Skocz do zawartości
Róża Ocean Niebo Wiosna Betoniarka Jajoszczypiorny Bruk Wrota Hadesu Purpurowy obłęd Smok
Zaloguj się, aby obserwować  
Budowlaniec_1

Kotły na pawilo stałe - ekologiczność

Recommended Posts

Czy kocioł na paliwo stałe jest ekologiczny czy nie, decyduje spełnienie określonych wymagań, standartów obowiązujących w Polsce co musi być potwierdzone właściwym certyfikatem.

Kotły ekologiczne posiadają certyfikat IChPW "na znak bezpieczeństwa ekologicznego", żeby go otrzymać muszą zpełniać kryteria określonej efektywności energetycznej oraz emisji spalin do powietrza.

W Polsce obowiązują standardy emisyjne w zakresie wprowadzania gazów lub pyłów do środowiska zawarte w rozporządzeniu Ministra Środowiska w roku 2003 jednak dotyczą one źródeł ciepła o nominalnej mocy większej lub równej 1,0 MW, dla wartości niższych nie obowiązują żadne akty prawne normujące emisję do powietrza. Jednak Instytut Chemicznej Preróbki Węgla w Zabrzu w roku 1999 opracował kryteria energetyczno-emisyjne na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" dla kotłów małej mocy na paliwa stałe i opracowanie te zostało przyjęte i jest uznawane jako obowiązujące na terenie całego kraju przez co uzupełnia obowiązujące przepisy. W roku 2006 kryteria określone przez ICHPW zostały zaostrzone ( aktualnie: kryteria 1999 "certyfikat kotłów KLASY B oraz kryteria 2006" KLASA A).

Kryteria emisji przyjęte przez ICHPW w 2006 roku odpowiadają kotłom klasy 3 (najwyższej) zgodnie z Polską Normią PN-EN 303-5 Kotły grzewcze - Część 5: Kotły grzewcze na paliwa stałe z ręcznym, automatycznym zasypem paliwa o mocy nominalnej do 300kW - Terminologia, wymagania, badania i oznakowanie (2002r.). W kryteriach na "znak bezpieczeństwa ekologicznego" niektóre graniczne wskaźniki emisji są nawet bardziej restrykcyjne niż przedstawiona norma.

Udostępnij ten post


Link to postu
Udostępnij na innych stronach

Utwórz konto lub zaloguj się, aby skomentować

Musisz być użytkownikiem, aby dodać komentarz

Utwórz konto

Zarejestruj nowe konto na forum. To jest łatwe!

Zarejestruj nowe konto

Zaloguj się

Masz już konto? Zaloguj się.

Zaloguj się
Zaloguj się, aby obserwować  

×
×
  • Utwórz nowe...