Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Hania

Kocioł na paliwo stałe - rodzaje

Recommended Posts

Od 10-ciu lat w ofercie ogrzewania domów paliwem stały dominują kotły z automatycznym, ciągłym podawaniem paliwa stałego. Paliwem dla tych kotłów są kwalifikowane sortymenty węgli takie jak eko-groszek lub miał węglowy. Alternatywą są kotły na biomasę, które są zdecydowanie mniej popularne.

Podstawowym argumentem wyboru kotła powinna być dostępność i cena określonych paliw na danym obszarze oraz zasobność portfela. Bardzo często zakup kotłów droższch opłaca się w perspektywie czasu jednak na początku trzeba wydać większą ilość pieniędzy (na cenę kotła ma wpływ: konstrukcja- kotły tradycyjne zasypowe, automatyczne z podanikiem ślimakowy oraz automatyczne z podajnikiem tłokowy, itd., zastosowane materiały i cząści kotła ? jakość i grubość blachy, jakość i wielkość przekładni oraz elektronika, a to wszystko ma wpływ na bezproblemową obsługę oraz trwałość kotła) Gdy dostępne są paliwa kwalifikowane (np.:miał, groszek) zdecydowanie tańszym i lepszym rozwiązaniem są ekologiczne kotły automatyczne, które oferują wysoki komfort obsługi i charakteryzują się niskimi kosztami obsługi (krytyczna jest cena paliw stałych w poszczególnych rejonach kraju dlatego zalecamy zorientowanie się na temat cen i dostępności poszczególnych paliw ? miał, ekogroszek, pelety oraz porónannie tych cen z ich kalorycznością).

Nie bez znaczenia jest dopowieni dobór kotła do warunków panujących w budynku oraz typu zastosowanego komina. Dla inwestora ważnym elementem to zaufanie do kotła (producenta kotła), opieka i serwis instalatora lub producenta kotła.

Krytycznym argumentem jest możliwość dopłat do kotłów ekologicznych jakie oferują niektóre gminy w ramach Programów Ograniczenia Niskiej Emisji. Biorąc pod uwagę obecną sytuacje na rynku paliw stałych oraz sytuację ekonomiczną zalecamy kocioł trwały oraz tani w eksploatacji czyli kocioł miałowy z automatycznym podajnikiem spełniający wymagania dla kotłów KLASY A zgodnie z certyfikatem ?na znak bezpieczeństwa ekologicznego? IChPW.

Inną sprawą jest dobór wielkości kotła i zgranie go w taki sposób aby wszystko dobrze współpracowało. Wilkość kotła powinna być dobrana na podstawie obliczeń zapotrzebowania na ciepło (znaczenie ma: wielkość domu (kubatura), izolacja ścian i stropów, zastosowane okna, zastosowana wentylacja, podgrzewanie wody użytkowej, ilość mieszkańców itd.) Można też skorzystać z doświadczenia producenta kotła lub instalatorów.

W celu zgrania kotła i bezproblemowej obsługi jego należy odpowienio dobrać trzy następujące elementy:
1. Kocioł
2. Komin
3. Paliwo.

Dopiero zgranie wszystkich tych elementów powoduje komfort i bezpieczeństwo użytkowania. Kocioł musi być odpowiednio dobrany i co najważniejsze nie może mieć za małą moc, Komin musi zapewniać odpowiedni ciąg kominowy niezależnie od warunków pogodowych , zaś paliwo musi być zgodnie z DTR kotła ? posiadać odpowiednią kaloryczność oraz właściwy skład i właściwości fizykochemiczne.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

 • Darmowy poradnik budowlany raz w tygodniu na Twój e-mail

 • Najnowsze posty

  • Proponuję siatkę zatopioną w kleju i na to tynk do wygładzenia. Analogicznie do systemów ociepleń.
  • Witam Szukam stylowych i dobrej jakości mebli do jadalni na razie a potem się zobaczy co dalej.   Pozdrawiam
  • Adrian ja bym tutaj dopatrywał się zasady Pareto według której, w tym konkretnym przypadku 80% bzdur generuje 20% forumowiczów.
  • To ty poczytaj, ale nie ograniczaj się dp wikipedii i czytania nagłówków - o ciągu fibonacciego, o jego występowaniu w przyrodzie i nie tylko.
  • Witam Na wstępie pragnę wszystkich forumowiczów serdecznie powitać.   Mój problem z którym trafiłem na forum dotyczy zakupu oraz podziału działki budowlanej 21a. Mianowicie wspólnie z bratem planujemy zakup działki ( osobne kredyty na zakup działki i budowę domów) oraz postawienie dwóch domów jednorodzinnych. Z racji tego, że zakup działki jak i budowa domów ma być sfinansowana za kredyt dowiedzieliśmy się w banku iż lepiej będzie podzielić działkę na dwoje i w takiej formie dokonać zakupu. Dogadaliśmy się wiec z właścicielem, który wynajął geodetę wydzielił granice podziału ( zalacznik1) i złożył wniosek. Ku naszemu zdziwieniu po 3 tyg dostaliśmy decyzje ODMOWA. Pan urzędnik uzasadnił soja decyzje powołując się na miejscowy plan zagospodarowania i na ten  wpis. ( zalacznik2).  Pan geodeta natomiast, powołując się na jedna z ustaw (nie pamietam ktora) powiedział, że działkę i tak da się podzielić ale dopiero w tedy gdy jeden z nas kupi cała działkę i postawi na niej dom do stanu zamkniętego z doprowadzonymi mediami. Tutaj powstaje moje pierwsze pytanie: czy taki podział faktycznie jest możliwy? Jeżeli jednak takie rozwiązanie jest możliwe to powstaje problem ponieważ jeden z nas będzie musiał zaciągnąć kredyt najpierw na działkę a później na dom natomiast druga osoba będzie musiała czekać na postawienie domu a wiadomo ile to trwa. Tutaj nasuwa mi się drugie pytanie: czy ma ktoś inne szybsze i lepsze rozwiązanie? Za wszelka pomoc, podpowiedzi i rozwiązania bardzo dziękuje.       
 • Popularne tematy

×
×
 • Utwórz nowe...