaden urzędnik nie odmówi Ci czegoś takiego. A jeżeli tak to automatycznie sąd i sprawa wygrana. Sprawdzone! Jeżeli potrzebujesz wyliczenia kosztu oczyszczalni to napisz do mnie bio.ecology.bialystok@gmail.com
Link do komentarza
  • 3 miesiące temu...
Cytat

Świetny pomysł, ale niestety nie zawsze możliwy do zrealizowania... Tak jest np. w moim przypadku - kanalizacji jeszcze nie ma (ma niby być w ciągu kilku lat), a budowę przydomowej oczyszczalni wyklucza miejscowy plan - może być tylko szambo... icon_sad.gif





zadzwoń na 509018221 nie ma rzeczy niemożliwych to numer właściciela firmy BOS mi tez niby nie pozwolili zrobić oczyszczalni a jednak sie dało wszystko jest do obejścia icon_smile.gif www.bostorun.pl tam jest kontakt do firmy pozdrawiam icon_smile.gif
Link do komentarza

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
×
×
  • Utwórz nowe...